به‌روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۶۰۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

دلارهای خانگی چگونه کمتر ضرر کنند؟

علی یونسی، کارشناس اقتصادی گفت: افرادی که در شرایط اقتصادی به وجود آمده هیجان زده شده و به سمت خرید دلار رفتند باید آرام آرام به سمت فروش دلار حرکت کنند که در غیر این صورت سرمایه‌های خود را از دست رفته خواهند دید. دولت هم باید از شرایط کنونی درس اقتصادی بگیرد و به این نتیجه برسد که فقط از طریق تقویت تولید و توسعه صادرات است که باید ارز وارد کشور شود، وگرنه چانه زنی و مذاکره برای فروش نفت، اقتصاد ایران را وارد مکانیسم‌های خودتحریمی جدید خواهد کرد
به صفر رساندن صادرات نفت ایران ناممکن است
بر اساس اخبار و اطلاعات رسانه‌های غربی، هم اکنون حدود 600 هزار بشکه نفت و میعانات گازی از صادرات نفت ایران کاهش یافته و به حدود 2 میلیون بشکه در روز رسیده است. پیش‌بینی کارشناسان بین‌المللی حوزه انرژی حاکی از آن است که با آغاز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، صادرات نفت خام ایران تا پایان سال جاری میلادی به دو سوم میزان کنونی کاهش خواهد یافت و به حدود یک میلیون و 700 هزار بشکه نیز خواهد رسید و کمتر از این میزان نخواهد شد. در پی خروج یکطرفه آمریکا از برجام این کشور تلاش کرده است دیگر کشورهای جهان را با تهدید به اعمال جریمه‌های مالی به توقف خرید نفت ایران و پایان دادن به مبادلات اقتصادی با کشورمان وادار کند؛ اما به تازگی مقامات آمریکایی با پی بردن به قطعی بودن شکست این سیاست مجبور شده‌اند با تغییر موضع اولیه خود درباره به صفر رساندن فروش نفت ایران، اعلام کردند درخواست‌های معافیت از این تصمیم را بررسی خواهند کرد. گفتنی است در این زمینه هند، ژاپن و کره جنوبی به شدت به دنبال معافیت هستند و بر اساس گزارش خبرگزاری‌های معتبر واردات نفت ایران از سوی چین حتی رشد 2/5 درصدی داشته است.

عملیات روانی درباره انتقال موشک‌های ایران به عراق
خبرسازی‌ها برای ایجاد تنش‌های روانی بین دو ملت ایران و عراق در چند ماه گذشته شدت بیشتری گرفته است. پس از قطع صادرات برق ایران به عراق، مخالفان جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت تلاش کردند با نفوذ در میان اهل سنت و شیعیان عراق به سیاست ایران‌هراسی دامن بزنند. در این راستا اخبار غیر واقعی درباره زائران عراقی در مشهد مقدس که در ادامه خبرسازی سال گذشته زائران ایرانی شرکت‌کننده در پیاده‌روی اربعین منتشر شد، در جهت ایجاد بدبینی بین دو ملت انجام گرفته است. همچنین خبرگزاری رویترز مدعی شده است، عراق به پایگاه استقرار موشک‌های ایرانی تبدیل شده است که این امر تهدیدی برای منطقه به شمار می‌رود. گفتنی است در حقیقت، هدف این گزارش افزایش تنش‌ها بین تهران و بغداد با هدف برهم زدن رابطه جمهوری اسلامی ایران و عراق است؛ از همین رو رسانه‌های محور آمریکایی، سعودی و عبری به بازتاب و برجسته‌سازی چنین شایعاتی دست زده‌اند.

راهبرد نظامی آمریکا تغییر می‌کند؟
از جمله نشانه‌های تغییر راهبرد در ارتش آمریکا که ناظر به درگیری‌ها در منطقه غرب آسیا، سیاست آمریکا در مقابله با روسیه، چین، کره شمالی و جمهوری اسلامی ایران است، تغییر رهبران نظامی این کشور است.‌ در این راستا انتصاب فرماندهان ارشد نظامی آمریکا که سابقه عملیات ویژه و عملیات اطلاعاتی دارند، نشان‌دهنده راهبرد نظامی این کشور در سال 2019 میلادی است؛ زیرا در راهبرد مقابله با ایران باید کشورها و گروه‌های مورد حمایت ایران، شناسایی و مشخص شوند؛ از این رو برای اجرای این راهبرد، آمریکا باید مجموعه‌ای از تلاش‌های اطلاعاتی،‌ جاسوسی، تبادل اطلاعات، اقتصادی،‌ تأسیس سامانه‌های دفاع موشکی،‌ افزایش قابلیت‌های سایبری و دفاع سایبری، ‌برنامه‌ریزی، ‌آموزش دفاعی، ‌توسعه دکترین‌ها و تأسیس مؤسسات را در اولویت قرار دهد.

بازسازی و نوسازی صنعت هوایی

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از تأمین ۲۰۰۰ میلیارد تومان تجهیزات این صنعت خبر داد و گفت: 54 فرودگاه کشور و 152 ایستگاه کمک ناوبری به مراکز سازندگی تبدیل شدند و کمتر نقطه‌ای بود که عملیات عمرانی در آنجا انجام نشود. رحمت‌الله مه‌آبادی افزود: در فاصله کوتاه انعقاد برجام تا خروج آمریکا از آن توانستیم هزار میلیارد تومان تجهیزات خریداری و وارد کنیم، همچنین به میزان هزار میلیارد تومان پروژه اجرا کردیم. همین امر موجب شد تاب‌آوری صنعت هوایی به سه دهه آینده برسد؛ بنابراین در جنگ اقتصادی کنونی تصمیم‌گیران اصلی کشور می‌توانند با قدرت چانه‌زنی بیشتر منویات نظام جمهوری اسلامی را اجرا کنند. وی اظهار داشت: اولین پروژه افتتاح فاز اول سامانه مدیریت ایمنی ناوبری هوایی کشور است. این سامانه به شرکت فرودگاه‌ها و سازمان هواپیمای کشوری اطمینان می‌دهد، هیچ خطری پنهان نخواهد ماند و تهدیدی متوجه شرایط ایمنی نخواهد شد.

مرخصی برای مداوا یا برگزاری میتینگ سیاسی!
طی ماه‌های اخیر، تبلیغات و هجمه زیادی علیه دستگاه قضا برای پیگیری نکردن وضعیت بیماری نرگس محمدی شد که وی در چند روز گذشته برای پیگیری مداوای خود از زندان مرخص شد؛ اما خبرهای رسیده حاکی است متأسفانه وی در این مدت نه تنها به مداوا مشغول نبوده، بلکه با برگزاری میتینگ‌های سیاسی که تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است، دروغ‌های شاخدار دیگری را علیه نظام اسلامی مطرح کرده است. یکی از حربه‌های این روزهای تحریم‌های مردم ایران مباحث حقوق بشری است که خوراک آن را هم همین منافقین اصلاح‌طلب، همچون نرگس محمدی و دیگر همپالگی‌های وی فراهم می‌آورند و با کمال ناباوری باز ادعای حمایت از مردم ایران را نیز برای این اقدامات خرابکارانه خود به یدک می‌کشند؟! نرگس محمدی، نایب‌رئیس گروهک غیر قانونی کانون مدافعان حقوق بشر (وابسته به شیرین عبادی) است که پس از فرار او به خارج از کشور، اقدامات ضد امنیتی وی در داخل کشور را پیگیری می‌کرد و درصدد تأسیس لگام (لغو گام به گام اعدام) بود که به 10 سال حبس قطعی محکوم شد و در حال حاضر دو سوم حبسش را سپری کرده است. گفتنی است، همسر نامبرده، تقی رحمانی عضو گروهک موسوم به ملی‌ـ مذهبی بود که اواخر سال 1390 از کشور متواری و در پاریس مقیم شد.

وعده سردار باقری برای مراحل دیگری از انتقام

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه نخستین مرحله انتقام این حمله تروریستی اجرا شد، گفت: عملیات گسترده موشک و پهپاد نیروهای مسلح ارزش والایی داشت؛ از این رو که این پهپادها برای اولین بار با عبور از فضای چند کشور خودشان را با دقت تمام به هدف رساندند و ضربات سنگینی به دشمن وارد کردند‌. موشک‌ها با طی مسافت بیش از 550 کیلومتر خود را به نقطه استقرار دشمن رساندند. مراحل دیگری از انتقام هم اتفاق خواهد افتاد. سرلشکر باقری ادامه داد: این امر نشان می‌دهد، امنیت ملت ایران برای رهبر معظم انقلاب، نیروهای مسلح و حاکمیت کشور خط قرمز محسوب می‌شود. نیروهای مسلح از این پس با رعایت همه ملاحظات امنیتی مراسمات خود را به صورت مردمی برگزار خواهد کرد. با تمهیدات اندیشیده شده این‌گونه حوادث تکرار نخواهد شد. دشمنان بدانند نخواهند توانست امنیت کشور را با خطر مواجه کنند.

سخنگوی اتحادیه اروپا یا فعال سیاسی!
علی بیگدلی در سخنانی تأمل‌برانگیز که بیشتر به نظر می‌رسد در قامت سخنگوی اتحادیه اروپا بیان شده تا یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفته است: «از زمان خروج ترامپ از برجام اتحادیه اروپا اقدامی برای حفظ برجام نکرده است و اساساً جرئت اقدام علیه ایالات متحده را هم ندارد. بنابراین اگر قرار باشد ایران هم کاری انجام دهد که اروپا هم همراهی نکند، ثمری برای کشور به‌ همراه نخواهد داشت. به نظر باید به پس از برجام فکر کرد؛ یعنی اگر روزی اروپا از برجام خارج شد، ایران باید چه اقدامی انجام دهد تا از وضعیت کنونی رهایی یابد. تصور می‌شود تنها راه این باشد که ایران در رفتارهای منطقه‌ای و بین‌المللی خود یک بازنگری جدی داشته باشد. ایران همچنان در نقطه اول و صفر! نشسته است و دائم از اتحادیه اروپا انتظار داریم.» حال باید از این فعال اصلاح‌طلب پرسید برجام در این میان چه معنایی دارد؟

شورای رقابت با قیمت‌گذاری خودرو خداحافظی کرد؟
محسن بهرامی‌ ارض‌اقدس، عضو شورای رقابت گفت: از این پس شورای رقابت فقط چارچوب قیمت‌گذاری خودروهای داخلی و خودروهای مصداق تسلط و انحصار در بازار را مشخص کرده و به ستاد تنظیم بازار ارائه می‌کند؛ اما میزان افزایش و قیمت‌ نهایی هر خودرو با مجوز این ستاد و در سازمان حمایت تعیین و به‌ خودروسازان ابلاغ خواهد شد. وی افزود: تاکنون شورای رقابت بر مبنای اینکه چه خودروهایی قیمت‌های مسلط، وضعیت تهاجمی و بازار انحصاری دارند، برخی محصولات زیر ۴۵ میلیون تومان دو خودروساز بزرگ را که در بازار رقیب ندارند، مشمول قیمت‌گذاری کرده بود. سهم این خودروها از بازار داخلی بیش از ۸۵ درصد بود و کاملاً وضعیت مسلطی در بازار داشتند؛ اما افزایش قیمت، بسیاری از خودروها را از فهرست قیمت‌گذاری شورا حذف کرد.

سخنگوی کارگزاران: نوبخت تغییر ناپذیر است
حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران در گفت‌و‌گویی درباره تغییرات احتمالی در دولت و اینکه سرنوشت سخنگوی دولت چه شد، گفت: هنوز تصمیم‌گیری نشده است، یک مدت آقای روحانی نظر داشتند که آقای جهانگیری سخنگو شود که او نپذیرفت. وی در پاسخ به این پرسش که به نظرتان اگر قرار باشد اکنون تیم اقتصادی دولت تغییر کند، این تغییرات باید به چه صورت باشد، گفته است: رئیس کل بانک مرکزی که اکنون تغییر کرده است، وزیر اقتصاد که نداریم و مجلس وی را استیضاح کرده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه هم تغییرناپذیر است و تا آخر در داخل دولت می‌ماند. آقای روحانی باید وزیر اقتصادی انتخاب کند. که بین نوبخت و همتی بتواند با یکی از آنها هماهنگ باشد.
تهرانی‌ها روزانه ۹ هزار تن زباله تولید می‌کنند

رئیس سازمان مدریت پسماند شهر تهران با بیان اینکه ۱۶ درصد کل زباله کشور در تهران تولید می‌شود، گفت: تهرانی‌ها روزانه ۹ هزار تن زباله و ۴۳ هزار تن پسماند ساختمانی تولید می‌کنند. رئیس سازمان مدیریت پسماند شهر تهران با بیان اینکه قانون مدیریت پسماند صراحت دارد که چندین وزارتخانه و سازمان‌های خارج از شهرداری از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان منابع طبیعی، سازمان استاندارد و صدا و سیما در قالب یک کارگروه نسبت به پسماندهای تولید روستایی و شهری مسئولیت دارند، گفت: به همین دلیل از همه توقع می‌رود، وظایف خود را به درستی انجام دهند و تنها از شهرداری تهران توقع نداشته باشند که اقدامات مربوط به پسماند را انجام دهد و ساماندهی کند.
کدام ورزشکار یک تن را کشت و از کشور گریخت؟

روزنامه خبرورزشی در شماره روز دوشنبه خود افشا کرد، ورزشکاری که سابقه حضور در تیم ملی را داشته، مرتکب به قتل شده و از کشور گریخته است.خبرهای رسیده حکایت از آن دارد که این ورزشکار، فوتسالیست بوده و برای تیم ملی هم بازی کرده است. او ظاهرا در اروپاست و البته جزئیات بیشتر به زودی در این زمینه منتشر خواهد شد.

۴۰ تن از سران داعش در عملیات سپاه به هلاکت رسیدند

سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه : طبق اطلاعات به دست آمده ۴۰ تن از سران داعش در این عملیات به هلاکت رسیدند. یکی از این افراد، فرمانده بخش موصل که یک فرد عراقی بود که به هلاکت رسیده است. طبق تصاویر به دست آمده تمام اهداف در این عملیات نابود شده‌اند.

آمار سکته پس از کاهش قیمت دلار بالا رفته است؟

مجتبی خالدی شایعات منتشره مبنی بر افزایش میزان سکته به دلیل کاهش قیمت دلار از روز گذشته را غیر واقعی اعلام کرد و گفت: میزان مأموریت های اورژانس و موارد تماس به خاطر سکته در کشور مانند روزهای قبل است و هیچ تغییری نکرده است. گفتنی است، با کاهش قیمت دلار از چند روز گذشته که از حدود ۱۷ هزار تومان به زیر ۱۳ هزار تومان رسید، شایعاتی در برخی شبکه های مجازی مبنی بر افزایش موارد سکته منتشر شده است
مجوز500 میلیاردی دولت برای خرید هواپیمای جدید

طبق ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول مهم دولتی به وزارت راه و شهرسازی، اعلام شده حسب موافقت شورای اقتصاد، انتشار اوراق مالی اسلامی به منظور تامین منابع مالی خرید هواپیماهای جدید برای شرکت هما به میزان پنج هزار میلیارد ریال با لحاظ سه شرط مجاز خواهدبود که از جمله این شروط، پرداخت اصل، سود، کارمزد و دیگر هزینه های ناشی از انتشار این اوراق از محل منابع داخلی این شرکت است.


مدیران مراقب تجهیزات باشند؛ همه چیز گران شده است
طبق ابلاغیه روزهای اخیر یک مقام مسئول اقتصادی به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، با اشاره به افزایش قیمت خرید بسیاری از ادوات و تجهیزات فنی در حوزه های مختلف و وصول گزارش هایی در زمینه نبود دقت کافی در نگهداری از این سامانه ها، از مدیران مربوط خواسته شده ضمن کنترل فضاهای نگهداری و نحوه حفاظت و مراقبت از وسایل مختلف، برای صدور دستورات لازم به منظور افزایش مراقبت و استفاده از آن ها اقدام کنند

خروج موشکها و کشتی های آمریکا از خلیج فارس

نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال دوشنبه در گزارشی با اشاره به موضع کاخ سفید در قبال ایران نوشت: به رغم لفاظی‌های دولت ترامپ، آمریکا از حضور نظامی خود در آب‌های خلیج فارس کاسته و کشتی‌ها، هواپیماها و موشک‌های مورد نیاز برای یک رویارویی بزرگ نظامی را برچیده است. این نشریه می‌نویسد: به گفته مقام‌های آگاه، از ماه مارس (فروردین) که ناو «تئودور روزولت» منطقه را به مقصد اقیانوس آرام ترک کرد،، هیچ ناوگروه تهاجمی آمریکایی در خلیج فارس حضور نداشته است. گزارش تاکید می ‌کند: این طولانی‌ترین بازه‌ زمانی در دو دهه گذشته است که هیچ ناو هواپیمابری در آب‌های منطقه نبوده است. وال استریت ژورنال می‌نویسد همزمان، وزارت دفاع آمریکا تصمیم گرفته است چهار سامانه ضدموشکی را از کشورهای اردن، کویت و بحرین خارج و در نقاط دیگری نزدیک به مرزهای چین و روسیه مستقر کند. این رسانه می‌نویسد، بخشی از این تحولات نتیجه تغییرات راهبردی در مواضع دولت آمریکا و بخشی دیگر، تحت تأثیر محدودیت‌ در تعداد ناوها و تجهیزات نظامی این کشور است.

کشف محموله بزرگ شربت‌های قلابی کودکان در تهران

برخی از افراد سودجو با جعل جعبه، اتیکت و شیشه شربت زادیتین که مخصوص کودکان زیر ده سال است اقدام به پر کردن و پلمب محتویات داخل این شیشه‌ها کرده و قصد توزیع آن در داروخانه‌ها را دارند.سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت:نمونه‌های آزمایشی از این داروها را به دستگاه‌های مربوطه ارسال کرده‌ایم تا نظر خود را درباره میزان آسیب زا بودند این داروها اعلام کنند؛ اما آنچه قطعی است، این که این داروها هیچ تأثیری بر سلامت افراد نداشته است./


اخبار روزانه:
* الهه کولایی، عضو حزب منحله مشارکت درباره عامل خارجی در فتنه ۸۸ تصریح کرد: «این تصور وجود داشت که ایران با یک بحران انتخاباتی از جنس انقلاب رنگی روبه‌روست که باید از این فرصت استفاده کرد و حتماً می‌توان این دو را با هم مقایسه کرد و شباهت‌ها و تفاوت‌های آنها را دید.» گفتنی است، این اظهارات پس از نزدیک به یک دهه از فتنه 88 خط بطلانی بر همه تلاش اصلاح‌طلبان برای ردّ حمایت‌های خارجی و هدف براندازی حوادث پس از انتخابات است.
* به نوشته وبگاه «آی‌ـ ۲۴» بنیامین نتانیاهو گفت، هر گونه تلاش برای ارتباط دادن اسرائیل به حمله تروریستی اخیر در ایران مضحک است. وی افزود: «شعار مرگ بر اسرائیل درج شده بر موشک‌های شلیک شده ایران در سوریه اهداف ایران علیه اسرائیل را آشکار می‌کند.» به نظر می‌رسد انتقام سخت سپاه پاسداران از تروریست‌ها حامیان آنها را سخت ترسانده است.
* رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی از کاهش 25 درصدی شیرخام تحویلی به کارخانه‌های لبنی خبر داد و گفت: تصمیم برای واردات 25 هزار تن شیرخشک به کشور در وضعیت کنونی و افزایش قابل توجه بهای ارز، قابل دفاع و درست است. وی افزود: طبق بررسی‌ها، کارخانه‌های لبنی روزانه به 19 هزار تن شیرخام و کارخانه‌های تولید شیرخشک به روزانه 2 هزار تن شیرخام نیاز دارند.
* رحمانی‌فضلی، وزیر کشور با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور، با اشاره به حکم روز گذشته تعیین رئیس ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور و ضرورت تمرکز ویژه در جهت تحقق منویات شورای عالی هماهنگی اقتصادی درباره این ستاد، ضمن تشکر از حسن اعتماد رئیس‌جمهور، درخواست کرد فرد دیگری برای دبیرکلی ستاد مبارزه با مواد مخدر تعیین و منصوب شود.
* حجت‌الاسلام محمدنقی لطفی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام طی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب از سمت خود استعفا کرد. وی از دی ماه سال 1380 نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه ایلام بود. گفتنی است، در ماه‌های گذشته مطالبات مردمی بسیاری درباره لزوم تغییر سبک زندگی وی در رسانه‌ها شکل گرفته بود.
* حسین اصغری، مدیر کل دفتر سبزی و صیفی با اعلام اینکه ۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تن گوجه‌فرنگی تولید شده، گفت: با ممنوعیت صادرات، قیمت هر کیلو گوجه‌فرنگی در خرده‌فروشی ۳۶۰۰ تومان و در مزرعه به قیمت هر کیلو ۲ هزار تومان خرید و فروش شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: