به‌روز شده در: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۴۱۶
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۷
اخبار 24 ساعت گذشته:

روحانی وامدار هاشمی یا مورد تذکر او؟

هاشمی رفسنجانی گرچه مرحوم شده است، اما گویا نظرات جدیدی از او منتشر می‌شود. مثلاً همین اخیرا غلامعلی رجایی در مصاحبه با روزنامه آرمان گفته که «من شاهد بودم که آیت‌الله هاشمی حتی در برخی از صحبت‌هایشان مطرح کردند که آقای روحانی حتی به تذکراتی که به‌حق بود، گوش نمی‌کرد. آقای روحانی در زمان ریاست آیت‌الله هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت هم در اکثر جلسات مجمع شرکت نکرد و در صورت شرکت در مجمع به صورت کامل حضور نداشت. با وجود آنکه روحانی وامدار آیت‌الله هاشمی بود باید در کنشش نسبت به مجمع نسبت به احمدی‌نژاد تفاوت‌هایی قائل می‌شد. شاهد بودم که آقای روحانی در زمان ریاست هاشمی چند بار بیشتر در جلسات مجمع شرکت نکرده بودند.»این در حالی است که هاشمی در دوران حیات خود بزرگ‌ترین حامی حسن روحانی بود و این تذکراتی که رجایی مدعی آن است، هیچ گاه نمود بیرونی نیافت و همان طور که خود رجایی اذعان دارد «روحانی وامدار هاشمی بود» بنابراین سیاست جدا کردن حساب هاشمی از روحانی با این عبارات که هاشمی تذکر می‌داد و روحانی گوش نمی‌کرد، یا روحانی از مجمع تشخیص دلخور بود و در جلسات شرکت نمی‌کرد، سیاست موفقی نخواهد بود. روحانی با نام هاشمی معرفی و شناخته شد. آنچنان که خود رجایی در این مصاحبه می‌گوید: «انتخاب روحانی محصول شراکت سهامی آیت‌الله هاشمی و رئیس دولت اصلاحات بود. در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و ۹۶ افرادی نمی‌خواستند به هر دلیلی اصولگرایان پیروز شوند. باید پذیرفت که آقای روحانی از عقبه مردمی برخوردار نبود، اما با این دو عصا یعنی آیت‌الله هاشمی و رئیس دولت اصلاحات توانست دولت تشکیل دهد.»نتایج عملکرد ضعیف دولت روحانی در ماه‌های اخیر مدام نمودارتر می‌شود و بسیاری از حامیان او تلاش می‌کنند از او فاصله بگیرند؛ این در حالی است که آن‌ها هم در پیروزی روحانی و هم در شکل گیری کابینه‌اش نقش مهمی داشتند و الان به جای گرفتن ژست منتقد باید پاسخگوی وضعیت موجود باشند.
مسئولیت اوضاع کنونی با چه کسی است؟
«
سعید لیلاز» فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در گفت‌وگو با شبکه «یورونیوز» با طرح انتقادات تند علیه عملکرد اقتصادی دولت دوازدهم گفت: ورود اسکناس (دلار) از دی ماه سال گذشته به بازار ایران از سوی آمریکایی‌ها ممنوع شد و دولت روحانی هم در این زمینه بسیار بد عمل کرد. وی افزود: وقتی بازار ملتهب می‌شود، از حالت نرمال و طبیعی خود خارج می‌شود، مردم دارایی‌های خود را به طلا و دلار تبدیل می‌کنند و این بر التهابات بازار دامن می‌زند. عامل دیگر سوء مدیریت دولت آقای روحانی است که به ناشیانه‌ترین شکل ممکن با این پدیده برخورد کرد. به نظر من، آقای روحانی هیچ تصویر و برآورد روشنی در روز اول از موج تحریم‌هایی که به سمت اقتصاد ایران سرازیر می‌شد، نداشت. تصمیم‌هایی گرفت و تدبیرهایی اتخاذ کرد که به التهابات بازار دامن زد. این اقتصاددان اصلاح‌طلب با بیان اینکه من پشت پرده را نمی‌دانم، ولی اختیاراتی که آقای خامنه‌ای به روحانی و سران سه قوه داده اگر به چوب داده بود تا الآن یک کاری کرده بودند، گفت: مسئولیت این شرایط را من اساساً متوجه آقای روحانی می‌دانم؛ چون ما از هشت یا نُه ماه پیش مکرر به آقای روحانی هشدار دادیم که بحران در پیش است و دلار را بحران خواهد گرفت.
عصبانیت تل‌آویو از حضور ایران در سوریه
روزنامه «رأی‌الیوم» نوشت: «لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل بارها از زبان تهدیدآمیز استفاده کرده است؛ اما صحبت‌های مربوط به حمله به اهداف ایرانی در خارج از سوریه را باید جدی گرفت؛ چرا که این تهدیدات منعکس‌کننده حالتی از شکست و سقوط است که در سطح رهبری سیاسی و نظامی در اسرائیل [رژیم صهیونیستی] ایجاد شده است. اسرائیل به دلیل آنکه اقداماتش برای خروج ایران از سوریه نه تنها بی‌فایده بوده، بلکه نتایج معکوس داشته است، تلاش می‌کند با این تهدیدات به برنامه‌های ترامپ خدمت کند، برنامه‌هایی که البته اساساً اسرائیلی است و پس از شکست دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده در جلب حمایت بین‌المللی در مورد اجرای تحریم‌های اقتصادی علیه تهران، متکی بر تجاوز گسترده‌ای بر هم‌پیمانان ایران، با هدف عقب‌نشینی و تغییر نظام ایران طرح‌ریزی شده است. در همین راستا، ممکن است اسرائیل دایره ضربات خود به اهداف ایرانی را تا عراق، جنوب لبنان و خود سوریه گسترش دهد

دستور کار نشست 24 دسامبر شورای امنیت چیست؟
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد خبر داد، شورای امنیت در 24 ماه سپتامبر نشستی با موضوع ایران برگزار می‌کند و قرار است ترامپ ریاست این جلسه‌‌ را به عهده بگیرد تا نقض قوانین بین‌‌المللی از سوی ایران و بی‌ثباتی‌هایی را که این کشور در سراسر منطقه ایجاد می‌کند، بررسی کند.» نیکی هیلی با تکرار ادعاهای دروغین خود علیه ایران اضافه کرد: «فکر می‌کنم نگرانی‌های روزافزونی درباره ایران وجود دارد. برخی از آنها جدید و برخی قدیمی هستند؛ اما اگر نگاهی به اقداماتی داشته باشید که ایران در زمینه توسعه حمایت از تروریسم، آزمایش‌های موشک بالستیک و فروش تسلیحات انجام می‌دهد، همه آنها نقض قطعنامه‌های شورای امنیت به شمار می‌روند.» اظهارات هیلی در حالی مطرح می‌شود که «دیمیتری پولیانسکی»، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل در این باره گفته است، جلسه شورای امنیت درباره ایران باید به مسئله برجام و خروج آمریکا از آن بپردازد.

دادگاه دانه‌درشت‌ها به زودی برگزار می‌شود
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان عمومی و انقلاب کل کشور با تأکید بر اینکه دستگاه قضایی با همه مقدورات و امکانات مالی و نیروی انسانی خود در برخورد با فساد و مفسدان در عرصه است و کوتاه نخواهد آمد، گفت: رسیدگی به پرونده‌های مهم‌تر و با دانه‌درشت‌ها و مبالغ خیلی کلان در راه است. وی با اشاره به تلاش دستگاه قضا برای اجرای عدالت و تقویت امید و اعتماد مردم، افزود: برخی مسائل اگر برملا و رسانه‌ای شود، نمی‌توان در مورد آن به نتیجه رسید و الآن پرونده‌های مالی، اقتصادی و سیاسی داریم؛ ولی چون ممکن است افرادی مانعی ایجاد کرده یا اسناد و مدارک را از بین ببرند و راه رسیدگی را منحرف کنند، به شدت دنبال این هستیم که مکتوم و پنهان بماند؛ اما مطمئن باشید قوه قضائیه با فاسد و مفسد چه دانه‌درشت و چه دانه‌ریز باشد، برخورد می‌کند.

توجه تحلیلگر عرب به ساده‌زیستی رهبر معظم انقلاب
نجاح محمدعلی، تحلیلگر عرب مسائل آسیای غربی، در توئیتی به ساده‌زیستی رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرده و به طور ضمنی به مسئولان جمهوری اسلامی ایران نیز سفارش کرده است ایشان را الگوی خود قرار دهند. نجاح محمدعلی در توئیت خود نوشته است: «رهبر جمهورى اسلامى ايران آيت‌الله خامنه‌اى برای یادداشت صحبت‌هایی که می‌خواهند در جلسات بکنند، از پُشت کاغذهای باطله استفاده می‌کنند تا کاغذ اسراف نشود، آیا بقیه مسئولان هم این مقدار بر استفاده بیت‌المال حساس هستند؟

علت انتشار بوی نامطبوع در شیراز مشخص شد

صبح امروز انتشار بویی مشمئز کننده در محدوده‌ی جایگاه عرضه‌ سوخت پیرنیا، موجب آزار شهروندان شد. امیر بنی‌کرمی، مدیرعامل پخش فرآورده‌های نفتی استان فارس ضمن رد خبر منتشر شده در فضای اجتماعی مبنی بر اشتعال یکی از جایگاه‌های سوخت شیراز در مجاورت پل پیرنیا گفت: در سه کیلومتری این جایگاه یک کارخانه یخچال‌سازی است که ظاهرا از گازهای مخصوصی استفاده می‌کنند و تصاعد آن منجر به پخش بوی گاز در سطح گسترده‌ای تا خیایان‌های اطراف این کارخانه شده است.
چرا عده‌ای نابسامانی‌ها را پای رهبری می‌گذارند؟

آیت الله احمد جنتی طی سخنانی در پنجمین اجلاسیه رسمی مجلس خبرگان رهبری (دوره پنجم) با تبریک روز مباهله اظهار کرد: اگر قرآن همیشه پیش روی ما باشد از تاریکی عبور می‌کنیم و به روشنایی می رسیم پس این کتاب الهی باید سرمشق و نور راه ما در همه کارهای اجتماعی، سیاسی و زندگی شخصی مان باشد. وی افزود: ما مسأله ای که الان گرفتارش هستیم این است که نابسامانی هایی که در مملکت است را به پای رهبری می گذارند، انگار که فعال مایشا در همه امور اقتصادی و اجتماعی و سیاسی رهبری است و مجلس و دولت بیکاره هستند. باید مراقب باشیم که این نقشه شوم دشمن است، حال آنکه رهبری پیگیری اجرای برنامه هایی برای حل مشکلات کشور است.

خجسته: سران سه قوه هنوز تصمیمی نگرفته‌اند

خجسته، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: سران سه قوه تصمیماتی را که باید برای حل مشکلات معیشتی مردم می گرفتند تاکنون نگرفته‌اند. امیدوارم نتیجه سؤال از رئیس‌جمهور این باشد که سران سه قوه مخصوصا آقای رئیس‌جمهور به میان مردم برود و با توجه به مشکلات مردم راهکار ارائه دهند. فشارهای اقتصادی استخوان مردم را خرد می‌کند و آقای رئیس جمهور باید در جلسه سؤال از رئیس جمهور برنامه‌اش را برای حل مشکلات مردم مطرح می‌کرد.

پشت پرده شایعه رشوه گرفتن کمک داور داربی ۶۹ از استقلالی‌ها

مرتضی کریمی، داور داربی ۶۹ در گفت‌وگو با ایسنا درباره شایعه پول گرفتنش در این دیدار اظهار کرد: این خبر کذب محض است. یک مربی پس از داستان غش کردن محسن قهرمانی در دیدار پرسپولیس و سپاهان و صحبت علیه این داور بخاطر دوستی که با او داشتم، از من خواست تا علیه این داور مصاحبه کنم اما من این کار را نکردم. متأسفانه رفاقت یک خبرنگار با این مربی باعث شد چنین خبری روی خروجی یک خبرگزاری‌ برود. با پیگیری‌های من، این خبرگزاری مجبور به عذرخواهی شد و حتی آن خبرنگار هم از من پوزش خواست. اکنون یک روزنامه با استناد به همان خبر دوباره پرونده این قضیه را باز کرده، قرار است من و پرویز مظلومی فردا به دادگاه برویم تا از این رزونامه شکایت کنیم. من فردا از این روزنامه شکایت خواهم کرد و پرویز مظلومی تلویحا از من شکایت خواهد کرد و استنادش این روزنامه خواهد شد. در نتیجه اگر سندی موجود باشد، آن رسانه باید از خود دفاع کند. هیچ آدم عاقلی به گناه خود اعتراف نمی‌کند. اگر قرار بود من چنین کاری انجام دهم، حداقل رقمی می‌گرفتم که وضع زندگی‌ام عوض شود و پولدار شوم. این خبر اشتباه است و من فردا حتما دوباره آن را پیگیری می‌کنم تا با خاطیان این قضیه برخورد شود. علام اشتباه آفساید نوری، سهوی بود که ممکن است از هر انسان و داوری سر بزند، اشتباه اصلی را آن زمان انجام دادم که از پرسپولیسی‌ها عذرخواهی نکردم و همین باعث شد، چنین قضایایی پیش بیاید.

برخی جوانان به دلیل عدم توانایی در پرداخت یک سکه راهی زندان شده‌اند

اسدالله جولایی ضمن اشاره به افزایش تعداد پرونده‌های محکومان مهریه بدلیل رشد ناگهانی قیمت سکه گفت: افزایش پرونده‌های محکومان مالی در پی بالا رفتن قیمت سکه باعث شده است، بسیاری از محاکم بر پرونده‌های محکومان مهریه تمرکز کنند. معمولاً افرادی که در حال حاضر در زندان هستند، برای مهریه سنگین راهی زندان نشده‌اند و متأسفانه بیشتر این افراد نیز از قشر کارگر هستند و درآمدشان کمتر از دو میلیون تومان است و با توجه به اینکه اعسار آنها از سوی دادگاه پذیرفته شده‌است و به طور مثال به پرداخت ماهانه یک سکه محکوم شده‌اند، اما باز هم نمی‌توانند؛ حکم تعیین شده را اجرا و سکه را پرداخت کنند و برای 10 یا 20 سکه در زندان به سر می‌برند

غرضی: مردم از مدیران پیر و جوان خیری ندیده اند

سید محمد غرضی با اشاره به تصویب ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان گفت: طی چهل سالی که از عمر انقلاب می‌گذرد، مردم تجربیات بسیاری از مدیران جوان، میان سال و پیر دیده‌اند، اما از هیچ یک خیری ندیده‌اند. داشتن تحصیلات دانشگاهی تنها زمینه را برای ورود افراد به کارهای تخصصی فراهم می‌کند، اما کمکی به بهبود وضعیت مدیریتی کشور نمی‌کند.

اجاره بهای آپارتمان، تهران گرانتر از کوالالامپور

در رده بندی شهرهای دنیا بر مبنای شاخص هزینه اجاره بهای آپارتمان، تهران در میان ۵۲۲ شهرجایگاه ۲۹۸ را دارد. شاخص اجاره بهای آپارتمان در این شهر برابر با ۱۹. ۰۶ اعلام شده است که نشان می دهد، قیمت اجاره آپارتمان در تهران تقریبا ۸۰ درصد ارزان تر از نیویورک است. متوسط شاخص اجاره بهای آپارتمان در تهران تقریبا مشابه شهرهایی مانند والنسیای اسپانیا، بمبئی در کشور هند و پاتایا در کشور تایلند است، ولی از واشنگتن ۵۰ درصد پایین تر و از ونکور کانادا۳۰ درصد پایین تر است. طبق این مطالعه شاخص اجاره بهای آپارتمان در کوالالامپور مالزی پایین تر از تهران و برابر با ۱۶. ۲۰ است. متوسط هزینه اجاره آپارتمان در تهران بالاتر از کبک سیتی کاناداست.

طی 3روز ۱۸ درصد از ارزش دارایی‌ها کاسته شد

مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: از شنبه تا دوشنبه ۱۸ درصد از ارزش دارایی‌های دارندگان درآمد‌های ثابت پایین آمده. قدرت خرید از سال گذشته تا کنون به یک سوم تقلیل پیدا کرده. در چنین شرایطی، سیاستگذار یا وجود دارد و بنا به مسائلی سیاست گذاری می‌کند و یا یک وادادگی در مقابل اتفاقات است.


اخبار روزانه:
* حسن بهشتی‌پور در یادداشتی در روزنامه «اعتماد» نوشت: «یکی از اشتباه‌های بزرگی که از سوی نخبگان ما رخ داد، این بود که وانمود شد برجام می‌تواند یکسره مشکلات مردم را حل کند؛ اما حقیقت اینجا بود که همه مشکلات ما مربوط به تحریم‌ها نبود، همه مشکلات متأثر از برنامه هسته‌ای یا برجام نبودند. هواداران برجام، به شکلی تبلیغ کردند که گویی برجام یکسره دوای همه دردهای کشور است. برجام را شاید بتوان یک شرط لازم برای رونق و گشایش در کشور دانست، اما قطعاً شرط کافی و همه‌جانبه نبود
* سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی، عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما گفت: بر اساس آنچه در طرح منع به‌کارگیری بازنشستگان به تصویب رسیده و در مرحله بررسی میان مجلس و شورای نگهبان قرار دارد، رئیس سازمان صداوسیما مشمول حکم این قانون نیست. رئیس رسانه ملی منصوب مستقیم رهبر معظم انقلاب است و این جزء اختیارات اصل ۱۱۰ قانون اساسی است.
* دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به برخی اخبار درباره احتمال کاندیداتوری جان کری در انتخابات ریاست‌جمهوری، وزیر خارجه سابق این کشور را «پدر توافق خاتمه‌یافته ایران» توصیف کرد و با لحنی کنایه‌آمیز در توئیتر خود نوشت: «می بینم جان کری پدر برجام که به پایان رسیده، در فکر کاندیداتوری برای ریاست‌جمهوری است. من خیلی خوش‌شانسم
* محمدرضا باهنر گفت: اشکال مجلس دهم این است که فراکسیون اکثریت ندارد و بنابراین برخی اوقات در مجلس دهم اتفاقات پیش‌بینی‌ناپذیر می‌افتد. وی افزود: کشور را با یک مجلس نمی‌توان اداره کرد و حتماً باید دو مجلس برای اداره کشور باشد. باهنر در ادامه گفت: باید یک خانه‌تکانی مناسب در دولت انجام شود؛ زیرا بعضی اعضای کابینه خسته به نظر می‌رسند!
* یک منبع نزدیک به نهاد ریاست‌جمهوری اخبار منتشر شده درباره بازنشستگی محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری را به دلیل تصویب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان تکذیب کرد. این منبع آگاه، اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را در راستای جریان‌سازی‌های رسانه‌ای با اهداف خاص توصیف کرد.
* فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد، سال آینده و با اتمام دوره مسئولیت خود، برای ماندن در این پست نامزد نخواهد شد. موگرینی که پیش از ورود به اتحادیه اروپا، وزیر خارجه ایتالیا بود، نقشی محوری در ترغیب ایران و گروه 1+5 به امضای برجام داشت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: