به‌روز شده در: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۴۳۹
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۸
بعد از تصویب قانون حمایت از آمرین و ناهیان در مجلس، این امید پدید آمد که اصل هشتم قانون اساسی که همان امر به معروف و نهی از منکر می باشد، در جامعه اجرایی شود. ولی متأسفانه این قانون در میان اختلاف نظرهای مسئولین و فرایند پر تنش و نه چندان قاطع ابلاغ، قدرت اجرایی خود را از دست داد و در حال حاضر عملاً به یک قانون تشریفاتی تبدیل شده است
محمد بومیان رییس شورای امربه به معروف و نهی از منکر حزب- قال الامام علی علیه السلام : وَماأعمالُ البِرِّ كُلُّها وَالجِهادُ فى سَبيلِ اللّه‏ِ عِندَ المرِ بِالمَعرُوفِ وَالنَّهىِ عَنِ المُنكَرِ إِلاّ كَنَفثَةٍ فى بَحرٍ لُجِّىٍّ؛

همه كارهاى خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منكر چون قطره‏اى است در درياى عميق.

نهج البلاغه، حكمت 374

بنا به فرمایش حضرت امیرالمؤمنین (ع)، امر به معروف و نهی از منکر دارای چنان فضیلت و جایگاهی در اصول اساسی اسلام است که حضرت، تمام کارهای خوب و حتی جهاد در راه خدا را در برابر آن کوچک می شمارند. چرا که اگر این دو فریضة الهی اجرا گردد، در واقع تمام خوبی ها در جامعه بروز خواهد یافت و بدی ها ریشه کن خواهد شد.

متأسفانه نگاه غلطی که نسبت به امر به معروف و نهی از منکر در جامعه وجود دارد، از دیدگاه برخی متدینین، فقط به موضوع حجاب و عفاف محدود می شود و از دیدگاه برخی افراد نیز صرفاً ابزاری برای برخوردهای خشن و مچ گیری و تقدس مآبی می باشد.

کم کاری در حوزه «امر به معروف» و
شیوه
­های نادرست و نامناسب در «نهی از منکر» موجب ایجاد ذهنیت های غلط نسبت به این دو فریضه الهی گردیده است.

از طرفی حجم فعالیت دشمنان و عوامل نفوذی آنان در ترویج منکرها و از سوی دیگر، بی توجهی مسئولین به تذکرات مردم و عدم برخورد با منکرات موجب گسترش روحیه بی تفاوتی در مردم می گردد که از نتایج آن عرفی شدن منکرات و حتی تبدیل آنها به معروف در جامعه می شود.

بعد از تصویب قانون حمایت از آمرین و ناهیان در مجلس، این امید پدید آمد که اصل هشتم قانون اساسی که همان امر به معروف و نهی از منکر می باشد، در جامعه اجرایی شود. ولی متأسفانه این قانون در میان اختلاف نظرهای مسئولین و فرایند پر تنش و نه چندان قاطع ابلاغ، قدرت اجرایی خود را از دست داد و در حال حاضر عملاً به یک قانون تشریفاتی تبدیل شده است.

ساز و کار تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای دولتی، به گونه ای است که کارآمدی و اثربخشی خود را از دست می دهد. وقتی در یک مجموعه دولتی، رییس شورای امر به معروف و نهی از منکر، رئیس آن مجموعه می باشد و یا او تعیین کننده رئیس شوراست و در واقع ترکیب شورا توسط مسئولین آن مجموعه تشکیل می شوند، بدیهی است اگر منکری از مسئولی سر بزند و کارکنان مجموعه، آن را گزارش نمایند و یا تذکر بدهند، زمینه برای عدم برخورد جدی با مرتکب فراهم است و چه بسا تذکر دهنده که به وظیفه شرعی و قانونی خود عمل کرده، مورد شماتت مسئولین قرار گرفته و کار یا سمت خود را از دست بدهد. گرچه قانون برای این مسئله، تدبیر اندیشیده ولی عملا انعکاس آن به مراجع بالاتر نیز با همان شرایطی که گفته شد مواجه می گردد.

امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه شرعی عمومی است و باید تشکیلات آن نیز مردمی باشد تا اثربخش گردد. چرا که در جامعه اسلامی، اولویت امر به معروف و نهی از منکر، نصیحه لائمه المسلمین (تذکر به مسئولین) است و اگر حاکمان اصلاح شوند، قطعا جامعه نیز اصلاح خواهد شد.

امروز در کشور عزیز ما، حفظ و تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی که مرهون خون پاک هزاران شهید و مجاهدت ها و مقاومت های مردم شریف و غیور این سرزمین می باشد، بزرگ ترین معروف و تضعیف آن بزرگ ترین منکر است. سوء مدیریت و فساد مسئولین زمینه های تضعیف نظام را فراهم می کند و چه خیانت و منکری بدتر و بزرگ تر از این؟

شورای امر به معروف و نهی از منکر حزب مؤتلفه اسلامی که از ابتدای تشکیل این حزب فعالیت داشته، همواره در جهت احیا و گسترش این دو فریضه الهی تلاش نموده است. مکاتبات متعدد با مسئولین و تقدیر از معروف ها و تذکر منکرها از جمله این تلاش ها می باشد.

همچنین در راستای معرفی مصادیق معروف و منکر، تاکنون طرح هایی در موضوعات نوروز، رمضان، فرهنگ عاشورا، اربعین، اقتصاد مقاومتی، خانواده، مراکز آموزشی، سفر، حج، محیط زیست، اصناف، انتخابات، چهارشنبه سوری، یلدا، خطبه فدکیه حضرت زهرا (س) و خطبه غدیر توسط کارشناسان خبره تهیه و در سه حوزة نهادهای حکومتی، فضای مجازی، اقشار مختلف جامعه ارائه و منتشر گردیده است.

تعامل خوبی بین شورای امر به معروف و نهی از منکر حزب با نهادها و دستگاه های اجرایی و مؤسسات غیردولتی برقرار است.

در آستانه اربعین حسینی، طرح طریق الحسین(ع) که نخستین بار در سال گذشته در راهپیمایی اربعین برگزار شد، امسال نیز در سطح وسیع تر و با برنامه ریزی بهتر برگزار خواهد شد.

اعتقاد ما در شورای امر به معروف و نهی از منکر این است که این دو فریضه الهی نیاز به فرهنگ سازی در جامعه دارد و دولت نیز باید با جدیت نسبت به اجرای وظیفه قانونی خود در این حوزه اقدام نماید. اهتمام دولت و قوه قضائیه در اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر می تواند ظرفیت مردمی را به صحنه آورده و بسیاری از مشکلات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را برطرف نماید.

گروه های فعال در این حوزه نیز باید با پرهیز از تندروی ها و برخی شیوه های نادرست، در فرهنگ سازی این دو فریضة الهی مساعدت نمایند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: