به‌روز شده در: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۲۶۳
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

تحریف سخنان رهبری در تیتر قانون

روزنامه قانون بار‌ها مسیر توهین و تحقیر خطوط قرمز کشور را پیموده و در شماره اخیر خود هم تیتری برای سخنرانی رهبری در دیدار با اقشار مردم انتخاب کرده که در واقع تحریف سخنان ایشان است. قانون در یکی از تیتر‌های صفحه اول خود در کنار عکس رهبری و به نقل از ایشان تیتر زده که «نمی‌گویم تحریم‌ها اثر ندارد» این جمله می‌رساند که رهبری پذیرفته‌اند که تحریم‌ها توانسته به ایران ضربه بزند. اما آیا واقعاً ایشان چنین جمله‌ای را همین طور مطلق و بی قید و شرط فرموده‌اند؟ یکی از شیوه‌های مغالطه، اطلاع رسانی ناقص است. بخشی از یک عبارت بیان می‌شود که بدون قبل یا بعدش معنای متفاوتی دارد و قبل و بعد آن حذف می‌شود. در تیتر قانون دقیقاً چنین مغالطه‌ای دنبال شده است و درک این موضوع با خواندن کامل آن بخش از سخنان آقا بسیار ساده خواهد بود. ببینیم ایشان چه فرموده‌اند: «نه اینکه تحریم‌ها اثر ندارد؛ چرا، تحریم‌ها هم اثر دارد؛ امّا عمده تأثیر، مربوط به عملکرد ما‌ها است. اگر چنانچه این عملکرد‌ها بهتر از این باشد، با تدبیرتر از این باشد، بهنگام‌تر از این باشد، قوی‌تر از این باشد که امروز هست، تحریم‌ها اثر زیادی نمی‌گذارند؛ می‌شود علاج کرد و در مقابل تحریم‌ها می‌شود ایستاد. بیشترِ مشکل، ناشی از مسائل درونی و داخلی خود ما است حال قضاوت با مخاطب، آیا مفهومی که از تیتر قانون برداشت می‌شود، با آنچه از سخنان رهبر انقلاب برداشت می‌شود، یکسان است؟!

چه کسی برای پذیرش برجام به رهبری اصرار داشت؟

غلامعلی رجایی، مشاور سیاسی مرحوم هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با آرمان اذعان داشته که هاشمی رفسنجانی از کسانی بوده که به رهبری برای پذیرش برجام اصرار می‌کرده است. او در بخشی از این مصاحبه می‌گوید: «بنده به خاطر دارم که آیت‌الله هاشمی در زمانی که کشور تحریم شده بود با تشخیص درد مردم عنوان کردند: «در زمانی که کار مذاکره گره خورده بود نزد آقای روحانی رفتند و به ایشان گفتند با رهبری صحبت کنید و از ایشان اختیارات بیشتری بگیرید و مذاکرات را ادامه بدهید تا تحریم‌ها از بین برود. در نهایت نیز این اتفاق رخ داد و برجام به نتیجه رسید.»غلامعلی رجایی در بخشی از مصاحبه خود با روزنامه آرمان در تیرماه سال قبل نیز گفته بود که «مخالفت‌های گسترده سبب خستگی آقای روحانی شده بود، به شکلی که ایشان قصد ادامه مسیر برجام را نداشتند. با وجود این آیت‌الله هاشمی مانع این کار شدند و به آقای روحانی عنوان کردند با قدرت مسیر پیش رو را طی کنید و با اختیارات بیشتری که کسب می‌کنید مسئله برجام را به نتیجه برسانید. در نتیجه آیت‌الله هاشمی اجازه نداد برجام متوقف شود.»با این حساب و در روز‌هایی که از برجام عملاً چیزی باقی نمانده، شاید مرور پیش بینی مرحوم هاشمی در مورد برجام خالی از لطف نباشد، جایی که محمد محمودی، دبیر پایگاه اطلاع‌رسانی هاشمی رفسنجانی طی گفت‌وگویی گفته بود که «درباره برجام که بار‌ها پیش‌بینی‌های آیت‌الله هاشمی به روشنی و صراحت بیان شده بود که روز‌های سخت امریکای ترامپ خیلی دور نیست و امروز شاهدیم که نه برجامی توسط ترامپ پاره شد و نه اروپایی همراه حرف‌های جنگ‌طلبانه او می‌شود. اگر حرف‌ها و سخنان آیت‌الله هاشمی از ابتدا تا انتهای مذاکرات هسته‌ای منتشر شود به خوبی روشن خواهد شد که چقدر مسیر و آینده برجام برای ایشان روشن بود.» بله؛ اکنون کاملاً روشن است که چقدر مسیر برجام برای موافقان برجام روشن بود!


جلالی گزینه وزارت کار است؟

کاظم جلالی نماینده مردم تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره احتمال معرفی او به مجلس به‌عنوان گزینه پیشنهادی وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی، گفت: تا این لحظه هیچ‌کس از سوی دولت با بنده درباره وزارت کار گفت‌وگوی انجام نداده است و از اساس این موضوع مطرح نبوده است.وی با بیان اینکه، ترجیح می‌دهم در کسوت نمایندگی مجلس و مرکز پژوهش‌های قوه مقننه فعالیت خود را دنبال کنم، گفت: بنده برای وزارت کار جزو گزینه‌ها نبوده‌ام و اصل این مسئله، گمانه‌زنی برخی رسانه‌ها بوده که بنده همان موقع آن را تکذیب کردم.

پیشنهاد جالب رسایی برای مبارزه با احتکار

نماینده مردم تهران در مجلس نهم تصریح کرد: هر کس انبارهای اجناس احتکار شده را معرفی کند، یک درصد ارزش آن را پاداش بگیرد.حمید رسایی در صفحه شخصی خود نسبت به احتکار اجناس موردنیاز مردم انتقاد کرد.
در این مطلب آمده است:پیشنهادی به مسئولان دفتر قضا به ویژه سازمان تعزیرات:
احتکار اجناس در انبارهای بزرگ به دور از چشم مردم غیرممکن است.
هر کس انبارهای احتکارشده اجناس موردنیاز مردم را به مسئولان ذی‌ربط معرفی کند، یک درصد ارزش مالی آن را به عنوان پاداش دریافت کند. محتکر نباید آرامش داشته باشد
تعجب روس‌ها!

فناوری ساخت و پرداخت ماهواره در آمریکا و روسیه چندین سال طول کشیده است؛ اما در ایران کمتر از هشت سال به این فناوری دست پیدا کردیم که این موفقیت صرفاً با برخورداری از روحیه جهادی امکان‌پذیر شد. رضا تقی‌پور، وزیر اسبق ارتباطات گفت: «در سال 77 در سفر به روسیه توانستیم 20 مرکز پرتاب ماهواره را ببینیم که برای خود ما جنبه آموزشی داشت و همین تیم در سال 87 اولین ماهواره بومی را با پرتابگر داخلی در مدار قرار داد و زمانی که یکی دو هفته پس از پرتاب به روسیه رفتیم، متعجب بودند که ما چطور توانستیم به این دانش دست پیدا کنیم؛ چرا که آنها فکر می‌کردند ما را پشت دیوار فنی نگه داشتند

توئیتر رفع فیلتر نمی‌شود

معاون قضایی دادستان کل کشور گفت: کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مرجع نقض دستورات و احکام قضایی نیست. موضوع رفع فیلتر توئیتر در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مطرح نخواهد شد و توئیتر رفع فیلتر نمی شود. درخواست وزیر محترم ارتباطات دائر بر طرح موضوع رفع فیلتر توئیتر در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درخواستی غیر قانونی و خلاف مبانی حقوقی است
طلاق صوری!

«تعدادی از زوج‌ها برای کسب درآمد بیشتر، دست به‌ طلاق صوری می‌زنند تا ماهیانه مبلغی را به‌ عنوان مستمری زنان سرپرست خانوار دریافت کنند.» این خبری بود که «علی رستمیان»، یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس به یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرد و گفت: «برخی از بند ۳ ماده ۴۸ قانون حمایت از خانواده، سوء‌استفاده کرده و با طلاق صوری حرمت خانواده را از بین می‌برند تا درآمدشان افزایش پیدا کند.» مشاور امور بانوان رئیس سازمان بهزیستی نیز می‌گوید، در گذشته برخی برای معافیت سربازی به طلاق صوری، رو آورده بودند؛ موضوعی که با پیگیری مسئولان مربوطه، متوقف شد.

برنامه ریزی ایران برای جنگ تجاری چین با آمریکا

یک مقام مسئول اقتصادی در نامه ای به تعدادی از دستگاه های دولتی و نهادهای بخش خصوصی با تشریح فهرست 545 قلم کالای آمریکایی که از جولای امسال، مشمول 25 درصد افزایش تعرفه واردات به چین می شوند، متذکر شده با توجه به تاثیرات احتمالی که این بالارفتن تعرفه ها می تواند بر افزایش صادرات کشورمان به چین داشته باشد، ضروری است در مواردی که امکان عملی و قانونی صادرات وجود داشته باشد، برای پیگیری آن اقدام شود.
مسئولیت قالیباف

یکی از سؤالاتی که این روزها مطرح می‌شود، درباره شغل یا فعالیت شهردار سابق تهران آقای قالیباف است که وی در این باره می‌گوید: «الان بیشتر وقت بنده در جایگاه نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد کلان بازرگانی و اداری مجمع تشخیص مصلحت نظام به پرداختن به موضوعات اقتصادی و برنامه‌ریزی برای حل مشکلات با پیشنهادهای روشن و مشخص می‌گذرد. با اطمینان می‌گویم که کنترل رشد نقدینگی در کشور قابل اجرا بوده و می‌توان آن را مدیریت و هدایت کرد

هشدار به مدیران درباره انتقال چک های دولتی به بانک

بر اساس بخشنامه یک مدیر مهم اقتصادی به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، با اشاره به وصول گزارش هایی مبنی بر ضرورت افزایش دقت در صدور و انتقال اسناد بهادار توسط کارکنان امور مالی دستگاه ها، از مخاطبان خواسته شده است، علاوه بر آن که چک های صادر شده منحصرا در وجه شماره حساب اشخاص ذی نفع صادر شود، در عین حال، این چک ها از طریق کارکنان مورد وثوق به بانک تحویل ، رسید واریز حتما دریافت و مدارک مربوط، ضمیمه اسناد صادر شده شود.
تهدیدهای وهابیت

وهابیت با عقاید خطرناک و تکفیری خود به جان مسلمانان افتاده و در شقوق مسلمانان اختلاف ایجاد می‌کند. مجری شبکه وهابی «کلمه» می‌گوید: «نماد شرک امروز در قم، مشهد و کربلا و در کسانی که آنها را حرم درست کرده‌اند، به مراتب بیشتر است تا غرب و اروپا». وی به همین بسنده نمی‌کند و شعار مرگ شیعیان سر می‌دهد. این سخنان در حالی است که زیارت قبور انبیا و اولیا به‌ ویژه قبور رسول‌خدا(ص) و اهل‌بیت ایشان از دستورهاى اکید شرعى است که مسلمانان از صدر اسلام، همواره به آن پایبند بودند. روایات بسیاری نیز در منابع اهل سنت و شیعه وجود دارد که بر جواز و بلکه فضیلت آن دلالت دارد.

یک نماینده مجلس: پسرم چوپان است

نادر قاضی‌پور از دوره هشتم مجلس شورای اسلامی تاکنون نمایندگی مردم ارومیه را بر عهده دارد. این نماینده اصولگرا و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در گفت‌وگو با «شهروند» به کمپین #فرزندت_کجاست؟ پیوست. قاضی‌پور گفت: من دو فرزند دختر و دو فرزند پسر دارم. هر دو دختر من تحصیلات مقطع کارشناسی‌‌ارشد دارند و خانه‌دار هستند. یکی از فرزندان پسر من دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه ارومیه است که در بیمارستان کار می‌کند. پسر دیگر من که دانشجوی دامپزشکی دانشگاه آزاد ارومیه است، گوسفند دارد و به کار چوپانی مشغول است.
رسوایی تازه برای کلیسای کاتولیک
دیوان عالی «پنسیلوانیا» آمریکا گزارشی مفصل از موارد آزار جنسی در کلیسای کاتولیک منتشر کرد که شامل فهرستی بیش از ۳۰۰ کشیش متهم و جزئیات تلاش‌های «سازمان‌یافته» رهبران کلیسا برای لاپوشانی این اتفاقات در هفتاد سال گذشته است. به نوشته روزنامه «واشنگتن‌پست»، «جاش شاپیرو» دادستان کل این ایالت گفت تاکنون بیش از ۱۰۰۰ کودک قربانی شناسایی شده‌اند؛ اما هیئت منصفه عالی معتقد است تعداد قربانیان از این هم بیشتر است. به گفته شاپیرو، در این گزارش «لاپوشانی سازمان‌یافته مقامات ارشد کلیسا در پنسیلوانیا و در واتیکان» تشریح شده است. با وجود این، در این گزارش حدود ۱۴۰۰ صفحه‌ای، عنوان شده است در حال حاضر موارد اندکی از حوادث می‌تواند تحت پیگرد قانونی قرار گیرد؛ چرا که «به واسطه لاپوشانی انجام شده، تقریباً تمام موارد آزار کشف‌شده، آنقدر قدیمی هستند که نمی‌توان آنها را پیگیری کرد.» در حالی که بسیاری از مقامات کلیسا تصور می‌کردند بحران آزار جنسی در این نهاد محوری کاتولیک‌ها نزدیک به دو دهه است که پایان یافته، اما افشای رخدادهای مشابه در کلیساهای نقاط گوناگون جهان از شیلی گرفته تا استرالیا، موجب شده است مسئله آزار جنسی کودکان در کلیسا بار دیگر در معرض توجهات قرار گیرد. نمونه‌های تازه آزار جنسی در کلیسا، عملکرد پاپ «فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان را که یکی از وعده‌هایش مبارزه با پدیده شایع آزار جنسی کودکان در کلیسا بود، زیر سؤال برده است.

حیدر العبادی مرتکب اشتباه راهبردی شد
رسانه عرب‌زبان «رأی‌الیوم» نوشت: «ما نمی‌دانیم العبادی هنگامی که از پایبندی به تحریم‌های آمریکا ضد ایران خبر داد، چه حساب و محاسباتی پیش خودش انجام داده بود؛ اما مرتکب اشتباه راهبردی شد که وفاداری خود را به آمریکای ظالم و رئیس‌جمهور نژادپرست و ضد اسلام و مسلمانان آن اعلام کرد. در این مرحله حساس و سرنوشت‌ساز ایرانی‌ها خنجر از پشت را نمی‌پذیرند و از همین رو درهای خود را به روی العبادی بستند. ما بر این باور نیستیم که این موضع کوته‌نگرانه به نفع ملت عراق و منافع آن باشد؛ بلکه عکس آن صادق است. آیا عمران خان، نخست‌وزیر جدید پاکستان هنگامی که با این محاصره مخالفت کرد و در راستای تقویت روابط با همسایه ایرانی‌اش حرکت کرد، عکس منافع ملتش حرکت کرد؟» گفتنی است، فشار رسانه‌ها، سیاسیون و افکار عمومی سبب شد العبادی موضع خود را اصلاح و اعلام کند منظورش تنها حذف دلار از مبادلات فی‌مابین بوده است.

دعوای توئیتری نتانیاهو با رئیس حزب کارگر انگلیس
پس از آنکه روزنامه «دیلی میل» مدعی شد جرمی کوربن، رئیس حزب کارگر انگلیس بر سر مزار فلسطینیان عامل «سپتامبر سیاه» (فلسطینیانی که در جریان بازی‌های المپیک ۱۹۷۲ مونیخ ۱۱ صهیونیست را به هلاکت رساندند) حاضر شده و به آنها ادای احترام کرده است، نتانیاهو با انتشار پیامی در توئیتر به کوربن حمله کرد و نوشت: «حضور و ادای احترام بر مزار تروریست‌هایی که قتل عام مونیخ را انجام داده بودند و اقدام وی در مقایسه اسرائیل با آلمان نازی، حرکتی است که از سوی هر کسی چه چپ و چه راست و هر فردی در میان این دو جریان محکوم است.» اما کوربن در پاسخ به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در صفحه توئیتر خود نوشت: «ادعاهای نتانیاهو درباره اقدامات من اشتباه است. آنچه موجب محکومیت قطعی است، کشتن ۱۶۰ فلسطینی در غزه به دست نظامیان اسرائیلی از ماه مارس تاکنون است

سخنگویان دولت دونالد ترامپ در ایران!
فیاض زاهد، از فعالان اصلاح‌طلب در مصاحبه‌ای گفت: «ما مدعی هستیم نسبت به مفاد برجام پایبند بوده‌ایم و نسبت به تمام پروتکل‌هایی که شما متصور بودید، تمکین کرده‌ایم. این بخش از مدعای ما بسیار درست است؛ اما فراموش نکنیم برجام یک روح دارد که هم آمریکایی‌ها و هم ایرانی‌ها آن را نقض کردندگفتنی است، برخی اصلاح‌طلبان اصرار دارند سخنگوی ترامپ در ایران باشند. آمریکایی‌ها و سران کشورهای اروپایی عضو 1+5 تاکنون به دفعات مدعی شده‌اند که ایران به دلیل بهره‌مندی از توان موشکی و قدرت منطقه‌ای، روح برجام را نقض کرده است. کلیدواژه «روح برجام» ترفند مشترک آمریکا و اروپا برای تکرار امتیازگیری یک‌طرفه از ایران است. مسیری که به برجام‌های بعدی ختم می‌شود و فقط از ما امتیاز می‌گیرند و وعده می‌دهند!

دولت باید نیروهای پیر را کنار بگذارد
غلامعلی رجایی، از فعالان اصلاح‌طلب گفت: «آقای روحانی چهره مردمی قوی ندارد. نوع کنش آقای روحانی با مردم و زیرمجموعه خود این نکته را القا می‌کند که ایشان از طبقه‌ای است که یک رئیس‌جمهور باید از آن طبقه باشد... دولت آقای روحانی باید از این کرختی خارج شود تا مردم‌ باور کنند دولت برای حل مشکلات آنها تلاش می‌کند.» احمد شیرزاد نیز گفته است: «یکی از مشکلات دولت آقای روحانی، پیر بودن آن است. بنده این موضوع را در دولت اول آقای روحانی عرض کردم. در اوایل دولت نخست آقای روحانی، این موضوع چنین توجیه می‌شد که فعلاً باید از نیروهای خبره و باتجربه استفاده کرد؛ ولی در واقع باید نیروها و وزرای جوان به سرعت جایگزین می‌شدند...»

اخبار روزانه:
* روزنامه صهیونیستی «معاریو» نوشت: «تسویکا ووگل» ژنرال صهیونیستی که پیشتر فرماندهی نیروهای این رژیم را برعهده داشت، اذعان کرد تل‌آویو در برابر جنبش مقاومت اسلامی حماس تسلیم شده است. وی در این باره گفت: در مقابل حماس پرچم سفید را بالا بردیم و تسلیم شدیم و مقامات کنونی این رژیم برای تل‌آویو ننگ به ارمغان آورده‌اند. رژیم صهیونیستی که در آن واحد سه کشور را شکست داده بود، اکنون از شکست دادن حماس در غزه عاجز شده است. ووگل تأکید کرد، تنها چیزی که برای نتانیاهو مهم است، نشستن بر کرسی قدرت است.
* حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در مراسم رونمایی از کتاب «الف لام خمینی» اظهار داشت: مردم در ابتدای انقلاب، با کوپن و جیره زیر بمباران زندگی می‌کردند و بچه‌های خود را به جبهه می‌فرستادند؛ در عین حال به حضرت امام(ره) هم عشق می‌ورزیدند، اما امروز متأسفانه اعتماد مردم به دلیل عملکرد ما کم شده است. وی افزود: به نظر من، ما از قبل هم مشکل خارجی داشتیم، اما آنها را طی کردیم؛ ما مسائل داخلی داریم.
* محمد خوش‌چهره، استاد دانشگاه و اقتصاددان با بیان اینکه درباره بازار ثانویه اراده‌ای از پیش وجود داشت که سازمان‌یافته عملیاتی شد، گفت: الآن نباید مجلس را شفابخش بدانیم، اکنون باید مرکزیتی باشد تا تصمیمات استراتژیک و کلان اقتصادی در آن اتخاذ شود. وی با تأکید بر اینکه سیاست مالیات باید به نفع تولیدکننده باشد نه به ضرر آنها، خاطرنشان کرد: در ایران اشرافيون هزینه اشرافیت را پرداخت نمی‌کنند و نظام مالیاتی را با فشار مالیاتی اشتباه گرفته‌ایم.
* عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات گفت: با نظارت پیشگیرانه دیوان برای صیانت از بیت‌المال و حساب‌های خزانه‌ای دستگاه‌های دولتی، در بخش ریالی 13‌ هزار میلیارد تومان و بخش ارزی 4 میلیارد دلار شناسایی و وارد خزانه شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: