به‌روز شده در: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۶۴۸
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
نکاتی کوتاه درباره ورود اهل بیت به شام
«عبيدالله بن زياد دستور داد زنان و كودكان حسين(ع) را آماده كنند و دستور داد طوق آهنين به گردن علي بن حسين (ع) نهادند. سپس آن‌ها را همراه محفز بن ثعلبه عايذي و شمر بن ذي الجوشن روانه كرد كه پيش يزيد بروند.»

يكي از مصائب رنج آور حادثه عاشورا، جريان اسارت اهل بيت امام حسين (ع) است. ابن زياد پس از كسب تكليف از يزيد بن معاويه در خصوص اسراي كربلا، دستور اعزام آنها را به سوي شام صادر كرد. طبري مينويسد:

«عبيدالله بن زياد دستور داد زنان و كودكان حسين(ع) را آماده كنند و دستور داد طوق آهنين به گردن علي بن حسين (ع) نهادند. سپس آنها را همراه محفز بن ثعلبه عايذي و شمر بن ذي الجوشن روانه كرد كه پيش يزيد بروند.»

اهل بيت چه زمانی به شام وارد شدند؟

در اينكه كاروان اسراي كربلا چه روزي به شهر شام وارد شدند، در بين منابع اختلافات زيادي وجود دارد. در اين خصوص مرحوم محمد ابراهيم آيتي در كتاب «بررسي تاريخ عاشورا» مينويسد:

«بيان اين مطلب كه تاريخ حركت اهل بيت از كوفه به شام و تاريخ رسيدن آنان به دمشق و مدت توقف اسيران آل عصمت در مركز حكومت يزيد و تاريخ حركت آنان از دمشق به طرف مدينه و تاريخ ورود آنان به شهر مقدس مدينه، هيچكدام از اينها به درستي معلوم نيست. اگر كسي اصرار بورزد و بخواهد كه از روي شواهد تاريخي، احتمالی را ترجيح بدهد و تاريخ هر يك از اين حوادث را، هر چند به حدس و گمان نه از روي يقين تحقيق كند، ميتواند بگويد كه اهل بيت پس از آنكه در روز دوازدهم محرم سال 61 هجري وارد كوفه شدند. در حدود يك ماه يعني تا حدود بعد از نيمه ماه صفر دركوفه زنداني بودند و يكي دو روز پيش از اربعين آنان را به شام فرستادند و چنان كه بعضي نوشتهاند نيمه ماه ربيع الاول وارد دمشق شدهاند.»

ورود اسرا به شهر دمشق

سيد بن طاوس در مورد این واقعه مينويسد:

«وقتي اسراي كربلا نزديك شهر دمشق رسيدند، ام كلثوم نزد شمر بن ذي الجوشن رفت و گفت: ما را از دروازهاي ببر كه تماشاچيان كمتر حضور داشته باشند و به سپاه بگو اين سرها را از محلها دورتر ببرند تا نگاه مردم كمتر به ما بيفتد. اما شمر در اثر خباثت و پليدي كه داشت دستور داد سرها را بالاي نيزهها زدند و در ميان محمل‌‌ها قرار دادند و آنان را از ميان تماشاچيان عبور دادند.»

به نظر حسن بن علي الطبري، اهل بيت را سه روز پشت دروازه شام نگه داشتند، شهر را زيور بستند، به گونهاي كه چشمي نديده بود. سپس پانصد هزار نفر از مردم شام از زن و مرد با دف و طبل و بوق و دهل از خانههايشان بيرون آمدند، در حالي كه جامه نو پوشيده بودند و خود را آراسته بودند به ديدن اسرار رفتند. آن روز شانزدهم ربيع الاول بود و بيرون شهر، محشري به پا شد. مردم ميان هم موج ميزدند. چون روز برآمد سرها را به شهر وارد كردند. و هنگام ظهر با رنج فراوان از ازدحام جمعيت به در خانه (قصر) يزيد بن معاويه رسيدند.

پاسخ قاطع امام سجاد (ع) و متحوّل شدن مرد شامی

شيخ عباس قمي مينويسد: «اسراي كربلا را پس از ورود به دمشق در پلكان مسجد (محلي كه توقف گاه اسيران بود) نگاه داشتند، پيرمردي از اهل شام نزد اسرا آمد و گفت: حمد، خدا را كه شما را كشت و نابود كرد و آشوب را خاموش كرد... چون سخنش تمام شد، امام سجاد (ع) به او فرمود: قرآن خدا را خواندهاي. گفت: آري فرمود: اين آيه را خواندهاي:

«قل لا اسئلكم عليه اجراً الا المودةَ في القربي» (شوری، آیه 23)

«بگو من بر اجر رسالتم چيزي از شما جز مودت و دوستي با اهل بيتم و خويشانم نميخواهم.»

گفت: آري فرمود: ما خويشان پيامبريم ... سپس حضرت فرمود: اين آيه را خواندهاي:

«إنّما يريد الله ليذهب عنكم الرجس اهل البيت و يطهركم تطهيراً» (احزاب، آیه 33)

«خداوند ميخواهد رجس و پليدي را از شما اهل بيت دور سازد و شما را پاكيزه گرداند.»

گفت: بله خواندهام. حضرت فرمود: اهل بيت ما هستيم... مرد شامي دستانش را به سوي آسمان بلند كرد و گفت: خدايا من از دشمنان آل محمد و كشندگان آنان بيزاري ميجويم.» (نفس المهموم، ص 556)

بدون شك همين برخوردها و روشنگريها و سخنرانيهاي امام سجاد (ع) و حضرت زينب (س) موجبات رسوايي بني اميه را فراهم آورد. و آنها را از كرده خويش پشيمان ساخت.

ابن اعثم مينويسد: «سرهاي شهداي كربلا را به همراه امام سجاد (ع) و اهل بيت نزد يزيد بردند. آنلعين اشارهكرد سر امام رادرطشتي زرين نهادند.سپس ازفرستادگان ابن زياد سؤالاتي كرد و آنها تفصيل واقعه را براي او بيان كردند.وقتي مردم اسراي كربلا را شناختند و به عظمت مقام آنان پي بردند، از كردار يزيد بدشان آمد و او را لعن كردند و دشنام دادند و روي به اهل بيت آوردند. چون يزيد چنين ديد خواست خود را از خون امام حسين (ع) بركنار دارد لذا قتل امام را به گردن ابن زياد گذاشت و او را بر اين كردار لعن كرد! سپس يزيد نعمان بن شبير يكي از اصحاب رسول خدا (ص) را خواست و به او دستور داد كه اهل بيت را آماده سفر به سوي مدينه كند. با دستور يزيد اسيران خاندان امام را به وطنشان، مدينه الرسول برگرداندند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: