به‌روز شده در: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۴۹۰
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۶
احزاب قوي قطعا در افزايش كيفيت انتخابات موثر هستند. احزاب با آمدن و رفتن يك فرد از بين نمي روند و در جامعه ماندگاري دارند. احزاب با معرفي يك فرد براي انتخابات و ارائه برنامه هايشان براي مديريت كشور نسبت به كشور و مردم متعهد خواهند شد.

دكتر علي عباسپور- انتخابات بسياري تا به امروز برگزار شده است. با توجه به اهميت و تعدد انتخابات در كشور ما، نياز است كه مردم بر اساس تفكر و برنامه‌هاي حزبي براي راي دادن در انتخابات مجلس يا رياست جمهوري و ... تصميم بگيرند.

لذا احتياج به فعاليت احزاب قوي در كشور داريم؛ احزاب قوي كه بتوانند خطوط فكري و برنامه‌هاي خود را به مردم معرفي كنند. تشكيل احزاب قوي كه بتوانند افكارشان را به جامعه بگويند، مي‌تواند در تقويت امر تحزب در كشور موثر باشد.

احزاب قوي قطعا در افزايش كيفيت انتخابات موثر هستند. احزاب با آمدن و رفتن يك فرد از بين نمي روند و در جامعه ماندگاري دارند. احزاب با معرفي يك فرد براي انتخابات و ارائه برنامه هايشان براي مديريت كشور نسبت به كشور و مردم متعهد خواهند شد.

بعد از انحلال حزب جمهوري اسلامي، گروه‌ها، انجمن‌ها و احزابي وارد فعاليت سياسي شدند ولي نتوانستند در جامعه به صورت حزب منسجم ـ به نحوي كه مردم براساس تفكر حزبي به آنها راي دهند ـ وارد عرصه سياست شوند.

اگر جامعه در ابتدا برنامه هاي يك حزب را بپسندد و به فرد معرفي شده آن حزب راي بدهد و پس از مدتي عملكرد آن فرد و دولت حزبي را برخلاف وعده هاي اوليه داده شده ببيند يقينا مردم ديگر به آن حزب راي نخواهند داد.

بر همين اساس سران حزب و سران دولت مجبور به عملياتي كردن برنامه ها و شعارهاي خود هستند نه آنكه در فضاي پوپوليستي فردي بيايد و حرفي بزند و شعاري بدهد و در نهايت به هيچ يك از وعده هاي خود عمل نكند. اما احزاب پابرجا مي مانند و وقتي كه قدرت را در دست مي گيرند، خودشان را متعهد به شعارها و برنامه هاي داده شده مي دانند و اگر هم تخطي بكنند مردم ديگر اقبالي به آن حزب نخواهند داشت.

ما مجبوريم كه احزاب قوي داشته باشيم و تا وقتي كه تحزب در ايران نهادينه نشود در بزنگاه هاي حساس يك نفر مي آيد و حرفي مي زند و با رفتارهاي پوپوليستي و توده ستايانه بازي قدرت را مي برد و در اين ميان هم تعهدي براي عملياتي شدن وعده هاي انتخاباتي در خود نمي بيند و در نهايت كار خودش را مي كند.

در تفكر و چارچوب اسلامي، پايبندي به اهداف احزاب قابل تعريف است و رفته‌رفته جامعه بايد بپذيرد كه در چارچوب تفكر اسلامي و پذيرش مسئوليت در قبال شرع و اسلام، تفكر حزبي است كه مي‌تواند در زيرمجموعه تفكر اسلامي به نفع جامعه باشد،‌ يعني كساني كه منتخب مردم هستند به برنامه‌هاي حزبي پايبند باشند و حزب هم متعهد باشد كه كانديداي وابسته به آن، برنامه‌هاي حزب را دنبال مي‌كند. در اين صورت است كه انسجامي در برنامه‌ريزي‌هاي آينده كشور ايجاد خواهد شد.

البته اينكه احزاب فقط در ايام انتخابات فعال باشند و پس از انتخابِ افراد وابسته به اين احزاب، برنامه‌هاي حزبي توسط آنها دنبال نشود، موجب ايجاد ذهنيت بد در جامعه نسبت به احزاب شده است.

برخي احزاب از جمله حزب موتلفه تلاش‌هاي زيادي در جهت حاكم شدن تفكر حزبي سالم بر اساس چارچوبهاي اسلامي كرده‌اند، ‌ هنوز نتيجه اين تلاش‌ها نمايان نشده و نياز است كه تمام فعالان سياسي در چارچوب تفكر حزبي فعاليت‌هاي خود را تنظيم كنند، چون اگر مردم مزاياي تفكر حزبي و حاكم شدن احزاب سياسي را ببينند، به حزب روي مي‌آورند. بنابراين نياز به فرهنگ‌سازي است تا اعتماد مردم به احزابي كه پايبند به شعارهايشان هستند ايجاد شود و رفته‌رفته فرهنگ حزب‌پذيري در كشور ما شكل بگيرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: