به‌روز شده در: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۱۶۰
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۱
در اثر تبليغات روانى، عده اى دچار نگرانى شده و در صدد ذخيره سازى اند، و عده اى ديگر نيز كه در فكر آينده كسب و كار خويش اند يا متأسفانه به دنبال سوء استفاده كردن از شرائط شبيه بحران اند براى منفعت جويى شخصى، با مبادرت به انبار كردن كالاها و محصولات مورد نياز مردم.

سيد مصطفى ميرسليم- هنوز تهديدهايى كه به لحاظ اقتصادى بويژه از جانب دشمنان و بدخواهان ما صورت گرفته و هدفشان ايجاد مشكل و زحمت براى مردم و برهم زدن احساس آرامش فكرى و روحى در جامعه است، عملياتى نشده ولى در اثر تبليغات روانى، عده اى دچار نگرانى شده و در صدد ذخيره سازى اند، و عده اى ديگر نيز كه در فكر آينده كسب و كار خويش اند يا متأسفانه به دنبال سوء استفاده كردن از شرائط شبيه بحران اند براى منفعت جويى شخصى، با مبادرت به انبار كردن كالاها و محصولات مورد نياز مردم.

انبار كردن كالا با نيت دورنگهداشتن آن از دسترس عمومى، بويژه دو انگيزه مى تواند داشته باشد:

١- كمبود واقعى كالاى مورد نياز مردم و در نتيجه افزايش قيمت براثر عدم عرضه عادى و عمومى كالا؛ در حال حاضر مجموعه توليدات اساسى كشور در زمينه غذايى به طور متوسط جوابگوى نياز عمومى است و اگر اين حجم از توليدات با مديريت صحيح بموقع جمع آورى شود و محصولات با نظم مناسب توزيع گردد و خصوصاً ضايعات كه در حدود ٢٥٪‏ حجم توليد است مهار شود و جلو اسراف و تبذير، گرفته شود ، مشكل جدى براى مردم بوجود نمى آيد؛ بنابراين از اين لحاظ جاى نگرانى نيست مگر اين كه عده اى بر مبناى توهم كمبود، در منزل خود دست به ذخيره سازى بزنند و مى دانيم كه چنان اقدامى معمولا در اثر عدم نگهدارى صحيح و عدم مصرف بموقع ، به اتلاف محصولات و در نتيجه ايجاد حالت ندرت خواهد انجاميد. پس اين گونه ذخيره سازى ها در كشور ما و در اين دوران ، الحمدلله ، نه ضرورت دارد و نه فايده ولى ضررهاى متعاقب آن قطعى است.

٢- برهم خوردن ثبات اقتصادى و احساس خطر توزيع كنندگان بويژه كلى فروشان، كه اگر قيمت فروش را متناسب با قيمت خريد تعيين كنند ، به فرض افزايش احتمالى قيمتها ( مثلاً در پى افزايش قيمت طلا و ارز) تعادل كسب و كارشان برهم بخورد، بدون آن كه لزوماً متضرر شوند. برخى از عمده فروشها ترجيح مى دهند به اميد نيل به ثبات نسبى در آينده نزديك ، صبر كنند و قبل از توزيع كالا ، منتظر نوعى تثبيت شوند؛ اين اقدام ، يعنى جلوگيرى از عرضه كالا، به كمبود روزمره محصولات در خرده فروشى منجر مى شود و مردم را دچار اضطراب مى كند و ممكن است به حرص زدن عده اى از مردم ناآگاه و ذخيره سازى كالاها و فاسد شدن بخشى يا تمام آن كالا و در نتيجه به تشديد تصنعى عدم ثبات اقتصادى بينجامد.

چاره اين مشكل:

الف: اطمينان بخشيدن به مردم با اطلاع رسانى دقيق و مستدل و صادقانه از وضع توليد و موجودى كالاهاى اساسى مورد نياز مردم و خنثى كردن ترفندهاى دشمن خارجى و ايادى داخلى آن بويژه با آگاه نمودن مردم از عواقب ناهنجار حرص زدن و ذخيره كالا در منزل و در نتيجه ضايع شدن امكانات عمومى.

ب: خارج كردن كسبه جزء و مردم از تحيّر و عوارض ناشى از پديدار شدن كمبود تصنعى كالا با باز كردن مديريت شده و منصفانه برخى از انبارهاى عمده و رسيدگى قضايى فورى و قاطع با اخلالگران در زنجيره تأمين و توزيع كالاهاى اساسى و نيازهاى روزمره مردم.

ج: تثبيت منطقى قيمت چند كالاى اساسى و برخورد با سوء استفاده كنندگان بويژه با كوتاه كردن فاصله توليد به مصرف و كمك گرفتن از اتحاديه اصناف براى حذف واسطه هاى غير ضرورى در زنجيره توزيع .

د: تشريح ضررهاى احتكار در سطح توزيع كنندگان و ذخيره سازى نابجا نزد مصرف كنندگان و تشويق مردم به هميارى براى مقابله با احتكار و هر نوع اسراف و تبذير.

ه: نظارت دقيق بر قيمت عرضه كالاهايى كه با استفاده از نرخ رسمى ارز تأمين مى شود و رسيدگى سختگيرانه به عملكرد متخلفان و پرهبز از ترحم به آنها.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: