به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
عبدالرضا مصری:
نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکيد بر اينکه راي اين دادگاه باعث شده؛ آمريکا بگويد ما رسميتي براي لاهه قائل نيستيم و به حکم آن اعتنا نمي کنيم، افزود: آنها مي خواهند از پيمان مودت خارج شوند، اين مسئله تازگي ندارد چون از چند کنوانسيون ديگر هم به محض اينکه براي آنها تعهدي به وجود آمد؛ خارج و عضويت شان را لغو کردند.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی با اشاره به اينکه کشورهاي جهان به راي و نظر آمريکايي ها بي اعتماد شده اند و اين برگ برنده اي براي جمهوري اسلامي است، گفت: از ابتداي انقلاب تاکنون بنا به احکام دادگاه لاهه، شايد بيش از صد ميليارد دلار از حساب هاي ما توسط آمريکايي ها به تاراج رفته است.

عبدالرضا مصري اظهار کرد: مجامع جهاني که توسط آمريکايي ها ايجاد شده به منظور انجام اقدامات سياستمداران اين کشور بوده و صرفا پوشش حقوق بشري و شيک دارد تا حکايت از دموکراتيک بودن تصميمات داشته باشد، يکي از اين مجامع لاهه است.

وي ادامه داد: از ابتداي انقلاب تاکنون بنا به احکام دادگاه لاهه، شايد بيش از صد ميليارد دلار از حساب هاي ما توسط آمريکايي ها به تاراج رفته باشد البته اين ها منهاي آن احکامي است که دادگاه هاي اين کشور داده اند لذا براي اولين بار است که فعلا دستوري موقت مبني بر توقف صادر شده و در واقع حکم نهايي صادر نشده البته مسئولين بايد هرچه سريع تر تا حکم لاهه تغيير نکرده، نيازهايي که داريم را تامين کنند.

وي با تاکيد بر اينکه راي اين دادگاه باعث شده؛ آمريکا بگويد ما رسميتي براي لاهه قائل نيستيم و به حکم آن اعتنا نمي کنيم، افزود: آنها مي خواهند از پيمان مودت خارج شوند، اين مسئله تازگي ندارد چون از چند کنوانسيون ديگر هم به محض اينکه براي آنها تعهدي به وجود آمد؛ خارج و عضويت شان را لغو کردند.

مصري يادآور شد: اين مسئله به ما اثبات مي کند که نبايد سينه چاک بسياري از عضويت ها باشيم چون در هرجا که عضو هستيم، سالانه به عنوان حق عضويت ميليون ها دلار ارز به سازمان هاي جهاني پرداخت مي کنيم. اما بعد از اينکه قرار است بهره اي از اين کار ببريم، مي بينيم حق را به ما نمي دهند. همين راي ديوان لاهه هم اتفاق عظيمي نيست زيرا اين ديوان مي گويد قطعات هواپيمايي را مطابق قراري که بوده به ايراني ها بفروشيد، يعني بازهم مي خواهند ما به آنها سود برسانيم و از آنها قطعه بخريم.

وي ادامه داد: اما به هر روي اين پيروزي سبب مي شود، ابهت آمريکا بشکند. اگرچه ممکن است موفقيت در يک پرونده براي ما سود اجرايي، مالياتي و اقتصادي نداشته باشد اما همين موفقيت هاي ممتد و مداوم باعث مي شود که در مجامع مختلف کسي به نظر آمريکايي ها راي ندهد.

اين نماينده مجلس تاکيد کرد: همان طور که مي دانيد يکي از مشکلات ما در مجامع مختلف اين بود که کشورهاي ديگر تصور مي کردند، نماينده آمريکا داراي قدرت کارشناسي است و به همين خاطر از ايالات متحده پيروي کرده و به يک مسئله راي مي دادند اما در حال حاضر کشورها به راي و نظر آمريکايي ها بي اعتماد شده اند و اين برگ برنده است.به گفته وي هر چقدر بتوانيم در مجامع جهاني حضور جدي داشته باشيم و آمريکايي ها نتوانند خود را اثبات کنند در نهايت به نفع ما خواهد بود.

وي درباره تاثيرات کناره گيري اين کشور از پيمان مودت و بي احترامي به راي ديوان لاهه اظهار کرد: اگر اين اتفاق براي بار اول رخ مي داد، جامعه جهاني همچنان حق را به اين کشور مي داد اما وقتي در جهات مختلف مثل ديوان لاهه، پيمان مودت، معاهده پاريس، برجام شاهد بدعهدي بوديم ديگر ماجرا فرق خواهد کرد و قطعا به جايگاه حيثيتي آمريکا که ژست توانايي هاي کارشناسي مي گيرد، لطمه وارد مي شود. اين نماينده مجلس افزود: اين امر کوچک نبوده و بسيار مهم است که آمريکا ديگر چندان همراه نداشته باشد. به عنوان مثال بعد از خروج از معاهده پاريس، کشورهاي ديگر احساس کردند به آنها بي احترامي شده است.

برچسب ها: عبدالرضا مصری
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: