به‌روز شده در: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۲۷۰
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

فساد زمان اصلاحات را فراموش کردید؟

غلامعلی رجایی، فعال اصلاح‌طلب و مشاور شهردار تهران اخیراً در بخشی از یک مصاحبه گفته که «در دولت اصلاحات فساد اقتصادی وجود نداشت و مسئولان با چنین چالش‌هایی مواجه نبودند.» سخنان او در حالی است که زمان اصلاحات پرونده‌های معروفی به جهت فساد اقتصادی دارد. پرونده شهرام جزایری که از سوژه‌های معروف فساد اقتصادی است، در دولت اصلاحات به وقوع پیوست. پرونده‌های پتروپارس، استات اویل، پرونده فساد کرباسچی و پرونده کرسنت در دولت اصلاحات به وقوع پیوست و مرتکبان آن هم اصلاح‌طلب بودند. با این حال چطور اصلاح‌طلبان به همین راحتی تاریخ همین دهه پیش را قلب و طور دیگر روایت می‌کنند؟! مهدی هاشمی چرا الان زندان است؟ شهرام جزایری چرا ۱۳ سال زندان بود؟ کرباسچی چرا محکوم شد؟
پاسخ کرملین به برخی شایعات درباره ایران
«
دیمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه درباره خبر برخی رسانه‌های گروهی مبنی بر اینکه «ولادیمیر پوتین» در آخرین دیدار خود با «دونالد ترامپ» در هلسینکی از لزوم خروج ایران از سوریه حمایت کرده، گفت: «هیچ تفسیری در رابطه با این مسئله نخواهیم داشت. پیش از این هر آنچه درباره محتوای مذاکرات سران روسیه و آمریکا در هلسینکی لازم بوده، اعلام کرده‌ایم و دیگر نیازی نمی‌بینیم چیز بیشتری به آن اضافه کنیم.» پیش از این، برخی رسانه‌های گروهی به نقل از منابع خبری خود اعلام کرده بودند، گویا پوتین با ترامپ در این‌باره موافق است که حضور ایران در سوریه باید متوقف شود.

تقلای آل‌سعود برای تحریک قومیت‌های عراقی علیه ایران
بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد، در پشت پرده تحرکات اخیر در عراق، سعودی ها با تکیه بر بحث فرقه‌گرایی و قومیت ها به شدت فعالیت می کردند. براساس بررسی‌های صورت گرفته، برخی از سرپل‌های رژیم سعودی در بصره، نجف، کربلا و بغداد تحرکات جدیدی را با هدف ایجاد آشوب و اغتشاش شروع کرده‌اند. در این راستا گروه‌هایی در نجف و بصره تقلا می‌کنند موضوع کمبود برق در عراق را به ایران منتسب کرده و ایران را عامل قطعی برق معرفی کنند!

محمدبن‌سلمان عربستان را ویران می‌کند
نشریه انگلیسی «اکونومیست» با اشاره به واکنش غیرمنتظره و خشونت‌آمیز ولی‌عهد سعودی در قبال کانادا، سیاست‌های بن‌سلمان را پیش‌بینی‌ناپذیر توصیف کرد که ملتش در داخل و سرمایه‌گذاران و هم‌پیمانانش در خارج را از او دور می‌کند. این نشریه در ادامه می‌آورد: خشم بن سلمان به کانادا آسیب زیادی وارد نخواهد کرد بلکه به دانشجویان و بیماران سعودی و در درازمدت به وجهه کشورش آسیب خواهد زد. اقدام بن سلمان در زندانی کردن فعالان زن سبب می‌شود وی تأیید زنان و مردان مدافع اصلاحاتی را که بن سلمان آن را راهبرد خود برای حکومت‌داری در عربستان در این برهه قرار داده، از دست بدهد... جنگ بن سلمان علیه یمن نیز که کشور همسایه را ویران کرد و ننگ را برای هم‌پیمانانش نظیر آمریکا و انگلیس به همراه آورد، چنین تأثیری داشت که همه اینها در کنار یکدیگر نشان می‌دهد ادامه این روند از سوی ولی‌عهد سعودی این کشور را ویران خواهد کرد.

برنامه‌های آمریکا برای افزایش فشار بر ایران
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در یک مصاحبه ایمیلی با روزنامه «نیویورک‌تایمز» گفت: ایران تهدیدی علیه آمریکا و متحدان ما به شمار می‌رود؛ زیرا به تروریسم، بی‌ثباتی و اشاعه تسلیحاتی در خاورمیانه (غرب آسیا)، اروپا و فراسوی آن دامن می‌زند و جنایت‌های وحشتناکی را علیه مردم خودش مرتکب می‌شود! وزیر خارجه آمریکا همچنین بار دیگر خواستار همکاری متحدان برای تشدید فشارها علیه ایران شد و گفت: لازم است ما به دیپلماسی و هماهنگی‌های‌مان با شریکان خود در سراسر جهان سرعت ببخشیم. گفتنی است، ترامپ کارگروهی مشترک با رژیم صهیونیستی تشکیل داده که هدف آن تحریک به اغتشاش و ناآرام کردن ایران است. شواهد متعدد حاکی از آن است که حمایت از تجزیه‌طلبی و ناآرام کردن مرزهای ایران در رأس برنامه‌های ضد ایرانی کاخ سفید قرار دارد.

تأکید روسیه و چین بر ادامه همکاری با تهران
«
وانگ یی»، وزیر خارجه چین اعلام کرد چین برای روابط خود با ایران ارزش قائل بوده و با در نظر گرفتن آخرین تحولات عرصه بین‌الملل، درصدد توسعه روابط دوجانبه است. آنگونه که شینهوا گزارش داده، این موضع طی مکالمه تلفنی وانگ یی و همتای ایرانی‌اش، محمدجواد ظریف اتخاذ شده است. طرف چینی همچنین از برجام به منزله یکی از دستاوردهای مهم چندجانبه‌گرایی در عین حفاظت از منافع جامعه یاد کرده و گفته است: «ما علناً اعلام کرده‌ایم که در عرصه روابط بین‌الملل، با اعمال نادرست تحریم‌های یکجانبه و گسترش دادن حوزه قضایی کشورها به خارج از مرزهای‌شان مخالفیم.» گفتنی است، وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای بر عزم قاطع این کشور برای حفظ توافق هسته‌ای (برجام) پس از خروج آمریکا از آن تأکید کرده است.

کنایه‌های ناتمام اصلاح‌طلبان به عارف

برخی رسانه‌ها و چهره‌های اصلاح‌طلب، کنایه‌های ناتمامی را خطاب به محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس و رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مطرح می‌کنند. آن‌ها انتقاداتی به نحوه عملکرد او و اداره فراکسیون امید دارند. این کنایه‌ها با ماجرای ژن خوب و طرح آن توسط پسر محمدرضا عارف شدت بیشتری یافت و همین طور ادامه دارد.

جهان نیوز می‌نویسد: پیش از این، اظهارات عارف مبنی بر اینکه «در انتخابات مجلس یازدهم (در سال ۹۸) با روحانی ائتلاف نمی‌کنیم» نیز واکنش‌های گسترده‌ای را در میان اصلاح‌طلبان برانگیخت و خواص جریان اصلاحات از این گفتند که حرف‌های عارف نظر شخصی است، در موقعیت فعلی زمان طرح این حرف‌ها فرا نرسیده و ...

روز گذشته، روزنامه آرمان در یک گزارش پیرامون چینش اعضای شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، کنایه‌هایی را خطاب به محمدرضا عارف مطرح کرد. آرمان می‌نویسد: «این روز‌ها ترکیب شورای سیاستگذاری جریان اصلاحات پربحث‌ترین موضوع در این اردوگاه است؛ شورایی که از مهم‌ترین نهاد‌های تصمیم‌گیر برای جریان اصلاحات است و اعضای آن قرار بود از افراد خبره و کارشناس حقوقی و حقیقی این طیف سیاسی تشکیل شود، اما اکنون زمزمه‌هایی مبنی بر اعطای سهمیه به احزاب و اشخاص برای عضویت در این شورا به گوش می‌رسد که سبب گلایه‌های زیادی شده است به عنوان نمونه چنین عنوان می‌کنند که فرشید گلزاده، بابک بهادری و فائزه دولتی از سوی محمدرضا عارف (رئیس شورا) به این شورا پیشنهاد شده است؛ گرچه ادعای اصلاح‌طلب بودن این افراد وجود دارد، اما همگان معترفند اصلاح‌طلبان شناخته شده و با تجربه‌ای حضور دارند که هم‌سن و سال این افراد هستند و می‌توانند کارایی بیشتری در شورای سیاستگذاری جریان اصلاحات داشته باشند. معرفی افراد نزدیک به خود برای حضور در شورای سیاستگذاری معنایی جز سهمیه بندی ندارد که به طور قطع مورد پسند و پذیرش حامیان جریان اصلاحات نیست، چراکه آن‌ها خواهان حضور افراد کارآمد و نه نزدیک به افراد نامدار جریان اصلاحات در شورا‌های تصمیم‌سازی هستند

کرباسچی به زندان می‌رود

میزان، خبرگزاری قوه قضائیه خبر داده که حکم یک سال حبس غلامحسین کرباسچی در دادگاه تجدیدنظر تأیید شده و روز ۲۲ مرداد ماه صادر و برای اجرا ابلاغ شده است. این حکم به دلیل توهین سال گذشته دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی به مدافعان حرم صادر شده است. اردیبهشت ۹۶، غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، در سخنرانی خود در همایش تبلیغاتی حسن روحانی در اصفهان ضمن زیر سؤال بردن سیاست‌های ایران در سوریه، تلویحاً کار مدافعان حرم را اسلحه خریدن و کشتن و زدن نامید: «ما هم دلمان می‌خواهد که در سوریه و لبنان و یمن و ... صلح برقرار بشود، دفاع از مظلوم بشود، شیعیان آنجا تقویت بشوند، ولی آیا این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن و این‌ها درست می‌شود؟» این سخنان با موجی از اعتراضات مردمی روبه‌رو شد و احمد خسروی وفا رئیس کل دادگستری استان اصفهان، از تشکیل پرونده برای کرباسچی خبر داد و گفت که «نسبت به اظهارات این فرد که جنبه جزایی داشته اعلام جرم و پرونده تشکیل شده است.» کرباسچی پیش‌تر هم سابقه حبس دارد و سال ۷۷ به دلیل پرونده فساد مالی در شهرداری تهران به سه سال حبس محکوم شد و در حالی که دو سال از حبس خود را گذرانده بود، محمد خاتمی رئیس جمهور وقت برای او از رهبری درخواست عفو کرد و او آزاد شد.

وندی شرمن: کاری که برجام با هسته‌ای ایران کرد، جنگ هم نمی‌توانست

روزنامه اعتماد ترجمه ناگفته‌های «وندی شرمن» دیپلمات ارشد امریکایی در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ را که در نشریه فارن افرز منتشر شده، در شماره روز پنج‌شنبه خود آورده است. در بخشی از این گزارش وندی شرمن می‌گوید: «تندرو‌ها در واشنگتن (همراه با اسرائیل و عربستان‌سعودی) برای مدتی طولانی از حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران برای از بین بردن آن‌ها حمایت می‌کردند. اما همان‌طور که تحریم‌های اقتصادی به تنهایی نتوانستند باعث تغییر مسیر ایران شوند، حملات نظامی هم نمی‌توانستند به صورت معجزه آسایی باعث شود که ایرانی‌ها چگونگی ساخت بمب را ناگهان فراموش کنند. حملات هوایی نهایتاً می‌توانست اندکی باعث تأخیر در برنامه هسته‌ای ایران شود نه اینکه باعث پایان پروژه هسته‌ای ایران شود. حتی اصلی‌ترین هواداران حمله نظامی هم فرض می‌کردند چنین اقدامی باعث تأخیر سه تا پنج ساله در برنامه ایران شود.» شرمن در ادامه می‌نویسد: «زمانی که گفت‌وگو‌های چندجانبه سال ۲۰۱۳ از سر گرفته شد، چندین سال از وضع تحریم‌های شدید علیه تهران می‌گذشت، اما با وجود همه این تحریم‌ها، ایران تعداد سانتریفیوژ‌های خود را به ۱۹ هزار رسانده بود. تحریم‌ها ممکن است به اقتصاد ایران آسیب رسانده باشد، اما آنچنان تأثیری در برنامه هسته‌ای این کشور نداشت... برجام یک الگو برای کنار هم قرار دادن تهدید تحریم و استمرار منزوی کردن با مذاکره پیگیرانه بود... تعدادی از مواد برجام بعد ۱۰، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ سال منقضی می‌شدند... حقیقت این است که از نظر امریکا، این توافق به خوبی جواب داده بود.» پیش از این باراک اوباما، رئیس جمهور سابق امریکا صراحتاً گفته بودند که با غلاف اسلحه و بدون شلیک حتی یک گلوله، صنعت هسته‌ای ایران را از کار انداختیم.

در جریان برجام، در مدت کمتر از دو ماه ۱۲ هزار سانتریفیوژ از چرخش افتاد، رآکتور اراک از خط تولید خارج شد، ۹۷۰۰ کیلو از ۱۰ هزار کیلوگرم ذخایر اورانیوم غنی شده از کشور خارج شد و حتی تحقیق و توسعه نیز در بخش‌هایی متوقف شد. اذعان امروز وندی شرمن امر جدیدی نیست، اما حامیان افراطی برجام نخواستند آن را بپذیرند.
نقش صاایران در شناسایی «ریگی»

امیر شاهرخ شهرام معاون وزیر دفاع و مدیرعامل صاایران تصریح کرد: توانستیم سامانه فرماندهی کنترل را برای کنترل مرزهای هوایی تولید کنیم. دستگیری ریگی با سامانه‌های فرماندهی کنترل سابق به لحاظ فنی امکانپذیر نبود اما سامانه فرماندهی کنترلی که خود ما تولید کردیم توانست کمتر از 19 ثانیه هواپیمای ریگی را کشف کند و بین آن کریدوری که تعدادی هواپیماهای مشابه داشت، به درستی شناسایی کند و هواپیماهای نیروی هوایی را به درستی رهگیری کند و هواپیمای ریگی را وادار به نشستن کند.

چه شد که«دوزاری» ضرب‌المثل شد!

قران واحد پول ایران در دوران قاجاریه بود. تقسیم‌بندی قران با ریال برابری می کرد.قران اما مشتقات دیگری نیز داشت. هر قران معادل 20 شاهی و هر شاهی معادل 50 دینار بوده است. به این ترتیب هر قران معادل هزار دینار ارزش داشت و از این رو به قران هزاری یا در زبان عامیانه "زار " گفته می شد .سنت استفاده از واژه‌های پیشین به رغم تغییر واحد ادامه یافت به طوری که سکه‌های یک ریالی ، در زبان محاوره یک قرانی و سکه های دو ریالی و 5 ریالی ، "دوزاری" و "پنج زاری" خوانده می شدند. کم کم با کاهش ارزش پول ایران این واژه‌ها در ضرب‌المثل‌ها برای نشان دادن بی‌ارزش بودن چیزی کاربرد یافت.

انتظامی گفت من مگر فردینم که بزنم زیر آواز

خاطره مهدی صباغ‌زاده از مرحوم عزت‌الله انتظامی گفت: ️برای صحنه‌ای در فیلم خانه خلوت به آقای انتظامی گفتم این صحنه را طور دیگری بگیریم،شما بنشینید و زیر آواز بزنید و حالت شیدایی پیدا کنید و بعد هم میز را بشکنید و...اینطور همسرتان که در فیلم خانم خردمند هستند هم متوجه می‌شوند که حالتان بد است. ایشان گفتند مگر من فردینم که بزنم زیر آواز. برایشان بار دیگر منظورم را توضیح دادم اما باز هم ایشان قبول نکردند و به حیاط رفتند و مشغول راه رفتن شدند. چند دقیقه دیگر قدم زدند، صدایشان زدم و گفتم چه کار کنیم؟ با همان لحن خودشان گفتند آقای صباغ‌زاده ولمان کن بابا. خلاصه نیم ساعت بعدش آمدند و گفتند برویم و بگیریم.

آتش زدن 2 مامور شهرداری اهواز توسط افراد متخلف!

سید محسن موسوی، عضو شورای عالی استان خوزستان گفت: بعد ازظهر پنجشنبه در اهواز از طرف یک خودرو پراید به سمت نیرو‌های اجرایی شهرداری این شهرستان مواد آتش زا پرتاب شد. این حادثه در حالی رخ داد که مامور اجرایی پس از تخریب مغازه با حکم قضایی، در حین بازگشت توسط این افراد مورد حمله قرار گرفتند. براثر این حادثه 2 نفر که یکی راننده و دیگری از عوامل اجرایی شهرداری بودند دچار سوختگی ‌30 و 40‌ درصد شدند
اخبار روزانه:
* حسن رحیم‌پورازغدی گفت: هر زمان از مواضع انقلابی خود عقب نشستیم، توهین‌های آمریکا شدت گرفت و این در زمان طرح بحث گفت‌وگوی تمدن‌ها و امروز نمایان شده است. در برجام نظام به همه وعده‌های خود به آمریکا عمل کرد، اما از داخل برای برخی افراد درس عبرت نشد. وی همچنین تأکید کرد: باید فساد در درون حکومت از بین برود، نمی‌شود شعار «مرگ بر آمریکا» داد و فرزندان‌مان در آمریکا به تحصیل و خوش‌گذرانی مشغول باشند!
* روزنامه «آفتاب یزد» در مطلبی نوشت: «قیمت فروش هر متر مربع مسکن در بهار ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل در تهران ۳۷ درصد افزایش یافت.» متأسفانه دولت آقای روحانی در حوزه مسکن کارنامه قابل قبولی ارائه نداد. دولت وعده داده بود برای تأمین مسکن اقشار کم‌درآمد مسکن اجتماعی را کلید خواهد زد؛ اما این طرح هیچ گاه از روی کاغذ فراتر نرفت و حتی یک ماکت نیز برای این طرح ساخته نشد، چه برسد به اجرایی شدن آن.
* عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره گمانه‌زنی‌های مطرح شده در زمینه اقدامات لاریجانی برای انتخابات ۱۴۰۰ ریاست‌جمهوری اظهار داشت: فرضیه‌ها درباره نامزد شدن علی لاریجانی برای انتخابات غلط است. کاظم جلالی تأکید کرد: بحث‌های انتخابات و مسائل مربوط به آن حاشیه‌ای است و باید تلاش کنیم کشور را از بحران نجات دهیم.
* عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در نشست بررسی امور اقتصادی گفت: در نوسانات اخیر ارزی برخی ۱۰ برابر ظرفیت خود ثبت سفارش کردند، برخی هم ارز دولتی گرفتند، اما کالا وارد نکردند یا کالا را با فاکتورهای جعلی وارد کردند، برخی هم کالای با ارز دولتی را به قیمت آزاد فروختند یا اینکه احتکار کردند.
* تلویزیون «ان‌تی‌وی» آلمان اعلام کرد: تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا سبب افزایش شدید بهای بنزین در آلمان خواهد شد. یک کارشناس اقتصادی آلمانی در این باره گفت: رانندگان وسایل نقلیه در این کشور باید آمادگی جهش بالای قیمت بنزین را داشته باشند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: