به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۰۹۳
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱

ادامه تغییرات در دولت

هیئت دولت در جلسه امروز خود به عبدالناصر همتی به‌عنوان رئیس‌کل جدید بانک مرکزی رأی اعتماد داد تا سیف، زنگ اول تغییرات دولت را به صدا در آورد. همزمان نوبخت در جمع خبرنگاران از استعفایش از همه سمتهای دولتی گفت تا دست رئیس جمهور برای تغییرات باز باشد. خبرها از احتمال تغییر چند وزیر کابینه نیز حکایت دارد.

اسرائیل و متحدانش در تیررس سلاح جدید سپاه

سپاه پاسداران به موشک‌های هوا به زمین کروز نقطه زن با برد هزار و 500 کیلومتر دست یافته و قرار است به‌زودی این موشک‌ها روی جنگنده‌های سوخو ۲۲ سپاه نصب شوند. امروز طی مراسمی با حضور سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مراسم تحویل دهی 10 فروند جنگنده سوخو 22 که به دست متخصصان نیروی هوافضای سپاه اورهال شده‌اند، برگزار شد و در در حاشیه این مراسم، سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده با بیان خبر مذکور، گفته است: با این ارتقا، این جنگنده بمب افکن‌ها قادر به حمل و بهره برداری بمب‌های هوشمند و نقطه زن سیمرغ خوشه‌ای، موشک‌های هوا به زمین و هوا به هوا، انتقال اطلاعات از پهپاد‌ها در فواصل چند کیلومتری خواهند بود.

تغییر آرایش ترامپ در ستاد جنگ اقتصادی

در پی ناکامی‌های دولت آمریکا برای شکستن مقاومت ملت ایران ترامپ به تغییراتی در داخل دولت روی آورده است. یکی از تحولاتی که حجم کار و تمرکز خزانه‌داری آمریکا در مسئله ایران از یک سو و نگرانی واشنگتن از ناکامی در اجرای موثر تحریم‌ها را نشان می‌دهد، افزایش چند ده نفری نیروی کار متمرکز بر پرونده ایران در این وزارتخانه است. در ماه‌های اخیر تعداد کارشناسان خزانه‌داری آمریکا که مستقیما روی نحوه اعمال موثر تحریم‌ها علیه ایران کار می‌کنند، از 300 به 380 نفر افزایش یافته است. این در حالی است که معاونت تروریسم و اطلاعات مالی خزانه‌داری آمریکا جمعا حدود 700 نیرو دارد.

ادامه انتقادات اصلاح طلبان از روحانی

«محمد سلامتی»، فعال اصلاح‌طلب و دبیر کل سازمان منحلّه مجاهدین، در مصاحبه با روزنامه آفتاب یزد در توضیح اینکه دولت در حوزه اقتصادی چه باید بکند توضیحاتی را ارائه کرده است. او با بیان اینکه خوش بینی بیش از حد دولت روحانی به برجام مانع برخی فعالیت‌ها شد، تأکید می‌کند: ضمنا باید اضافه کنم که معمولا دولت‌ها برای موفقیت درعرصه اقتصادی باید اولا برنامه مشخصی داشته باشند و ثانیا برای اجرای آن افراد همفکر و هماهنگ را انتخاب کنند. متاسفانه دولت‌های یازدهم و دوازدهم فاقد هر دو این مهم بوده و هستند.

اعتراف نماینده حامی دولت به کرختی کابینه

محمود صادقی به تابناک گفته است: از وزرای اقتصادی سوالات جدی وجود دارد و استیضاح به صورت جدی مطرح است. به نظر می‌رسد که کابینه دوازدهم نسبت به کابینه یازدهم تنزل پیدا کرده است. انتظار می‌رفت که یک کابینه جوانتر، طراح‌تر و چابک‌تری در این کابینه باشد اما متاسفانه کل این کابینه دچار کرختی و پیری و خستگی شده است!

پیشنهاد خانیکی برای رسمیت دادن به هنجار شکنی

«هادی خانیکی»، از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و مشاور رئیس دولت اصلاحات به تازگی در بخشی از مصاحبه خود با روزنامه ایران طی اظهاراتی گفته است:

«ما مرتب در حال تقسیم‌بندی هستیم و خود این تقسیم‌بندی‌ها نشان‌دهنده‌ شتاب تغییر است. اگر این تغییر شناخته شود، به‌دنبال آن تفاوت و تکثر می‌آید و مجدداً در پس آن ضرورت گفت‌وگو برای کم کردن این شکاف‌ها مطرح می‌شود، اما اگر تغییر به رسمیت شناخته نشود، درست مثل داستان همان دختر جوان، مائده هژبری، که در یک زمینه‌ متفاوتی از هنجارها و ارزش‌های جامعه‌ سنتی می‌زیست، این ناهمزبانی یا این تصادم و طرد نسلی به نتیجه‌ای سیاسی می‌انجامد که امثال مائده هژبری را در برابر فرهنگ و آموزش رسمی قرار می‌دهد، اما اگر آن تفاوت را به رسمیت بشناسیم، توانمندی‌هایی به جامعه بخشیده می‌شود که در گذشته وجود نداشته است؛ از جمله توانایی "مدارا و گفت‌وگو با یکدیگر".»

پرده ای جدید از نمایش خرید بویینگ و ایرباس

مشاور وزیر راه و عضو تیم مذاکره‌کننده برای خرید هواپیما می‌گوید تلاش می‌کنیم قراردادهای خرید هواپیما تا انتخابات مجلس آمریکا فسخ نشود.

اصغر فخریه کاشان در گفت‌وگو با ایلنا و درباره سرنوشت قراردادهای خرید هواپیما از سه شرکت ایرباس، بویینگ و ای.تی.آر تاکید کرد: ترجیح ما این است که قراردادهای خرید هواپیما از شرکت ایرباس، بویینگ و ای‌.تی.آر در حالت فعلی باقی بمانند و فسخ نشوند تا اینکه شرایط مجددا احیا شود اما سه شرکت ایرباس، بویینگ و ای.تی.آر بنابر الزام قانونی مجبور به فسخ قراردادها هستند و ما برای تمام این موارد در حال مذاکره با شرکت‌ها هستیم.

وی می گوید: در صورت فسخ قراردادها تحت تاثیر خروج آمریکا از برجام، زیان و خسارتی متوجه 3 شرکت نمی‌شود!

این ماجرا مجددا، داستان بدعهدی شرکت فرانسوی توتال بدون تحمل جریمه و خسارت را تداعی می‌کند و این پرسش را پیش می‌کشد که چرا دستگاه‌های دولتی، بر امضای قراردادهای نمایشی این چنینی- بدون پیش‌بینی جبران خسارت بدعهدی- اصرار داشته‌اند؟ و اصلا اینکه «اگر در شرایط دیگری غیر از برجام، فسخ قرارداد می‌کردند، باید خسارت به ایران می‌دادند» یعنی چه؟! یعنی از ابتدا اطمینان و یقین داشتند که برجام نقض خواهد شد و بنابراین شرکت‌های غربی را پیشاپیش، از جبران خسارت نقض عهد استثنا کردند؟ آیا خود این کار، چراغ سبز نقض برجام و قراردادهای پس از آن نبود؟ با این وصف، چرا وعده‌های دهان پرکن درباره عواید و مزایای برجام به مردم دادند؟!

نارضایتی روحانی از عملکرد آخوندی

رئیس کمیسیون عمران مجلس می‌گوید اختلاف روحانی با عباس آخوندی، منجر به تصمیم تفکیک وزارت راه از وزارت شهرسازی شده است. محمدرضا رضایی‌کوچی در گفت‌وگو با ایلنا درباره احتمال خروج «عباس آخوندی» از کابینه دولت دوازدهم، اظهار داشت: شاید عملکرد یک وزیر به تنهایی خوب باشد اما امروز کارها تیمی پیش می‌رود و اعضای کابینه باید به یکدیگر اعتماد داشته باشند و بتوانند هر یک اقدامات دیگری را تکمیل کنند اما متاسفانه در حال حاضر نه تنها در کابینه دولت این اعتماد بین وزرا وجود ندارد بلکه در برخی مواقع یکدیگر را تضعیف می‌کنند.
رضایی‌کوچی همچنین درباره عملکرد وزیر راه و شهرسازی در بخش مسکن تاکید کرد: در بخش مسکن اختلاف نظر جدی بین رئیس جمهوری و وزیر راه‌ و شهرسازی وجود دارد و به همین دلیل رئیس جمهوری به دنبال تفکیک وزارت راه و شهرسازی از یکدیگر است. تصمیم بر جدایی وزارت راه و ترابری از مسکن و شهرسازی ناشی از این است که آقای روحانی بر این باور است که وزیر در حوزه مسکن کارنامه خوبی نداشته است.

اقدام جدید دولت برای پیگرد متخلفان واردات خودرو

بر اساس نامه نگاری روز گذشته یک مقام مسئول اقتصادی با تعدادی از مدیران اجرایی،وی با اشاره به دستور صریح رئیس جمهور مبنی بر جلوگیری از ترخیص خودروهای باقی مانده از پرونده سفارش‌های نامعتبر و غیرقانونی که حدود 6400 دستگاه خودروی سواری است، اعلام کرده: مقرر شده است مسئولان بخش مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک برای پیگیری این موضوع و آغاز هرچه سریع‌تر اقدامات قضایی این پرونده، اقدام کنند.

تذکر نظارتی به مسئولان درباره خرج‌های صندوق امید

یک مقام ارشد اجرایی در ابلاغیه‌ای به همه مسئولان اقتصادی کابینه، به آن‌ها متذکر شده با توجه به تصمیم جدید هیئت دولت، وجوهی که از محل درآمد عمومی کشور در اختیار صندوق کارآفرینی امید قرار می‌گیرد، از این پس مشمول برخی دستورات مهم قانون محاسبات عمومی خواهد بود مانند الزام دستگاه مذکور به انحصار پرداخت‌های خود از طریق حساب‌های بانکی مجاز که با تایید بانک مرکزی افتتاح می‌شود.

بازداشت عوامل کشف حجاب در دزفول

خبر اول اینکه مسئول ستاد امر به معروف و نهی از منکر دزفول گفت: 6 نفر از بانوانی که در مناطق تفریحی این شهرستان اقدام به کشف حجاب و انتشار تصاویر در فضای مجازی کرده بودند، دستگیر شدند. به گزارش ایرنا، حسن دزفولی افزود: در روزهای گذشته چند نفر در مناطق تفریحی شهرستان دزفول با وضعیتی به دور از شئون اسلامی اقدام به هنجارشکنی و کشف حجاب کرده و تصاویر و فیلم‌های خود را در فضای مجازی به اشتراک گذاشته بودند که موجب سوء استفاده شبکه‌های معاند نظام شد. وی افزود: در این خصوص چهار نفر از عوامل کشف حجاب چند شب پیش شناسایی و دستگیر شده و با پیگیری و اشراف اطلاعاتی بامداد سه‌شنبه نیز 2 نفر دیگر در اقدام مشترک بسیج و پلیس امنیت اخلاقی شناسایی و دستگیر شدند. ستاد امربه معروف و نهی از منکر دزفول روز دوشنبه نیز از دستگیری پنج دختر که اقدام به هنجارشکنی در سطح شهر دزفول کرده بودند، خبر داد.

گزارش آمریکایی از ضعف پمپئو مقابل ایران

اندیشکده شورای آتلانتیک در گزارشی به اقدامات امریکایی‌ها علیه ایران پرداخته و به قلم «باربارا اسلاوین» مدیر برنامه «آینده ایران پیشگام» در این اندیشکده ، سخنرانی وزیر امور خارجه امریکا در جمع معدودی از ایرانیان مخالف را عجیب و غریب خوانده است. در این گزارش با اشاره به اینکه استقبال چشمگیری از سوی ایرانیان مقیم امریکا از این برنامه نشده، آمده است که برخی از بزرگ‌ترین حامیان سخنان پمپئو که از نومحافظه‌کاران غیر ایرانی بودند و برای نابودی برجام از هیچ اقدامی فروگذار نکرده‌اند، در این سخنرانی حضور پررنگی داشتند. در انتهای این گزارش هم با اشاره به تهدید توئیتری ترامپ آمده است: اما چیزی که در اینجا به دست فراموشی سپرده شده، این است که شاید مردم ایران پذیرای تغییرات باشند اما نه به قیمت انقلابی خونبار یا جنگی ویرانگر و در این میانه شاید تنها جمعیت انگشت‌شماری باشند که به ترامپ برای ایجاد تغییراتی مناسب اعتماد کرده‌اند.

نامه ایران به سازمان ملل درباره یک اقدام امریکا

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت، خواستار توقف سیاست‌های امریکا در حمایت از گروهک منافقین شد و تأکید کرد: مسئولیت بین‌المللی جرایم تروریستی این گروهک، متوجه دولت امریکا است. به گزارش تابناک، غلامعلی خوشرو در نامه‌ای به تاریخ 26 تیرماه امسال به شورای امنیت پیرو نامه‌های پیشین در 13 دی‌ماه، 21 مهرماه و 29 خرداد سال 1396 توجه این شورا را به نکاتی درباره حمایت امریکایی‌ها از منافقین جلب کرده و خواستار ثبت این نامه به عنوان سند این شورا شده است. در بخشی از نامه خوشرو آمده است: برخلاف ادعاهای اخیر گمراه کننده این گروه تروریستی، ادله و شواهد کافی مبنی بر تداوم ایدئولوژی انحرافی خطرناک و شیوه رفتار مطرود و همچنین دخالت در عملیات تروریستی وجود دارد که مسئولیت بین‌المللی همه آنها با ایالات متحده است.

کمربند امنیتی روسیه برای سرزمین های اشغالی

یک مقام ارشد رژیم جعلی اسرائیل با بیان جزئیات دیدار اخیر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل مدعی شد: «روسیه متعهد شده که یک کمربند امنیتی تا ۱۰۰ کیلومتری مرزهای شمالی اسرائیل ایجاد کند.» به‌گزارش ایلنا، مقامات تل‌آویو در این دیدار بر درخواست‌های خود مبنی بر خروج همه نیروهای ایران از سوریه، تخلیه این کشور از همه موشک‌های دوربرد و همه تأسیسات ساخت موشک‌های هدایت از راه دور تأکید کرده و از مسکو خواستند که تضمین کند سامانه‌های دفاع هوایی که در برابر سلاح‌های فوق‌الذکر سپر حفاظتی ایجاد می‌کنند نیز باید از سوریه خارج شوند. این مقام رژیم صهیونیستی در پاسخ به این سؤال که مقامات روسیه چه واکنشی به درخواست اسرائیل داشتند، گفت: «آنها با دقت گوش کردند، آنها درخواست‌های ما را می‌دانند؛ اما امروز اطلاعات بسیار جزئی و زیادی دریافت کردند. اسرائیل برای روس‌ها برخی اطلاعات محرمانه را فاش کرد.» دیروز همچنین ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک گزارش کرد، هواپیمای حامل لاوروف بعد از آنکه در ساعت 21 به وقت مسکو روز دوشنبه از فرودگاه بن گوریون شهر تل‌آویو به هوا برخاسته، در برلین آلمان به زمین نشسته است.

تصویب یک فوریت کاهش بازداشت موقت

نمایندگان مجلس با یک فوریت طرحی موافقت کردند که در صورت تصویب نهایی مدت زمان بازداشت موقت کاهش می‌یابد. یک فوریت طرح اصلاح ماده ۲۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری در جلسه علنی دیروز در دستور کار مجلس قرار گرفت و پس از اظهارات موافقان و مخالفان با ۱۵۲ رای موافق، ۲۷ رای مخالف و ۸ رای ممتنع به تصویب رسید. در ماده واحده این طرح آمده است: در کلیه جرائم هر گاه تا یک ماه به علت صدور قرار تامین، متهم در بازداشت بماند و پرونده اتهامی او منتهی به تصمیم نهایی در دادسرا نشود، بازپرس مکلف به فک و تخفیف قرار تامین است. اگر علل موجهی برای تهدید قرار وجود داشته باشد، با ذکر علل مذکور و تایید دادستان فقط برای یک بار و حداکثر تا یک ماه قرار تمدید و مراتب به متهم ابلاغ می‌شود.

وزیر نفت مجلس را قانع کرد

نمایندگان با ۸۷ رای موافق، ۸۹ رای مخالف، ۵ رای ممتنع، سوال از وزیر نفت را وارد ندانستند و از توضیحات زنگنه قانع شدند. بیژن زنگنه عنوان کرد: برخی فکر می‌کنند چون در شرکت‌های داخلی سفارش نمی‌دهیم بنابراین از خارج لوله وارد می‌کنیم، اما لازم است بدانیم که 3 هزار میلیارد تومان بدهی قطعی پیمانکاران روی دست ما مانده است که نمی‌توانیم آن را پرداخت کنیم و این یعنی اعتبار لازم وجود ندارد، نه اینکه از خارج لوله وارد می‌کنیم.

فرصت دو هفته‌ای به وزیر علوم

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از جزئیات جلسه دیروز نمایندگان با وزیر علوم خبر داد. میرحمایت میرزاده درباره جلسه دیروز کمیسیون آموزش و تحقیقات که به بررسی استیضاح وزیر علوم اختصاص داشت، گفت: غلامی وزیر علوم و نمایندگانی که درخواست استیضاح این وزیر را داشتند در جلسه کمیسیون حاضر شده و به بررسی موضوعات مطروحه پرداختند. سوالات نمایندگان بیشتر در خصوص افت شدید سطح علمی در کشور، عدم فعالیت بهینه وزارت علوم، به کارگیری بازنشستگان در مدیریت و عدم ساماندهی تشکلات دانشجویی بود. وی ادامه داد: وزیر علوم هم درباره این مباحث توضیحات مفصلی را ارائه داد و قرار بر آن شد که نایب رئیس کمیسیون آموزش به همراه نمایندگانی که خواستار استیضاح بودند با وزیر و مسئولان وزارت علوم میزگردی را تشکیل دهند و آقای غلامی در آن نشست مدارک و دلایل خود را به نمایندگان ارائه دهد که درصورت قانع شدن، نمایندگان از درخواست استیضاح صرف‌نظر کنند.

موافقت لاریجانی با ادغام دو فراکسیون

رئیس مجلس نظر مساعد خود را برای ادغام دو فراکسیون سیاسی مجلس اعلام کرد. پس از انتخابات هیأت‌رئیسه مجلس تعدادی از نمایندگان جلسه‌ای را با علی لاریجانی رئیس قوه مقننه درباره کارکرد فراکسیون‌ها برگزار کردند که در این جلسه به لاریجانی پیشهاد می‌شود با مدیریت وی فراکسیون اصولگرایان و مستقل با یکدیگر ادغام شوند.

در این جلسه نمایندگان به رئیس مجلس می‌گویند که دو فراکسیون مستقلان و ولایی 190 عضو دارد و می‌توانند در قالب یک فراکسیون اثرگذاری بیشتری داشته باشند و با تشکیل یک فراکسیون مستقل مشخص می‌شود که اکثریت و اقلیت در مجلس چه کسانی هستند؟ و مسئولیت تصمیمات با چه کسانی است؟

آستان قدس در انتظار تأسیس بانک قرض‌الحسنه

تولیت آستان قدس رضوی(ع) گفت: قریب به یک سال است که منتظر صدور مجوز بانک مرکزی برای تأسیس و راه‌اندازی بانک قرض‌الحسنه آستان قدس رضوی هستیم. حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی گفت: تاکنون حسابرسی آستان درون‌سازمانی بود و از زمانی که آمدیم این حسابرسی برون‌سازمانی شده است. آماری که دارم جز یک مورد بقیه شرکت‌ها از نظر حسابرسی مقبول بوده‌اند. سمت‌وسوی ما انضباط مالی است و درصدد هستیم این شفافیت مالی بیشتر شود چون در بیرون نسبت به درآمد و هزینه آستان قدس شایعه زیاد است و علاقه دارم این شفافیت باشد. به مردم عرض می‌کنم که اساس گردشگر اقتصادی آستان قدس مبتنی بر نذر و وقف خود مردم است.

رضایت نمایندگان از گزارش آذری

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: نظرات نمایندگان نسبت به پاسخ‌ها و گزارشات وزیر مثبت بود و مقرر شد که در هفته‌های آینده نیز جلسات دیگری برای بررسی موضوعات مربوط به این وزارتخانه برگزار شود. علی کاظمی درباره ارائه گزارش از سوی آذری جهرمی وزیر ارتباطات به اعضای کمیسیون اختصاص داشت، گفت: وزیر ارتباطات به ارائه گزارشات درآمدی پرداخت و اعضای کمیسیون سوالاتی را از آذری جهرمی مطرح کردند که او هم به سوالات نمایندگان پاسخ داد و پس از آن گزارشی را از عملکرد وزارتخانه ارائه داد. وی اظهار داشت: نظرات نمایندگان نسبت به پاسخ‌ها و گزارشات وزیر مثبت بود و مقرر شد که در هفته‌های آینده هم جلسات دیگری برای بررسی موضوعات مربوط به این وزارتخانه برگزار شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: