به‌روز شده در: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۴۲۱
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
ما اصل را بر آزادي مي‌گذاريم؛ هر چه مي‌خواهيد بگوييد، مردم خود در انتخابات آينده تصميم مي‌گيرند به کي راي دهند. اما يک مسئله مهم اينجا باقي است و آن اينکه رئيس و هيئت رئيسه مجلس در حفظ و شأن و جايگاه مجلس مسئوليت دارند، نبايد نماينده‌اي به خود جرأت دهد از درون، اين شأن و مرتبت را ناديده بگيرد.
محمدكاظم انبارلويي- وفق اصل 67 قانون اساسي، نمايندگان سوگند ياد کرده‌اند؛

1- پاسدار حريم اسلام باشند

2- نگهبان دستاوردها و مباني انقلاب باشند

3- امانت و تقوا را رعايت کنند

4- به استقلال و اعتلاي کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پايبند باشند

5- از قانون اساسي دفاع کنند

6- در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهارنظرها، استقلال کشور و آزادي مردم و تامين مصالح آنها را مد نظر داشته باشند.

نطق‌هاي اخير سه تن از نمايندگان با سوگندي که ياد کرده‌اند مغايرت دارد. برخي نمايندگان در نطق‌ها و نوشته‌ها و اظهارنظرهاي خود ادب و آداب سوگند نمايندگي را رعايت نمي‌کنند.

نماينده‌اي که در نطق خود بگويد؛ "ايران خيانت زده است.... چهل سال از انقلاب مي‌گذرد سفره‌هاي مردم خالي است." (1) آيا التزام به اين سوگند خود دارد که بايد نگهبان دستاوردهاي انقلاب باشد؟ در شرايط تحريم و تهديد و تحقير آمريکا، ملت ايران 60 درصد توليد ناخالص ملي خود را بدون نياز به خارج در داخل تهيه مي‌کند. مسئولين نظام، يک کشور 80 ميليون نفري را در اين شرايط سخت اداره مي‌کنند، بازار مملو از کالا و خدمات است. چرا طوري حرف مي‌زنند که گويي از يک کشور قحطي زده سخن مي‌گويند؟

يارانه‌هاي سه دهک زيرين جامعه به سه برابر افزايش يافته است. کدام سفره اکنون در کشور خالي است که اين طور

مرثيه‌ خواني مي‌کنند؟ البته گراني، تورم، رکود و احتکار هست، دولت و دستگاه قضائيه دارند برخورد مي‌کنند. دستاوردهاي قوا را تخطئه کردن و ناديده گرفتن و موضع اپوزيسيوني گرفتن چه فايده‌اي دارد و چه مشکلي را حل مي‌کند؟

نماينده ديگر مي‌گويد؛ "متاسفانه جمهوري اسلامي از ابتداي انقلاب با نگاه منفي با دنيا مواجه شد، اين نگاه منفي موجب تنش در روابط خارجي شد."

او فعاليت هسته‌اي و موشکي را که محصول کار شبانه‌روزي فرزندان پاکباخته و دانشمندان متعهد کشور است تخطئه مي‌کند و سياست‌هاي کلي نظام در مورد امنيت ملي را زير سوال مي‌برد و موجب تنش ‌آفريني در روابط خارجي تلقي مي‌کند. (2)

اين طور سخن گفتن؛ ناديده گرفتن منافع و مصالح و امنيت ملي کشور است. چوب حراج زدن به استقلال کشور و نفي شعار کليدي ملت ايران

"نه شرقي و نه غربي» است. طرح اين مسائل در حالي که رزمندگان سلحشور اسلام و ايران در خط مقاومت استخوان اقتدار آمريکا و رژيم صهيونيستي را شکسته‌اند، آيا پايبندي به قانون اساسي و استقلال و اعتلاي کشور و حفظ حقوق ملت است؟

اين نماينده محترم مي‌گويد: "مگر ما قيّم دنيا هستيم که مي‌خواهيم بيني همه را به خاک بماليم؟" ملت ما کي ادعا کرده است قيّم دنياست و مي‌خواهد بيني همه را به خاک بمالد؟! چرا اسم آمريکا و رژيم صهيونيستي را "همه" گذاشته‌ايد؟ اين دو رژيم منحوس از ابتداي انقلاب، شمشير را از رو عليه ملت بسته‌اند و با راه‌اندازي جنگ داخلي، خارجي ، تروريسم و نبرد نرم در رؤياي چهل ساله سرنگوني نظام به سر مي برند.

آنها با ايجاد داعش، سوريه و عراق را به خاک و خون کشيدند و نواميس مردم را در بازارهاي برده فروشي فروختند، داشتند به سمت ايران مي‌آمدند که جلوي آنها را رزمندگان مقاومت گرفتند. اگر آنها به ايران مي‌آمدند همين نماينده محترم بايد فروش ناموس خود را در بازار برده فروشي دمشق و بغداد و ... نظاره‌ مي‌کرد! چرا اين قدر بي‌ مبنا حرف زدن و بي‌ حساب گفتن، آن هم از تريبون مقدس مجلس مرسوم شده است؟

همين فرد از سران فتنه بي‌پروا دفاع مي‌کند. همان فتنه‌گراني که زماني داعش قصد حمله به ايران را داشتند و بوي بهار عربي به دماغشان خورده بود، مي‌خواستند جاده صاف کن ورود داعش به ايران باشند. حکم حصر، حکم شوراي امنيت ملي است. چرا اين حکم را تخطئه مي‌کنند؟ همين چند روز پيش بود که يکي از سران فتنه که تعداد آراء او در انتخابات 88 و 84 کمتر از آراء باطله بود، با صدور نامه‌اي دوباره بر طبل فتنه کوبيد و دشمني خود را با مردم و نظام در خط به خط اين نامه به نمايش گذاشت.

نماينده‌اي ديگر مي‌گويد؛ "بنا به سوگندي که خورده‌ام پاسدار راي موکلانم خواهم بود." (3) در کجاي سوگند نمايندگي گفته شده است نماينده، پاسدار راي موکلانش است؟ اولا طبق قانون اساسي نماينده مجلس نماينده همه ملت است نه کساني که به او راي داده اند. او نماينده کساني که در حوزه نمايندگي به او راي نداده‌اند هم هست، به علاوه نمايندگي کل ملت! آيا ملت ايران از او خواسته است او از پشت تريبون به سپاه، شوراي نگهبان، قوه قضائيه، صدا و سيما و ... ناسزا و متلک بگويد و اعتراض به نظارت استصوابي کند، يعني با همان نظارتي که به مجلس راه يافته به همه چيز چوب حراج بزند؟

او حتي به خود و نمايندگان مجلس اهانت مي‌کند و مي ‌گويد: "مگر نظارت استصوابي شوراي نگهبان اجازه انتخاب بهتري را داده است؟" او در نطق خود باز بر طبل فتنه مي‌كوبد و از سران فتنه حمايت مي‌کند و خواستار آزادي زندانيان سياسي هم مي‌شود. مگر در کشور چند زنداني سياسي وجود دارد. او حتي نمي‌تواند نام 10 زنداني سياسي را هم ببرد. طوري سخن مي‌گويد گويي انبوهي از مردم زنداني سياسي هستند و خفقان در کشور حاکم است. آيا کسي که از مخالفان ملت نظام اين طور بي‌پروا حمايت مي‌کند و حقوق 80 ميليون ايراني را که او بايد نمايندگي کند، ناديده مي‌گيرد، عمل به سوگند نمايندگي در دفاع از آزادي ملت و دستاوردهاي انقلاب و مباني نظام است؟

نماينده آزاد است هر حرفي را بزند اما آيا آزاد است زير سوگند نمايندگي خود هم بزند؟ نماينده آزاد است از تريبون مجلس آنچه را که تشخيص مي‌دهد بگويد، آيا مي‌تواند از پشت تريبون مجلس به 80 ميليون ايراني اهانت کند، قانون اساسي را ناديده بگيرد و تصميمات نهادهاي رسمي کشور در تامين امنيت ملي را تخطئه کند؟ ما اصل را بر آزادي مي‌گذاريم؛ هر چه مي‌خواهيد بگوييد، مردم خود در انتخابات آينده تصميم مي‌گيرند به کي راي دهند. اما يک مسئله مهم اينجا باقي است و آن اينکه رئيس و هيئت رئيسه مجلس در حفظ و شأن و جايگاه مجلس مسئوليت دارند، نبايد نماينده‌اي به خود جرأت دهد از درون، اين شأن و مرتبت را ناديده بگيرد.

پي ‌نوشت‌ ها:

1- نطق چناراني نماينده مردم نيشابور، سه ‌شنبه 13 شهريور، خبرگزاري خانه ملت

2- نطق حيدري نماينده مردم تهران سه ‌شنبه 13 شهريور، خبرگزاري خانه ملت

3- نطق سلحشوري نماينده مردم تهران، سه ‌شنبه 13 شهريور، خبرگزاري خانه ملت

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: