به‌روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۶۱۶
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۴
اخبار 24 ساعت گذشته:


ناکارآمدی لیست امید بهانه حمله به نظارت استصوابی!

عبدالله ناصري، عضو شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان در گفت‌و‌گويي اذعان کرده که برخي اصلاح‌طلبان مجلس براساس مناسبات خاص خود عمل مي‌کنند. او ابتدا در يک تقسيم‌بندي مجعول مي‌گويد: «امروز اصولگرايان کارآمد و اصلاح‌طلبان معتقدند که نظارت استصوابي که با روح قانون اساسي در تعارض است بايد برداشته شود. در اين صورت چهره‌هاي بهتري به پارلمان راه مي‌يابند و حتماً ما مجلسي متفاوت خواهيم داشت. » اصولگرايان ناکارآمد و اصلاح‌طلبان؟! يعني نمي‌شود يک نفر اصولگرا باشد و کارآمد باشد و با نظارت استصوابي هم موافق باشد؟! ناصري به همين راحتي برچسب ناکارآمدي به موافقان نظارت استصوابي مي‌چسباند. از طرفي آيا نبود نظارت استصوابي واقعاً باعث مي‌شود افراد بهتري به مجلس راه يابند؟ افتضاحات اخلاقي اعضاي شوراهاي فلان شهر و شنيده شدن خبر تخلف و دستگيري شوراهاي مختلف نشان مي‌دهد بدون نظارت استصوابي مجلس چگونه خواهد شد! چه آنکه در انتخابات شوراهاي شهر و روستا خبري از نظارت استصوابي نيست. او ‌ اذعان مي‌کند که اصلاح‌طلبان در مجلس بر اساس مناسبات خاص پيش مي‌روند و البته توضيح نمي‌دهد اين از کارآمدي است يا ناکارآمدي: «من نمي‌خواهم اين را کتمان کنم که افرادي که با ليست اميد وارد مجلس دهم شدند در خيلي از موارد بر اساس مناسبات خاص و آينده‌انديشي خود جلو مي‌روند، از استيضاح وزير گرفته تا کارهاي ديگر. چرا مجلس ما اينگونه است؟» ناصري در عبارتي متناقض مي‌گويد اصلاح‌طلبان «هيچ وقت» دنبال تحريم نبودند و بعد اضافه مي‌کند «يکي دوبار» اعلام کردند در انتخابات شرکت نمي‌کنند: «اصلاح‌طلبان هيچ وقت تا الان به دنبال تحريم نبودند، به جز يکي، دو مرتبه که اعلام کردند در انتخابات شرکت نمي‌کنند، هيچ‌گاه ادبيات تحريم را دنبال نکردند

زیباکلام و ادامه ماجرای کمک‌های نقدی به زلزله‌زدگان

صادق زیباکلام که حدود یک سال است پول‌های کمکی مردم به زلزله‌زدگان کرمانشاه در حسابش مانده و توضیحی برای خرج نکردن آن‌ها نداده، سرانجام توسط دستگاه قضایی احضار شد تا روشن شود چرا پول‌های کمکی به مردم زلزله‌زده نرسیده است. در متن احضاریه دادسرا آمده است: «در اجرای دستورات بازپرس محترم شعبه ششم دادسرای ناحیه ۳۶ تهران مقرر گردیده جهت ادای پاره‌ای توضیحات پیرامون نحوه جمع‌آوری کمکهای مردمی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه در تاریخ مذکور به همراه اسناد و مدارک مربوطه به این مرکز مراجعه نمایید.»

زیباکلام از طریق صفحه اینستاگرامش ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان کمک برای مردم زلزله‌زده کرمانشاه جمع‌آوری کرد و در حالی که مردم این استان سرپناهی برای زندگی در سرما و گرما نداشتند، در مصاحبه با روزنامه شرق اعلام کرد که می‌خواهد با این پول یک روستای نمونه فرهنگی به نام «دهکده امید» با کتابخانه و خانه فرهنگ بسازد. این تصمیم مورد اعتراض بسیاری قرار گرفت و زیباکلام در واکنش به این اعتراضات در مصاحبه‌ای با روزنامه جام‌جم گفت: «این انتقادات برای من سؤال به وجود آورده که چرا اواخر آبان که این طرح را پیشنهاد کردم، کسی اعتراضی نکرد. معتقدم چند جریان دست به دست هم داده‌اند و این انتقادات را ساماندهی می‌کنند.» او همچنین توضیح داده است: «من بعد از زلزله چندین بار به این مناطق رفته‌ام که آخرین بارش ۲۷ و ۲۸ دی بود. اینکه می‌گویند دولت هیچ‌کاری برای زلزله‌زده‌ها انجام نداده و من الان باید کمک‌های جمع‌آوری شده را هزینه کنم از آن حرف‌های نادرست است. من از نزدیک آنجا را دیده‌ام، نارسایی‌ها و کمبود‌ها هست، اما تصویری که در فضای مجازی شکل گرفته که مردم از سرما تلف می‌شوند و همه بیمار هستند و هیچ کاری برایشان نشده، اشتباه است.»
ابوبکر البغدادی فقط چند دقیقه دیرتر رسید
یکی از فرماندهان نیروهای بسیج مردمی عراق در مصاحبه‌ای اعلام کرد: ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش نزدیک بود در حمله موشکی ایران به شرق سوریه کشته شود؛ اما از آن جان سالم به در برده است. «جابر المعموری» در گفت‌وگو با خبرگزاری «بغداد الیوم» گفت: «حمله موشکی چند روز پیش ایران علیه داعش در شرق سوریه یک جلسه مهم این گروه را که قرار بود بین اعضای شورای جنگ این گروه برگزار شود، هدف قرار گرفت و ابوبکر البغدادی نیز در راه حرکت به سمت این نشست بود.» المعموری گفت: «نزدیک بود البغدادی در این حمله موشکی کشته شود، اما با توجه اینکه چند دقیقه دیر به جلسه رسید، از آن جان سالم به در برد.» یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، ساعت ۲ بامداد ۹ مهر ماه ۱۳۹۷، در پاسخ به حمله تروریستی اخیر در اهواز با شش فروند موشک بالستیک زمین به زمین از کرمانشاه به مقر تروریست‌ها در کشور سوریه حمله کرد. این موشک‌ها با عبور از آسمان عراق، به منطقه «البوکمال» در شرق فرات اصابت کردند. پیش از این پایگاه خبری «الإباء» عراق گزارش داده بود «ابوعلی المشهدانی» مسئول امنیت داعش در منطقه موصل عراق در حمله موشکی ایران کشته شده است. المعموری گفته است المشهدانی معاون البغدادی و یکی از گزینه‌ها برای جانشینی سرکرده گروه تروریستی داعش بود.

تصورات دولتمردان آمریکا احمقانه است
چاک هیگل، وزیر دفاع اسبق آمریکا از مواضع دولت کشورش در قبال ایران انتقاد کرد و گفت: کارت‌های بازی آمریکا در سوریه محدود است. وی که با پایگاه «دیفنس وان» گفت‌وگو می‌کرد، در انتقاد از اظهارات «جان بولتون» مشاور امنیت ملی دولت آمریکا که به تازگی گفته است نیروهای آمریکایی تا زمان حضور ایرانی‌ها در سوریه، در این کشور خواهند ماند، گفت: «ایرانی‌ها آنجا [در آن منطقه] زندگی می‌کنند. ایالات متحده آنجا زندگی نمی‌کند. مگر آنکه به نحوی واقعیات ژئوپلیتیکی را حذف کنید. موفق باشید! آقای بولتون.» وی با بیان اینکه نمی‌داند هدف دولت کنونی آمریکا در سوریه یا هر منطقه دیگری از جهان چیست، گفت: «چطور می‌خواهید در سوریه به ثبات برسید؟ شما بدون روس‌ها، بدون ایرانی‌ها و بدون دیگر بازیگران در این کشور، در این منطقه، نمی‌توانید به این هدف برسید.» هیگل ادامه داد: «اینکه تصور کنید می‌توانید با تهدید سوری‌ها، روس‌ها یا ایرانی‌ها را به انجام کاری مجبور کنید، کاملاً احمقانه است. آنها کارت‌های [بازی] بسیار بیشتری از ما در اختیار دارند

درخواست رژیم صهیونیستی از مرکل درباره ایران
رئوون ریولین، از مقامات رژیم صهیونیستی از آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خواست با آمریکا برای فشار به ایران همراهی کرده و از تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای دست بردارد. او ایران را به یک «هیولا» تشبیه کرد و گفت: از نظر ما، اکنون زمان پیوستن به تحریم‌های مؤثر علیه ایران است، نه [زمان] دور زدن آنها. این هیولای ایرانی را باید گرسنه نگه داشت، نه اینکه به آن غذا داد. این تنها راه تضمین ثبات در جهان است. مرکل نیز در واکنش به این اظهارات گفت: برلین و تل‌آویو به گفت‌وگو درباره مسئله هسته‌ای ایران ادامه خواهند داد. او پیشتر در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم گفته بود، باید برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هر کاری که لازم است انجام داد. وی در موزه هولوکاست واقع در قدس اشغالی نیز گفت: پرسش این است که آیا توافق‌نامه[برجام] می‌تواند این هدف را محقق کند یا خیر.

نمایش حقارت سران رژیم سعودی!
محمدبن‌سلمان درباره سخنان تحقیرکننده اخیر ترامپ درباره سعودی‌ها گفته است: «خُب، می‌دانید، باید قبول کرد که دوستان چیزهای خوب و بد درباره ما می‌گویند. شما نمی‌توانید دوستانی داشته باشید که ۱۰۰ درصد چیزهای خوبی درباره شما بگویند. این ماجرا حتی درون خانواده‌ها هم صادق است. همیشه سوءتفاهم‌هایی وجود دارد و ما این (سخنان ترامپ) را هم در همین دسته طبقه‌بندی می‌کنیماین جملات نشان می‌دهد رژیم سعودی حقیقتاً بدون آمریکا هیچ است، تا آنجا که سران آن مجبورند برای ادامه حیات خود سخنان گستاخانه دونالد ترامپ را سوءتفاهم نام‌گذاری کرده و از آنها عبور کنند و تصویر کاملی از نتیجه گره زدن امنیت و آینده یک کشور به حمایت و همراهی ایالات متحده در برابر چشم جهانیان قرار گیرد.

افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات روس‌ها به ایران
بررسی آمارهای تجارت خارجی نشان می‌دهد، در شش ماهه نخست سال جاری کشور چین همچنان مهم‌ترین کشور صادرکننده کالا به جمهوری اسلامی ایران بوده است. بر اساس این، واردات از امارات با رقم 3/1 میلیارد دلار نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افت 30 درصدی مواجه شده است. همچنین در این مدت واردات از کشور ترکیه با رقم 1/1 میلیارد دلار با افت 28 درصدی روبه‌رو بوده است. این گزارش‌ها در حالی است که در این بازه زمانی واردات از روسیه با رقم 633 میلیون دلار نسبت به مدت مشابه سال پیش با افزایش تقریبی 100 درصدی مواجه شده است.
صدها نفر در تظاهرات علیه قاضی پیشنهادی ترامپ بازداشت شدند

هزاران نفر در آمریکا علیه نامزدی برت کاوانا، قاضی پیشنهادی ترامپ برای دیوان عالی آمریکا دست به تظاهرات زدند. پلیس صدها نفر را در جریان این تظاهرات اعتراضی بازداشت کرد. کاوانا به تعرض جنسی متهم شده است. تظاهرکنندگان نخست در برابر ساختمان دیوان عالی آمریکا تجمع کرده و سپس به سمت ساختمان سنا راهپیمایی کردند. رأی‌گیری درباره آینده‌ی برت کاوانا قرار است در این آخر هفته در مجلس سنای آمریکا انجام گیرد.
احتمال فروپاشی سیستم تجارت جهانی

عملکرد WTz (سیستم تجارت جهانی مثل فنر ساعت‌های مکانیکی است، هرچند دیده نمی‌شود، قلب سیستم تجارت جهانی است و برای ادامه کارکرد سیستم ضرورت مطلق دارد.بیشترین تهدید مستقیم متوجه مکانیزم حل اختلاف است. حداقل سه قاضی داور برای هیأت حل اختلاف لازم است، اما دستگاه اجرایی ترامپ از جایگزینی نامزدهای جدید بجای قضاتی که دوره‌شان به پایان رسیده جلوگیری می‌کند. وقتی که دادگاه به حد نصاب نرسد هیچ شکایتی قابل رسیدگی نخواهد بود، و بعضی از کشورهایی که از قوانین WTO تخطی کرده‌اند از مجازات مصون خواهند ماند. تهدید مهم دیگر برای ساختار WTO، استفاده دستگاه اجرایی ترامپ از ماده قانونی امنیت-ملی برای توجیه اعمال تعرفه ترجیحی بر واردات فولاد و آلمینیوم است.
علی دایی به دادگاه احضار شد

‏علی دایی در اینستاگرامش نوشت: «آخر و عاقبت یازده ماه تلاش شبانه روزی برای ساخت و ساز خانه‌های مردم زلزله‌زده کرمانشاه: احضار به آگاهی
تا قدرت خرید افزایش نیابد مشکل مسکن حل نمی‌شود

ابوالفضل اکرمی، مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی: تا قدرت خرید مردم افزایش نیابد مسایل بخش مسکن هم حل نمی‌شود و بهتر است برای اقشار آسیب‌پذیر هم مبالغی را در نظر بگیریم و مسکن ارزان قیمت را پیشنهاد دهیم تا این قشر از جامعه نیز از این مقوله بسیار مهم محروم نمانند. در حالی که تورم در سال 92 ، 34.7 درصد بوده، رشد قیمت مسکن به ازای هر یک متر زیربنای هر واحد مسکونی 30 درصد و با سیر نزولی تورم، در بخس مسکن بسیار پایین‌تر بوده است و بنابراین قیمت واقعی مسکن در این دوره 4 یا 5 ساله به صورت نزولی کاهش پیدا کرده است.
مبلغان چهل سالگی انقلاب اسلامی فله ای اعزام نشوند

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر هدفمند بودن اعزام مبلغان به شهرها و روستاهای مختلف، گفت: اعزام این مبلغان برای گرامیداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی نباید فله ای باشد، بلکه آنها باید با دقت کامل و توجیه کافی اعزام شوند. شورای هماهنگی انقلابی می تواند سخنرانان انقلابی برای مراسم های مختلف دعوت کند که در برابر اصول و ارزش های انقلاب کوتاه نیایند، چون انتظار داریم این شورا عاشقانه و با تمام توان وارد میدان شده و نسبت به ارایه دستاوردهای انقلاب اسلامی فعال شود. باید این سفره ای که پهن می شود با شکوه باشد و توسط برنامه ریزان جدی گرفته شود زیرا همین مراسم ها و برنامه ها است که انقلاب را در چهل سال گذشته زنده و سر پای نگه داشته است. در برنامه های یاد شده باید نقاط مضر و مفید به خوبی سنجیده و بررسی و سپس نسبت به ارایه آنها اقدام شود.
معمای ناپدید شدن روزنامه‌نگار منتقد ولیعهد عربستان عمیق‌تر شد

عربستان گفته است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سرشناس منتقد دولت این کشور که از روز سه‌شنبه ناپدید شده، ساختمان کنسولگری در استانبول ترک کرده است. یک مقام سعودی گفته که خاشقجی در کنسولگری نیست و عربستان او را حبس نکرده است. رئیس اتحادیه رسانه‌ای ترک-عرب به نیویورک تایمز گفته است نیروهای امنیتی ترک که مسئولیت تامین امنیت کنسولگری را به عهده دارند، تصاویر دوربین‌های مداربسته خود را مشاهده کرده‌اند و خروج این روزنامه‌نگار با پای پیاده را ندیده‌اند. او گفته است در این مدت، خودروهای دیپلماتیک وارد ساختمان و از آن خارج شده‌اند. در هنگام ورود، به خاشقجی گفته شد تلفن موبایل خود را تحویل دهد، اقدامی که در شماری از سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها انجام می‌شود. نامزد او گفته است تلفن نامزدش پیش او است و آقای خاشقجی به او گفت در صورتی که از کنسولگری برنگشت با یکی از مشاوران رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه تماس بگیرد. روزنامه‌نگار ۵۹ ساله سعودی از سال پیش در تبعیدی خودخواسته در آمریکا زندگی می‌کرد. او پس از انتقاد از سیاست‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی این کشور را ترک کرد.

دعوای مهریه و نفقه در صدر اختلافات خانوادگی

قضات با توجه به نرخ سکه اقساط مهریه را تعدیل می‌کنند. عباس پوریانی رئیس کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران، از افزایش دادخواست تعدیل تقسیط مهریه با توجه به نوسانات قیمتسکه خبر داد و گفت: در شرایط کنونی با افزایش ورودی دعوی تقاضای تعدیل مواجه هستیم همچنین مطالبه نفقه از سوی زوجه نیز در صدر موضوعات اختلافات خانوادگی است.

به اسم تئاتر بینوایان بلیت با قیمت نجومی؟

در اين اوضاع وخيم اقتصادي، با سرمايه‌هاي غيبي، سالن‌هاي پرتفاخر و دوستان از ما بهتران، يكي يكي از راه مي‌رسند و بدون دردسر و زحمت مي‌روند روي صحنه با قيمت‌هايي نجومي براي بليت! انگار گوجه‌فرنگي يا دلار يا سكه است كه نظارتي نداشته باشد و درهم فروش برود! بينوايان را چه كسي مي‌سازد و فلسفه قصه بينوايان در اين روزگار دردمند چيست كه براي نشان دادن آن بايد برويم در يك هتل مجلل و ژان والژان و كوزت و تنارديه و بازرس ژاور را بر خلاف ذات قصه، لاكچري تماشا كنيم؟!

دومینوی شکست قیمت‌ها به مسکن رسید

ایجاد ثبات در بازار اقتصادی کشور طی چند وقت اخیر زمینه‌ساز کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن شده است. بازار مسکن به عنوان مهم‌ترین بازار اقتصادی کشور این روز‌ها روند نزولی قیمتی در پیش گرقته و همین موضوع زمینه ساز افزایش معاملات مسکن در چند روز گذشته شده است. کاهش تلاطم‌های بازار اقتصادی کشور، ایجاد ثبات در بازار ارز و سکه و همچنین برخورد با مفسدان اقتصادی از جمله عوامل زمینه‌ساز کاهش قیمت مسکن در برخی از نقاط کشور شده است.


اخبار روزانه:

* جوزف ووتل، فرمانده مقر مرکزی ارتش آمریکا در غرب آسیا از روسیه به دلیل استقرار سامانه دفاعی در سوریه انتقاد کرد و مدعی شد، این سامانه از فعالیت‌های ایران در سوریه محافظت می‌کند. این ژنرال ارشد آمریکایی در بخش دیگری از اظهاراتش به گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال درگیری نظامی میان آمریکا و ایران اشاره کرد و گفت: «فکر نمی‌کنم ما به دنبال جنگ با ایران باشیم. این چیزی نیست که بر آن متمرکز هستیم
* دو دیپلمات بلندپایه در اتحادیه اروپا که نام‌شان اعلام نشده، از احتمال اجرای برگزیت با توافق انگلیس و اتحادیه اروپا خبر داده‌اند. به گفته این منابع، با وجود بن‌بست پیشین میان بروکسل و لندن درباره اجرای برگزیت، به تازگی اتحادیه اروپا پیشنهادهای اصلاح شده انگلیس در زمینه وضعیت مرز ایرلند شمالی را که از مهم‌ترین مسائل مورد اختلاف میان دو طرف بر سر اجرای برگزیت بود، پذیرفته است.
* دیوید ایگناتیوس، ستون‌نویس روزنامه «واشنگتن‌پست» به نقل از یک منبع مدعی شد، ترامپ اکنون بیش از یک سال است که به صورت محافظه‌کارانه برای مذاکره با ایران علامت می‌دهد و از رئیس‌جمهور فرانسه خواسته است مقدمات انجام این دیدار را فراهم کند. او در حاشیه نشست سازمان ملل به رئیس‌جمهور فرانسه گفته است: «من آماده‌ام با آنها مذاکره کنم؛ ولی هنوز خیلی زود است. لازم است آنها زجر بکشند
* عبدالملک الحوثی، رهبر جنبش انصارالله یمن گفت، اشغالگران آمریکایی، سعودی و اماراتی در حال تاراج ثروت‌های یمن هستند. وی تأکید کرد، ما هرگز قبول نخواهیم کرد طاغوت بر ما حکومت کند یا آنکه سعودی‌ها یا اماراتی‌ها ما را بنده خود کنند. وی تأکید کرد: ما خواستار صلحی با کرامت بوده و در حالی که دشمن با همه توان و امکاناتش در حال جنگ است، هرگز تسلیم شدن را قبول نخواهیم کرد.
* کمپانی رسانه‌ای عربستان سعودی به نام «ام‌بی‌سی گروپ»، ابتدای هفته آینده شبکه تلویزیونی فارسی‌‌زبان خود را افتتاح می‌کند. هدف رسانه‌ای و تبلیغاتی این شبکه، جمعیت عظیم جوانان ایران عنوان شده است. پیش از این شبکه خبری «ایران اینترنشنال» با بودجه عربستان سعودی راه‌اندازی شده بود.
* جمشید انصاری، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در جلسه شورای اداری کردستان با اشاره به نوسانات قیمت ارز گفت: از بحران تغییرات قیمت ارز در حال عبور هستیم، برآوردهای ما نشان می‌دهد، قیمت ارز باید در زیر هفت هزار تومان قرار گیرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: