به‌روز شده در: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱
باید فرصت ها را غنیمت شمرد و هر گاه زمینة زیارت امام رضا (ع) فراهم شد، از آن بهره برده و به زیارت آن حضرت شتافت. به طور کلی عبادت خدای متعال در همه زمان ها و مکان ها مؤثر و نافع است اما طبق روایات، دعا و زیارت و عبادت در برخی زمان ها (مانند ماه مبارک رمضان) و بعضی مکان ها (همچون حائر شریف حضرت سیدالشهداء (ع)) از آثار فراوان تری برخوردار خواهد بود.
باید فرصت ها را غنیمت شمرد و هر گاه زمینة زیارت امام رضا (ع) فراهم شد، از آن بهره برده و به زیارت آن حضرت شتافت. به طور کلی عبادت خدای متعال در همه زمان ها و مکان ها مؤثر و نافع است اما طبق روایات، دعا و زیارت و عبادت در برخی زمان ها (مانند ماه مبارک رمضان) و بعضی مکان ها (همچون حائر شریف حضرت سیدالشهداء (ع)) از آثار فراوان تری برخوردار خواهد بود.

در خصوص زیارت امام رضا (ع) نیز زمان های خاص مورد تاکید قرار گرفته اند. از جمله:

- یازده ذی القعده ، روز ولادت حضرت.

البته علامه مجلسی روز شهادت امام در آخر ماه صفر را نیز دارای فضل و شرف می دانند.

- بیست و سوم ذی القعده.

سید بن طاووس در کتاب الإقبال بالأعمال الحسنه، در ذیل اعمال روز 23 ذی القعده آورده چنین است که:

«در بعضی از کتاب های دانشمندان غیر عرب دیده ام که زیارت امام رضا (ع) در روز 23 ذی القعده ، از نزدیک یا دور، به وسیله یکی اززیارات معروف یا آنچه که شبیه زیارت است، مستحب است.»

- بیست و پنجم ذی القعده، روز دحو الارض.

شیخ عباس قمی در اهمیت زیارت امام در این روز می نویسد: «میرداماد ، در رساله اربعه ایام خود در بیان اعمال روز دحوالارض 3 فرموده که زیارت حضرت رضا (ع) در این روز، بهترین اعمال مستحب و از آداب مورد تأکید است »

- اول یا ششم ماه رمضان.

اول یا ششم ماه رمضان روزی است که با ولایتعهدی امام رضا(ع) بیعت شد.

- پنجم ماه رجب.

مطابق روایتی که در کتاب های معتبر شیعه، از قبیل کافی و کامل الزیارات و عیون اخبار الرضا گزارش شده،
امام جواد (ع) فرموده است که زیارت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) از حج فضیلت بیشتری دارد
.شهید اول می گوید: «زیارت امام رضا (ع) در ماه رجب از افضل اعمال است » مرحوم شیخ عباس قمی نیز می نویسد : « ... زیارت آن حضرت در ایام و اوقات شریف و مخصوص به آن حضرت ، فضیلت بسیار دارد ، خصوصاً در ماه رجب ... و در روز اول ماه رجب.»

چرایی اهمیت زیارت در روز 23 ذی القعده

در باب زیارت روایتهای متعدد نقل شده است به گونهای که در کتاب «کامل الزیارات» ابن قولویه که معتبرترین و کهنترین کتاب زیارتی است و حدود هزار سال قبل نگارش یافته است، روایتهای متعددی درباره ثواب زیارت ائمه آمده است. نکته جالب توجه این است که بعد از روایتهای ثواب زیارتی حضرت سیدالشهدا (ع)، روایتهای ثواب زیارتی امام رضا (ع) نسبت به دیگر ائمه در جایگاه دوم قرار دارد. در روایتی جواد الائمه (ع) ثواب زیارتی پدر بزرگوارش را بنا به جهتی حتی بالاتر از ثواب زیارتی امام حسین (ع) دانسته و میفرماید: «زیارت پدرم افضل است، زیرا حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را همه مردم زیارت مىکنند؛ اما پدرم را جز خواص شیعه زیارت نمىکنند.»

اینکه چرا روز 23 ذیالقعده، ماه رجب و بنا به نقلی روز شهادت امام رضا (ع) به عنوان روز زیارتی مخصوص ایشان مطرح شده است باید گفت که اهل بیت از این منظر خواستهاند شیعه به امام رضا (ع) توجه زیادی کند تا پاسخی به آن انحرافها باشد که در اندیشه شیعه هفت امامی (واقفیه) رخ داد، زیرا آنها معتقد به این بودند که امام کاظم (ع) آخرین امام بوده است و از دیدهها غایب شده و یک روز ظهور میکنند! بنابراین امامت امام رضا (ع) را انکار کردند. فرقه های باطل دیگری هم در این رابطه شکل گرفتند لذا اهلبیت خواستند این سرخط را به شیعیان بدهند که این انحراف، انحراف باطلی است و تعیین روز زیارتی برای امام رضا (ع) خط بطلانی بر اندیشههای فرقههای باطل شیعه باشد. بنابراین حرکت شیعیان از شهرهای مختلف آن هم در زمان عباسیان برای زیارت حرم آن حضرت برای یک روز خاص بسیار ارزشمند بوده است.

برای درک میزان اهمیت زیارت امام رضا (ع) خواندن روایت زیر جالب توجه است. ابن قولویه قمی از قول حمدان نقل میکند: روزی به محضر مولایم حضرت امام جواد (ع) تشرّف پیدا کردم و به ایشان عرض کردم: پاداش زائری که مرقد پدرت حضرت رضا علی بن موسی الرضا را در خراسان زیارت کند، چقدر است؟ امام در پاسخ فرمود: کسی که قبر پدرم را زیارت کند، خداوند گناهان حال و گذشته او را خواهد آمرزید. حمدان می گوید: من ایوب بن نوح را ملاقات کردم و گفتم: ای اباالحسین! من از مولا و حجت خدا امام جواد، چنین و چنان شنیدم. ایوب گفت: آیا من به دانش تو بیش از آنچه شنیدهای، نیفزایم؟ گفتم: بله. گفت: من از امامجواد (ع) این روایت را شنیدم و سپس آن حضرت افزود: کسانی که پدرم را زیارت کنند، در روز قیامت برای آنان منبرهایی مقابل منبر رسول الله (ص) نهاده خواهد شد، تا همه از حساب و کتاب قیامت فارغ شوند. آن گاه حمدان میگوید: من بعد از چندی، ایوب بن نوح را دیدم که به شهر طوس به زیارت حضرت رضا (ع) مشرف شده. تا مرا دید گفت: به زیارت مولایم آمدهام و هدفم به دست آوردن منبری است که امام جواد(ع) فرموده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: