به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۰۹۵
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی:
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی اجرای قوانین ممنوعیت بکارگیری «دوشغله‌ها» و «بازنشسته‌ها» را موجب تحرک و پویایی دستگاه‌ها دانست و افزود: در شرایط فعلی بیکاری جوانان متخصص و تحصیلکرده غیر قابل تحمل شده ست.
عبدالرضا مصری در گفتگو با خبرنگار مرصاد در خصوص قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشسته‌ها در مشاغل دولتی اظهار داشت: آنچه در قانون آمده است اعم از در قانون مدیریت خدمات کشوری، نیروهای مسلح و قوانین دیگر، عمر مفید کاری برای اشخاص در نظر گرفته شده است.

وی افزود: این عمر مفید کاری 30 سال خدمت و برای افرادی که کارشناسی ارشد به بالا هستند با درخواست کارمند و موافقت دستگاه تا ۳۵ سال قابل ارتقاست.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از آن نیز افراد بازنشسته می شوند تا به دلیل تغییراتی که از نظر سن و سال اتفاق می‌افتد دستگاه بتواند مرتب جایگزین داشته باشد و افرادی که تا ۳۵ سال کار می کنند بعد از آن به دور از استرس زندگی آرامی داشته باشند.

مصری تصریح کرد: البته مدت زیادی بود که به دلیل نیازی که وجود داشت بازنشسته‌ها به‌کارگیری می‌شدند؛ یک دسته از بازنشسته‌ها واقعاً به وجود آنها نیاز بود چون دارای تجربه و تخصص بودند که مورد نیاز کشور بود، یک عده هم دوست و آشنایی داشتند و دوباره به کار گرفته می‌شدند و عده‌ای دیگر هم چون کسی را نداشتند علی رغم توانایی جذب نمی شدند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرفی دیگر وضعیت بیکاری در کشور به نقطه غیر قابل تحمل رسیده و شاهد این همه جوان بیکار تحصیل کرده و متخصص هستیم که می توان با کنار رفتن این افراد جوانان را جایگزین کرد.

وی خاطرنشان کرد: دو بحث مهم «چندشغله‌ها» و «بازنشسته‌ها» مدتهاست که در مجلس جاری است و اگر این قوانین انجام بگیرد تعداد زیادی جایگزین می‌شوند به همین دلیل در روزهای گذشته موضوع بازنشسته‌ها در دستور کار قرار گرفت.

مصری بیان داشت: این قانون ممنوعیت را برای اشتغال مجدد بازنشسته‌ها به استثنای آنچه در قانون تصویب شده مثل ریاست جمهور و سه بند الف و ب و ج قانون مدیریت خدمات کشوری چون ساز و کار آنها قانونی است و ما نمی توانیم آنرا تغییر بدهیم.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: قانون اساسی برای برخی پست‌ها مثل نماینده‌های مجلس و رئیس جمهور سن تعیین کرده است و عموما آنهایی که انتخابی است مثل نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و وزرا مشمول نمی‌شوند.

وی بیان داشت: از بند د به بعد در قانون مدیریت خدمات کشوری شامل استانداران و مدیران تا کارمندان را شامل می‌شود و دستگاه‌های دولتی، وابسته به دولت و شرکت‌های دولتی نمی‌توانند آنها را در زمان بازنشستگی مشغول به کار کنند.

مصری تصریح کرد: قانون ظرف 2 ماه فرصت داده تا این افراد تسویه کنند وگرنه در حکم تصرف اموال عمومی تصور شده و قابل پیگیری است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در خصوص حضور برخی بازنشسته‌ها به عنوان مشاور در دستگاه‌های دولتی نیز گفت: هرجایی که پرداختی برای این اشتغال صورت بگیرد مشمول این قانون است در قانون عنوان بکارگیری مطرح شده شامل نیروهای قراردادی، مشاور و ساعت کار معین هم می‌شود.

وی در مورد آمار تعداد بازنشسته‌ها در دستگاه‌ها نیز گفت: آماری در این زمینه نداریم اما در سطح کشور تعداد این بازنشسته ها بسیار زیاد است و البته در مرکز به دلیل حضور وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی این تعداد بیشتر است.

مصری همچنین بر ضرورت بکارگیری جوانان با این قانون تاکید کرد و گفت:‌وقتی بازنشسته ها به کار گرفته نشوند ورودی های اضافه می شوند و جوان ها به کار گرفته می شوند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: