به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۰۶۹
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲
وقتی حسن بن محبوب از کیفیت صداها از امام رضا (ع) سؤال می‌کند، امام اشاره به صداهایی در ماه رجب می‌کنند که دو صدای آن تحقق قسمت‌هایی از آیات قرآن است. در صدای سوم، مردم دعوت به اطاعت از امیرالمؤمنین (ع) می‌شوند؛ بنابراین این مسئله گویای رجعت حضرت در آخرالزمان و نقش بزرگشان در امر فرج است.
مسعود سلطانی- مسئله مهدویت از آن دست موضوعاتی است که همه اهل بیت درباره آن به بیان نکاتی ارزشمند پرداخته اند و هریک به ابعادی از این واقعه مهم در تاریخ بشر اشاره داشته اند. از این روست که مشاهده می کنیم در دسته بندی موضوعی احادیث ائمه، آخرالزمان و ظهور بیشترین تعداد احادیث را به خود اختصاص دادهاند. لذا به مناسبت ولادت با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) احادیث مربوط به مهدویت و امر ظهور را مورد بررسی قرار میدهیم.

حسن بن محبوب از امام رضا (ع) نقل میکند: «لاجرم آشوب «صمّاء صیلم» رخ مى‏دهد که زیرکان و اشخاص با احتیاطى که از خواص ما هستند به آن ورطه کشیده مى‏شوند و این به هنگامى است که شیعیان، سومین (امام) از اولاد مرا از دست بدهند.

اهل آسمان و زمین بر وى مى‏گریند و چه بسیارند مؤمنینى که موقع از دست رفتن «ماء معین» آب صاف و زلال و جارى (قائم) متأسف و تشنه و حیران و محزون هستند. گویا آنان را مى‏بینم که ندایشان مى‏کنند و آن صدا از دور شنیده مى‏شود؛ چنان که از نزدیک شنیده مى‏شود و آن صدا براى اهل ایمان رحمت و براى کافران عذاب است.

حسن بن محبوب عرض کرد: آن صدا چیست؟ فرمود: در ماه رجب سه صدا از آسمان شنیده مى‏شود: صداى اول این است: «أَلا لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمِینَ» [یعنى:آگاه باشید لعنت خدا بر ظالمین باد] (هود، آیه 18)

صداى دوم مى‏گوید: «أَزِفَتِ الْآزِفَة؛ نزدیکشونده نزدیک شد». (نجم، آیه 53)

و در صداى سوم شخصى را آشکارا در سمت خورشید مى‏بینید که مى‏گوید: «این امیرالمؤمنین است که براى کشتن بیدادگران حمله مى‏آورد.»

همچنین در روایت حمیرى آمده است: در صداى سوم بدنى از نزدیک خورشید دیده مى‏شود که مى‏گوید: «خداوند فلانى را فرستاد، سخنان او را بشنوید و از او پیروى کنید؛ إِنَّ اللَّهَ بَعَثَ فُلَاناً فَاسْمَعُوا لَهُ وَ أَطِیعُوا»

و هر دو راوى گفته‏اند: در این موقع فرج (و آزادى) مردم فرا مى‏رسد و آنان که مرده‏اند دوست مى‏داشتند که در آن وقت زنده مى‏بودند و خداوند دلهاى مردم با ایمان را التیام و شفا مى‏بخشد؛ «وَ یَشْفِی اللَّهُ‏صُدُورَ قَوْمٍ مُؤْمِنِینَ‏.» (توبه، آیه 14)

ذکر چند نکته درباره حدیث فوق:

مقصود از سومین اولاد امام رضا (ع) کیست؟

برخی علمای اهل حدیث درباره این جمله امام رضا (ع): «شیعیان، سومین (امام) از اولاد مرا از دست بدهند.» اینطور گفته اند: باید توجه داشت که امام زمان فرزند چهارم آن حضرت است، پس لابدّ مراد فقدان امام عسکری (ع) است که او اولاد سوم آن حضرت است و یا اینکه «رابع» به «ثالث» تحریف شده است و ترجمه آن طور آمده که با هر دو بسازد.

معرفی سه دوره در زمان ظهور

با کمی تأمل در روایت، متوجه میشویم که امام رضا علیهالسلام سه دوره را معرفی میکنند:

1- دوران غیبت

2- دوران قبل از ظهور و یا دوره آخرالزمان با آغاز شدن ماجراهای غیر عادی و شنیده شدن صداهایی از آسمان در پهنه عالم

3- دوران ظهور (بند آخر حدیث)

دو ندای قرآنی در ماه رجب

وقتی حسن بن محبوب از کیفیت صداها از امام رضا (ع) سؤال میکند، امام اشاره به صداهایی در ماه رجب میکنند که دو صدای آن تحقق قسمتهایی از آیات قرآن است. در صدای سوم، مردم دعوت به اطاعت از امیرالمؤمنین (ع) میشوند؛ بنابراین این مسئله گویای رجعت حضرت در آخرالزمان و نقش بزرگشان در امر فرج است.

فرج ما با فرج امام همراه است

کلیت برنامه خداوند در این حدیث مشخص است و آن امر فرج است؛ بنابراین امر فرج، هم اسباب ظهور امام زمان (عج) را فراهم میکند که فرج اهلبیت علیهمالسلام است و هم رحمت بر مؤمنین جاری میکند که به صورت شفای صدور است. با این توضیحات این حدیث که «انْتِظَارِ أَمْرِنَا وَ أَمْرِکُمْ وَ فَرَجِنَا وَ فَرَجِکُم؛ انتظار امر ما و امر شما فرج ما و فرج شماست» بیشتر برای ما ملموس میشود. (منبع: غیبت طوسی، ص 440؛ الخرائج، ج3، ص 1169)

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: