به‌روز شده در: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۲۱۴
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۹
اخبار 24 ساعت گذشته:

آقای ربع پهلوی! شما بیشتر به درد تاکسیدرمی می‌خورید

داریوش سجادی همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب با اشاره به دم تکان دادن‌های اخیر رضا ربع‌پهلوی نوشت: آقای رضا پهلوی - حالم از بوی گند نظام سلطنتی بابات و بابابزرگت به هم می‌خوره! این که در قرن 21 هنوز فسیل‌هایی باشن که شاخص مشروعیت یک حکومت رو در «اسپرم اعلی‌حضرت» و انتقال آن سلطنت را ازطریق انتقال همان «اسپرم» به صلب «آقازاده اعلی‌حضرت» فلسفه‌بافی می‌کنند! چنین فسیل‌هایی قبل از سلطنت شایسته تاکسیدرمی‌اند! وجود شما توهین به شعور بشریته! امیراصلان ‌افشار رئیس دفتر تشریفات شاهنشاهی در خاطراتش می‌نویسد: درون اتاق کارم نشسته بودم ناگهان شاه وارد اتاق شد و روی صندلی ارباب رجوع نشست و من تعجب کردم و گفتم اعلی‌حضرت چه اتفاقی افتاده؟ گفت سفیر آمریکا الان دفتر من بود و گفت من باید برم!ظاهرا نوکری در خاندان پهلوی هم ژنتیک است و هم ژنریک! پدربزرگ را انگلیس بر تخت سلطنت نشاند! و بموقع هم از صندلی برداشت! پدر را آمریکا در کودتای 32 به سلطنت برگرداند و به موقع هم امریه خروج برایش صادر کرد!آخرین باقیمانده این سلطنت منقرض شده نیز تا ریاض می‌رود و در رویای بازتولید سلطنت دست تکدی مقابل حکام سعودی دراز می‌کند و 40 میلیون دلار «پول توجیبی» می‌گیرد!

سلفی سازندگی با موگرینی!

دیروز روزنامه سازندگی عکس بزرگی از فدریکا موگرینی را عکس یک خود کرد و تیتر بزرگی هم زد که «اروپا علیه امریکا». عکس هم از حضور او در ایران که برای رعایت قانون ایران، شالی بر سر دارد انتخاب شده است که همگرایی بیشتر او با ایران را نشان دهد. اما واقعیت صرفاً ذوق زدگی سازندگی (همچون باقی رفقای اصلاح طلبش) از بیانیه‌ای اروپایی بود. بیانیه‌ای که به زبان خودمانی‌اش می‌شود «حرف» و الزاماً عملی را به دنبال ندارد. اصلاح‌طلبان این بیانیه را نشان وجود میل اروپا برای ادامه همکاری‌ها می‌دانند، اما میل و رغبت به همکاری اگر با اراده منجر به عمل همراه نشود، چه سودی خواهد داشت؟! چرا باید دلخوش به بیانیه‌هایی شویم که امروز و فردایی سروصدای رسانه‌ای بلند می‌شود و بعد همه چیز تمام می‌شود. برای ملت ایران این بیانیه نه تعهدات برجام می‌شود، نه هواپیما‌هایی که قرارداد بستند و ندادند و نه حضور شرکت‌های اروپایی در ایران و نه هیچ چیز دیگر؛ همه چیز فقط حرف است، آن هم در روزی که اسطوره برجام، جناب ظریف خود پی‌درپی می‌گوید که منتظر اقدامات عملی اروپا است و رئیس جمهور هم اعتراف می‌کند که اروپا فقط به لحاظ سیاسی (حرف و بیانیه) سنگ تمام گذاشته است!صفحه یک سازندگی صرفاً یک ذوق زدگی از هیچ است و یادآور تصاویر سلفی حقارت گرفتن‌های برخی نمایندگان مجلس با موگرینی در مراسم روز تحلیف روحانی. به همین «هیچ»‌ها دل بسته شد که امروز از آن همه سال مذاکره، «هیچ» در دست‌مان نیست.

دولت روحانی دولت کدام جریان است؟

با دولت روحانی چه باید کرد؟ این سؤالی است که گویا در این روز‌های ناکامی پشت ناکامی دولت، در ذهن اصلاح‌طلبان علامت سؤال بزرگی ایجاد کرده است. سعید حجاریان به اصلاح‌طلبان توصیه می‌کند که بگویند «دولت روحانی، دولت ما نیست».

حجاریان در مصاحبه با شرق می‌گوید: «من معتقدم می‌شود اصلاح‌طلبان بگویند دولت روحانی، دولت ما نیست؛ مشروط بر اینکه ذکر کنند دولت، متعلق به چه جریانی است. «هسته سخت اصلاحات» قدرت در تقدیر است؛ یعنی دولت پنهان اصلاح‌طلبان است. اگر این هسته شکل بگیرد، می‌توان مرز‌ها را مشخص و صراحتاً عنوان کرد که دولت در چه زمینی بازی می‌کند.» حجاریان البته حق دارد که تلاش کند اصلاح‌طلبان از روحانی منفک شوند، وقتی در همین مصاحبه دولت را گیج و کرخت و وضعیت آن را تعلیق در تعلیق توصیف می‌کند. حجاریان در پاسخ به این پرسش که امروز دولت واقعاً در چه زمینی بازی می‌کند؟ می‌گوید «دولت کرخت و گیج است و در زمین اصلاحات بازی نمی‌کند.» اصلاح‌طلبان می‌خواهند تلاش کنند راه خود را از راه دولت روحانی جدا کنند و در این وضعیت نابسامان دولت، او را رها کنند و هویت خود را از تخریب شدن به پای دولت حفظ کنند. این جدا کردن راه برای آن است که عملکرد بد دولت به حساب آن‌ها گذاشته نشود و بتوانند برای انتخابات ۱۴۰۰ از تیغ تند حملات کاندیدا‌های ریاست جمهوری بعد از روحانی فرار کنند. اما نمی‌توانند؛ چه آنکه اولاً کسی که دولت روحانی را تَکرار کرد، لیدر اصلاح‌طلبان بود، و در همه این سال‌ها تمام قد از روحانی و عملکردش دفاع کردند و حالا نمی‌شود که به باور مردم نشاند که دولت روحانی دولت اصلاح‌طلبان نیست و ثانیاً برای اصلاح‌طلبانی که بعد از برپا کردن فتنه ۸۸ جایی در حاکمیت نداشتند و با حسن روحانی به این آرزو دست یافتند، دیگر جایگزینی وجود ندارد و عبور آن‌ها از روحانی مجدد به انزوایی منجر می‌شود که پیش از ۹۲ با آن مواجه بودند. شاید از همین رو است که با گفتن از اینکه دولت روحانی از ما نیست، همزمان از آن دفاع هم می‌کنند. دولت حسن روحانی بد با خوب، در تاریخ با نام اصلاح‌طلبان خواهند ماند و این جریان گریزی از این ماندگاری نخواهد یافت.
مثلث شوم پشت پرده اغتشاشات!
عربستان سعودی در حال نقش‌آفرینی برای ایجاد ناامنی در ایران است. سعودی‌ها نقش رابط را میان اتاق فکر مشترک آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلیس با عوامل اجرایی برنامه‌های آنها ایفا می‌کنند. در واقع، سعودی‌ها که طی چند سال گذشته از هیچ تلاشی برای دشمنی و تخاصم با جمهوری اسلامی ایران فروگذار نکرده‌اند، اکنون برای جبران شکست‌های خود در عرصه منطقه و به ویژه در مقابل محور مقاومت به رهبری جمهوری اسلامی ایران، وارد عمل شده‌اند. چندی پیش «محمدبن‌سلمان» ولی‌عهد جوان، ناپخته و مغرور سعودی تهران را تهدید کرده بود که ریاض جنگ را به داخل مرزهای ایران می‌کشاند. از این رو واضح است که عربستان سعودی نیز در حوادث اخیر در برخی نقاط ایران نقش دارد. درباره اغتشاشات و اقدامات خشونت‌آمیز و افراطی در برخی نقاط کشور، می‌توان متوجه شد اقدامات انجام شده از سوی سلطنت‌طلبان، منافقین و دیگر مزدوران با پشتیبانی مالی سعودی اتفاق افتاده است. اتاق فکر غرب با نقش‌آفرینی حمایتی عربستان سعودی، این عوامل را از مدت‌ها پیش برای برهم زدن امنیت جمهوری اسلامی ایران تحت آماده‌باش قرار داده بودند تا به محض فراهم شدن فرصت مناسب، وارد عمل شده و آنچه به آنها دیکته شده است، اجرا کنند. در این میان، گاف بزرگ شبکه العربیه که از تریبون‌های اصلی عربستان سعودی به شمار می‌رود، خود از مواردی است که نشان می‌دهد ضدانقلاب در پسِ پرده اغتشاشات اخیر ایستاده و آن را مدیریت می‌کند. در همین ارتباط، کارشناس فارسی‌زبان شبکه العربیه از پاریس به زبان عربی می‌گوید: «فکر کردید خون کشته‌های مجاهدین خلق پایمال می‌شود؟»

ملت ایران بر تمامی دشمنان خود چیره می‌شود
جانشین فرمانده‌ کل س‍‍پاه، شهدا را عصاره تاریخ ملت ایران معرفی کرد و گفت: چهل سال است که تمام اشرار عالم تلاش می‌کنند بر ایران بتازند؛ اما با فداکاری جوانان ما دشمن تنها شکست خوردن را مقابل ایران تجربه کرده است. سردار حسین سلامی با تأکید بر اینکه دشمن می‌خواست در خاورمیانه جدید یک رژیم صهیونیستی امن بسازد، تصریح کرد: امروز کابوس مرگ این رژیم جعلی را تهدید می‌کند و در کنار مرزهای جعلی‌شان لهجه‌های گوناگونی از ارتش اسلام شکل‌ گرفته است. جانشین فرمانده کل س‍‍پاه با اشاره به اینکه جنگ اقتصادی علیه ایران در دستور کار آمریکا قرار دارد، بیان کرد: تلاطم اقتصادی زودگذر است و آنچه می‌ماند، توان و اراده ملت ایران است که در مقابل دشمن ایستادگی می‌کنند. اکنون ملت‌های جهان به این نتیجه رسیده‌اند که باید با ایران با زبان احترام صحبت کنند و متوجه شده‌اند که ایران تسلیم نمی‌شود و ملت ما به‌ زودی بر تمامی دشمنان خود چیره می‌شود.

خنثی‌سازی توطئه ایجاد ناامنی در کشور
وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه‌ای از شناسایی و خنثی کردن دو اقدام تروریستی گروهک‌های تجزیه‌طلب و تکفیری در کردستان و خوزستان با همت سربازان گمنام امام زمان(عج) خبر داد و اعلام کرد: سربازان در ادارات کل اطلاعات خوزستان و کردستان ضمن دستگیری شش نفر از اعضای این تیم‌های تروریستی، از آنان هفت قبضه اسلحه کلاشنیکف، سه قبضه سلاح یوزی، 17 قبضه کلت کمری و هشت نارنجک، دوربین دید در شب و مقادیر قابل توجهی مهمات کشف و ضبط کردند. همچنین طراحی انتقال یک محموله چند صد پوندی مواد انفجاری با هدف انفجارات پی‌درپی در کشور با تلاش سربازان گمنام و همکاری مرزبانی جان بر کف خنثی شد و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. وزارت اطلاعات در این اطلاعیه یادآور شد: براساس اسناد به دست آمده، این تیم‌های تروریستی به دنبال اجرای چند عملیات در شهرهای مرکزی کشور بودند.

بازار خودرو در انحصار پنج خانواده است!
عضو هیئت‌‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه افزایش ۵۰ درصدی قیمت خودرو در بازار ناشی از نبود نظارت بر این بازار است، گفت: چرا بازار پرسود خودرو باید در دستان پنج خانواده باشد! امیر خجسته گفت: اینکه برخی از مسئولان از ثبات در بازار خودرو سخن به میان می‌آورند و به دنبال تلقین مدیریت این بازار پس از نوسانات اخیر به جامعه هستند؛ نشان از عمق بیخیالی آنها دارد. نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس ضمن ابراز تأسف از اتفاقات اخیر در زمینه قیمت‌ها در بازار خودرو، اضافه کرد: متأسفانه ظرف مدت کمتر از 20 روز انواع خودروها با افزایش 50 درصدی قیمت‌ها مواجه شده‌اند و این اتفاق شوک بزرگ اقتصادی به جامعه وارد کرده که این مسئله صرفاً ناشی از ضعف و سوء مدیریت مجموعه وزارت صنعت و معدن و حتی شخص وزیر است.

شرط‌گذاری مجدد برای مذاکره بدون پیش‌شرط!
«
هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اجرایی شدن اولین بسته تحریم‌های آمریکا علیه ایران، گفت: «ایالات متحده کاملاً به اجرای آن تحریم‌ها متعهد است.» وی در ادامه تصریح کرد: «ایالات متحده به دنبال رسیدن به توافق جدیدی با ایران است که به طور جامع، رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران را مدنظر قرار می‌دهد. [چنین توافقی] تنها شامل برنامه هسته‌ای آنها نمی‌شود، بلکه برنامه موشکی، حمایت آنها از تروریسم و رفتارهای مخرب‌شان در منطقه‌ را هم در بر می‌گیرد.» او همچنین در پاسخ به احتمال مذاکره بین دو کشور و اظهارات ترامپ درباره مذاکره بدون پیش‌شرط گفت: «ایالات متحده مایل به ورود به گفت‌وگو با حکومت ایران است، اما ما به دنبال آن هستیم که آنها تعهد دهند در رفتارشان تغییرات بنیادین ایجاد کنند
دستور روحانی به صدا و سیما برای آگاه سازی مردم

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور به رئیس سازمان صدا و سیما، تاکید شده با توجه به مصوبه مردادماه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، رسانه ملی در کنار اتاق بازرگانی ایران و دیگر تشکل های اقتصادی موظف خواهد بود اقدامات لازم را در خصوص اطلاع رسانی و آگاه کردن مردم و بخش خصوصی درباره واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی به اشخاص غیردولتی با هماهنگی ستاد تبلیغاتی تشکیل شده در این خصوص، انجام دهد.

مسئولانی که اجازه یک تخریب و نوسازی هم ندارند

بررسی های کارشناسان یک نهاد نظارتی نشان می دهد به رغم تاکیدات و برنامه ریزی صورت گرفته برای اعطای اختیارات به مدیران اجرایی استان ها در سال های گذشته، همچنان برخی تاییدات و مجوزهای ساده، نیازمند گذراندن سیر طولانی و زمانبر است به گونه ای که به عنوان مثال، به رغم تاییدات کارشناسی و موافقت مسئولان مختلف، صدور مجوز تخریب و نوسازی ساختمان اداره کل یکی از دستگاه های اجرایی در شمال کشور که کاملا فرسوده و غیرقابل استفاده بوده، اکنون در انتظار تایید هیئت دولت قرار دارد.

اخبار روزانه:
* ناتالی توچی، مشاور فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به شبکه ۴ رادیو «بی‌بی‌سی» انگلیس گفت: «اگر شرکت‌های اتحادیه اروپا از تحریم‌های ثانویه آمریکا تبعیت کنند، از سوی اتحادیه تحریم خواهند شد.» توچی برداشتن این گام‌ها را برای ارسال این پیام دیپلماتیک به ایران مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای جدی است، ضروری دانست. موگرینی نیز گفت: اتحادیه اروپا شرکت‌های کوچک و متوسط را برای تجارت با ایران تشویق می‌کند تا مردم ایران را از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند کند.
* دولت جدید مالزی در اقدامی برای کاهش نفوذ عربستان، یک مرکز بین‌المللی را که یک سال پیش پادشاه عربستان سعودی افتتاح کرده بود، تعطیل کرد. «محمد سابو» وزیر دفاع مالزی در یادداشتی به مجلس این کشور اطلاع داد، فعالیت مرکز موسوم به «صلح بین‌الملل ملک سلمان» متوقف و مأموریت آن از سوی مؤسسه «دفاع و امنیت مالزی» انجام می‌شود. این مرکز بنا بر ادعای رژیم سعودی با هدف جذب محققان اسلامی برای مبارزه با عقاید افراط‌گرایانه و ترویج صبر و تحمل تأسیس شده بود.
* سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن ادعای روزنامه «ایونینگ استاندارد» درباره ارسال محموله قطعات موشکی از فرودگاه هیترو به مقصد ایران را به شدت تکذیب کرد و آن را یک گزارش بی‌پایه و اساس و جنجال‌سازی رسانه‌ای مغرضانه خواند. در نامه سفارت ایران به سردبیر این روزنامه با اشاره به اینکه ادعای مذکور ساختگی است، درخواست شده آن روزنامه از تکرار ادعاهای کلیشه‌ای و دروغ، که هدف آنها توسعه ایران‌ستیزی است، اجتناب کند.
* روزنامه «آرمان» در یادداشتی به قلم «علی بیگدلی» نوشت: «از آنجا که در برجام عجله داشتیم و شرایط‌مان مساعد نبود، سخت‌گیری زیادی صورت نگرفت که تحریم‌ها برداشته شود؛ بنابراین برجام از ابتدا هم متزلزل بود برای اینکه با مهارت، ابزارها و قواعد کامل دیپلماتیک با برجام مواجه نشدیم و حتی در مجلس خودمان هم آن را به تصویب نرساندیم
* خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» در گزارشی نوشت: مردم ایران تأکید دارند همانند قبل باید با حفظ آرامش، برابر خواسته‌های دشمن ایستاد. آنها تأکید می‌کنند ایران کشوری است که تاکنون دهه‌ها تحریم را تحمل کرده و حال نیز باید بدون امتیاز دادن بر مواضع خود ایستادگی کند.
* «سعید حجاریان» در مصاحبه با روزنامه شرق در پاسخ به این پرسش که به نظر شما اصلاح‌طلبان باید با دولت روحانی چگونه برخورد کنند، گفت: «من معتقدم می‌شود اصلاح‌طلبان بگویند دولت روحانی، دولت ما نیست.»(!)

* خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گزارش داد یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت واشنگتن از تلاش‌های اروپا در حمایت از شرکت‌های فعال خود در ایران در زمینه اعمال مجدد تحریم‌ها نگرانی ندارد. گفتنی است فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه مشترکی با وزیران خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلستان، ضمن ابراز تأسف از بازگشت تحریم‌ها، از اجرایی شدن نسخه به‌روز شده قوانین مسدودساز تحریمی برای مقابله با این تحریم‌ها خبر داد و برجام را «عنصری کلیدی برای معماری منع اشاعه هسته‌ای در جهان» توصیف کرد.
* سخنگوی جنبش انصارالله یمن، عربستان سعودي را جعبه سیاه توطئه‌هایی دانست که منطقه را به کام جنگ‌های بی‌نتیجه فرو برده است. محمد عبدالسلام در صفحه شخصی خود در توئیتر با بیان این مسئله، افزود: سعودي‌ها در طول چهار سال گذشته در یمن مرتکب جنایات فراواني شده‌اند. واشنگتن و جامعه جهانی نیز به جای محکوم کردن سیاست‌های خونبار ریاض، از جنایت‌هایش چشم‌پوشی و از آن حمایت می‌کند.
* سردار شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه بنا نیست جز ما کسی درباره امنیت این منطقه صحبت کند، گفت: ای کاش سیاسیون به قدرت ارزشمند این نظام اعتماد داشته باشند و در برابر دشمن سر خم نکنند. وی افزود: برخی از سیاسیون می‌خواهند گردن خود را در برابر دشمن کج کنند و گردن مردم ما را زیر چکمه‌های دشمن ببرند؛ اما کسی به آنها این اجازه را نخواهد داد.
* محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتر خود نوشت: «دولت آمریکا می‌خواهد به جهان بقبولاند که نگران مردم ایران است؛ اما با اعمال مجدد تحریم‌ها به بهانه‌های واهی، موجب لغو فروش 200 هواپیمای مسافربری به ایران شد که جان ایرانی‌ها را به خطر می‌اندازد. ریاکاری آمریکا حد و مرز نمی‌شناسد
* وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرده است، این کشور با وجود تحریم‌های آمریکا، به دادن ضمانت‌های سرمایه‌گذاری و صادراتی به شرکت‌های آلمانی طرف حساب ایران ادامه خواهد داد. وزارت اقتصاد آلمان گفته است، همزمان، درباره امکان معافیت شرکت‌های آلمانی از تحریم‌های آمریکا با این کشور مذاکره می‌کند.
* یک منبع آگاه در دولت با بیان اینکه سخنگوی دولت هنوز مشخص نشده است، گفت: آقای جهانگیری و رحمانی‌فضلی از گزینه‌های احتمالی سمت سخنگویی دولت هستند، البته گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند که هنوز نهایی نشده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: