به‌روز شده در: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۲۷۹
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

چرا سید‌ضیاءالدین دری در روزنامه‌های اصلاح‌طلب سانسور شد؟

اکثر روزنامه‌های انقلابی خبر درگذشت عزت‌الله انتظامی و سید ضیاءالدین دری را در کنار هم پوشش داده‌اند. اما روزنامه‌های اصلاح‌طلب خیلی هماهنگ از کنار درگذشت ضیاءالدین دری با سکوت گذشتند. چرا درگذشت یک کارگردان معروف نباید برای رسانه‌های اصلاح‌طلبی که همواره مدعی بزرگداشت هنر و سینما هستند، مهم تلقی شود؟دری کار‌هایی در پرونده خود داشت که به مذاق حامیان مذاکره با غرب خوش نمی‌آمد؛ کیف انگلیسی از آن جمله است. مرحوم دری آدمی بود که می‌گفت: «خود را فیلمسازی می‌دانم که همه موجودیتش را مدیون انقلاب اسلامی است...» او وقتی کلاه پهلوی را ساخت، گفت: «من وظیفه شرعی، ملی و مذهبی خود را انجام دادم.» دری جایی در توضیح موضوع سریال کلاه پهلوی و ماجرای کشف حجاب می‌گوید: «موضوع سریال حقانیت فرهنگ و هویت بومی و ملی ما را افشا می‌کرد. تأکید وجه اجتماعی آن بر سبک زندگی اسلامی بود و به مخاطب جوان ما این پیام را انتقال می‌داد که فکر نکنید که اجداد شما در یک فرهنگ غربی زندگی می‌کردند و انقلاب آمد و این را از شما گرفت، این نبوده، از کل ماجرا ۷۰ سال بیشتر نمی‌گذرد، پیش از آن همه زن‌ها چادری بودند، اگر عده‌ای چادر برداشتند این با اختیار خودشان نبوده بلکه با زور چادر از سرشان برداشتند، یعنی فرهنگ غربی را با چماق به زنان ما تحمیل کردند، اگر جوان ما این را بداند برای عده‌ای خوشایند نیست.» او درست می‌گفت که ساختن از این موضوعات برای عده‌ای خوشایند نیست؛ چه کشف حجاب پهلوی باشد و چه کیف انگلیسی! ایجاد دو قطبی‌های کذایی و غیریت سازی از کار‌هایی است که اصلاح‌طلبان در انجامش مهارت دارند؛ دوگانه سازی می‌کنند تا در این رقابت ساختگی، یکی تأیید و دیگری حذف شود.
چوب حراج به اوراق بدهی آمریکا!
کشورهایی که تاکنون بزرگ‌ترین خریداران اوراق قرضه آمریکا بودند، در پاسخ به تحریم‌ها و اقدامات سلطه‌گرانه آمریکا اکنون به فروشندگان این اوراق تبدیل شده‌اند. آخرین آمارها از وزارت خزانه‌داری آمریکا نشان می‌دهد، تنها روسیه و ترکیه نیستند که اوراق قرضه آمریکا را در کشورشان کاهش می‌دهند؛ بلکه کشورهایی نظیر ژاپن نیز این طرح و نقشه را دنبال می‌کنند. ژاپن که دومین کشور بزرگ دارنده اوراق بدهی آمریکاست؛ ارزش این اوراق را در کشورش ۷ درصد کاهش داد. ژاپن طی ۱۲ ماه گذشته منتهی به ژوئن ارزش اوراق قرضه آمریکا را در این کشور کاهش داده و به 82/9 میلیارد دلار رسانده است. تنها در ماه ژوئن این کشور 18/4 میلیارد دلار اوراق قرضه بلندمدت آمریکا را به فروش رساند. چین بزرگ‌ترین صاحب اوراق قرضه آمریکا با 1/178 تریلیون دلار تنها در ماه ژوئن 4/4 میلیارد دلار اوراق قرضه آمریکا را به فروش رساند. از اکتبر ۲۰۱۱ تاکنون سهم چین از اوراق قرضه طولانی‌مدت آمریکا تا ۱۳۸ میلیارد دلار کاهش یافته است. روسیه هم ۸۴ درصد از میزان اوراق قرضه آمریکا را در این کشور کاهش داده و این رقم در ماه ژوئن به ۹ میلیارد دلار رسیده است.

آمریکایی‌ها راه مذاکره را بستند
سیدحسین موسویان، عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات در گفت‌وگو با «رادیو کالیفرنیا» با ردّ وجود هر گونه مذاکرات پشت پرده میان ایران و آمریکا در وضعیت حاضر، درباره چشم‌انداز مذاکره میان تهران و واشنگتن گفت: رهبر عالی ایران اعلام کرد اگر توافقی صورت گیرد و آمریکا به تعهداتش عمل کند، زمینه برای گفت‌وگو درباره دیگر مسائل، همچون موضوعات منطقه باز خواهد شد. اگر آمریکا واقعاً مایل به گفت‌وگو با ایران است، باید برجام را اجرا می‌کرد؛ اما اکنون با نقض برجام برای جامعه جهانی ثابت شد که اصولاً سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست، چون هر رئیس‌جمهوری می‌تواند توافقات و تعهدات بین‌المللی رئیس‌جمهور قبلی را لغو کند. اگر آقای ترامپ واقعاً خواستار گفت‌وگوست، باید ابتدا برجام را کامل اجرا کند و احترام به قطعنامه سازمان ملل را نشان دهد. این مسیر ممکن است راه گفت‌وگو درباره مسائل منطقه را باز کند.

می‌خواهیم روابط‌مان با ایران را گسترش دهیم
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، شرکت اسپانیایی «اسپرونکو» اعلام کرده است با وجود تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به فعالیت در این کشور ادامه می‌دهد. «کارلوس تولدو» رئیس بخش روابط عمومی این شرکت بین‌المللی با توضیح این نکته که فعالیت این شرکت در سال 2013 در ایران آغاز شد و در آن برهه هم اتحادیه اروپا و آمریکا ایران را تحریم کرده بودند، گفت: «اکنون در نظر داریم فعالیت‌های خود را در ایران در سطحی وسیع‌تر از سر بگیریم و آنچه آمریکا می‌گوید مشکل خود این کشور است و نه ما.» گفتنی است، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اردیبهشت سال جاری خروج یک طرفه از برجام را اعلام کرد و از آن موقع تاکنون با شیوه‌های گوناگون سعی در کاهش فروش نفت ایران دارد و تاکنون ایران را با یک دور تحریم مجدد مواجه کرده است.

«مذاکره» بخشی از فرمول جنگ کاخ سفید است
حمیدرضا آصفی، سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات با بیان اینکه آمریکایی‌ها در مذاکرات، یک مشکل تفکری دارند و آن اینکه خود را ابرقدرت جهان می‌دانند، گفت: آنها چون خود را از نظر نظامی، اقتصادی و رسانه‌ای برتر می‌دانند، وقتی وارد یک مذاکره می‌شوند، دوست دارند آن چیزی را که خودشان دوست دارند، از درون مذاکره در بیاورند. وی افزود: با این چارچوب فکری نمی‌شود مذاکره کرد؛ به همین دلیل آنها وقتی وارد مذاکره‌ای می‌شوند و می‌بینند خواسته‌های‌شان تأمین نمی‌شود، به منطق گردن نمی‌گذارند و میز مذاکره را به ‌هم می‌زنند. آصفی با بیان اینکه «مذاکره» بخشی از فرمول جنگ کاخ سفید است، افزود: آمریکایی‌ها به دلیل اینکه نمی‌توانند به ایران حمله نظامی کنند، فضاسازی رسانه‌ای خود را روی برقراری مذاکره متمرکز می‌کنند.

انتقاد اسمش بحران‌آفرینی نیست

نعیمی پور، عضو حزب اتحاد ملت (نسخه دوم حزب مشارکت) گفته: «عده‌ای در کشور به زیست در بحران عادت دارند و آرامش و امنیت برای آن‌ها سم است و همین‌ها نیز ریشه بسیاری از مشکلات کنونی کشور هستند.» او این جملات را در توجیه وضعیت کنونی کشور بیان کرده و در ادامه برای دفاع از دولت روحانی گفته که «هر چند به عملکرد برخی از دولتمردان آقای روحانی نیز انتقاداتی وارد است، اما عده‌ای با اغراق‌گویی درباره کارنامه دولت روحانی آدرس غلط می‌دهند، در حالی که بخش عمده‌ای از آنها، خود دلیل و یا آدرس اصلی مشکلات کنونی هستند.»محمد نعیمی پور از مشارکتی‌های مجلس ششم است. مجلسی که هرروز برای کشور یک جنجال و غوغا درست می‌کرد و در نهایت هم با غوغا و شلوغ کاری تحصن در اعتراض به رد صلاحیت‌ها کنار رفتند. با این کارنامه کاری سخن گفتن از اینکه عده‌ای به ساخت بحران عادت دارند، کمی نابجا به نظر می‌رسد. از سویی پنج سال است مدیریت اجرایی کشور در دست اصلاح‌طلبان است و نمی‌شود مدام همه مشکلات را تقصیر دیگران انداخت. بازار ارز و سکه دست دولت است؛ وضع معیشت مردم دست دولت است و انتقاد از نحوه عملکرد دولت یقیناً اسمش بحران‌آفرینی نیست.

محکومیت ۱۸ میلیاردی یک صرافی متخلف در کرج

سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی اظهار کرد: یک صرافی که اقدام به فروش ارز برخلاف مصوبات هیات دولت کرده بود، شناسایی و پرونده تخلف در تعزیرات حکومتی رسیدگی شد. وی افزود: این صرافی با ثبت فاکتورها و اسناد به تاریخ پیش از ممنوعیت فروش ارز در صرافی ها اقدام به فروش ۲۱۸ هزار دلار کرده است. سخنگوی سازمان تعزیرات گفت: شعبه ویژه قاچاق کالا و ارز استان البرز پس از رسیدگی به پرونده و با احراز تخلف، حکم به پرداخت ۱۸ میلیارد ریال جزای نقدی برای این صرافی را صادر کرد.

ثبت سفارش غیرقانونی ۳۴ هزار خودرو توسط شش شبکه مافیایی

امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفت: خودروهای قاچاق توسط پنج خانواده و شش شبکه مافیای وارد کشور شده است. اعمال عوارض گمرکی سنگین برای خودروهای وارداتی غیرقانونی معنایی ندارد و باید بر اساس قوانین وضع شده با آنها برخورد کنیم.

پایان خاموشی‌ها در ایران؟

همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: بیش از هفت روز است که هیچ خاموشی‌ در کل کشور اتفاق نیفتاده و بر اساس برآوردهای صورت گرفته در روزهای باقی مانده از پیک نیز خاموشی را تجربه نخواهیم کرد. برنامه‌ریزی‌ها از هم‌اکنون برای گذر از پیک سال آینده آغاز شده است. پایان خاموشی‌ها به معنای عدم نیاز به صرفه‌جویی نیست؛ ما تا آخرین روز از زمان پیک نیازمند مدیریت مصرف از سوی مشترکان هستیم. دیگر در هیچ استانی جداول خاموشی منتشر نخواهد شد، با توجه به کاهش بارندگی‌ها و گرم شدن هوا به طور کلی انتظار می‌رود که مدیریت مصرف در دستور کار تمامی مشترکان قرار گیرد/

صدا و سیما برای بازی‌های آسیایی گزارشگر زن اعزام کرد

مازیار ناظمی در اینستاگرامش نوشت: صدا وسیما کار مهمی را در اعزام زنان گزارشگر کرد بسیار خوشحالم از حضور خانم ها هاشمی و علاقمند در بازیهای آسیایی جاکارتا و شنیدن گزارشهای آنها از رادیو برای مسابقات ورزشی قطعا در نوع خودش بی نظیره، ممنونم از معاون صدا دوست عزیز آقای شاه آبادی و مدیر رادیو ورزش رضا میرحسینی که همین حرکتش نوید روزهای بزرگ‌تر این رسانه دوست داشتنی را می دهد، با آرزوی موفقیت برای همکاران و دیدن ذوق آنها به عنوان اولین ها برای من و خیلی از گزارشگران قدیم، فعلی و آینده! جالب بود.

دو استان در صدر آمار خودکشی

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش گفت: استان‌های لرستان و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین آمار خودکشی را دارند، که این آمارها بی‌ارتباط با بیکاری نیست.

دفاع تمام قد سازمان نظام‌پزشکی از کارتخوان نداشتن پزشکان!

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی با تاکید بر اینکه استفاده از کارتخوان ملاک محاسبه مالیات پزشکان نیست، گفت: ۹۵ درصد فعالان جامعه پزشکی اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم می‌کنند. محمد جهانگیری، درباره موضوع استفاده نکردن برخی پزشکان از دستگاه کارتخوان طرح مباحثی با عنوان فرار مالیاتی و احتمال دریافت تعرفه غیرمتعارف، گفت: این برداشت ناصحیحی است که کارتخوان ارتباطی با مالیات دارد؛ چون سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که مالیات را با کمک کارتخوان حساب نمی‌کند؛ بلکه اظهارنامه مالیاتی پزشکان بررسی می‌شود. وی ادامه داد: در قانون برای بررسی‌ حساب‌ها و موارد مالی مسیرهای مشخصی وجود دارد. موضع رسمی و همچنین توصیه سازمان نظام پزشکی به پزشکان این است که استفاده از دستگاه کارتخوان برای رفاه مردم و شفاف‌سازی حتما انجام شود و موافق انجام این کار است. گاهی مشکلات فنی برای کارتخوان‌ها ایجاد می‌شود و در برخی مواقع به دلیل شایعات، سوء تفاهم‌ها و سوء برداشت‌ها از مسائل قانونی این موارد مطرح می‌شود. ما بررسی می‌کنیم که این راهکار قانونی و کامل انجام شود تا با همکاری موسسات و انجمن‌ها و همکاران این مشکل را برطرف کنیم.

سرانجام تأیید شد: چینی‌ها برای صیادی در خلیج فارس قرارداد بلندمدت دارند

محمدعلی حسن‌زاده، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی درباره حضور کشتی‌های ماهیگیری چینی در دریای عمان، اظهار کرد: چینی‌ها قراردادی در قالب اجاره بلند مدت با شیلات کشورمان دارند، گویا فناوری که این شناورهای چینی دارند در ایران وجود نداردکه بتوانیم ماهی را در عمق 200 متری صید کنیم. وی تصریح کرد: چینی ها برای ماهیگیری در عمق 200 متری مجوز و قرارداد رسمی دارند، درباره این‌که خدمه چینی است یا نه باید گفت الان خدمه سایر شناورهایی که بنادر تردد می‌کنند از همه کشورها هستند. وی افزود: شناورهای ایرانی نیز الزاما 100 درصد خدمه ایرانی ندارند و از سایر کشورها نیز در این شناورها کار می‌کنند.
اخبار روزانه:
* اسماعیل العیثاوی» یکی از سرکرده‌های داعش گفته است، «ابوبکر البغدادی»، سرکرده گروه تروریستی داعش همچنان زنده است. او درباره محل اختفای سرکرده داعش نیز اظهار داشته است، البغدادی در منطقه‌ صحرای سوریه نزدیک به شهر المیادین مخفی شده است و رسیدن به مخفیگاه او یک روز کامل زمان می‌برد. العیثاوی گفته که البغدادی بسیار لاغر شده و ریشش خیلی سفید شده است
.
*رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در واکنش به اظهار نظر اخیر رئیس‌جمهور آمریکا که گفته بود «به نظر من ترکیه در این مورد دوستانه رفتار نکرد و رفتار خیلی بدی به نمایش گذاشت
. آنها هنوز پایان ماجرا را ندیده‌اند. آنها به زودی خواهند دید که نتیجه چنین اقداماتی چه خواهد بود.» اظهار داشت: ما تسلیم نشده‌ایم و تسلیم کسانی نخواهیم شد که تظاهر می‌کنند شرکای راهبردی ما هستند، اما در عین حال ما را به اهداف راهبردی خود تبدیل کرده‌اند.
* مارک فیتزپاتریک، دستیار معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا در مقاله‌ای در نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» بر لزوم حصول یک توافق موشکی بین آمریکا و ایران در زمینه موشک‌های بالستیک تأکید کرد و نوشت: «ترامپ هیچ راهکاری، به جز این درخواست غیرمعقول که ایران تمام موشک‌هایش را کنار بگذارد، ارائه نداد. با توجه به نقش کلیدی موشک‌ها در قدرت دفاعی و بازدارندگی ایران، کنار گذاشتن همه برنامه موشکی به هیچ وجه ممکن نیست
* یک منبع امنیتی مصری تأکید کرد: توافق آتش‌بس با میانجی‌گری مصر میان حماس و اسرائیل در حال انجام است. این منبع مصری تصریح کرد: ما در حال انجام اصلاحات نهایی برای امضای بندهای توافق آتش‌بس از سوی تمامی طرف‌ها هستیم و پیش‌بینی می‌کنیم اگر جنبش فتح کمک‌های لازم را در این زمینه به ما ارائه دهد، این توافق را در هفته آتی اعلام کنیم.
* جیکوب هورنبرگر، مدیر بنیاد آینده آزادی آمریکا با بیان اینکه «اگر ایرانی بودم، هنوز از کودتای ۲۸ مرداد خشمگین بودم»، می‌گوید: «واشنگتن همواره در تلاش بوده تا یک دیکتاتور همسو با خود را در ایران به قدرت برساند. کودتای ۲۸ مرداد، حمایت آمریکا از صدام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران همگی برای رسیدن به همین هدف انجام شده است
* جان برنان، رئیس سابق سازمان سیا در مصاحبه با «ریچل مادوو» در شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» اظهار داشت: «من فکر می‌کنم در حال حاضر کشور به سبب آنچه ترامپ انجام داده و مسئول انجام دادن آن است، در بحران قرار دارد و باید منتظر رخ دادن یک فاجعه بود
* با توجه به قیمت فعلی سکه در بازار تهران و بهای پیش‌فروش سکه در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت، پیش‌خرید‌کنندگان سکه شش ماهه نزدیک به 6 هزار میلیارد تومان سود از محل مابه‌التفاوت قیمت پیش‌خرید و قیمت بازار کسب می‌کنند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: