به‌روز شده در: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۴۷۲
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۳
اسدالله عسگراولادی:
دولت در هیچ کاری با بخش خصوصی مشورت نمی‌کند، بارها پیشنهاد کرده‌ایم بانک مرکزی شورایی تشکیل دهد که مشخص شود نرخ واقعی ارز در کشور ما چقدر است و چه کسی باید آن را تعیین کند.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با تاکید بر این که نظام ارزی کشور از پایه ایراد دارد، اظهار کرد: با توجه به این که سامانه نیما در داخل کشور قرار دارد، هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد ارز حاصل از صادرات وارد ایرانشود مگر این که به صادرکنندگان کوچک اجازه دهند که کماکان پولخود را به صرافی‌ها بدهند؛ اگر این کار انجام شود ورود ارزبه بازار میسر می‌شود اما در غیر این صورت برای این دسته از صادرکنندگان دردسر ایجاد خواهد شد.

اسدالله عسگراولادی با اشاره به مسئله ارز آوری صادرکنندگان اضافه کرد: صادرکنندگان خرد نمی‌توانند ارز خود را وارد بازار کنند اما صادرکنندگانی همچون پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها به دلیل حجم بالای ارزی که دارند قادر به انجام این کار هستند.

این فعال اقتصادی با بیان این که ۴۲۰۰ تومان برای دلار نرخ درستی نیست، تصریح کرد: به هیچ کالایی دلاربا این نرخ داده نمی‌شود و هیچ کالایی نیز با این نرخ فروخته نمی‌شود حتی کالاهای اساسی.

او با تاکید بر این که تمام دادگاه‌های تشکیل شده برای خودرو، موبایلو کاغذ نتیجه ارز ۴۲۰۰تومانی و فساد ناشی از آن است، خاطرنشان کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی در صورتی مناسب بود که نظارت کافی در توزیع کالا با همین قیمت انجام شود نه این که عده زیادی با ارز دولتی کالا وارد کرده‌ و با ارز ۱۰ هزار تومانی به مردم تحویل می‌دهند.

عسگراولادی اضافه کرد: از روز اول به معاون اولرییس جمهور گفتیم که نرخ اعلام شده اشتباه است، دلار ۴۲۰۰ تومانی باید تبدیل به ۷هزار تومان شود و برای همه یکسان باشد نه این که سه نرخ متفاوت اعلام کنیم و اسمش را تک نرخی کردن ارز بگذاریم.

رییس اتاق مشترک ایران و چینبا تاکید بر این که اگر ارز پتروشیمی‌ها وارد بازار شود موثر خواهد بود، گفت: روز گذشته رییس جمهوراعلام کردند صادرکنندگانی که ارز خود را وارد بازار نمی‌کنند خائن هستند اما این به معنی خیانت نیست.

این فعال بخش خصوصیادامه داد: همه پتروشیمی‌ها ارز ۴۲۰۰ نمی‌گیرند بلکه عده زیادی با ارز ۷ هزار تومان خوراک اولیه خود را تامین می‌کنند بنابراین علت مقاومت پتروشیمی‌ها همین موضوع است و فقط آن تعدادی که ارز دولتی می‌گیرند حاضرند ارز خود را وارد بازار کنند.

عسگر اولادی تغییر روش تعیین نرخ در بازار ثانویه را رد کرد و افزود: دولت در هیچ کاری با بخش خصوصی مشورت نمی‌کند، بارها پیشنهاد کرده‌ایم بانک مرکزیشورایی تشکیل دهد که مشخص شود نرخ واقعی ارز در کشور ما چقدر است و چه کسی باید آن را تعیین کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: