به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۲۱۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۱
سیدمصطفی میرسلیم:
هر جا دچار مشکل شده‌ایم به دلیل این بوده است که اعتقاد و صلاحیت لازم انجام آن کار را نداشته‌ایم. اگر یک دولت حزبی تشکیل شود همه وزرا تشنه هستند که کار را انجام دهند و دولت هم سریع‌تر گام بر می‌دارد
رئیس شورای مرکزی‌حزب‌ موتلفه اسلامی معتقد است که فرصت زیادی را برای مبارزه با فساد از دست داده‌ایم و باید همه قوا به دولت برای ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد نهادینه شده در برخی ادارات کمک کنند.

سیدمصطفی میرسلیم در گفت‌و‌گو با پانا در مورد دستور رئیس‌جمهوری برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت در همه دستگاه‌های اجرایی و جلوگیری از فساد سیستماتیک در کشور و اینکه قوای دیگر چه اقداماتی می‌توانند انجام دهند، گفت: «اجرای قوانین در اختیار دولت است و مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه جایگاهی در اجرا ندارند بنابراین اگر فسادی شروع می‌شود سرچشمه آن در دستگاه‌های اجرایی است زیرا آنها امکانات گسترده‌ای در اختیار دارند.»

وی ادامه داد: «همکاری مجلس و دولت نظارت بر اجرای صحیح قوانین و مقررات است که متاسفانه این وظیفه نظارت از سوی مجلس به خوبی اجرا نمی‌شود و اگر این نظارت به صورت مستمر باشد کمک شایانی به ایجاد شفافیت در امور می‌کند.‌»

رئیس شورای مرکزی‌ حزب‌ موتلفه اسلامی ادامه داد: «در دستگاه‌های قضایی مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت کار بسیار طولانی است. متاسفانه آیین دادرسی بسیار زمان‌بر است و باید اصلاح شود و قوه قضاییه وظیفه رسیدگی به تخلفات را دارد. اگر از قانون تخلف شد باید فرد متخلف را زیر سوال ببرند و دادگاهی کنند که یا متخلف شناخته و مجازات می‌شود و یا از تخلف مبرا و کار تمام می‌شود.»

وی ادامه داد: «اگر قوه قضائیه به صورت قاطع با متخلفان برخورد کند نتیجه بسیار خوبی دارد بنابراین باید قوای مقننه و قضاییه با قوه مجریه همراهی کنند تا دولت در ایجاد شفافیت در امور و مبارزه با فساد موفق شود.»

میرسلیم خاطرنشان کرد: «وقتی که حدود 15 سال است مسائل به حال خود رها شده است این شگردهای همراه با تباهی و مفاسد در ادارات مختلف دولتی و عمومی نفوذ کرد. یعنی این مفاسد را می‌توانیم در ارکان دولت و شهرداری‌ها مشاهده کنیم و ممکن است در دستگاه‌های عمومی دیگر نیز شاهد آن باشیم.»

وی ادامه داد: «شفافیت و مبارزه با فساد در ادارات عمومی و دولتی رها شده، فساد را در آنها نهادینه شده و قبح فساد در این ادارات از بین رفته است. برخی فکر می‌کنند اگر این فساد نباشد نمی‌توانند کاری را از پیش ببرند.»

رئیس شورای مرکزی‌حزب‌ موتلفه اسلامی ادامه داد: «برخی فکر می‌کنند کارها با پاکی،خلوص و بدون غرض خاص منفعت‌طلبانه پیشرفت نمی‌کند بنابراین اصلاح این تفکر نیازمند فرهنگسازی و زمان است.»

میرسلیم گفت: «متاسفانه امروز فرهنگ صداقت و پاکدستی در امور خدشه‌دار ‌شده است و باید این فرهنگ درست شود که نیازمند زمان است بنابراین فرصت‌هایی که در گذشته از دست داده‌‌ایم قابل بازگشت نیست اما هر زمان از ضرر پیشگیری کنیم سودمند است.»

وی تصریح کرد: «اگر همین دستور رئیس‌جمهوری در مورد مبارزه با فساد و ایجاد شفایت در امور، در وزارتخانه‌ها به درستی اجرا شود از یک ضرر بسیار بزرگ جلوگیری کرده‌ایم و برای این کار باید از همین امروز اقدام کنیم چرا که فردا دیر است.»

رئیس شورای مرکزی‌حزب‌ موتلفه اسلامی یادآورشد: «اختیارات اجرایی خود رئیس‌جمهوری زیاد نیست زیرا اختیارات اجرایی بیشتر در دست وزراست و وزرا باید به دستورهای رئیس‌جمهوری عینیت ببخشند. بنابراین ممکن است در سطح رهبری و ریاست جمهوری نکات و نظرات بسیار خوبی مطرح شود و اگر در برخی از موارد ناموفق بوده‌ایم به دلیل این است که به سخنان رهبری و یا رئیس‌جمهوری بی‌اعتنا بوده‌ایم. هر آنچه برای موفقیت کشور لازم بوده است رهبری بیان کرده‌اند و رئیس‌‌جمهوری بر آن تاکید کرده است.»

وی ادامه داد: «هر جا دچار مشکل شده‌ایم به دلیل این بوده است که اعتقاد و صلاحیت لازم انجام آن کار را نداشته‌ایم. اگر یک دولت حزبی تشکیل شود همه وزرا تشنه هستند که کار را انجام دهند و دولت هم سریع‌تر گام بر می‌دارد.‌»

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: