به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۶۰۰
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
حسنی سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران:
بررسی های ما بیانگر آن است که درصد مشارکت بانوان در ورزش پایین است. در واقع نیمی از جمعیت جامعه شهری به هر دلیل ممکن گرایشی زیادی نسبت به ورزش ندارند حال آنکه در جوامع پیشرفته نسبت به این قشر از جامعه که به هر دلیل فرصت کمتری برای ورزش دارند تسهیلاتی قائل می شوند. تلاش ما هم این است تا به هر طریق ممکن پای این جمع تاثیر گذار را به عرصه ورزش بکشانیم.
نشست صمیمانه اعضای کارگروه ورزش حزب، با محمد صادق حسنی سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران برگزار شد.

در این نشست که علاوه بر اعضای کارگروه ورزش، دکتر غفوری فرد چهره شاخص عرصه ورزش و رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی نیز حضور داشت هر کدام از حاضرین دیدگاهها و دغدغه های خود در باب ورزش شهروندی، راههای برون رفت از آن و چشمانداز آینده فعالیت سازمان ورزش شهرداری را بیان کردند. لزوم گسترش سرانه فضای ورزش، اهتمام در جهت عمومیت بخشیدن به ورزش در میان شهروندان، مشارکت دیگر ارگان ها در راستای هماهنگی و دستیابی به اهداف مورد نظر، پرهیز از موازی کاری و صرفه جویی در هزینه ها، الگو برداری از سیستم های موفق در پیشرفت ورزش شهروندی، نظارت و دقت بیشتر بر اماکن عمومی ورزش، ارائه راهکارهای مناسب به منظور بهره گیری حداکثری اقشار متوسط و پایین جامعه از خدمات ورزش شهرداری، ارائه راهکارهای عملی موثر در خدمت رسانی به بخش بانوان و فراگیر کردن ورزش در میان این قشر موثر اجتماع و....از جمله مباحثی بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

ابتدای جلسه محمدرضا یزدانی خرم رئیس و محمدرضا تهرانی نایب رئیس کارگروه ورزش نکاتی را در رابطه با چگونگی تشکیل کارگروه ورزش، اهداف، چشم انداز و اقدامات صورت گرفته بیان کردند.

در ادامه سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران با استقبال از راه کارهای ارائه شده و لزوم تبادل نظر سازنده و موثر بین اعضای کارگروه ورزش حزب موتلفه اسلامی و سازمان ورزش شهرداری به اجمال نکاتی را در رابطه با نقش و عملکرد سازمان ورزش بیان کرد.

حجم کار گسترده است

وی با اشاره به گستردگی و حجم بالای فعالیت در سازمان ورزش شهرداری گفت: سازمان ورزش شهرداری تهران رسالت سنگینی بر دوش دارد. ایجاد فضای مناسب و ترغیب میلیون ها نفر برای حضور ورزش کار ساده ای نیست. آن هم وقتی که سرانه ورزش پایین و درصد گرایش افراد جامعه به سمت و سوی این مقوله اندک است. هرچند هدف ما این نیست که بخواهیم از اعضای خانواده ورزشکار بسازیم بلکه قصد داریم خانواده ها ورزش را به عنوان تفریح سالم انتخاب کنند. هدف آن است تا بیش ازپیش، ورزش را با نشاط توام کنیم .تهران به عنوان یک ابرشهر نیازمند امکانات ورزشی کافی است. البته آمار های موجود حکایت از وجود صدها مکان ورزشی، سالن های متعدد و فضاهای عمومی بسیار از جمله پارک ها دارد. با وجود این همه مکان ورزشی هنوز با شرایط آرمانی فاصله زیادی داریم. چاره ای نداریم جز اینکه برای رسیدن به نقطه مطلوب دامن همت به کمر بزنیم.

دنبال تسهیل شرایط هستیم

برای گرایش افراد جامعه به سمت و سوی ورزش، به تسهیلات و امکانات کافی نیاز داریم. این در حالی است که با توجه به شرایط حاضر مجبوریم صرفه جویی کنیم. در شهری که درصد گرایش خانواده ها به ورزش کم است تلاش برای تعییر شرایط و گرایش افراد به ورزش دشوار است با این وجود لازم است اهتمام داشته باشیم تا هزینه ورزش را در سبد خانواده ها کاهش دهیم. این کار باعث می شود تا جامعه ای با نشاط، سالم و فعال داشته باشیم در واقع ایده آل ما رسیدن به این جایگاه است هر چند با مشکلات فراوان روبرو باشیم.

درصد مشارکت بانوان کم است

بررسی های ما بیانگر آن است که درصد مشارکت بانوان در ورزش پایین است. در واقع نیمی از جمعیت جامعه شهری به هر دلیل ممکن گرایشی زیادی نسبت به ورزش ندارند حال آنکه در جوامع پیشرفته نسبت به این قشر از جامعه که به هر دلیل فرصت کمتری برای ورزش دارند تسهیلاتی قائل می شوند. تلاش ما هم این است تا به هر طریق ممکن پای این جمع تاثیر گذار را به عرصه ورزش بکشانیم. وقتی بانوان به عنوان محور اصلی خانواده ورزش کنند مسلما این گرایش به فرزندان منتقل و در وجود آنان نهادینه میشود. البته اعتقاد راسخ داریم برای گرایش بانوان به ورزش های عمومی نیازمند فرهنگسازی، ایجاد بستر مناسب و فضای کافی هستیم. تا شرایط لازم فراهم نشود نمی توان امید به تغییر الگوها داشت.

به اندازه درخت به انسان ها بها بدهیم!

برای آبیاری درختان، رسیدگی به آنها و زیبایی پارک ها افراد متخصص و مسئول داریم. مگر نه اینکه ورزش نقش حیاتی در انسان ها ایفا می کند. چرا نباید متخصصین و مربیان ورزش را در پارک ها و اماکن ویژه جهت ترغیب افراد جامعه به خدمت بگیریم تا روح و جسم مردم جلا و روشنی پیدا کند. در واقع باید به اندازه درخت به انسان ها توجه کنیم.حیاط مدارس و سالن های مختلف اماکن ورزشی در ساعاتی از روز خالی می ماند می توان با یک برنامه ریزی اصولی شهروندان را جهت ورزش کردن به این اماکن هدایت کرد البته در این رابطه و همکاری فی مابین آموزش و پرورش و سازمان ورزش شهرداری جلسات مختلفی برگزار و به نتایج خوبی هم رسیده ایم. همانطور که با ارگان های دیگر هم اندیشی می کنیم.

با موازی کاری مخالفم

با توجه به اینکه سال ها در عرصه ورزش خصوصا ورزش شهرداری حضور دارم از نزدیک در جریان برخی موازی کاری ها بوده ام به همین دلیل حتی المقدور سعی می کنم مانع این کار شوم زیرا نه تنها نفع زیادی برای پیشبرد اهداف ورزش ندارد بلکه موجب صرف هزینه و و قت هم می شود.در همین راستا تلاش کردیم انجمنهایی را که قبلا در سازمان ورزش شهرداری وجود داشت به نوعی سروسامان دهیم. در واقع امور رشته های مختلف را به عهده هیئت های استانی سپردیم تا شائبه موازی کاری در میان نباشد.

در ادامه این نشست دکتر غفوری فرد پیشنهاد کرد، با توجه به اینکه اکثریت زورخانه های پایتخت رو به تعطیلی است، سازمان ورزش شهرداری ترتیبی اتخاد کند تا به نحو مقتضی چراغ این اماکن مقدس روشن بماند. اماکنی که در آنجا فرهنگ و آیین این سرزمین ترویج و رعایت کسوت و احترام تعلیم داده می شود این پیشنهاد از سوی سرپرست سازمان ورزش شهرداری مورد پذیرش قرار گرفت و مقرر شد تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود.

پایان بخش نشست، تاکید بر تداوم همکاری فی مابین و همدلی در جهت رفع مشکلات و تقویت نقاط قوت ورزش در کلان شهر تهران بود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: