به‌روز شده در: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸
چرا بر حجم حمله به بیمارستان‌ها و مدارس در یمن افزوده شده است؟
دلارهای سعودی‌های و اماراتی‌ها به کشورهای غربی همچون آمریکا و اروپا، موجب شده که جنایات این ائتلاف در یمن مورد اغفال و چشم‌پوشی قرار گیرد و اگر سازمان ملل نیز واکنش محدودی را نشان داده، در عرصه میدانی با هیچ کنش عملی همراه نشود.
وحید رضاییضرابزاده- حمله جنگندههای ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان در شامگاه پنجشنبه هفته گذشته 2 آگوست 2018 (10 مرداد 1397) به یک بیمارستان و بازار ماهی فروشان بندر الحدیده که با شهادت 52 غیرنظامی و زخمی شدن بیش از 100 تن همراه شد، روی دیگری از جنایت سعودیها را در یمن بر ملاء کرد و در سطح جهانی بار دیگر مسئله منازعه و جنگ در این کشور را به صدر اخبار برگرداند. در شرایطی که سازمان ملل و تمامی نهادهای بیطف بینالمللی این حمله را محکوم کرده و مسئولیت را بر گردن سعودیها و ائتلاف عربی میگذارند اما سخنگوی ائتلاف عربی تحت امر عربستان مدعی شده است که این ائتلاف در حمله به الحدیده دست نداشته است.

در همین راستا، ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی در کنفرانس خبری در ریاض در راستای شانه خالی کردن از مسئولیت این ائتلاف در حمله به الحدیده و کشتار گسترده غیرنظامیان گفت: این ائتلاف اقدام حوثیها در هدف قرار دادن غیرنظامیان در الحدیده را محکوم میکند. وی افزود: این ائتلاف روش قاطعانه و شفافی را که مبتنی بر قوانین بینالمللی است، دنبال میکند و نیروهای ائتلاف روز پنجشنبه هیچ عملیاتی در داخل الحدیده نداشتهاند.

بر خلاف ادعای سخنگوی ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان، این ائتلاف طی چند ماه اخیر تلاش گستردهای را برای کنترل بندر استراتژیک الحدیده انجام داده است. در حقیقت، حمله متجاوزانه ائتلاف عربی به الحدیده در مقام تنها ورودی کمکهای بشردوستانه به کشور جنگ زده یمن که 70 درصد مواد غذایی، دارویی و کمک های بهداشتی از این طریق وارد این کشور میشود، زمنهساز قطحی بیشتر برای شهروندان یمنی است که در مجامع بینالمللی نیز واکنش منفی بسیاری به اقدام غیرانسانی سعودیها را به همراه داشته است. در واقع، جنایت ائتلاف تحت رهبری سعودیها اکنون برای همگان نمایان شده است و پیش از این، گروهی از محققان بینالمللی اعلام کرده بودند که ممکن است ۵۴ درصد از مناطق یمن تحت تاثیر شیوع بیماری وبا در سال ۲۰۱۸ میلادی قرار بگیرد و بیش از ۱۳.۸ میلیون نفر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. همچنین، مسئولان وابسته به انصارالله اعلام کردند که از ابتدای بمباران و حملات عربستان سعودی و ائتلاف آن به یمن در مارس ۲۰۱۵ تاکنون، بیش از ۳۶ هزار غیرنظامی یمنی شهید و زخمی شدهاند.

تاکید حوثیها بر وقوع جنایت جنگی

«محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلابی یمن در واکنش به حملات سعودیها به بندر الحدیده گفت: این اقدام ائتلاف سعودی - آمریکایی که از مصادیق جنایت جنگی و نقض آشکار قوانین بین المللی به شمار می رود، بیانگر ماهیت تروریستی این ائتلاف است. به گزارش شبکه خبری المیادین، الحوثی در ادامه افزود: قتل عام روز پنجشنبه ائتلاف سعودی در الحدیده، چالش برانگیزترین موضوع برای شورای امنیت سازمان ملل متحد است. الحوثی تصریح کرد: جنایت در الحدیده و جنایت های گذشته ائتلاف برای یک هزارمین بار ثابت کرد، رهبران تجاوزگران تنها به دنبال کشتار و ویرانی یمن هستند، روند صلح را نمی پذیرند و برنامه و طرحی ندارند. وی تاکید کرد: آمریکا، انگلیس، عربستان، امارات و دیگر متحدان آنها روزانه دست به انواع جنایت ها می زنند و قوانین را بدون هیچ مانعی زیر پا می گذارند. این مقام ارشد انصارالله یمن تاکید کرد: جامعه جهانی باید تمایل خود را برای قراری صلح نشان دهد و جلسه شورای امنیت سازمان ملل نیز توقف بمباران غیرنظامیان و شکست محاصره یمن را تصویب کند. وی در پایان گفت: اگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل به دنبال برقراری صلح در یمن هستند، باید کشتار ائتلاف را به عنوان جنایت جنگی قلمداد کنند، تجاوزگری به یمن متوقف و مجرمان مجازات گردند، اقداماتی که می توان از آن به عنوان کم ترین حق قانونی شهروندان یمنی نام برد.

تبدیل شدن جنایات انسانی به رویهای مرسوم برای ائتلاف سعودی

حمله ائتلاف عربی تحت رهبری سعودیها به یک بیمارستان و بازار ماهیفروشان شهر الحدیده را می توان به رویهای مرسوم و معمول شده برای این ائتلاف نفرتانگیز ارزیابی کرد. از مارس 2015 (فرودین 1394) که ائتلاف عربی به بهانه بازگرداندن دولت مستعفی یمن به ریاست «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهور فراری، به طور جدی وارد عرصه معادلات میدانی یمن شده است، تا کنون بارها جنایات غیر انسانی بزرگی را علیه غیرنظامیان انجام داده است. نماد بارز این امر را میتوان در رخدادهای یک ماه پیش ارزیابی کرد که در حمله جنگندههای ائتلاف سعودی به مراسم عروسی در شهرستان «الظاهر» واقع در استان «صعده»8 شهید و 6 زخمی برجای گذاشته شد. این اقدام سعودیها در گذشته نیز بسیار اتفاق افتاده بود و چندین بار مراسمهای عروسی مورد حمله قرار گرفته بودند که مهمترین آنها در در منطقه «مخا» استان «تعز» اتفاق افتاد که طی آن بیش از 130 غیر نظامی قتل عام شدند. اکنون میتوان روند جنایات رژیم سعودی را یک رخداد مرسوم و عادی تلقی کرد که بدون هیچ ابایی به شکل روزانه صورت می گیرد.

سکوت جامعه بینالمللی در برابر جنایات سعودیها

تداوم این دست از اقدامات جنایت کارانه به طور حتم در نتیجه انفعال و سکوت جامعه بینالمللی است. از مارس 2015 جامعه بین المللی و بویژه قدرت های غربی و سازمان های بین المللی تحت اختیار آنها کمترین حساسیت و واکنش را نسبت به هولناکترین رویداد کنونی جهانی که در حال تبدیل شدن به فاجعه قرن می باشد را داشته اند. دلیل این امر را میتوان در معیارهای دوگانه جامعه غربی در مبارزه با تروریسم و تعریف حقوق بشر ارزیابی کرد. در حقیقت، دلارهای سعودیهای و اماراتیها به کشورهای غربی همچون آمریکا و اروپا، موجب شده که جنایات این ائتلاف در یمن مورد اغفال و چشمپوشی قرار گیرد و اگر سازمان ملل نیز واکنش محدودی را نشان داده، در عرصه میدانی با هیچ کنش عملی همراه نشود. در اثبات این موضوع می توان سخنان دبیرکل سازمان ملل را یادآور شد که در پاسخ به انتقادات صورت گرفته از خارج رکدن نام رژیم عربستان از لیست کشورهای ناقض حقوق کودکان در جنگ، به تهدید سعودیها مبنی بر قطع کردن کمک های دلاری خود به این سازمان به عنوان دلیل این اقدام اعتراف کرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: