به‌روز شده در: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۴۹۲
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

نقش FATF در احیای تحریم‌های ضد ایرانی

«مارشال بیلینگزلی» دستیار بخش تأمین مالی تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا و رئیس ‌FATF در جلسه استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به صراحت اذعان کرده است که برای مقابله با ایران همکاری نزدیکی با رژیم صهیونیستی و عربستان داریم. وی درباره روند احیای تحریم‌ها علیه ایران پس از خروج آمریکا از برجام گفت: «تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران که ذیل برجام رفع کرده بودیم در دو مرحله احیا می‌شوند که در این راستا خزانه‌داری آمریکا در این دولت، ۱۷ دور تحریم‌ علیه ایران اعلام کرده و ۱۴۵ فرد مرتبط با ایران را به دلیل طیفی از فعالیت‌ها، اعم از تروریسم، ‌اشاعه تسلیحاتی و نقض حقوق بشر و جلوگیری از سوءاستفاده ایران از نظام مالی جهان در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.» جالب اینکه، پیشتر هم «خوان زاراته»، معاون سابق مدیریت مبارزه با تروریسم و جرایم مالی در وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته بود: «برای قراردادن ایران در تنگنا و سخت‌تر کردن اوضاع برای این کشور، به حضور کامل FATF نیاز است

پیش‌درآمد اجرای نمایش حمله شیمیایی ساختگی در ادلب
آخرین تحولات نشان می‌دهد که نیروهای مسلح و تروریست‌ها در ادلب برای اجرای عملیات جعلی با هدف متهم کردن دولت سوریه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم خود، آماده شده‌اند. به نوشته وبگاه «راشاتودی» وزارت دفاع روسیه بامداد امروز(یکشنبه) اعلام کرد که تروریست‌های گروه «هیئت تحریرالشام» (جبهة النصره سابق) چندین مخزن حاوی گاز کلر را برای نمایش جعلی حمله شیمیایی، به روستای «بسنقول» منتقل کرده‌اند. سرهنگ «ولادیمیر ساوچنکو» سخنگوی مرکز آشتی روسیه در سوریه گفت: وزارت دفاع روسیه هفته قبل گزارش داده بود که نمایندگان رسانه‌های غربی و نیروهای وابسته به تروریست‌ها تصویربرداری از صحنه‌های حمله شیمیایی ساختگی در ادلب را آغاز کرده‌اند. روسیه همچنین هشدار داده آمریکا پس از این حمله شیمیایی ساختگی در شهر ادلب، از آن به منزله بهانه‌ای برای حمله به نیروهای دولت سوریه استفاده کند.

جدال ادامه‌دار «جان کری» و «دونالد ترامپ»
«
جان کری» وزیر خارجه اسبق آمریکا در ادامه رد و بدل کردن انتقادهای تند با «دونالد ترامپ» که بر سر ملاقات با «محمدجواد ظریف» شکل گرفت، ترامپ را به پسری نابالغ تشبیه کرد. کری در یک برنامه زنده تلویزیونی رئیس‌جمهور کشورش را به باد تمسخر گرفت و گفت: «او بیشتر برای خواندن لایک‌های توئیترش وقت صرف می‌کند تا برای خواندن گزارش‌های ارائه شده، یا قانون اساسی ایالات متحده.» جان کری در ادامه استهزای ترامپ گفت: «او جداً ترکیبی نادر از خامی یک پسرک هشت ساله و اضطراب یک دختر نوجوان است.» وی در واکنش به ابراز نگرانی ترامپ دربار تضعیف قانون آمریکا از سوی وزیر خارجه دولت باراک اوباما، توصیه کرد که بهتر است ترامپ نگران اعترافات «پاول منافورت» رئیس ستاد انتخاباتی خود باشد که قرار است به زودی به پرسش‌های بازرس ویژه پرونده دخالت روس‌ها در انتخاب ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا پاسخ دهد.

درباره امنیت ملی با کسی تعارف نداریم
سردار سرتیپ حسین سلامی با اشاره به پاسخ قاطع سپاه به گروهک‌های تروریستی و اقتدار دفاعی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: «این پاسخ یک پیام روشن دارد و آن، این‌ است که ما در مقابل دشمن هیچ عملی را بی‌پاسخ نمی‌گذاریم. هر عملی که دشمنان انجام دهد؛ با واکنش‌هایی به‌مراتب بزرگ‌تر مواجه می‌شودجانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه؛ «ما در زمینه امنیت ملی با هیچ کس تعارف و شوخی نداریم»، افزود: «پاسخ ما قاطع، پشیمان‌کننده و دشمن‌شکن است.» سردار سلامی تأکید داشت: «این را باید دشمنان ریز و درشت ما دریافته و مناسبات خود را براساس آن تنظیم کنند

روزنامه دولت یا تریبون افراطیون؟

روزنامه دولتی ایران در اقدامی قابل تأمل با تیتر «دولت پنهان، مشکل امروز» ادعا‌های بی مبنا و متوهمانه تاج‌زاده و اپوزیسیون خارج از کشور را نشخوار کرد تا به زعم خود با مفهوم سازی این عبارت مجعول بار بی کفایتی‌های اجرایی و مدیریتی کشور را گردن دولت به اصطلاح پنهان و موازی کاری‌ها بیندازد.

روزنامه ایران که با بودجه دولت اداره می‌شود، با اختصاص گفت‌وگویی دو صفحه‌ای به مصطفی تاج‌زاده، سخنان توئیتری وی را بازتاب داده و به نقل از وی نقش دولت پنهان به زعم او را در ایجاد شرایط کشور بسیار برجسته دیده است. بی‌آنکه برای ادعا‌های تاج‌زاده مصداقی بیاورد. ایران در ادامه نهی رهبر معظم انقلاب را از موازی‌کاری با دولت در جلسه اخیر ایشان با رئیس و اعضای خبرگان رهبری بهانه کرده و به سراغ برخی اعضای کابینه رفته تا به ادعا‌های تاج‌زاده رنگی از واقعیت بدهد. غافل از آنکه نهی رهبری ناظر بر محتوای طرح شده در همان جلسه بوده و ارتباطی به توهمات امثال تاج‌زاده و دیگر اپوزیسیون خارج از کشور نداشته است. بنابراین از روزنامه دولت انتظار می‌رود در پردازش و انتظار سوژه‌ها مسیری را انتخاب نماید که برخلاف نظر و تأکید رئیس دولت به سمت انشقاق، توهم پراکنی نرود و مراقب باشد، خواسته یا ناخواسته به تریبون افراطیون تبدیل نشده و اجازه ندهد کسانی خارج از اراده دولت ان‌ها را مدیریت کنند.
گزارش مهم وزارت اقتصاد
مرکز حراست وزارت امور اقتصادی و دارایی طی گزارشی اعلام کرد: بر اساس طرح همکاری مشترک وزارت خارجه، خزانه‌داری و دستگاه اطلاعاتی آمریکا، برنامه عملیاتی اغتشاش در بازار ارزی ایران از طریق القای شوک‌های زمان‌بندی شده در راستای افزایش نااطمینانی به پایداری ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی، با بهره‌گیری از پایگاه‌های آمریکا در برخی کشورهای همجوار در جریان است. این گزارش با تأکید بر اینکه پژوهشگران این وزارتخانه، فرایندهای عملیاتی را شناسایی و رصد می‌کنند، افزود: بیشتر عوامل میدانی این پروژه که در ایران عمل می‌کنند، از هدایت چنین سازوکار اطلاعاتی آمریکا اطلاع نداشته و تصور می‌کنند در فرایند عملیات سوداگران بازار، مشارکت و کسب سود می‌کنند.

مقاومت خزانه‌داری در مقابل ترامپ!
چند مقام دولت آمریکا در گفت‌وگو با «واشنگتن‌پست» ادعا کرده‌اند «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا روش جدیدی برای مقاومت در برابر راهبرد دولت ترامپ علیه ایران پیدا کرده است. دولت ترامپ، پس از خروج از برجام سیاست‌هایی را با هدف افزایش فشارها علیه ایران به کار گرفته است؛ یکی از همین سیاست‌ها خارج کردن بانک‌های ایران از سامانه «سوئیفت» است. سه مقام آمریکایی می‌گویند منوشین و وزارتخانه او با اعمال فشار بر سوئیفت برای اقدام علیه ایران مخالفند. به همین دلیل او به قصد ایجاد تأخیر در رأی نهایی رئیس‌جمهور در این باره، فرایندهای تصمیم‌گیری را کند کرده است.

«پارلمان اصلاحات» در دستور کار احزاب اصلاح‌طلب
محمد سالاری، قائم‌مقام دبیرکل حزب همبستگی ایران اسلامی با بیان اینکه طرح پارلمان اصلاحات، طی جلسات متعددی در کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مورد بحث و تبادل نظر جدی قرار گرفت، گفت: نتیجه نهایی بررسی شده در کمیته سیاسی، در اختیار تمامی احزاب اصلاح‌طلب عضو شورای هماهنگی برای بررسی و اظهارنظر اصلاحی قرار گرفت. دبیر کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ادامه داد: در همین راستا، طرح پارلمان اصلاحات به عنوان یک نهاد بالادستی در فرایند تصمیم‌گیری‌های جریان اصلاحات در دستورکار حزب همبستگی ایران اسلامی به منظور بررسی و پیشنهادهای اصلاحی قرار گرفت. وی اضافه کرد: طی هفته‌های آتی حزب همبستگی ایران اسلامی نظر نهایی خود را به صورت رسمی به شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ارائه خواهد داد. گفتنی است، طرح ایجاد تشکل جدید در حالی است که در هفته‌های اخیر اختلاف نظرها درباره عملکرد شورای عالی اصلاح‌طلبان بالا گرفته است.

طرحی برای اجاره اجباری خانه‌های خالی
ابوالفضل ابوترابی، نماینده مجلس گفت: طرح اجاره دادن اجباری خانه‌های خالی به امضای حدود ۳۰ نفر از نمایندگان مجلس رسیده و به تازگی به هیئت‌رئیسه مجلس ارائه شده است، در وضعیت کنونی این طرح در مرحله چاپ قرار داشته و احتمالاً مهر ماه اعلام وصول خواهد شد. بر اساس این طرح، سامانه‌ای ایجاد خواهد شد و مردم طبق قانون، خانه‌های خالی را گزارش و معرفی می‌کنند، پس از آن با حکم دادستانی، یک ماه به صاحب‌خانه مهلت داده می‌شود تا آن خانه را اجاره دهد، در غیر این صورت کارشناس رسمی دادگستری با حکم دادستان، از خانه بازدید کرده و پس از آن خانه را اجاره می‌دهد و مبلغ دریافتی را به حساب دادگستری می‌ریزد.
ونزوئلا؛ کشوری که تورم ۸۲۷۶۶ درصدی را می‌گذراند!

اقتصاد ونزوئلا از سال ۲۰۱۴ که سقوط قیمت‌های نفت اجازه نداد این کشور آمریکای جنوبی بتواند سیستم سوسیالیست خود را با سوبسیدها و کنترل قیمت، حفظ کند، دائما در حال بدتر شدن است. حالا با فروپاشی اقتصاد وابسته به نفت ونزوئلا، ابرتورم در این کشور با سرعتی باورنکردنی رو به افزایش است. چندی پیش کنگره مخالفان ونزوئلا اعلام کرد که تورم ۱۲ ماه منتهی به ماه ژوئیه ونزوئلا به ۸۲۷۶۶ درصد رسیده است. بر این اساس، با تداوم بحران اقتصادی و تورم شدید در ونزوئلا، رییس‌جمهوری این کشور دستور حذف 3 صفر از واحد پول ملی این کشور «بلیوار» را صادر کرد. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که نرخ تورم این کشور تا پایان امسال به یک میلیون درصد هم برسد. تورم تنها در ماه ژوئیه ۱۲۵ درصد بوده است که ۳.۴ درصد کمتر از تورم ماه ژوئن است

بازار فعلی بهشت خودروسازان است

نجفی، رییس هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی کشور: اگر فرض این باشد که تغییر مرجع قیمت گذاری کالا برای افزایش قیمت به نفع تولیدکننده است با آن مخالفم چون فضای موجود باید، بهشت خودروسازان باشد. در عرصه جهانی در اختیار گرفتن بازار فروش و رسوخ در بازار همواره از آرزوهای شرکت های خودروساز است پس همانطور که این روزها در اخبار گفته می شود برای ثبت نام چند ده هزار خودرو، چند صد هزار نفر ثبت نام می کنند. مفهوم این اتفاق این است که خودروساز هیچ زحمت و مشکلی برای جذب مشتری ندارد و از این بابت خیالش آسوده است. علاوه بر آن گلوگاه دوم هر تولیدکننده ای مسئله نقدینگی است. وقتی برای هر دستگاه خودرو صف کشیده می‌شود و چند ده بلکه چند صد نفر ثبت نام می‌کنند و پول اولیه را به حساب شرکت خودروساز واریز می‌کنند، یعنی شرکت خودروساز از ناحیه تامین نقدینگی هم آسوده خاطر است
تاج: شاید درصد جانبازی‌ام با نظر پزشک بیشتر شود

مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال در جدیدترین اظهار نظر خود پیرامون بازنشستگی و درصد جانبازی‌اش گفته است که شاید با نظر پزشک درصد جانبازی‌اش افزایش یابد. او در بخشی از این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که «شما در برنامه شبکه یک هم به صراحت اشاره داشتید که درصد جانبازی‌تان حدود ۵۰ درصد است» گفت: بله دقیقا. من با توجه به این که در ۱۰ سال گذشته در کمیسیون حاضر نشده‌ام با توجه به ضایعات به وجود آمده در لگن و ضرورت تعویض لگن، با توجه به نظر پزشک متخصص ممکن است تغییراتی در درصد جانبازی‌ام پدید آید. من به همین دلیل در آن برنامه اشاره کردم که درصد جانبازی‌ام حدود ۵۰ درصد است و مباحث و شایعات دیگر، عاری از واقعیت است. بهترین پاسخ در این زمینه در مصاحبه دکتر طائبی مدیر کل محترم کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران وجود داشت که تمام بحث را بیان کردند. من هرگز در همه این سال‌ها هیچ گاه از بحث جانبازی هیچ گونه استفاده مادی و غیرمالی نبرده‌ام و نخواهم کرد.

جزئیات تعرض به سفارت ایران در پاریس

شبکه خبر در پایگاه خبری خود نوشت :این حادثه که عصر دیروز رخ داد، حدود 15 نفر از عناصر این گروهک تروریستی با اهانت به پرچم مقدس جمهوری اسلامی، اقدام به پرتاب سنگ و اشیای مختلف از جمله لوازم کامپیوتر، کپسول آتش نشانی و ... کردند و شیشه های ساختمان سفارت را شکستند.پلیس فرانسه از صبح روز جمعه از تحرکات این افراد خبر داشت و به مسئولان سفارت نیز اطلاع داده بود، اما درست در زمانی که عناصر گروهک تروریستی کومله در مقابل سفارت حاضر می شوند، ماموران پلیس اطراف سفارت را ترک می کنند!پس از پایان نمایش متعرضان به سفارت ایران، ماموران پلیس بار دیگر به محل خدمتشان باز می گردند.عناصر گروهک تروریستی کومله، تاکنون بارها با اقدامات تروریستی در مناطق غربی ایران، موجب ناامنی و شهادت بسیاری از هموطنانمان شده اند.در یکی از اقدامات اخیر این گروهک که 29 تیرماه رخ داد، اشرار و تروریست ها که مقر آنها در کردستان عراق است، به پاسگاه مرزی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه پاسداران در روستای «دری» مریوان حمله کردند و 11 تن از نیروهای امنیتی کشورمان را به شهادت رساندند.در پاسخ به این اقدامات کور تروریستی، یگان موشکی و پهپادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شنبه گذشته(17 شهریور) محل استقرار و جلسه سران حزب منحله موسوم به دموکرات کردستان ایران(HDK) از دیگر گروهک های جنایتکار و مرکز آموزش تروریست های وابسته در منطقه کردستان عراق را با هفت فروند موشک زمین به زمین کوتاه بُرد، هدف قرار داد.

برخی زلزله‌زدگان حاضرند، برای ساخت خانه‌هایشان کلیه بفروشند!

سید مجتبی جاسمی (رئیس شورای شهر سرپل ذهاب): وضعیت سرپل ذهاب با توجه به اینکه زمین‌لرزه مدام تکرار می‌شود، خوب نیست و مردم را از لحاظ روحی و روانی به هم ریخته است و وضعیت بسیار نامساعدی دارند. همچنین بدلیل گرانی مصالح ساختمانی، بسیاری از مردم فقط اسکلت خانه‌ را بالا برده‌اند و بقیه کار متوقف شده‌است. از طرفی بسیاری از ستادهایی که به این منطقه آمدند، بنرهایی را در شهر نصب کردند؛ مبنی بر اینکه تا آخر با مردم زلزله‌زده هستیم. متأسفانه بسیاری از این ستادها در مناطق نماندند و اعلام کردند که می‌خواهیم از منطقه برویم و پرونده‌ها را تحویل بنیاد مسکن می‌دهیم، از طرفی قرار شده بود به مردم آهن بدهند، اما بسیاری از مردم آهن تحویل نگرفتند، در مجموع تعهداتی که قرار بود؛ عملیاتی شود به جایی نرسیده است. همچنین بعید می‌دانم که اکثر مدارسی که تخریب شده بود، تکمیل شده باشند. بیشتر مدارس در حال ساخت هستند، اما اول مهر تکمیل نمی‌شوند، البته شاید چند مدرسه به صورت نمادین افتتاح شود. برای بسیاری از مدارس از کانکس استفاده می‌شود از طرفی بسیاری از مستأجرین که قرار بود، زمین تحویل بگیرند همچنان زمین تحویل نگرفتند. مردمی هستند که حاضرند کلیه خود را بفروشند تا کار ساخت و ساز را انجام دهند؛ این درد است. زلزله‌های پی در پی، روح و روان مردم را به هم ریخته است. قرار بود که به مردم تیرآهن بدهند، ولی بعد اعلام کردند که هیچ تیرآهنی حمل نشده است. ۲۰ درصد مردم در خانه‌ها زندگی می‌کنند، شاید هم کمتر. زلزله‌هایی که اتفاق می‌افتد باعث شده که همین ۲۰ درصد دوباره به کانکس‌ها برود. اسکلت بسیاری از خانه‌ها با زحمت بالا رفت، اما همین طور رها شده است. قیمت ملک نیز پایین آمده و بسیاری با همین قیمت‌ها خانه‌های خود را فروختند و به کرمانشاه مهاجرت کردند و با این پول ناچیز در کرمانشاه خانه رهن کردند.

مدرسه رفتن دانش‌آموزان چقدر آب می‌خورد؟

نزدیک‌ شدن به اول مهر همیشه هیجان زیادی برای بچه‌مدرسه‌ای‌ها دارد؛ از خرید لوازم‌التحریر گرفته تا لباس و کیف و کفش و نشاط کوتاه‌مدتی برای نشستن سر کلاس. امسال اما این گرانی‌ها و افزایش قیمت به لوازم‌التحریر هم رسیده و هیجان هر ساله را برای خانواده‌ها و کودکانشان به زهر تبدیل کرده است. بر اساس قیمت لوازم‌التحریر و سایر کالاهای ضروری موجود در بازار، خانواده‌ها در کمترین حالت باید ۳۵۶ هزار تومان را به خرید نوشت‌افزار و لباس فرم اختصاص دهند. این در حالی است که شهریه مدارس، خریدهای غیرضروری، کفش و... هم به این هزینه‌ها اضافه می‌شود و برای خانواده‌ای که کمترین میزان حقوق یا به‌عبارتی حقوق پایه وزارت کار را می‌گیرد، باید در کمترین حالت نصف حقوقش را تنها برای یک کودک کنار بگذارد.

اخبار روزانه:
* شبکه ای‌بی‌سی گزارش داد دولت آمریکا یک دانشجوی ایرانی دانشگاه کوئینزلند استرالیا را به ارسال تجهیزات نظامی به ایران متهم کرده و خواهان استرداد او به آمریکا شده است. طبق این گزارش، رضا دهباشی‌کیوی، ۳۸ ساله، بدون هیچ‌گونه سابقه سفر به آمریکا از سوی مقامات آمریکایی به خرید و ارسال تجهیزات راداری پیشرفته به ایران برای شناسایی موشک و جنگنده‌های رادارگریز متهم شده است. این در حالی است که طبق مستندات پرونده، او هم‌اکنون دانشجوی مقطع دکتری است و بر روی ساخت یک دستگاه تشخیص سرطان پوست کار می‌کند.
* وبگاه صهیونیستی «عروتص شوع» در یادداشتی با عنوان «آمریکا جنگ بر سر عراق را به ایران می‌بازد» با اشاره به بیانیه کاخ سفید مبنی بر باقی‌ماندن 7 هزار تا 9 هزار نفر از نظامیان آمریکا در خاک عراق، آورده است: «دو هفته پس از آنکه دولت ترامپ «برت مگ‌گورک» فرستاده ویژه در ائتلاف ضد داعش را به بغداد فرستاد تا مانع تسلط ایران بر آن شود، بیش از پیش مشخص شده آمریکا طرف بازنده در عراق است
* رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران گفت: قیمت‌های نجومی که برای خودرو اعلام می‌شود، نادرست و به اصطلاح فِیک است. برای نمونه، موجی که درباره پراید ۴۵ و ۵۰ میلیون تومانی در جامعه به راه افتاد مربوط به همین دسته از اقدامات بود؛ در حالی که در بازار واقعی خودرو به هیچ وجه شاهد چنین قیمت‌هایی نبودیم.
* حسین کاظم‌پوراردبیلی، نماینده ایران در اوپک گفت: کمبود عرضه در بازار نفت به معنای آن است که آمریکا قادر به رسیدن به هدف خود، یعنی به صفر رساندن صادرات نفت ایران نیست. پیش از این یکی از مشاوران قدیمی وزارت انرژی عربستان نیز گفته بود، تحریم‌های فعلی آمریکا علیه ایران بعید است موجب توقف کامل صادرات نفت این کشور شود.
* صادق زیباکلام به تازگی با انتقاد از دولت، گفته است: با شعار و حرف‌های امیدوارکننده نمی‌توان مردم را برای مدت زیادی نگه داشت. آقای روحانی فکر می‌کند در نتیجه بدگویی‌ها از دولت مردم ناامید می‌شوند؛ باید اذعان داشت مردم امیدوار هستند، اما زمانی که نتایج عملی و ملموسی از دولت نمی‌بینند، ناامید می‌شوند.
* ‌مهرآبادی، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دستور رئیس‌جمهوری به رئیس سازمان برنامه و بودجه برای تأمین اعتبار مورد نیاز تکمیل و تحویل پروژه‌های باقی‌مانده مسکن مهر، گفت:‌ بیش از ۹ ماه از این دستور می‌گذرد؛ اما هنوز اقدامی در زمینه آن صورت نگرفته است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: