به‌روز شده در: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۳۹۸
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹
شاید غیرقابل پیش بینی ترین مدال طلای ایران دربازی های آسیایی 2018 جاکارتا را حسین کیهانی کسب کرد. در نهمین روز از این رقابت ها حسین کیهانی دونده نیمه استقامت کشورمان توانست با رکورد 8 دقیقه و 22 ثانیه و 89 صدم ثانیه با اختلاف زیاد با نفر دوم در رده نخست قرار بگیرد.
سعید سعید زاده- شاید غیرقابل پیش بینی ترین مدال طلای ایران دربازی های آسیایی 2018 جاکارتا را حسین کیهانی کسب کرد. در نهمین روز از این رقابت ها حسین کیهانی دونده نیمه استقامت کشورمان توانست با رکورد 8 دقیقه و 22 ثانیه و 89 صدم ثانیه با اختلاف زیاد با نفر دوم در رده نخست قرار بگیرد.

او مدال طلای بازی های آسیایی را درحالی برگردن آویخت که توانست رکورد این مسابقات را هم به میزان 3 ثانیه و 10 صدم ثانیه ارتقاء بدهد. دونده قطری (با اصالت کنیایی) و دونده ژاپنی هم پشت سردونده ایرانی ایستادند.

این درحالی است که پیش ازشروع بازی های آسیایی 2018 جاکارتا مجید کیهانی رئیس فدراسیون دوومیدانی بابت پسرعمویش حسین کیهانی به شدت تحت فشاربود. با وجود آن که حسین کیهانی درمسابقات جهانی 2017 لندن توانسته بود پس ازنزدیک به سه دهه رکورد حمید سجادی دونده کشورمان را بشکند و عملکردی خوب دراین رقابت ها داشته باشد باز هم درمظان اتهام بود که به خاطرنسبت داشتن با رئیس فدراسیون دوومیدانی انتخاب شده است. انتقادات ادامه داشت و حتی بیشترهم شد اما حسین کیهانی این دونده سنقری توجهی نکرد. او کارش را ادامه داد تا طلای بازی های آسیایی را با شایستگی برسینه بزند.

شاید برخی ازاهالی ورزش یا کارشناسان حرکات حسین کیهانی درمترهای آخرمسابقه فینال دوی 3000 متربا مانع را نپسندیدند اما او به شدت تحت فشاربود.

کیهانی ازدوربین مسابقه دعوت کرد تا پایان خط او را همراهی کند. به شکل ویژه ای دستانش را تکان داد و حتی ژست قدرت گرفت تا به همه بگوید لایق ملی پوش شدن بوده است و فامیل بودن با مجید کیهانی نمی تواند استعداد ذاتی اش را زیر سوال ببرد.

گرچه حسین کیهانی در3000 متربا مانع و 5000 مترفعالیت می کند ولی او ما را به یاد سباستین کو می اندازد. سباستین کو دونده انگلیسی و سابق دوهای نیمه استقامت که دو مدال طلای المپیک های 1980 مسکو و 1984 لس آنجلس را بدست آورد و با ثبت 14 رکورد درمسافت های مختلف دو نیمه استقامت ازجمله سه رکورد جهانی درطول41 روز درسال 1979 ازبهترین دونده های نیمه استقامتی تاریخ محسوب می شود.

سباستین کو درحال حاضرریاست فدراسیون جهانی دوومیدانی را برعهده داشته و رابطه خوبی هم با دو و میدانی ایران دارد.

بگذریم و از اصل بحث دورنشویم. امروز بدون تعارف حسین کیهانی ستاره دوومیدانی ما محسوب می شود. درروزهایی که حسن تفتیان سریع ترین مرد ایران دربازی های آسیایی جاکارتا ره به جایی نمی برد و احسان حدادی هم با سلام و صلوات طلایی می شود باید قدرکیهانی را دانست.

حسین کیهانی نه تنها در3000 متربا مانع طلا گرفت و رکوردشکن شد بلکه درماده 5000 مترنیزچهارم شد و رکورد ایران را شکست. این دونده نوظهورمی تواند با بهای بیشتر فدراسیون و تمرین زیر نظر مربیان آفریقایی با حضور در اردوهای برون مرزی از این هم بالاتر برود. دونده ای که ثابت کرد دو و میدانی ایران فقط دراحسان حدادی خلاصه نمی شود و مجید کیهانی باید از این به بعد بی توجه به انتقادات بیشترحواسش به سباستین کوی ایرانی باشد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: