به‌روز شده در: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۵۴۷
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

عوامل پشت پرده حمله تروریستی اهواز
«
تریتا پارسی» رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا موسوم به «نایاک» در یادداشتی ضمن بیان اینکه «عربستان و امارات در حمله تروریستی اهواز نقش داشتند»، نوشت: هدف اصلی رقبای منطقه‌ای ایران، سوق دادن تهران و واشنگتن به سوی جنگی در ابعاد بزرگ‌تر بود. این حمله تروریستی که ابتدا گروه جدایی‌طلب مقاومت ملی الاحواز (که گفته می‌شود با عربستان در ارتباط است) مسئولیت آن را برعهده گرفت، بی‌تأثیر از عوامل خارجی روی نداد. اکنون رقبای منطقه‌ای ایران، به ویژه عربستان سعودی و امارات متحده عربی فشارهای پشت پرده خود به آمریکا برای بمباران ایران را علنی کرده‌اند. آنچه قبلاً در خفا گفته می‌شد، اکنون به طور علنی بیان می‌شود. افزون بر این، پادشاهی‌های مذکور دیگر خود را به وادار کردن آمریکا برای اقدام نظامی محدود نکرده و آمادگی خود را برای حمله به ایران اعلام می‌کنند. البته دولت ترامپ نیز تماشاچی بی‌گناه این طرح نبوده است. اقدامات شخص ترامپ و هماهنگی‌هایی که میان دولت وی، عربستان سعودی، امارات و رژیم صهیونیستی درباره ایران شاهد بوده‌ایم، سناریوی دیگری را با این مضمون مطرح می‌کند که واشنگتن نیز به طور متقابل متحدانش را به سمت جنگ با ایران سوق می‌دهد.
فرصت‌طلبی ارگان کارگزاران از آیین عاشورا

سردبیر روزنامه سازندگی (ارگان حزب کارگزاران سازندگی) روز شنبه در یادداشتی با عنوان «ظهور دین مدنی» تلاش کرد با دوقطبی کردن عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) به حکومتی و مدنی، نمونه‌هایی مانند زنجان و اردبیل را که مورد توجه رسانه ملی قرار گرفته، حکومتی بداند و عزاداری‌هایی نظیر آنچه در یزد صورت گرفته، را مدنی و غیرحکومتی و غیرایدئولوژیک معرفی نماید! سردبیر سازندگی احتمالاً با تفسیر «دین مدنی» از یک عزاداری، جذابیت آن را در تعرض و کنایه به حاکمیت دیده است؛ و البته همین بهره برداری سیاسی از آن عزاداری قافیه کارگزاران را تنگ کرده و نویسنده مجبور شده است، مجدداً به اسلام سیاسی و دولت دینی صحه بگذارد و سکولاریسم را رد و در عین حال از لیبرال بودن کارگزاران که پیش از این رسماً اعلام کرده بودند، عقب‌نشینی کند. آنچه در حوزه فرهنگی قابل تساهل نیست، باورها، ارزش‌ها و هنجارهاست و آنچه قابل تساهل است، ابزار، آیین‌ها و اسطوره‌های فرهنگی است. اینکه ارگان کارگزاران سبک و سلیقه آیین عزاداری را در یکجا بپسندد و در جای دیگر نه، اشکالی ندارد، اما اینکه بخواهد آن را به گونه‌ای تفسیر کند که با مسیری که خود می‌رود، همسو گردد، فرصت‌طلبی از یک انسجام ملی است. انسجامی که در محرم ایران را بسان یک NGO سراسری نشان می‌دهد که حاکمیت در آن صرفاً یک نظاره‌گر است.
توهین مشاور ترامپ به رئیس‌جمهور ایران!
رودی جولیانی، مشاور رئیس‌جمهور آمریکا در نشست ضد ایرانی سازمان جوامع ایرانیان آمریکایی در نیویورک با اشاره به سفر آقای روحانی، رئیس‌جمهور به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «متأسفم که شهر زیبایم نیویورک میزبان روحانی است؛ او یک خونخوار است»! به گزارش خبرگزاری «رویترز» رودی جولیانی با حمایت از تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران گفت: «نمی‌دانم چه زمانی حکومت ایران را سرنگون می‌کنیم... ممکن است طی چند روز، چند ماه، چند سال. ولی این اتفاق خواهد افتاد. تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی به «انقلابی موفق» در این کشور می‌انجامد.» ایالات متحده آمریکا همواره ایران را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم می‌کند؛ در حالی که مقامات ارشد این کشور از سناتورهای کنگره گرفته تا اعضای مجلس نمایندگان آن و مقامات فعلی و سابق کاخ سفید همواره از گروهک‌های تروریستی مخالف نظام جمهوری اسلامی، به ویژه گروهک منافقین که دست‌شان به خون هزاران ایرانی آلوده است، حمایت آشکار مالی و سیاسی می‌کنند.
مجتمع فولاد مبارکه پشتیبان مالی هفته‌نامه صدا!

بررسی‌ها نشان می‌دهد، حدود ۸۰ درصد صفحات نخست شماره‌های هفته نامه «صدا» چه در دوره گذشته و چه دوره جدید، رپرتاژ آگهی برای مجتمع فولاد مبارکه اصفهان است! معنای دیگر این اقدام تأمین هزینه این هفته نامه به اصطلاح خصوصی از سوی مجتمع فولاد مبارکه است. اکنون سؤال این است که آیا صنعت فولاد کشور یا تولیدات فولادی مجتمع مبارکه نیاز به تبلیغ و مشتری یابی دارد؟ آیا رقابتی در صنعت فولاد کشور در میان است و تولیدات این مجتمع روی دست صاحبان آن باد کرده است؟ قطعاً خیر. اما گویی این مجتمع تعهد ویژه‌ای برای پشتیبانی مالی نشریات نزدیک به کارگزاران سازندگی دارد و با بهانه و بدون بهانه درصدد حمایت از آنان است.

هیچ ضمانتی برای بهبود روابط بانکی وجود ندارد
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به خروج یکطرفه آمریکا از توافق برجام و تأثیر نگذاشتن FATF بر تحریم‌ها و نرخ ارز، گفت: ضمانتی نیست که با تصویب و اجرای لوایح مرتبط با FATF، وضعیت روابط بانکی بهبود و قیمت ارز کاهش یابد. ولی‌الله نانوا‌کناری درباره‌ لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (یکی از لوایح مرتبط باFATF ) گفت: این موضوع در دستور کار این کمیسیون بود که پس از بررسی یک تبصره به این لایحه اضافه و به صحن مجلس فرستاده شد. دوباره عودت داده شد تا بررسی شود و نظرات اروپا هم اخذ و بعد تصمیمات جدیدی گرفته شود. وی با تأکید بر اینکه اجرای بخش اعظم برنامه اقدام FATF از سوی ایران، اثر مثبتی بر تحریم‌ها و نرخ ارز نداشته است، گفت: من فکر می‌کنم آمریکایی‌ها به بهانه‌های مختلف سنگ‌اندازی می‌کنند و به FATF هم ربطی ندارد.

مجمع عمومی صحنه اختلافات آمریکا و اروپا
یک روزنامه آمریکایی مدعی شده است نشست جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اختلافات میان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا با متحدان اروپایی این کشور در مسئله ایران را به نمایش خواهد گذاشت. به نوشته روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» نشست جاری مجمع عمومی اولین گردهمایی سران آمریکا، کشورهای اروپایی و ایران در این نهاد بین‌المللی پس از خروج آمریکا از توافق جامع هسته‌ای میان ایران و 1+5 است. ترامپ و مقامات دولت او قصد دارند از تریبون سازمان ملل برای سرزنش کردن ایران و جلب حمایت‌های بین‌المللی به منظور منزوی کردن این کشور از طریق تحریم‌ها استفاده کنند؛ اما اروپایی‌ها از سوی دیگر قصد دارند با موضع آمریکا درباره توافق هسته‌ای و احیای تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کنند.
نسخه عجیب وزیر برای پیرمرد بیمار!

روز گذشته فیلمی از وزیر بهداشت منتشر شد که در آن پیرمردی نانوا خطاب به قاضی‌زاده هاشمی از درد دست و هزینه‌های بالای فیزیوتراپی گله می‌کند و وزیر در پاسخی عجیب به پیرمرد می‌گوید: «فیزیوتراپی کاری ندارد باید بمالید، خودتان انجام دهید!» نحوه پاسخگویی وزیر بهداشت موجی از اعتراض را در فضای مجازی ایجاد کرد و کاربران مجازی پاسخ وزیر را بی احترامی به پیرمرد و پاسخی از سر درک نکردن درد مردم دانستند. پاسخی که نشان می‌دهد او درد وگلایه مردم را به سخره گرفته است و با خنده تمسخرآلود جواب می‌دهد. این البته تنها اعتراض به این پاسخ نبود و عبدالرحمان اهوازیان، دبیر انجمن فیزیوتراپی استان تهران در بیانیه‌ای شدیداً به سخنان شخص اول سیستم نظام سلامت کشور در مورد علم فیزیوتراپی معترض و خواستار عذرخواهی وزیر بهداشت به دلیل توهین به فیزیوتراپیست‌ها شده است.

‌حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور روز گذشته در واکنش به این اظهارنظر وزیر بهداشت توئیت کرد: با مردم دردمندمان بهداشتی‌تر سخن بگوییم. شوخی‌های بامزه‌مان را بگذاریم برای محافل خودمانی‌تر. بر زخم‌ها نمک نپاشیم.

ایرانی‌ها به توافق هسته‌ای پایبند هستند
ترزا می در مصاحبه با شبکه خبری «سی‌بی‌اس» در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به برجام پایبند است، گفت: «بر اساس آنچه شاهدیم، بر این باوریم که دارند این کار را می‌کنند.» ترزا می در این مصاحبه با ادعای اینکه برجام مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی است، حفظ این توافق را خواستار شد. نخست‌وزیر انگلیس در بخش دیگر این مصاحبه افزود: «ما با ایالات متحده هم‌عقیده هستیم که جنبه‌های دیگری از رفتارهای ایران وجود دارد که باید به آن بپردازیموی با طرح مسئله موشک‌های بالستیک و نحوه رفتار ایران که منطقه را بی‌ثبات می‌کند، گفت: «در عین حال می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم یک توافق هسته‌ای داریم که مانع از دستیابی آنها (ایرانی‌ها) به سلاح هسته‌ای می‌شود
داعش فیلم حمله تروریستی عناصر این گروه به اهواز را منتشر کرد

گروه تروریستی داعش یکشنبه شب با انتشار فیلمی از سه فرد ناشناس مدعی شد که آن ها حمله تروریستی روز گذشته در اهواز را انجام دادند. به گزارش خبرگزاری رویترز، این فیلم که در خبرگزاری اعماق داعش منتشر شده سه فرد ناشناس در داخل یک ماشین را نشان می دهد که مدعی است، در حال رفتن به محل رژه نظامی در اهواز هستند. بر اساس گزارش، در این فیلم دو نفر به زبان عربی صحبت می کنند و فرد سوم در حالی که به فارسی صحبت می کند، بیان می کند که نیروهای سپاه پاسداران هدف حمله آن ها است. در فیلم منتشر شده اشاره ای به این موضوع نشده است که رژه نیروهای مسلح در اهواز هدف عملیات تروریستی آن هاست. خبرگزاری الاعماق وابسته به گروه تروریستی - تکفیری داعش روز گذشته (شنبه) در فضای مجازی گزارش داد: داعش اعلام کرده که عناصر انتحاری این گروه تروریستی به تجمع نیروهای مسلح ایران در شهر اهواز در جنوب ایران حمله کرده اند. پیشتر گروهک تجزیه طلب «الاحواز» مسئولیت حمله تروریستی به مراسم رژه اهواز را بر عهده گرفته بود.

سیدعلی خمینی از ایران هجرت کرد

حجت‌الاسلام سیدعلی خمینی نوه حضرت امام خمینی(ره) به نجف اشرف هجرت کرد. حجت الاسلام نایینی از مدرسین حوزه با اعلام این خبر نوشت: هجرت برای همه ماهیتی انسان ساز دارد. به خصوص که به هم افزایی دو حوزه نجف اشرف و قم بیانجامد؛ ممکن است در هر یک از این دو حوزه بخشی از شخصیت یک طلبه شکل بگیرد. بخصوص الان که زمینه تدریس که رکن مهم طلبگی است در قم محدود شده نجف می تواند تکیه گاه خوبی برای مشتاقان تدریس شود. امروز حاج سید علی خمینی که در قم نیز مدرس سطح عالی بود به نجف اشرف مهاجرت کرد، شاید برای چند سال. امیدوارم در آن دیار شکوفاتر شود.

درخواست جلسه تاج از اینفانتینو برای حل مشکل بازنشستگی

خبرهای رسیده از فدراسیون فوتبال، از تکاپوی مسئولان این فدراسیون حکایت دارد. مهدی تاج که پیش از این با طرح موضوع "جانبازی‌"‌اش خبرساز شده بود، این بار نیز در نامه‌ای به رئیس فیفا درخواست جلسه اضطراری کرده است. بر اساس اطلاعات واصله، این جلسه به تأیید دفتر اینفانتینو رسیده و قرار است رئیس فدراسیون فوتبال ایران ۹ اکتبر مصادف با ۱۷ مهر در مقرر فیفا با اینفانتینو دیدار کند. بلیت‌های رفت و برگشت این ملاقات نیز از سوی مسئولان فدراسیون فوتبال ایران تهیه شده و قطعا اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، مهدی تاج در تاریخ مذکور با رئیس فیفا دیدار خواهد کرد، دیداری که کتبا از سوی فدراسیون فوتبال به فیفا اعلام و برگزاری جلسه با رئیس فیفا رسما درخواست شده است.ممکن است برخی این سؤال را مطرح کنند که همزمان با اجرای " قانون منع به کارگیری بازنشستگان " در کشور، برگزاری این جلسه آن هم به درخواست ایران چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ آیا رئیس فدراسیون فوتبال ایران در دیدار با اینفانتینو به دنبال راهکاری برای دور زدن قوانین داخلی است؟ آیا تاج به پشتوانه فیفا می‌خواهد همچنان رئیس فدراسیون فوتبال باقی بماند؟ متأسفانه در فضایی که کشور در مشکلات اقتصادی و دغدغه‌های تحریم از سوی قدرت طلبان جهانی قرار دارد، طرح موضوعات و مواردی که منجر به دخالت نهادهای خارجی در امور ورزش ایران شود، می‌تواند به اعتبار و حیثیت ورزش و قطعا منافع ملی کشور خدشه وارد کند. موضوعی که به نظر می‌رسد مسئولان نظارتی، مقامات عالی ورزش کشور و مدیران دلسوز فوتبال باید برای آن چاره‌ای اندیشه کنند تا پیش از هر اتفاقی با تدبیر، مانع از احتمال تهدید یا تحریم فوتبال ایران و تکرار سناریوی تعلیق فوتبال کشور با دسیسه دخالت دولت در امور فوتبال شوند.

خروج ۲۲۰ میلیارد لیتر آب با هندوانه از کشور

سالانه 3 میلیون و 813 هزار تن هندوانه در ایران تولید می شود. هندوانه محصولی آب بر است که برای تولید هر کیلو از آن 286 لیتر آب مصرف می شود. این رقم 286 لیتری، رقمی است که در سالهای اخیر با کاهش مصرف آب در تولید هندوانه کسب شده، و در واقع برای تولید هنوانه در ایران بسیار بیش از این در سال های اخیر آب مصرف شده است. طبق گزارش رسمی وزارت جهاد کشاورزی در سال گذشته "برای تولید یک کیلوگرم هندوانه در ایران 286 لیتر آب مصرف می‌شود که این رقم در مقایسه با سال 91 ، 37 درصد کاهش داشته است. " طبق گزارش ها سال گذشته بالغ بر ۷۸۰ هزار تن هندوانه به بیش از ۳۰ کشور جهان صادر کرده ایم، در واقع در سال گذشته که یکی از خشک ترین سالهای کشور بود، ۲۲۳. ۰۸ میلیارد لیتر آب به صورت مجازی و فقط در قالب هندوانه به خارج از کشور صادر کردیم.

ایران چقدر بدهی‌ خارجی دارد؟

براساس آخرین آمار بانک مرکزی، حجم بدهی‌های خارجی ایران در چهار ماه نخست امسال نسبت به ابتدای سال جاری با ۵. ۶درصد کاهش روبرو بوده است. میزان بدهی خارجی ایران در پایان تیرماه براساس سررسید اولیه بدهی‌ها ۱۰هزار و ۶۶۸میلیون دلار است. از این میزان ۶هزار و ۷۲۱میلیون دلار؛ بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و ۳هزار و ۹۴۶میلیون دلار؛ بدهی‌های کوتاه مدت است. این تعهدات بالفعل ایران بر مبنای یورو نیز رقمی بالغ بر ۹هزار و ۹۵میلیون یورو محاسبه شده که ۵هزار و ۷۳۰میلیون یورو از این میزان حجم بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و ۳هزار و ۳۶۴میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه‌مدت است.


اخبار روزانه:
* محسن میردامادی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به پرسشی درباره حضور لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم گفت: من تمایل و تحرکات لاریجانی برای انتخابات ۱۴۰۰ را رد نمی‌کنم. چهره‌های سیاسی برای انتخابات‌ها تلاش می‌کنند و لاریجانی هم قبلاً کاندیدا بوده و در مواقعی هم که کاندیدا نبود، مطرح بوده است، من این را محتمل می‌دانم که لاریجانی نگاهی به انتخابات ۱۴۰۰ داشته باشد؛ اما بحث اصلی این است که تا انتخابات ۱۴۰۰ سیب سیاست بسیار‌ چرخ خواهد خورد و مشخص نیست چه اتفاقاتی تا آن زمان رخ خواهد داد.
* اوپک و روسیه به منزله اصلی‌ترین کشورهای تولیدکننده نفت غیر عضو اوپک، هرگونه افزایش تولید نفت را در کوتاه‌مدت رد کردند و خواسته رئیس‌جمهور آمریکا را نادیده گرفتند. گفتنی است به گزارش رویترز، یک منبع نزدیک به مذاکرات اعلام کرده بود اوپک و دیگر تولیدکنندگان عمده نفت درباره امکان افزایش تولید 500 هزار بشکه نفت در هر روز به‌منظور جبران کاهش عرضه نفت ایران به ‌دلیل تحریم‌های آمریکا رایزنی کرده بودند.
* براساس آخرین آمار بانک مرکزی، حجم بدهی‌های خارجی ایران در چهار ماه نخست امسال نسبت به ابتدای سال جاری با 5/6 درصد کاهش روبه‌رو بوده است. میزان بدهی خارجی ایران در پایان تیر ماه براساس سررسید اولیه بدهی‌ها ۱۰ هزار و ۶۶7 میلیون دلار است. از این میزان ۶ هزار و ۷۲۱ میلیون دلار بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و ۳ هزار و ۹۴۶ میلیون دلار بدهی‌های کوتاه‌مدت است.
* سورن اسپرسن، سخنگوی سیاست خارجی حزب «مردم دانمارک» و عضو پارلمان این کشور در پاسخ به پرسشی درباره درخواست دولت ایران مبنی بر استرداد تروریست‌ها و اینکه آیا دانمارک باید به آن عمل کند، گفت: «بله فکر می‌کنم در صورتی که شواهد کافی [درباره اقامت مسببان حمله اهواز در دانمارک] در این باره وجود داشته باشد، باید همین کار را انجام دهیم
* انوشیروان محسنی‌بندپی، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اصلاح ساختار بنگاه‌داری، سرعت‌بخشیدن و پایدار کردن اشتغال، کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که از زمان فارغ‌التحصیلی‌شان سه یا چهار سال می‌گذرد با هدف ورود به محیط کار و در کنار آن، تعهدی که ما نسبت به آنها داریم، از دغدغه‌های رئیس‌جمهور است.
* قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شامل مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد و وی ظرف حداکثر دوماه باید طبق قانون پست خود را ترک کند. تقی‌زاده که در دولت پیش، رئیس هیئت‌مدیره صندوق بازنشستگی کشوری بود، در همان دولت یک بار بازنشسته شده و دوباره دعوت به کار شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: