به‌روز شده در: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۳۸۱
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
اهداف و پیامدهای حمله موشکی یمن به فرودگاه دوبی؛
جنگ یمن در حالی که برای ائتلاف متجاوزان بدون رسیدن به اهداف اولیه بیش از سه سال است که روند فرسایشی یافته است اما هر روزی که از آن سپری می‌شود هزینه‌های مالی جنگ فشار بیشتری بر اقتصاد دولت‌های سعودی و امارات وارد می‌کند.
در حالی که ائتلاف متجاوز حمله به یمن تحت رهبری عربستان سعودی در صحنههای میدانی جنگ مدتهاست که پیشروی نداشته و تلاشهای گسترده آنها طی ماههای گذشته نیز برای رهایی از موقعیت شکست خورده کنونی از طریق به دست آوردن کنترل بندر استراتژیک الحدیده با مقاومت مثال زدنی یمنیها همگی به در بسته خورد در طرف مقابل اما هر روز خبرهای جدیدی از پیروزیهای نیروهای متحد ارتش و کمیتههای مردمی یمن در صحنه نبرد انتشار مییابد که نشان از تضعیف جبهه متجاوزان و افزایش قدرت نظامی یمنیها و پیدا کردن دست برتر در صحنه پیچیده شطرنج معادلات نظامی و سیاسی میباشد.

در همین راستا، چند روز گذشته خبر حمله موشکی پهپادهای ارتش یمن به فرودگاه شهر دبی امارات در رسانه های منطقه و جهان به سرعت منتشر شد. اگرچه طی هفته گذشته اخبار دیگری از پیروزی های میدانی نیروهای متحد ارتش و انصارلله یمن همچون موفقیت های یگان تک تیرانداز ارتش در هدف قرار دادن شمار زیادی از نظامیان سعودی و شبه نظامیان وابسته به آن و همچنین انجام حملات علیه مواضع متجاوزان در ساحل غربی انتشار یافت اما حمله روز گذشته به فرودگاه دبی از جهات مختلفی بسیار حائز اهمیت است.

پیام هشدار به حملات تروریستی

طی هفتههای گذشته به موازات شکستهایی که نیروهای متجاوز ائتلاف و مزدوران تحت کنترل آنها از ارتش یمن و انصارلله دریافت کردند جهان شاهد حملات غیرانسانی، انتقامجویانه و از سر استیصال هواپیماهای ائتلاف به غیرنظامیان یمنی بویژه کودکان بود که حداقل در دو نوبت حدود
70 زن و کودک را به خاک و خون کشید.

ر حمله 9 اوت (18 مرداد) به اتوبوس کودکان دانش آموز یمنی در بندر الحدیده دست کم 60 نفر و در حمله دیگری که روز پنج شنبه هفته گذشته به ماشین حامل کودکان و زنان در منطقه الدریهمی واقع در 20 کیلومتری جنوب بندر حدیده صورت گرفت 26 کودک و 4 زن به طور وحشیانهای قتل عام شدند. این حملات که به نسل کشی شباهت دارد - چرا که با برملا شدن پیشرفته بودن موشک های به کار گرفته شده در این حملات امکان تصادفی بودن آنها ناممکن است- در میان سکوت و انفعال دولتهای غربی و مجامع جهانی برای متوقف کردن حملات سعودی و اماراتی ادامه دارد و به نظر نمیرسد که بتوان پایانی برای آن از طریق دلخوش کردن به امکان اقدام شورای امنیت متصور بود. شورای امنیت حتی از پذیرش انجام تحقیقات مستقل نیز برای این حملات سر باز زده است. ازین رو با درک این شرایط یمنیها تنبیه متجاوزان با انجام حملات موشکی به عمق خاک عربستان و امارات را بهترین وکاربردی ترین گزینه برای بازداشتن آنها از تکرار جنایات بر علیه غیرنظامیان برای خود می بینند. حمله به دبی به لحاظ حساسیت و استراتژیک بودن آن برای امارات و همچنین حمله به ریاض و جده و تاسیسات نفتی آرامکو عربستان طی ماه های اخیر را باید در همین راستا دانست.

هزینههای جبران ناپذیر برای متجاوزان

جنگ یمن در حالی که برای ائتلاف متجاوزان بدون رسیدن به اهداف اولیه بیش از سه سال است که روند فرسایشی یافته است اما هر روزی که از آن سپری میشود هزینههای مالی جنگ فشار بیشتری بر اقتصاد دولتهای سعودی و امارات وارد میکند.

به گفته کارشناسان در خوشبینانه ترین حالت هر روز جنگ برای عربستان 200 میلیون دلار هزینه دارد. در سال این رقم به 72 میلیارد و در سه سال گذشته به 216 میلیارد دلار رسیده است. این امر باعث شده است عربستان برای اولین بار طی دهه های اخیر ناچار به استقراض از بانک های خارجی شود، قیمت ها را افزایش دهد و حتی بر درآمدهای کارگران خارجی که دستکم 8 میلیون نفر برآورد می شوند ، مالیات وضع کند. این موضوع برای امارات نیز مصداق دارد به صورتی که از ابتدای سال جدید میلادی در این کشور قوانین مربوط به مالیات بر ارزش افزوده تصویب شده و حتی در امارت دبی که به قوانین خاص و بدون مالیات بودن فعالیتهای تجاری مشهور بود، نیز سرایت کرده است.

بر همین اساس یکی از مهمترین اهداف یمن از حمله به فرودگاه دبی، ضربه زدن به شاهرگ اقتصادی امارات میباشد که انجام حمله موشکی روز گذشته این هدف را کاملاً محقق میسازد زیرا اقتصاد دبی یک اقتصاد شیشهای و بر مبنای توریسم و هتلداری، ساختمان سازی و املاک و تجمع مراکز مالی جهانی قرار دارد که این نوع اقتصاد گره خوردگی بسیار بالایی را (بالاتر از اقتصادهای صنعتی و مبتنی بر تولید) به موضوع حفظ امنیت دارا میباشد. لذا حمله روز گذشته پهپادی یمنیها به دبی دقیقاً با آگاهی از این نقطه ضعف و به منظور ضربه زدن به اصلی ترین پایه حفظ اقتصاد امارات صورت گرفت. با این حمله دیوار امنیتی نفوذناپذیر مورد ادعای اماراتیها برای حفظ سرمایه ها در دبی در شرایط جنگ یمن، کاملا فرو ریخت و به مرور میتوان شاهد فرار سرمایه ها از دبی و وارد شدن خسارت های سنگین به آن بود.

در همین راستا حمله به شرکت نفتی آرامکو عربستان نیز میتواند دقیقاً چنین پیامی برای سعودیها داشته باشد. باآگاهی از این موضوع سرتیپ عزیز راشد سخنگوی نظامی ارتش یمن گفت حمله ویژه به فرودگاه بین المللی دبی یک عملیات هشدار دهنده دیگر پس از حمله به شرکت نفتی آرامکو عربستان سعودی است. آرامکو قلب اقتصادی عربستان می باشد که امروزه کاملاً در تیرس حملات موشکی و پهپادی نیروهای ارتش و انصارالله یمن قرار دارد.

مانور قدرت یمنیها

از بعدی دیگر حمله روز گذشته به فرودگاه دبی پس از حملات ماه گذشته به ابوظبی و کشتیهای نفت کش سعودی در تنگه باب المندب همگی اهداف استراتژیکی هستند که در سایه پیشرفتهای موشکی و پهپادی اکنون به جلوههایی از مانور قدرت یمنیها در مقابل ارتشهای تا دندان مسلح عربستان و امارات تبدیل شده است. در واقع با انجام این حملات، یمنها نه تنها نمایشی از آمادگی خود برای ادامه دادن پرقدرت به مقاومت در برابر متجاوزان اراده میدهند بلکه اعتبار و جایگاه قدرت نظامی عربستان و امارات را که در زمره بالاترین هزینههای نظامی در جهان هستند را نیز در میان کشورهای منطقه و جهان به چالش کشیدهاند. در دسترس قرار گرفتن آسمان عربستان و امارات از طریق پیشرفتهای یمن در ساخت پهبادهای برد بلند و با قابلیت انجام حملات موشکی همچون پهپاد صماد 3، در کنار توسعه تواناییهایی موشکی و پدافندی که برتری هوایی ائتلاف متجاوزان را کمتر خواهد کرد برگهای برندهای هستند که میتوانند دولت های متجاوز را از پذیرش ریسک ادامه جنگ باز دارد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: