به‌روز شده در: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۴۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
محتواي گفتگوي مجلس با رئيس‌ جمهور مهم است. بايد ديد چرا نمايندگان از پاسخ 5 سؤال فقط از يک سؤال قانع شدند؟ قطعاً همين داوري هم ممکن است در مردم وجود داشته باشد که رئيس ‌جمهور در هفته دولت بايد تک ‌تک وزرا را موظف کند براي اقناع افکار عمومي يک بار ديگر با نگاه خريداري به سؤالات نمايندگان و توضيحات آنها بنگرند و چون در مجلس فرصت کافي وجود نداشت، آنها اين پاسخگويي را متکفل شوند.
محمد كاظم انبارلويي- ترامپ وقتي برجام را پاره کرد، اميدوار بود در داخل بگومگوي سياسي آن ‌طور بالا بگيرد که يک دو قطبي پديد آيد.

دشمنان به ويژه منافقين در انتظار فضايي در کشور هستند که آيين گفت‌وگو در درون نظام به مسيري منحرف شود تا سرويس ‌هاي جاسوسي دشمن بتوانند در درون شکاف موجود اوضاع را به هم بريزند. آنها در دي ماه گذشته گمانه خود را در مورد شکاف در درون تست کردند و در چند شهر به خيابان ‌ها آمدند. همين تست را در اواسط مرداد امسال انجام دادند و نتيجه‌ اي نگرفتند. دشمن از اينکه بتواند در درون، رخنه ‌اي براي آشوب داشته باشد، نااميد است.

آنچه ديروز در جريان سوال از رئيس‌ جمهور در مجلس اتفاق افتاد پديده ميمون و مبارکي بود که مي ‌تواند نمادي از ادب گفت‌وگو در درون نظام باشد. نمايندگان سؤال کننده صريح، شفاف، روشن و بي ‌پرده سخن گفتند و سؤالات خود را بدون سانسور اما در کمال ادب و نزاکت سياسي طرح کردند. به طوري ‌که رئيس‌ جمهور اعتراف کرد اين سؤالات، سؤالات مردم نيز هست.

هر ناظر خارجي و داخلي که گفت‌وگوهاي مجلس را پي گيري مي‌ کرد اين احساس را داشت که يک نظم و ادب دموکراتيک بر گفت‌وگوها حاکم است. دنيا بداند در 40 سالگي انقلاب با يک نظام مستقر، آزاد و مستقل با قواي هوشمند رو به ‌روست. سؤالات نمايندگان، طبيبانه و در جستجوي راه‌ حلي براي برون رفت از مشکلات بود. پاسخ‌ هاي رئيس ‌جمهور نيز نمادي از تلاش دولت براي حل مشکلات کشور بود. اينکه اين پاسخ‌ ها

چقدر ناظر به سؤالات نمايندگان بود را بايد به داوري مردم واگذار کرد.

خود نمايندگان در رأي‌ گيري از 5 سؤال فقط پاسخ به يک سؤال را قانع ‌کننده دانستند و چهار سؤال ديگر را نپذيرفتند که قانع‌ کننده بوده است. رئيس ‌جمهور نيز در اظهارات خود گفته بود؛ «حتماً ما اشتباه داشتيم و بايد جبران کنيم.» او همچنين گفت قبول دارد که آمريکا از برجام تخلف کرده است اما اميدوار است از مشکلات عبور کند. او تأکيد کرد که نمي‌ گذارد

توطئه‌ هاي آمريکا موفق شود، حتماً با کمک مجلس و ملت در برابر توطئه‌ ها خواهد ايستاد.

رئيس‌ جمهور همان طور که پيش ‌بيني کرده بود از مجموعه‌ گفتگوهاي ديروز در مجلس و پاسخ‌ هاي وي، دشمنان ايران در کاخ سفيد خوشحال نشدند. شايد اين يکي از بهترين و ملموس ‌ترين نتايج مذاکرات ديروز مجلس باشد.

مسائل دولت و مجلس مربوط به خودمان است. اين دو نهاد از مردم رأي گرفته ‌اند و با يک نظم دموکراتيک در جايگاه‌ هاي خود انجام وظيفه مي ‌کنند. رفتار آنها بايد نمادي از استقلال کشور در برخورد با مسائل باشد و از تحريکات دشمن به دور باشند. چامسکي، نظريه ‌پرداز آمريکايي چند روز پيش گفته بود؛ آمريکا از استقلال دولت ايران عصباني و ناراضي است و دليل خصومت کاخ سفيد عليه ملت همين است. ما مي ‌توانيم از زبان سيدالشهداي انقلاب اسلامي، شهيد بهشتي خطاب به مقامات کاخ سفيد بگوييم؛ «اي آمريکا! از ما عصباني باش و از اين عصبانيت بمير.»

محتواي گفتگوي مجلس با رئيس‌ جمهور مهم است. بايد ديد چرا نمايندگان از پاسخ 5 سؤال فقط از يک سؤال قانع شدند؟ قطعاً همين داوري هم ممکن است در مردم وجود داشته باشد که رئيس ‌جمهور در هفته دولت بايد تک ‌تک وزرا را موظف کند براي اقناع افکار عمومي يک بار ديگر با نگاه خريداري به سؤالات نمايندگان و توضيحات آنها بنگرند و چون در مجلس فرصت کافي وجود نداشت، آنها اين پاسخگويي را متکفل شوند. البته در شرايط حساس کنوني که دولت فاقد سخنگوست، آن هم در شرايطي که انبوهي از سؤالات در جامعه وجود دارد، آقاي روحاني بايد فکري براي روشن کردن افکار عمومي نسبت به کارکرد دولت کند.

به هر حال مجموعه گفتگوها در مجلس و پاسخ‌ هاي رئيس‌ جمهور نشان ‌دهنده بلوغ سياسي اين دو مجموعه از نظام در برخورد با مسائل حياتي انقلاب است. ادب گفتگو و نظم دموکراتيک، پرداختن به اين موضوع مثال‌ زدني و از تجربيات خوب مردم‌ سالاري ديني محسوب مي ‌شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: