به‌روز شده در: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۳۹۲
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱
از آنجا که جریان­های غیر ولایی در کشور ما بر خلاف عرف سیاسی در تمام دنیا ماسک ضدقدرت و ضدحاکمیت به چهره می­ زنند، اگاهانه و یا ناخوداگاه در برخی از اضلاع خود با اپوزیسیون ضدانقلاب منطبق می­شوند. سیاست در همه جای دنیا تعریف مشخصی از راست و چپ دارد و احزاب متعارف و دارای مانیقست اعلام شده، در همه کشورها نسبت خود را با قدرت حاکمه به طور شفاف، در راستای قانون پذیرفته شده و مصوب تبیین می­کنند.
جریان ­های اپوزیسیون نیز مثل همه جنبش­ های اجتماعی سیاسی از واحدهای به­ هم­پیوست ه­ای تشکیل می ­شوند که می توان جریان انقلاب اسلامی علیه حکومت طاغوت یا انقلاب فرانسه را نمونه ­ای از این تحرکات اپوزیسیونی موفق دانست.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با وجود دشمنان بسیاری که جمهوری اسلامی در عرصه­ های مختلف اعم از جهانی و منطقه ای و البته مخالفان داخلی داشت، خرده گروه ­های اپوزیسیونی شکل گرفتند و هر سال به خود و دوستان­ شان وعدۀ سقوط نظام اسلامی را دادند. در محک موفقیت این خرده گروه ­ها همین بس که امسال چهلمین سالگرد پیروز انقلاب را به فضل خدا جشن خواهیم گرفت.

اما جریان­ ها و خرده جریان­ های اپوزیسیونی علیه نطام ما، همیشه از چند پایگاه سنتی، حملات خود را آغاز کرده­ اند و یا تلاش داشته اند روی آن تمرکز کنند. زنان، کودکان و برخی اقشار کم­توان جامعه هدف اصلی استارت آپ های براندازانه بوده ­اند. دمیدن یأس، نا امیدی و سرگشتگی در بدنۀ جامعه به کمک ابزارهای مختلف ادبی، هنری و رسانه­ ای مثلا با داغ کردن تنور دلسوزی­ های تصنعی برای کودکان کار یا زنان فقیر و بی­ سرپرست و یا ایجاد توهم ناامنی و بی­ ثباتی در جامعۀ بانوان از رفتارهای جاری اپوزیسیون­ ها بوده است.

اما علت تمرکز جنستی روی زنان جامعه چیست؟

هر تحرک اجتماعی اعم از مثبت و یا منفی از آنجا که با واحدهای بشری و منابع انسانی سرکار دارد، خود نیز مثل یک پیکره، متشکل از اعضای مختلفی، شبیه یک انسان­نمای بزرگ عمل می­کند. برای مثال در جریان­ های اجتماعی معمولا اصناف مهندسی و مهندسان با ورود رادیکال به مسائل، نقش عضلات و
مفصل
­های مکانیکی جنبش را ایفا می­ کنند.

چهره­های علوم انسانی مثل مغز رفتار کرده و هنرمندان همچون خون، مسئول نشر و نشت محورهای اصلی جریان، در مویرگ­ های جامعه هستند. فِرَق شبه عرفانی و شبه معنوی، مدیریت روانی و انگیزشی را در بلند مدت عهده­ دار خواهند شد. در این بین، این پیکره شبه انسانی، اما دارای نیازهای جنسی و جنسیتی نیز هست. زنان در جریان های اپوزیسیونی برانداز بخصوص از دید گروه­های خشونت­ طلب که تمایل به ترور از هر نوع نیز در آن­ها وجود دارد، کارکردی شبیه هرمون­ های استروژن و یا اکسیدوسین را دارا هستند. از دید این گروه ­ها، پایگاه ­های حامی آن­ها برای حرکت ­های غافلگیرکننده و همراه شدن با تحرکات رادیکال نیاز به تحریک شدید عاطفی و حسی دارند. زنان در چنین پازلی می ­بایست در هر قالب ممکن برانگیزاننده احساسات و عواطف باشند. گاهی با تابوشکنی، گاهی در نقش یک قربانی در چنگال خشونت حاکمیتی، زمانی به عنوان رقاص لولی­وشی که قربانی دگماتیسم قرون وسطایی می­شود و در جایی هم به شکل فریاد عدالت­ طلبی که قربانی بی­ عدالتی و قانون­شکنی حاکم می­شود. محورهایی این­چنین از جنگ روانی همگی بارها در جامعه ما تست شده اند و البته به قول رهبر فرزانه انقلاب با وجود هزینه ­های بسیار زیاد در طول چهار دهه توسط ضد انقلاب تحت حمایت های غربی عربی عبری نتایج حقیر و کوچکی را برای معاندین به همراه داشته است.

در این بین از آنجا که جریان­های غیر ولایی در کشور ما بر خلاف عرف سیاسی در تمام دنیا ماسک ضدقدرت و ضدحاکمیت به چهره می­ زنند، اگاهانه و یا ناخوداگاه در برخی از اضلاع خود با اپوزیسیون ضدانقلاب منطبق می­شوند. سیاست در همه جای دنیا تعریف مشخصی از راست و چپ دارد و احزاب متعارف و دارای مانیقست اعلام شده، در همه کشورها نسبت خود را با قدرت حاکمه به طور شفاف، در راستای قانون پذیرفته شده و مصوب تبیین می­کنند.

این در حالی است که اغلب احزاب داخلی ما - که البته به سختی ساختار و شمایل یک حزب کامل را دارا هستند- خارج از این قاعده، آرایش مخالف­ خوانی را تا جایی پیش می­برند که نه راست تعریف می­شوند و نه چپ. وقتی یک خرده جریان مثل اصلاحات در پوستین و پوشش اعتدال یا هر نام دیگری در عرصه قدرت با ترفندهای شبه دموکراتیک مورد اقبال موقت قرار می ­گیرد، طببعتا به خاطر این همه اعوجاج و عدم تعریف، حفره ­های بسیاری برای نفوذ گروه­ های اپوزیسیونی خواهد داشت.
حاشیه سازی
­های بسیار در حوزه زنان، به جای پرداخت به مسائل، دغدغه­ ها و نیازهای اصلی بانوان کشور در این روزها بسیار معنادار است. مسائلی اعم از ماجرای اشتغال کاذب زنان در کشورهای همسایه، شایعه پراکنی ­ها با موضوع فرزند همسری، ورزشگاه ­ها، ماجراهای متعدد مربوط به میتینگ های رقاصی و ... همه و همه نشان از این یک واقعیت دارد؛ این­که صدای نفوذ از زیر میز برخی مسئولین فعلی شنیده می ­شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: