به‌روز شده در: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۶۰۱
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
علیرضا فغانی دنباله نسلی است که مسعود مرادی، محسن ترکی، سعید مظفری زاده و... را به داوری فوتبال ایران معرفی کرد اما مدت هاست درزمینه تولید داورخوب و کم اشتباه درجا زدیم. همین می شود که کمیته داوران به رغم بی میلی (!) علیرضا فغانی برای قضاوت دربی بازهم دست نیازبه سوی این داورشناخته شده دراز می کند و جرأت نمی کند داوردیگری را انتخاب کند!

مهدی یکتا- درتاریخ 87 ساله دربی، مسابقات زیادی بین استقلال و پرسپولیس تهران برگزارشده و داوران زیادی هم سوت زدهاند. علیرضا فغانی اما ششمین قضاوت خود دردربی را درحالی پشت سرگذاشت که تنها اتفاق مثبت این مسابقه بود.

علیرضا فغانی که گفته بود حس خاصی نسبت به قضاوت دردربی 88 ندارد دراین دیدارهم خیلی ریلکس و راحت بدون استرس سوت زد. موضوعی که ازقبل هم قابل پیش بینی بود. نوع برخورد علیرضا فغانی با مربیان و بازیکنان دو تیم نیزبسیارجالب بود. او با اقتدارو برخلاف دوران جوانی درآرامش کامل به مربیان و بازیکنان استقلال و پرسپولیس یادآوری می کرد کارخودشان را دنبال کنند و اعتراض نکنند.

داورسرشناس کشورمان جایگیری های بسیارخوبی داشت و تقریبا درتمام صحنه های حساس حضورداشت و تقریبا می توان گفت اشتباه تأثیرگذاری نداشت.

فغانی که سخت ترین قضاوت ها را درجام جهانی 2018 روسیه بین آلمان، مکزیک یا برزیل، صربستان و همین طوردیدارمیان بلژیک با انگلیس و به ویژه فرانسه، آرژانتین را درکارنامه دارد خیلی راحت دردربی 88 سوت زد.

شاید دربدترین دربی سال های اخیرفقط قضاوت و دیدن علیرضا فغانی لذت بخش بود. باورش سخت جلوه می کند اما شاید اولین باری باشد که دریک دربی حساس (بخوانید یکی از10 دربی حساس دنیا) به جای بازیکنان دو تیم، یک داورستاره بازی باشد!

داوری که مورد تأیید پیرلوئیجی کولیناست. فراموش نکردیم شناخته شده ترین و بهترین داورتاریخ فوتبال اروپا درروسیه ازعلیرضا فغانی تعریف کرد وگفت:” نه تنها دراروپا یا آمریکای جنوبی بلکه درقاره های دیگرهم داوری درحال پیشرفت است. به عنوان مثال فغانی ازایران درجام جهانی قضاوتی بسیارسطح بالا انجام داد و جزء بهترین داوران بود.”

آنچه نوشتیم نکات مثبت داوری دربی بود اما کمی تأمل و درنگ به ما نشان می دهد واقعیت داوری ایران علیرضا فغانی نیست. یک لحظه تصورش را بکنید به جای علیرضا فغانی قصاوت دربی به داوردیگری سپرده می شد، آن گاه چه اتفاقی می افتاد؟

علیرضا فغانی دنباله نسلی است که مسعود مرادی، محسن ترکی، سعید مظفری زاده و... را به داوری فوتبال ایران معرفی کرد اما مدت هاست درزمینه تولید داورخوب و کم اشتباه درجا زدیم.

همین می شود که کمیته داوران به رغم بی میلی (!) علیرضا فغانی برای قضاوت دربی بازهم دست نیازبه سوی این داورشناخته شده دراز می کند و جرأت نمی کند داوردیگری را انتخاب کند!

فامیل بازی و پدر، عمو یا دایی پیشگی داوران بیداد می کند و صدای فغان تیم های باشگاهی ایران ازقضاوت های ضعیف به آسمان بلند شده است. درچنین شرایطی متأسفانه آقایان پشت موفقیت های علیرضا فغانی پنهان می شوند و این جالب نیست.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: