به‌روز شده در: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۴۱۴
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳
از حزب کارگزاران که رئيس شوراي مرکزي آن اکنون معاون اول رئيس ‌جمهور و بعد از آقاي روحاني تصميم‌ گير اصلي دولت است، صدور چنين بيانيه‌اي حيرت‌آور است.

محمد کاظم انبارلویی - حزب اصلاح ‌طلب کارگزاران با انتشار بيانيه ‌اي در هفته دولت با بيان اينکه به دنبال نقد استراتژيک دولت روحاني هستيم، از دولت مورد حمايت خود با عناوين "دولتي سرگشته" و "فاقد استراتژي اقتصادي و گفتمان اقتصادي" ياد کرده است. در اين بيانيه تاکيد شده روحاني نبايد "اهمال دولت" را در مورد سياست‌هاي ارزي ناديده بگيرد.

سمت‌وسوي نقد بيانيه متوجه سازمان برنامه و بودجه و آقاي نوبخت است. دراين بيانيه تاکيد شده است:

- اصرار بر حفظ رئيس‌سازمان برنامه و بودجه مانع اصلاح ساز و کار اقتصادي شد.

- ما به جد معتقديم سازمان برنامه و بودجه مغز متفکر اقتصادي دولت است و به همين علت براي اصلاح عملکرد دولت نيازمند به تغيير در اين مديريت و تنظيم دو نهاد دولتي ديگر بانک مرکزي، وزارت اقتصاد و نيز وزارتخانه‌هاي ديگر مانند وزارت صمت با اين سازمان هستيم.

بيانيه کارگزاران، مديريت وزارت اقتصاد و بانک مرکزي را به دليل جا خوش کردن بوروکرات‌هاي بي‌انگيزه در اين دو نهاد مهم اقتصادي مورد نقد مي‌داند و خواستار جابه‌جايي بوروکرات‌ها با تکنوکرات‌هاي اقتصاددان مي‌شود.

بيانيه مي‌گويد؛ "مردان بزم" در دولت بايد تغيير کنند، دولت بايد نوسازي شود و خون تازه‌اي در رگ‌هاي آن جريان يابد، چرا که دولت در دو عرصه "اجرا" و "سياستگذاري" کم آورده است. اين بيانيه نشان مي‌دهد که نقد درون گفتماني شرکت سهامي که چينش کابينه و مديران دولتي را مديريت مي‌کرده است تاب مستوري ندارد و کار به صدور بيانيه و نوعي گيس و گيس ‌‌کشي سياسي رسيده است.

از حزب کارگزاران که رئيس شوراي مرکزي آن اکنون معاون اول رئيس ‌جمهور و بعد از آقاي روحاني تصميم‌ گير اصلي دولت است، صدور چنين بيانيه‌اي حيرت‌آور است. در اين بيانيه هيچ اشاره‌اي به برنامه‌اي که براي برون‌ رفت از آن بشود بر مشکلات غلبه کرد، ديده نمي‌شود. بيانيه حاوي چند ناسزا و چند متلک سياسي و تغيير مديراني که مورد رضايت حزب نيست، مي‌باشد و از آن بوي نوعي سهم‌خواهي و زياده‌طلبي مي آيد.

پاسخ حزب اعتدال و توسعه هم که مخاطب اصلي اين بيانيه مي باشد، جالب است. حزب اعتدال و توسعه مي‌گويد؛ "صدور اين بيانيه نوعي خودانتقادي و زير سوال بردن عملکرد بزرگان اين حزب ارزيابي مي‌شود، لذا حزب بايد درباره عملکرد و ماندن يا رفتن اعضاي خود در دولت که به طور گسترده در لايه‌هاي مختلف اقتصادي کشور حضور فعال دارند پاسخگو باشد."

بيانيه حزب اعتدال و توسعه مي‌گويد: "از ماه‌ها قبل با فشارهاي پيدا و پنهان، کارگزاران قصد امتيازگيري از دولت را دارند و به نتيجه نرسيدند لذا به رويکرد مطالبه‌گرانه، آن هم با آرايش تهاجم رسانه‌اي روي آورده‌اند."

صدور اين دو بيانيه و نقدهايي که اصلاح ‌طلبان در رسانه‌هاي مکتوب و نيز در فضاي مجازي عليه عملکرد دولت منتشر مي‌کنند نشان مي‌دهد ماه عسل ائتلافي که دولت يازدهم و دوازدهم را به وجود آورده، به پايان رسيده است. صداي کي بود کي بود من نبودم از هرگوشه اين بيانيه‌ها ونقدها به گوش مي رسد. اين در حالي است که رقباي آقاي روحاني و منتقدين مشفق او يا ساکتند يا مرتب با حفظ کرامت رئيس‌ جمهور به او پيشنهاد براي برون رفت از اين اوضاع را مي‌‌دهند.

توصيه ما به رفقا و شرکايي که حيثيت دولت را نمايندگي مي‌کنند اين است که؛ امروز که ملت ما با تهاجم سنگين اقتصادي آمريکا و اروپا روبه‌روست، بايد صداي واحد از درون دولت شنيده شود. همصدايي درون دولت فوق العاده مهم است.

آنها به جاي "نقد استراتژيک" بايد راهبردي معين و شفاف براي برون رفت از اين معضلات پيدا کنند و به دنبال "تدبير" و "اميد" باشند، يعني همان چيزي که از اول پرچمدار آن بودند.

مردم سوال مي‌کنند "عقلانيت سياسي" در پي تصميم‌گيري‌هاي اين دو حزب سياسي در بعد خارجي و داخلي کجاست؟ مردم سوال مي‌کنند "عقلانيت اقتصادي" در پي تصميمات اقتصادي اين دولت ائتلافي کجاست؟ چرا حرف خود را يکي نمي‌کنند و آن را مبناي عمل قرار نمي‌دهند؟ تصميمات نادرست، متناقض و متفاوت به کشور آسيب مي‌زند. چرا بوروکرات‌ها به جان تکنوکرات‌ها افتاده‌اند. اين دو جماعت هر کدام جايگاه خود را پيدا کنند و استقرار يابند، تا فعالان اقتصادي بتوانند با کمال آرامش و ثبات، توليد کشور را سامان دهند. رهبر انقلاب فرمودند؛ «دولت در وسط ميدان است، همه بايدبه آن کمک کنند.» آن وقت اگر در درون دولت اين بگومگوها باشد چه طور مي‌شود از بيرون به آنها کمک کرد؟! ظرفيت‌هاي عظيمي در کشور معطل مانده است، قرار بود با اقتصاد مقاومتي، سنگرهاي دفاعي خود را در برابر تهاجم اقتصادي دشمن برپا کنيم و توانمندي‌هاي ملت را مقابل دشمن تقويت کنيم. به راستي حزب اعتدال و توسعه و حزب کارگزاران سازندگي و ديگر شرکاي دولت در اين مقاومت ملي در برابر استکبار جهاني به سرکردگي آمريکا در چه جايگاهي نشسته‌اند؟ اگر هنوز در خوان اول که خوان تقسيم قدرت و پست‌هاست، متوقف شده باشند، مشکلات کشور حل نمي‌شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: