به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۱۰۲
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷

انتقاد در شبکه مجازی به یک عروسی لاکچری

انتشار خبر و تصویر عروسی پسر یکی از سفرای ایران یک جنجال اینستاگرامی به پا کرد که دامنه آن به رسانه‌ها هم رسید. ماجرا از برگزاری یک عروسی لاکچری (خاص) در شهرک غرب تهران شد. جشن ازدواجی که دامادش پسر سفیر ایران و عروسش یکی از طراحان لباس محجبه اینستاگرامی بود و وقتی نام تالار پذیرایی و برخی جزییات آن افشا شد، مورد اعتراض یکی از روحانیون فعال در اینستاگرام قرار گرفت و جدل‌های فیمابین، یک جنجال تمام عیار مجازی به پا کرد. بر سر میزان هزینه‌های این جشن ازدواج و در کل کیف و کفش و ساعت لاکچری این زوج حرف و حدیث زیاد شد، اما موضوع همیشه هزینه نیست و شاید برای این زوج با تخفیف یا گرفتن تبلیغات هزینه‌ها کلی پایین‌تر از آنچه معمولاً برای این تالار و برند‌ها هزینه می‌شود، شده باشد. اما اصل ماجرا بر سر مانور تجمل و اشرافیتی است که راه افتاد. سبک زندگی الگو در اینستاگرام سبک اشرافی است و اغلب هر چه پولدار‌تر، پرفالوورتر! حالا وقتی این اتفاق در مورد کسی می‌افتد که نسبت با مسئولان وزارت خارجه دارد، طبیعی است که حساسیت بیشتری برانگیخته شود.خصوصاً که این خانم اصرار دارد بگوید از برند‌های خارجی و اصل استفاده می‌کند. به قول آن روحانی معروف اینستاگرام «یکی از دوستان عکس‌های عروسی دیشب را در اینستا دیده بود و از من سؤالی پرسید که نتوانستم خوب جواب دهم... ایشان گفت: آقای سفیر جمهوری اسلامی هم انسان مذهبی هستند و هم آشنا به مبانی انقلاب. از آنجا که امام فرمودند: اگر مسئولین از کوخ‌نشینی به کاخ‌نشینی رفتند باید فاتحه جمهوری اسلامی را خواند... سؤال من این است که قطعاً یک‌هزارم این ملت هم نمی‌تواند در لاکچری‌ترین سالن‌های کشور و با ماشین بنز برای فرزندشان مراسم بگیرند، آیا شما خود را مسئول نمی‌دانید؟ یا اینکه قرار است فاتحه جمهوری اسلامی را بخوانیم؟ یا اینکه تحلیل و تفکر امام نسبت به زندگی خصوصی مسئولین غلط و سطحی بوده؟» ادعا شده که این سفیر ایران از جزییات برگزاری مراسم عروسی پسرش بی‌اطلاع بوده و در جریان کار انجام شده قرار گرفته است.

یکسانی مکتب سیاسی روحانی و ترامپ در نگاه سازندگی

نگاه محمد قوچانی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب و سردبیر روزنامه سازندگی به حسن روحانی در سرمقاله روز گذشته این روزنامه جالب‌توجه است. قوچانی در این یادداشت صراحتاً حسن روحانی را لیبرالیستی محافظه‌کار می‌خواند: «حسن روحانی از لحاظ معیار‌های علم سیاست، سیاستمداری برخاسته از سنت راست مدرن یا لیبرالیسم محافظه‌کار تلقی می‌شود که با هر دو جریان اصولگرا و چپ‌گرا متفاوت است. روحانی در نقطه تلاقی دو جریان راست و چپ مدرن قرار دارد و در سیاست خارجی مدافع جدی واقع‌گرایی است که با اشکال مختلف رؤیاپردازی سیاسی، چه آنان که معتقد به اصالت جنگند و چه آنان که از اصالت صلح دفاع می‌کنند، مرزبندی دارد. رئال پولتیک مکتبی در علم سیاست است که مبنای خود را از رئالیسم سیاسی می‌گیرد و با هر گرایش رمانتیک در سیاست خارجی مخالف است.» او در ادامه دونالد ترامپ را هم پیرو همین مکتب معرفی می‌کند: «اتفاقاً دونالد ترامپ نیز پیرو همین مکتب سیاسی است و باید با او به همین زبان حرف زد.»قوچانی البته لیبرال بودن را منفی وصف نمی‌کند، و با نگاهی مثبت این یادداشت را نوشته است: «لیبرال‌ها برخلاف چپ‌گرایان و نیز بنیادگرایان نمی‌توانند بی وطن باشند. وطن مانند خانواده سنگر آنان برای دفاع از حقوق شهروندی است.»او که کل یادداشت را برای توجیه تفاوت موضع روحانی در سیاست خارجی در روز‌های اخیر نسبت به سال‌های گذشته نوشته، در پایان این یادداشت می‌نویسد: «روحانی همان روحانی است، چه در سیاست داخلی و چه در سیاست خارجی، فقط باید در این فضای آشفته مجازی و واقعی به او اعتماد کنیم و باور کنیم این دونالد ترامپ نیست که مظهر لیبرالیسم یا نئولیبرالیسم است. ترامپ بزرگ‌ترین دشمن لیبرالیسم است و امروزه فقط می‌توان با آزادی‌خواهی به مصاف امپریالیسم رفت: لیبرالیسم در برابر امپریالیسم، اما لیبرالیسمی مقتدر و نه منفعل!»

سانسور خبر کنسرت در رسانه‌های حاشیه ساز

جنجال‌ها در مورد کنسرت در مشهد همیشه فقط در صورت لغو آنهاست و وقتی کنسرتی در خراسان رضوی بدون هیچ مشکلی برگزار می‌شود، آن‌ها که تا همین چندی قبل طوری فضاسازی می‌کردند که گویی کنسرت مهم‌ترین مشکل همه مردم است و اصلاً همه مشکلات دیگر هم ناشی از همین نرفتن به کنسرت است، ناگاه خلع سلاح می‌شوند. ناگاه سکوت می‌کنند. دیگر صدایی از آن‌ها نمی‌شنویم که تا روشن شود چه سطحی از مشکلات مردم را این کنسرت برگزار شده، حل کرده است. کنسرت‌های اخیر در استان خراسان رضوی هم از همین قسم است. در روز‌های گذشته خبر دو کنسرت در خراسان رضوی آمد؛ سه روز کنسرت حسام الدین سراج در مشهد و کنسرت احسان خواجه امیری در قوچان با سانسور در رسانه‌هایی مواجه شد که برای لغو کنسرت‌ها در مشهد عزایی عمومی به راه انداخته بودند!


دستگیری‌های اخیر در سازمان توسعه تجارت
یک منبع آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در چند روز اخیر چند نفر از مدیران سازمان توسعه تجارت دستگیر شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به آقایان «ع.ع»، «ف.م» و خانم «ش.م» اشاره کرد. وی افزود: اتهام این افراد همدستی با آقای «ص» یکی از طراحان پایگاه ثبت سفارش واردات بوده است که اقدام به واردات 6 هزار و 481 دستگاه خودرو کرده که 1100 دستگاه از این خودروها از گمرک ترخیص شده است. گفتنی است، این شخص دو سال پیش از وزارت صنعت اخراج شده بود. این منبع آگاه گفت: شرکتی منتفع واردات بوده که دختر وزیر سابق صنعت در آن حضور داشته است. وی همچنین گفت: یکی از معاونان وزیر صنعت هم در روزهای اخیر بازداشت شد؛ اما در حال حاضر با قید وثیقه آزاد شده است.

ژن‌های خوب در شهرداری!
روزنامه «شرق» در مطلبی با عنوان «بیماری قوم و خویش بازی در شهرداری» نوشت: «در روزهای گذشته، فهرستی با عنوان فساد و زدوبند فامیلی در فضای مجازی منتشر شد که در آن ادعا شده بود افراد جدید زیادی در شهرداری تهران و شورای شهر استخدام شده‌اند که بیشترشان نسبت فامیلی با اعضای شورای شهر و مسئولان‌ـ اصولگرا و اصلاح‌طلب‌ـ دارند. این فهرست به ‌سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شد و دوباره بحث ژن خوب را بر سر زبان‌ها انداخت. اگرچه خبرهای تأیید شده حکایت از آن دارد که در کلیت فهرست و اسامی منتشر شده می‌توان شک کرد، اما در میان اسامی منتشرشده، نام افرادی وجود دارد که نسبت فامیلی آنها با مسئولان واقعی است

سیاست‌های ترامپ شکست خواهد خورد
«
فیلیپ جرالدی» از مأموران سابق سیا در توضیح اظهارات متفاوت ترامپ درباره ایران گفت: «ترامپ تمایلی برای مذاکره [با ایران] ندارد. وی خواستار تسلیم شدن ایران و تغییرات در برجام و عدم حمایت ایران از سوریه است. اما هیچ یک از این دو اتفاق نخواهد افتاد و تهدید نابودی ایران هم ایده نامعقولی است که نتایج مثبتی به بار نمی‌آورد و سبب می‌شود ایرانی‌ها با قدرت بیشتری از حکومت خود حمایت کنند.» این تحلیلگر مسائل سیاسی در ادامه به جنگ نرم آمریکا اشاره کرد و گفت: «آمریکا تأکید دارد که حامی مردم ایران است، در حالی که همه ما می‌دانیم چنین حرفی درست نیست. شبکه‌های رسانه‌ای سعی دارند مخاطبان ایرانی را تشویق کنند تا در مقابل حکومت کنونی به پا خیزند. این‌ تاکتیک‌ها مشابه تاکتیک‌هایی است که علیه شوروی سابق در دوران جنگ سرد استفاده شدند. آمریکا خواستار تغییر حکومت در ایران است.»

اعضای کابینه باید اقدامات یکدیگر را تکمیل کنند
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره احتمال خروج «عباس آخوندی» از کابینه دولت دوازدهم گفت: شاید عملکرد یک وزیر به تنهایی خوب باشد؛ اما امروز کارها تیمی پیش می‌رود و اعضای کابینه باید به یکدیگر اعتماد داشته باشند و بتوانند هر یک اقدامات دیگری را تکمیل کنند؛ اما متأسفانه در حال حاضر نه تنها در کابینه دولت این اعتماد بین وزرا وجود ندارد؛ بلکه در برخی مواقع یکدیگر را تضعیف می‌کنند که در بخش مسکن نیز اختلاف نظر جدی بین رئیس‌جمهور و وزیر راه و شهرسازی وجود دارد؛ به همین دلیل رئیس‌جمهوری به دنبال تفکیک وزارت راه و شهرسازی از یکدیگر است. رضایی‌کوچی در توضیح این موضوع اظهار داشت: تنها توانمندی افراد نمی‌تواند ملاک انتخاب آنها برای عضویت در کابینه باشد؛ بلکه مهم‌ترین ویژگی وزرا باید اعتماد به یکدیگر و مکمل بودن هم باشد.

نمی‌توانیم فقط شریک خوشی‌های دولت باشیم!
محمد عطريانفر، فعال سياسي اصلاح‌طلب با اصرار بر ضرورت ادامه حمايت از دولت معتقد است پس از عبور از بحران كنوني، اعتماد عمومي به اصلاح‌طلبان افزايش يافته و مسئله ريزش رأي به صورت خود به خود حل خواهد شد. وی گفته است: نبايد فقط در خوشي‌هاي دولت سهيم باشيم؛ بلكه بايد در مصائب و مشكلات نيز با دولت همراه بود و دستي بر آتش داشت. بزرگان اصلاحات نيز همين نظر را دارند. امروز آقاي خاتمي و دوستان ديگر همين دغدغه را داشتند. موضع شخصي بنده نقد جدي كساني است كه از عبور از اصلاحات سخن مي‌گويند بدون اينكه طرح جايگزيني داشته باشند. اينها فقط در عبور كردن تخصص دارند. عبور كردن كه هنر نيست. هر كسي مي‌تواند در هر شرايطي با گذشته خود خداحافظي كند و بگويد، اين گذشته به من مربوط نيست.

شرایط امروز نتیجه خوش‌بینی بیش از حد به برجام است
«
محمد سلامتی» از فعالان اصلاح‌طلب در مصاحبه با «آفتاب یزد» گفته است: «آقای روحانی باید از ابتدای کار دولت یازدهم اصل را بر احیا و بازسازی واحدهای تولیدی می‌گذاشت؛ اما بی‌اعتقادی دولتمردان به این امر و خوش‌بینی بیش از حد به برجام مانع این امر شد. ضمناً باید اضافه کنم که معمولاً دولت‌ها برای موفقیت در عرصه اقتصادی باید اولاً برنامه مشخصی داشته باشند و ثانیاً برای اجرای آن، افراد هم‌فکر و هماهنگ را انتخاب کنند. متأسفانه، دولت‌های یازدهم و دوازدهم فاقد این دو مهم بوده و هستند.» او اذعان کرده است، دولت بیش از حد به برجام خوش‌بین بود. این در حالی است که روزنامه‌های اصلاح‌طلب در این موضوع خود آتش‌بیار معرکه بودند و تا پیش از این، برجام را فتح‌الفتوح نامیده و هر انتقادی را با فحاشی پاسخ می‌دادند.

آمار مدیران مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور تعداد رسمی مدیران بازنشسته دولت را اعلام کرد.جمشید انصاری در خصوص میزان مدیران بازنشسته دولتی گفت: اینکه برخی اعلام کردند 1700 نفر مدیر بازنشسته داریم از اساس اشتباه است. وی افزود: ما در کشور حدود 1000 نفر مقامات داریم. درباره بازنشسته‌های دولتی الان 15 استاندار و 14 معاون استاندار بازنشسته داریم که با این حساب در مجموع تعداد بازنشسته‌های دولتی 110 نفر هستند که حدود 12 درصد از میزان مقامات را شامل می‌شود. رئیس امور اداری و استخدامی کشور تصریح کرد: تاکید رئیس‌جمهور این است که قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشسته‌ها را فرصت برای دولت بدانیم‌ و در این راستا از نیروی جوان و همین‌طور ظرفیت زنان استفاده کنیم.

حسین مقصودی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس نیز گفت: دولت و مجلس رویکرد مثبتی در جلوگیری از به‌کارگیری بازنشستگان در پست‌های مدیریتی دارند. طبق آمار غیر رسمی حدود 17 استاندار، نزدیک به 80 معاون استاندار و 1200 مدیر بازنشسته باید از پست‌های مدیریتی خود کنار روند. البته مدیران بازنشسته لابی‌های بسیاری در مجلس برای جلوگیری از تصویب این قانون صورت داده‌اند؛ اما مجلس تحت تأثیر این فضا قرار نگرفت.


خرم‌آبادی: تلگرام هرگز رفع فیلتر نخواهد شد

معاون دادستان کل کشور درامور فضای مجازی تاکید کرد که تلگرام هرگز رفع فیلتر نخواهد شد. عبدالصمد خرم آبادی در مطلبی در این باره نوشت: «تلگرام هرگز رفع فیلتر نخواهد شد. شایعه بی‌اساس رفع فیلتر تلگرام که به منظور تنفس مصنوعی به پیکر نیمه جان این شبکه هر از چندگاهی منتشر می‌شود، نمی‌تواند روند مهاجرت مردم به پیام رسان‌های داخلی را متوقف کند. ان‌شاءالله با برنامه ریزی‌های انجام شده در آینده نزدیک با برطرف شدن برخی از موانع، مهاجرت به پیام رسان‌های داخلی تکمیل شده و گام بلندی در تحقق شبکه ملی اطلاعات برداشته خواهد شد».

تحقیق و تفحص از مجلس به کجا رسید؟

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس، گفت: بیش از دو ماه است که تحقیق و تفحص از مجلس تحویل کمیسیون برنامه و بودجه شده است، اما کمیسیون که باید ظرف یک هفته جلسه برگزار و نتیجه را نیز به ما اعلام می‌کرد، اقدامی انجام نداده است.سید محمد جواد ابطحی در تذکری با استناد به ماده ۲۱۴ و مواد ۷۳ و ۷۴در پایان جلسه علنی امروز مجلس گفت: ماده ۲۱۴ در خصوص تحقیق و تفحص است. بیش از دو ماه است که تحقیق و تفحص از مجلس تحویل کمیسیون برنامه و بودجه شده است اما کمیسیون که باید ظرف یک هفته جلسه برگزار و نتیجه را نیز به ما اعلام می کرد، اقدامی انجام نداده است.وی در ادامه گفت: ما باید از خودمان شروع کنیم. در جلو مجلس کانکس می‌زنند و دیوار می‌کشند و میلیون‌ها تومان بودجه مجلس را خرج می کنند و از اضافه کار کارمند مجلس کم می کنند. ما باید به این موضوع رسیدگی کنیم. با توجه به جنگ اقتصادی خود مجلس نیز باید به میدان بیاید.

کمک بانک مرکزی به متهم موسسه ثامن

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در زمانی که نماینده مجلس بودم با تذکرات فراوانی که داده شد موجب دستگیری آقای میرعلی، مالک موسسه ثامن الحجج شدم. وی گفت: درحالی که شورای پول و اعتبار رای به انحلال موسسه داده بود بانک مرکزی ۱۸ماه در این باره تعلل کرد. ظاهرا این بهترین فرصت برای میرعلی بود تا اموال بدست آمده را جابجا کند و حتی ثبت سند بزند.

توئیت خداحافظی سیف

رئیس کل سابق بانک مرکزی در صفحه توئیتر خود، از ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز به عنوان یکی از گام‌های اساسی در اصلاح نظام بانکی یاد کرد.ولی‌الله سیف در صفحه توئیتر خود نوشت:

از حمایت و پشتیبانی رئیس‌جمهور و هیات دولت در این ۵ سال تشکر می‌کنم. برداشتن گام‌های اساسی در اصلاح نظام بانکی به ویژه موسسات مالی غیرمجاز از جمله دستاوردهای این دوره بانک مرکزی بود.برای همکار ارجمندم جناب آقای دکتر همتی در دوران ویژه پیش رو آرزوی موفقیت دارم.


پشت پرده شایعه علیه بروجردی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد خبرهای منتشر شده در مورد حضور فرزندانش در کارهای اقتصادی گفت: فرزندان بنده نه کار اقتصادی می‌کنند نه جرمی مرتکب شده‌اند. علاءالدین بروجردی اظهار داشت: این خبر برای سال ۹۰ بوده است که ادعاهایی علیه بنده مطرح شد که بنده شکایت کردم و کار به قوه قضاییه کشیده شد. وی ادامه داد: در این رابطه دادگاه شکایت بنده از ایشان مبنی بر تهمت و افترا را وارد دانست و حتی طرف مقابل به شش ماه زندان محکوم شد. اما چون ایشان نماینده مجلس بودند بنده گفتم که دوست ندارم به زندان بروند و با جزای نقدی برای ایشان موافقت کردم.

۶۰ میلیارد دلار اجناس احتکار شده است

رئیس فراکسیون مبارزه با فساد اقتصادی گفت: متاسفانه دلارها از کشور خارج شده اما کالاها وارد نمی‌شوند. ۴۴ میلیارد دلار LC برای واردات کالا باز و ثبت سفارش شده است اما کالاها تمام و کمال وارد کشور نشدند و تنها درصد بسیار کمی به گمرک رسیدند. علاوه بر ۴۴ میلیارد دلار گفته شده ۶۰ میلیارد دلار در گمرک‌ها، کالا، اقلام، اجناس و خوراکی‌های متنوع مانده یا پس از ترخیص در انبارها احتکار شدند در واقع کالا به بازار نمی‌رود؛ لذا از رئیس‌جمهور می‌خواهیم در رابطه با کالاهای محدود شده و کالاهایی که احتکار و با چند برابر قیمت به فروش می‌رسند، فکری اساسی کند.

بیقراری ترامپ برای توافق با ایران

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در جمع کهنه‌سربازان آمریکایی در شهر کانزاس گفت: «من آمریکا را از توافق هسته‌ای یکجانبه و وحشتناک ایران خارج کردم و ایران دیگر آن کشور سابق نیست.» ترامپ اضافه کرد: «باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد، اما آماده توافق واقعی هستیم، نه توافقی که توسط دولت قبلی حاصل شد و فاجعه بود


رأی دیوان بین‌المللی دادگستری به نفع ایران

به دنبال شکایت دولت جمهوری اسلامی ایران علیه دولت آمریکا، رئیس دیوان بین‌المللی دادگستری طی نامه‌ای رسمی خطاب به پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ضمن اعلام زمان رسیدگی به شکایت دولت ایران درباره بازگشت یکجانبه تحریم‌های دولت آمریکا، تأکید کرد: از هر گونه اقدام جدید اجتناب کنید و شرایط را تغییر ندهید.


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: