به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۶۲۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۱
عبدالرضا مصری:
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بورس کالا در ابعاد مختلف کمک شایانی به اقتصاد کشور می کند، زمانی که عرضه کنندگان و متقاضیان در مکانی مشخص مانند بورس کالا از شرایط یکسانی برخوردار باشند این امر باعث حاکمیت شفافیت در معاملات و در عین حال کمک به کشف قیمت و رقابتی شدن بازار خواهد شد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایلنا، عبدالرضا مصری با بیان اینکه بورس کالا به عنوان ساز و کاری برای جذب نقدینگی به سوی تولید محسوب می شود، افزود: کالا در چرخه تولید است که ایجاد می شود، درصورت عرضه کالا در بورس، نقدینگی مستقیما و بدون واسطه به سمت تولید برده می شود.

وی به ایجاد کشف قیمت رقابتی در بورس اشاره و بیان کرد: اگر به طور دائم تمام عرضه و تقاضاها در تالار شفاف بورس انجام شود قیمت ها در آنجا به صورت متعادل و شفاف کشف می شود. به این ترتیب کل زنجیره تولید باید در بورس کالا عرضه شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به تفاوت انجام معاملات در داخل و خارج از بورس کالا اشاره و بیان کرد: در خارج از بورس کالا تجربه معاملات محرمانه و ایجاد انحصار و التهاب را داریم در مقابل بورس کالا زمینه کشف قیمت رقابتی را ایجاد می کند که همین امر باعث از بین رفتن انحصار می شود و کالا دیگر در اختیار عده ای خاص قرار نمی گیرد.

به عقیده او، به واسطه بورس کالا بازار شفاف، فعال و نقدشوندگی افزایش می یابد، بنابراین به نظر نمی رسد که در حال حاضر فردی مخالف عرضه کالا و تولید از طریق بورس باشد.

مصری اظهار داشت: اگر تمام اجزا در کنار یکدیگر به درستی در حال فعالیت باشند بورس کالا زمینه افزایش کیفیت کالاهای تولیدی را فراهم می کند زیرا تولیدکنندگان به واسطه ورود محصولات خود به بورس کالا، تلاش بیشتری برای افزایش کیفیت محصولات خود خواهند کرد.

به گفته عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، هنوز بسیاری از ظرفیت های بورس کالا مورد استفاده قرار نگرفته است به طوریکه معاملات موکول به آینده یا آتی و همچنین عرضه خودرو می تواند به شکل گسترده در بورس انجام شود.

او با بیان اینکه بورس کالا از زمانی آغاز به کار کرد که بحث خصوصی سازی، آزاد شدن اقتصاد و واگذاری بنگاه های دولتی مطرح شده بود، افزود: با توجه به اینکه تا قبل از راه اندازی بورس کالا تولیدات شامل تولیدات دولتی و غیردولتی بود و محصولات مورد قیمت گذاری قرار می گرفت؛ کارخانجات در اختیار دولت بود و به دلیل اینکه دولت به دنبال افزایش قیمت نبود، کالاها به صورت حواله ای معامله می شدند؛ اما با نمایان شدن ناکارآمدی سیستم حواله ای که به امضاهای طلایی و برقراری رابطه های فسادزا منجر شد، همه بر راه اندازی بازار متشکل بورس تاکید کردند.

مصری عنوان کرد: مجلس موافق انجام کلیه محصولات در بورس کالا است اما در این بین روند نظارت بر مصرف مواد بعد از خرید از بورس به عهده نهادهای نظارتی که البته با کشف واقعی و عادلانه قیمت ها دیگر شاهد تقاضاهای کاذب نخواهیم بود

برچسب ها: عبدالرضا مصری
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: