به‌روز شده در: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۵۳۳
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
در کمالات این سید جلیل القدر آمده است که امام عصر (عج) در نامه های خود، ایشان را فرزند خود معرفی می کرد و عزت و احترام خاصی برای ایشان قایل بود و هم چنین گفته اند که وی «اسم اعظم» را می دانست و مستجاب الدعوه بوده است.
ابوالقاسم، علی بن موسی بن جعفر بن طاووس، معروف به «سید بن طاووس»قبل از ظهر روز پنج شنبه، نیمه ماه محرم الحرام سال ۵۸۰ قمری، در شهر حله متولد شد. سید از علمای بزرگ شیعه و دارای آثار گران قدری در موضوع دعا و علوم اسلامی است و از جمله ویژگی های شخصیت علمی و معنوی ایشان، ارتباط و توجه فراوانشان به مولای خود، امام عصر(عج) است.

در کمالات این سید جلیل القدر آمده است که امام عصر (عج) در نامه های خود، ایشان را فرزند خود معرفی می کرد و عزت و احترام خاصی برای ایشان قایل بود و هم چنین گفته اند که وی «اسم اعظم» را
می دانست و مستجاب الدعوه بوده است.

از سید بن طاووس نقل است که سحرگاهی، در سرداب مطهر، از حضرت صاحب الامر (عج)این مناجات را شنیدم که می فرمود:

«خدایا شیعیان ما را از شعاع نور ما وطینت ما خلق کرده ای. آن ها گناهان زیادی به اتکا بر محبت و ولایت ما کرده اند. اگر گناهان آن ها گناهانی است که در ارتباط با توست، از آن ها در گذر، که ما را راضی کرده ای و آن چه از گناهان آن ها در ارتباط با خودشان و مردم است، خودت بین آن ها را اصلاح کن و از خمسی که به حق ماست، به آن ها بده تا راضی شوند و آن ها را از آتش جهنم نجات بده و آن ها را با دشمنان ما در سخط خود جمع نفرما».

همچنین سید بن طاووس در کتاب جمال الاسبوع می فرماید: شخصی حضرت صاحب الزمان (عج)را در یکشنبه که تعلق به امیرالمؤمنین (ع) دارد، در بیداری مشاهده می کند که آن جناب در این روز جد بزرگوارش امیرالمؤمنین (ع) را به این نحو زیارت می کرده است:

«السلام علی الشجره النبوه و الدوحه الهاشمیه المضیئه المثمره بالنبوه المونقه بالامامه و علی ضجیعیک آدم و نوح علیهما السلام. السلام علیک و علی اهل بیتک الطیبین الطاهرین. السلام علیک و علی الملائکه المحدقین بک و الحافین بقبرک. یا مولای، یا امیرالمؤمنین هذا یوم الاحد و هو یومک و باسمک و انا ضیفک فیه و جارک فاضفنی یا مولای واجرنی فانک کریم تحب الضیافه و المامور بالاجاره فافعل ما رغبت الیک فیه و رجوته منک بمنزلتک و آل بیتک عند الله و منزلته عندکم و بحق ابن عمک رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم.»

سید بن طاووس ملاقات دیگری با حضرت بقیه الله (عج) را نقل می کند و نام ملاقات کننده را نمی برد. از جمله از یک نفر که راستی گفتارش نزد من به تحقیق و اثبات رسیده، می گفت: پیوسته دعا و از مولایم حضرت مهدی (عج) تمنا می کردم که مرا در زمره کسانی قرار دهد که به شرف ملاقات و خدمتگزاری ایام غیبتش نایل گشته اند تا بدین وسیله به نوکران و خواص حضرتش تأسی جویم. هیچ کس را از نیت خودم با خبر نگردانیدم تا این که رشید ابوالعباس واسطی، در روز پنج شنبه،۲۹ماه رجب سال ۶۳۵، بدون مقدمه گفت: به تو می گویند ما جز محبت نظر دیگری به تو نداریم. پس اگر خود را با صبر و بردباری تسکین دهی، مقصود حاصل می گردد. پرسیدم: این پیام را از جانب چه کسی می گویی؟ گفت: از جانب مولایمان حضرت مهدی (عج) می گویم.

جناب سید بن طاووس همچنین سفارشاتی به اطرافیانشان در مورد پرهیز از مخالطت زیاد با مردم دارند که در زیر می خوانیم: «ای کسانی که از تبار منید، و ای دیگر مردمان از اهل من و ای برادران که این نوشته را خواهید خواند - و امیدوارم خدا هر مراقبتی که در نهان و آشکار اراده فرماید به شما بیاموزد - بدانید که رفت و آمد با مردم، بیماری و دردی سهمگین است، و کاری است سخت که انسان را از یاد خدا باز میدارد.

ای فرزند، بدان که بدترین معاشرت، معاشرت با گناهکاران است، خواه از والیان باشد یا از غیر آنان. اما این معاشرت وقتی ناپسند است که برای مخالفت با اعمال ناپسند آنان و از روی اطاعت فرمان خدای عز جلاله برای پند گفتن به آنان نباشد، چه خدای جلّجلاله از انسان چنین میخواهد که آنسان که معاشرت کند، یا دست کم از آنچه خدای جل جلاله از آن اعراض میفرماید، اعراض کند و از آنچه که خدای جل جلاله از آن خشمگین است، متنفر باشد. و این مقام بسی دشوار است و به خدا سوگند که بسیار بعید میدانم که انسان چنین باشد، بهویژه اگر کسی که با او معاشرت است صاحب مقامی باشد، یا در مورد نیاز او باشد و نیاز او را بر آورده و به او خوبی کرده باشد .»

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: