به‌روز شده در: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۴۹۴
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۴
دولت پنهان بیشتر توجیهی برای انداختن تقصیرها به گردن دیگران است حال آنکه این مفهوم در ایران اساساً محلی از اعراب ندارد.
  حمید رضا ترقی،عضو شورای مرکزی موتلفه اسلامی به روزنامه ایران گفت:

دولت پنهان به آن معنایی که برخی اصلاح‌طلبان مد نظر دارند اساساً در ایران وجود خارجی ندارد. اگرچه ممکن است در برخی دیگر کشورها مصداق‌هایی آن هم به‌صورت آن چه از آن تحت عنوان «دولت در سایه» یاد می‌شود وجود داشته باشد که آن هم مفهومش با آنچه از دولت پنهان درایران استفاد می‌شود بسیار متفاوت است. اما دولت پنهان در ایران مصداقی ندارد.

در جمهوری اسلامی ایران ما تفکیک قوا را داریم که اختیارات هر کدام از نهادها وقوامشخص شده است. اتفاقاً حسن تفکیک قوا همین است که وظایف و مسئولیت‌ها و اختیارات هر قوه ای  تعیین شده تا دیگر بهانه‌ای برای برهم خوردن نظم و اداره امور کشور نباشد. با این حال برخی قوا یا مجموعه‌ها ممکن است به خاطر میل به انحصارگرایی خود متعرض اختیارات و حوزه دیگر قوا شوند و به خصوص در فضای رسانه‌ای مدعی شوند که اختیارات ما متناسب با وظایف نیست یا اینکه دولت پنهان یا نهادهای دیگر در کار ما دخالت می‌کنند.

به هر روی آنچه مشخص است تفکیک قوا مخالف انحصارگرایی است که در کشور ما هم جاری و ساری است. اصلاح‌طلبان اما این روزها یک بار دیگر دم از وجود دولت پنهان می‌زنند. آنها در دوره دولت اصلاحات هم این بحث‌ها را مطرح می‌کردند که نمی‌گذارند کار کنیم و اختیار نداریم.

حال آنکه هم برعموم مردم و هم بر نخبگان آشکار است که مشکلات از چه ناحیه‌ای بوده است و این قبیل بحث‌ها بیشتر بهانه برای خالی کردن شانه از انجام وظایف قانونی است. الان هم به نظر می‌رسد همین وضعیت حاکم است به هر حال کشور درگیر مشکلاتی شده که بخش عمده آن به حوزه اجرایی برمی‌گردد و برخی به جای مدیریت صحیح به فرافکنی رو آورده و کم کاری‌ها و ناتوانایی‌های خود را تعبیر به موازی کاری یا دولت پنهان می‌کنند. به نظر می‌رسد دولت پنهان بیشتر توجیهی برای انداختن تقصیرها به گردن دیگران است حال آنکه این مفهوم در ایران اساساً محلی از اعراب ندارد.


در این میان شاید برخی به سخنان اخیر رهبری و مخالفت ایشان با موازی کاری‌ها اشاره و آن را برجسته کنند. در حالی که آن بیانات ناظر بر مسائل دیگری بود. همه می‌دانیم که در مواجهه با مشکلات فعلی و برای برون رفت از این وضعیت، پیشنهادهای مختلفی از سوی جریان‌های سیاسی مطرح شده است. از جمله اینکه اصلاح‌طلبان تلاش دارند راه خودشان را از دولت جدا کنند. آقای احمدی‌نژاد بحث کناره‌گیری دولت را مطرح کرد، برخی در مجلس به‌دنبال استیضاح دولت بودند و برخی پیشنهادهای دیگری هم بوده مبنی بر اینکه بخش‌هایی از دولت که کارآمدی نداشته بخصوص در حوزه اقتصادی از آن تفکیک شده و به بخش یا نهاد دیگری سپرده شود که رهبر معظم انقلاب در برابر این قبیل پیشنهادها موازی کاری را رد و تاکید کردند که دولت باید کار خود را انجام دهد چون توانایی انجام مسئولیت‌های خود را دارد.وهمین دولت باید مشکلاتی که خود پدید آورده بر طرف کند .

واین سیاست همیشگی مقام معظم رهبری بوده که از کیان دولت در طی مسئولیت قانونی اش دفاع کرده اند .
برچسب ها: حمید رضا ترقی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: