به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۱۸۴
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
روایت پایگاه «الوقت» از موج جدید مقاومت در سرزمین‌های اشغالی؛
عهد التمیمی دختر نوجوان فلسطینی که بعد از سیلی زدن به یک نظامی رژیم صهیونیستی به 8 ماه زندان محکوم شده بود، در 29 جولای 2018 (7 مرداد 1397) آزاد شد و با اظهارات خود مبنی ادامه مقاومت تا پایان اشغال‌گری رژیم صهیونیستی، بیش از پیش در مقام نماد آزادیخواهی و مقاومت فلسطینی‌ها در برابر تجاوزات تل‌آویو بازنمایی شد.
عهد التمیمی دختر نوجوان فلسطینی که بعد از سیلی زدن به یک نظامی رژیم صهیونیستی به 8 ماه زندان محکوم شده بود، در 29 جولای 2018 (7 مرداد 1397) آزاد شد و با اظهارات خود مبنی ادامه مقاومت تا پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی، بیش از پیش در مقام نماد آزادیخواهی و مقاومت فلسطینیها در برابر تجاوزات تلآویو بازنمایی شد. این دختر نوجوان با موهای طلایی، تبسمهای همیشگی و مشتهای گره کرده خود را به سربازان رژیم صهیونیستی، دنیایی از مقاومت و آزادیخواهی را برای جهان بیروح امروز تداعی میکند.

در حقیقت، بازداشت و زندانی شدن یک دختر 16 ساله فلسطینی،در روستای «نبی صالح» در کرانه باختری رود اردن، تنها مسالهای نیست که مختص به یک شخص و حتی تنها جامعه فلسطین باشد بلکه اکنون عهد التمیمی فریاد مظلومیت و ندای اراده مقاومت، فلسطینیها و تمام مسلمانان در عصر جدید است. دختری که در زندان به سن 17 سالگی رسید، اکنون تنها متعلق به خانواده، روستا، کرانه باختری، فلسطینیها و مسلمانان نیست، بلکه او اکنون در قلب خانواده بزرگی با نام تمام آزایخواهان و حق طلبان جهان جای دارد.

در سطحی دیگر، آزادی عهد التمیمی، دختر آزادیخواه و نماد مقاومت در سرزمین زیتون و حماسه، تعظیم و تکریم سیاستمداران بزرگ جوامع اسلامی را به همراه داشت؛ به گونهای که رجب طیب اردوغان رئیسجمهوری ترکیه در تماسی تلفنی از او به دلیل شجاعت و مبارزه مصممانه تقدیر میکند و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز در «رامالله» با او ملاقات میکند. با تمام این اوصاف مقاومت و مبارزه نمادین عهد التمیمی را میتوان به عنوان نسل جدید و عصر نوین مقاومت در سرزمینهای اشغالی مورد مدّاقه قرار داد که چند پیام را در تقویت و تداوم مبارزات فلسطینیها و شکست طرحهای رژیم صهیونیستی برای اضمحلال و نابودی مقاومت به همراه دارد.

انتقال روح «مقاومت» به نسل جدید

عهد التمیمی علاوه بر بازنمایی شدن در مقام یکی قهرمان ملی، تداعیکننده شکست راهبرد چند دههای رژیم صهیونیستی در ایجاد انقطاع در ارزشهای مذهبی فلسطینیان به عنوان راهحل اصلی پایان دادن به جریان مقاومت است. در حقیقت،تلآویو طی چندین دهه سرمایهگذاری زیادی را بر روی مقابله با نیروهای مذهبی انجام داده بود و بر این باور بود که اکثر مبارزات از سوی افرادی انجام میگیرد که باوری محکم به ارزشهای مذهبی دارند؛ کسانی که آنها را مسلمانان افراطی معرفی می نماید. از همین جهت از دید صهیونیستها، تقویت سکولاریسم در میان شهروندان فلسطینی میتواند اختلالی بزرگ را در تداوم مقاومت ایجاد کند. در حالی که واقعیت این است که روح مقاومت در تمامی مردم فلسطین - صرف نظر از هر جنس و طیفی- زنده است.

در واقع شجاعت و مبارزه التمیمی در کرانه باختری، گفتمان مقاومت را در سرزمینهای اشغالی بیش از پیش، نهادینه کرده که میتواند نویدبخش و راهنمای نسل جدید فلسطینیان باشد. بنابراین دختر نوجوان فلسطینی، نماد نسل جدیدی است که فارغ از جنسیت، ارزشهای سیاسی (سکولار یا غیر سکولار) و حتی سبک زندگی، کانون تمرکز را تنها بر تداوم مقاومت تا پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی میگذارد.

از همین جهت است که مقاومت و مبارزه عهد التمیمی 17 ساله را می بایست فراتر از یک کنش فردی ارزیابی کرد و هویت او را متعلق به نسل جدید مبارزات در سرزمین زیتون دانست. او تداعی کننده گفتمانی جدید از مقاومت است که اساس آن تنها بر مبارزه تا رسیدن به هدف شکست رژیم صهیونیستی است. این معنای هویتبخش یعنی «تداوم مقاومت فراگیر فارغ از جنسیت، سن، سبک زندگی و ارزشهای سیاسی»، گرانیگاهی است که میتوان رمز وحدت مبارزات نسل جدید باشد و التمیمی را به نمادی برای مفصلبندی ورود به مبارزه در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی مبدل کند.

ارائه الگویی جدید با عنوان مقاومت مدنی و نافرمانی مدنی صلحآمیز

شجاعت دختر نوجوان فلسطینی در ایستان مقابل نظامیان رژیم صهیونیستی و سیلی زدن به آنها، ارائه دهنده الگویی از مقاومت مدنی و نافرمانی مدنی است که میتواند در میان تمام زنان و مردان فلسطینی فراگیر شود. این مدل که تنها بر مبنای ایستادگی و مقاومت با هدف تسلیم و شکست دشمن است، نافرمانی مدنی را بدون در دست گرفتن سلاح، در بالاترین حد ممکن طرح میکند و میتواند نوع مواجهه رژیم صهیونیستی را با مبارزات صلح آمیز دو چندان کند. این الگو از مبارزه در جریان دیدار «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با عهد التمیمی نیز مورد تصدیق قرار میگیرد. عباس در دیدار خود با التمیمی، او را «الگوی یک مقاومت مدنی صلح آمیز خواند... کسی که به جهان ثابت کرد مردم فلسطین استوار و پابرجا بر سر سرزمین خود می ایستند و مهم نیست که چه چیزی را فدا خواهند کرد».

در مجموع، قهرمان ملی امروز فلسطینیان در آستانه هفدهمین سالروز از زندگی خود با در سر داشتن سودای انتخاب وکالت برای دفاع از حقوق مشروع شهروندان مظلوم فلسطینی، به نمادی برای اثبات مظلومیت فلسطین، متجاوز بودن رژیم صهیونیستی در سطح جهانی تبدیل شده و نشان میدهد که کودکان و نوجوانان فلسطینی نیز آرمانهای فلسطین و مقاومت را فراموش نکردهاند و نسل آینده نیز در قالب الگوی مقاومت مدنی صلحآمیز مسیر نسلهای گذشته را ادامه خواهند داد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: