به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۰۴۰
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳
اخبار 24 سعت گذشته:

این هم از فهم سیاسی آشنا!

حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور اخیراً پیشنهاد داده که ایران با امریکای ضدترامپ مذاکره کند. روزنامه آفتاب یزد این پیشنهاد را عجیب، غیرممکن و باعث شگفت‌زدگی خواند. آفتاب یزد نوشته که «واکنش‌ها در داخل آن هم از سوی حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهور بسیار عجیب بود و بسیاری را نسبت به اظهارات خود شگفت‌زده کرد. او مسئله گفت: وگو با امریکای ضد ترامپ و با غرب منهای ترامپ را مطرح کرد، در حالی که این اظهارات او قبل از هر چیز این ابهام را به وجود می‌آورد که آیا مقصود آشنا از گفت: وگو با امریکای ضد ترامپ مذاکره با مخالفان ترامپ در امریکا به ویژه دولتمردان سابق امریکا و همچنین گفت: وگو با مخالفان رئیس کاخ سفید در میان اعضای اتحادیه اروپاست؟ این مهم چگونه امکان‌پذیر است؟ ارتباط با امریکا بدون ترامپ در حالی که بخش‌های مختلف حاکمیت ایالات متحده قبل از هر چیز به استراتژی خود پایبندند و از خط قرمز خود به ویژه در برابر کشور‌های مخالف عبور نخواهند کرد، قطعاً ممکن نخواهد بود. بنابراین هر اندازه هم که ترامپ در داخل مخالفانی داشته باشد این مخالفان با ایران علیه ترامپ وارد گفت: وگویی مستقل از سیاست حاکمیت امریکا نخواهند شد.» آفتاب یزد در ادامه با علی بیگدلی، کارشناسی مسائل بین‌الملل گفت‌وگو می‌کند و از قول او می‌نویسد: «پیشنهاد آشنا بسیار عجیب و غیرممکن است. اگرچه اکنون فضای داخلی امریکا علیه ترامپ است، اما این اختلاف به هیچ‌وجه فضای مساعدی برای ایران باز نمی‌کند. از این رو سخن آشنا ناشی از عدم تخصص و بی اطلاعاتی اوست.»پیشنهاد مشاور روحانی نشان می‌دهد او حتی در زمان دل بریدن از یک امریکایی مسئول، به یک امریکایی غیر مسئول و فاقد قدرت دل می‌بندد! و اینچنین فهم نازل سیاسی خود را لو می‌دهد. آقای رئیس‌جمهور حرف‌های مشاورانت را گوش کن و خلاف آن عمل کن!

رد پای سلبریتی‌ها در تخلفات ثامن

روزنامه شرق از نام دو مجری معروف تلویزیون در لیست دریافت‌کنندگان تسهیلات نامتعارف از مؤسسه ثامن‌الحجج خبر داد. شرق در گزارشی ادعا کرده است که «موارد تخلف پرونده مالی ثامن‌الحجج مورد‌های عجیب دیگری نیز دارد؛ هزینه‌های میلیاردی به نام تبلیغات برای دو مجری تلویزیون. در تاریخ ۱۴/۱۲/۹۱ و ۴/۷/۹۲، مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون تومانی و ۴۰۰ میلیون تومانی را به حساب «م. م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م. م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریباً ناچیز است. «م. م» از مؤسسه ثامن‌الحجج یک وام دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومانی دریافت کرده که تنها ۸۰۰ میلیون تومان آن را بازگردانده است که البته این رقم بازگشتی را از هدیه دریافتی (۵۸۰ میلیون تومان) کم کنیم، به عدد ۲۲۰ میلیون تومان می‌رسیم که در واقع از جیب «م. م» خرج شده و در مقابل ۲ میلیارد‌و ۷۸۰ میلیون تومان را در حساب خود نگه داشته است. ثامن‌الحجج به مجری معروف دیگر تلویزیون «ا. ع» هم بی‌توجه نبوده و به حساب او هم ۳ میلیارد تومان در قالب هزینه تبلیغات واریز کرده است.»این پرونده همچون سایر پرونده‌های مفاسد اقتصادی نیاز به ورود جدی دستگاه قضا مطابق با مواضع ریاست قوه دارد که همواره بر رسیدگی جدی به پرونده مفاسد اقتصادی تأکید کرده است.

آغاز پخش رادیویی مسابقات کشتی و فوتسال زنان

سید غلامرضا میرحسینی، مدیر رادیو ورزش گفت: رادیو ورزش به پخش زنده رقابت‌های لیگ فوتسال و کشتی کلاسیک زنان با گزارشگری بانوان اقدام کرده است. در گام اول لیگ فوتسال بانوان را پوشش خواهیم داد و با شروع مسابقات کشتی کلاسیک بانوان، پخش این مسابقات هم با بانوان گزارشگر در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مشکل‌آفرینان از زیادی مشکلات می‌گویند!

محمدرضا خاتمی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌و‌گویی با روزنامه همشهری گفته که «واقعیت این است که ما از انقلاب تاکنون، تجمع این همه مشکل با هم را نداشته‌ایم، همواره مسائل و موضوعاتی مثل تقسیمات کشور یا ورشکستگی مؤسسات مالی بوده که در سال‌های گذشته هم محل اعتراض قرار گرفته، اما اینکه در این حد انباشت مسئله داشته باشیم که هر روز و یکباره و پی در پی آن‌ها را شاهد باشیم وضعیت بی‌سابقه‌ای است.»این البته عادت اصلاح‌طلبان است که وقتی قدرت را در دست می‌گیرند، مدام از این بگویند که مشکلات بی نظیر و متفاوت و بیشتر از سایر دولت‌ها پیش روی آنهاست و یا آنکه نمی‌گذارند کار کنند تا توجیه ناکارآمدی‌ها و عملکرد‌های اشتباه‌هایشان باشد. زمانی هم که دولت دست محمد خاتمی بود، همین حرف‌ها را می‌زد و حتی مدعی بود که برای دولت او هر ۹ روز یک بحران ایجاد می‌شود!علاوه بر این، مشکلاتی که محمدرضا خاتمی می‌گوید، حاصل نگرش و عملکرد خود آنهاست. اول انقلاب کسی مثل اصلاح‌طلبان نبود که بخواهند هم سیاست‌ورز باشند و هم روشنفکر و هم در ساختار قدرت سهم داشته باشند و هم شعار‌های اپوزیسیونی بدهند! هم انقلابی باشند و هم امید غرب برای تغییر! که بخواهند هم ولایت فقیه باشد و هم دموکراسی غربی؛ هم امام پدر باشد و هم هابرماس! بازی دو سره اصلاح‌طلبان در برابر حاکمیت و ملت همیشه مشکل‌آفرین بوده و وقتی قدرت را هم در دست می‌گیرند، این مشکل‌آفرینی بیشتر می‌شود. یک روز دعوای کوی دانشگاه راه می‌اندازند، روز دیگر رد نقش‌آفرینان همین غائله را در کاخ سفید می‌بینیم. یک روز زیر میز انتخابات می‌زنند و با برپا کردن فتنه داخلی، روی دشمن خارجی را زیاد می‌کنند و در آتش تحریم‌ها دمیده می‌شود و بعد رد مهره‌های اصلی فتنه را در آن سوی مرز‌ها می‌بینیم. مشکلات همیشه هست؛ اما اولاً نباید بزرگ‌نمایی شود؛ خصوصاً از سوی کسی که در همین مصاحبه می‌گوید که «رواج یأس میان مردم بزرگ‌ترینبراندازی است» و ثانیاً کسانی که خود از مشکل‌آفرینان بوده‌اند، آیا حق دارند بگویند مشکلات زیاد است؟!روزنامه همشهری سال‌هاست به عنوان یک روزنامه شهری و اجتماعی شناخته می‌شود، اما گویا با انتقال مدیریت آن به اصلاح‌طلبان، همین اندک تریبون مشکلات اجتماعی هم سیاسی می‌شود.


پرونده قربانیان اسیدپاشی‌های اصفهان مختومه شد

وکیل مدافع قربانیان اسیدپاشی های اصفهان از پرداخت دیه قربانیان این حادثه از صندوق دیه بیت المال خبر داد و گفت: پرونده مختومه شد. موکلانم مطالبه دیه کرده بودند و دادگاه نیز با توجه به پیدا نشدن متهم یا متهمان پرونده حکم به پرداخت دیه از محل صندوق دیه بیت المال داد. البته اگر زمانی متهم یا عاملان این فاجعه شناسایی و دستگیر شوند، رسیدگی قضایی انجام خواهد شد.


بازداشت شبانه یک مقام فاسد مرتبط با پرونده خودرو

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس از بازداشت یکی از مقامات مرتبط با ثبت سفارشهای غیر قانونی واردات خودرو در شب گذشته خبر داد. امیر خجسته با بیان اینکه شب گذشته یکی از مدیران مرتبط با فساد واردات خودرو بازداشت شده است، گفت: موضوع واردات خودرو با ثبت سفارشهای جعلی در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته است و به نظر میرسد در روزهای آتی شاهد اتفاقات جدیدی در این خصوص خواهیم بود. وی با بیان اینکه، بایستی با تمام مدیرانی که در این فساد بزرگ دخیل بوده اند برخورد شود، گفت: در ثبت سفارش های جعلی علاوه بر مدیران دستگاه های اجرایی واردکنندگان خودرو نیز مشارکت داشته اند که اقدامات لازم برای برخورد با این افراد نیز از سوی مراجع نظارتی مانند سازمان بازرسی کل کشور در دستور کار قرار دارد. این نماینده مجلس تأکید کرد، طی سال گذشته 6481 خودرو با ثبت سفارش های جعلی وارد گمرکات شده‌اند که متأسفانه 1900دستگاه از این خودروها از گمرک ترخیص شده است.

تردید رئیس بانک سرمایه گذاری اروپا درباره حفظ برجام

رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا گفت: با وجود حمایت از تلاش‌های اروپا برای زنده نگه داشتن توافق هسته‌ای ایران، عملا امکان کار کردن با ایران برای بانک‌های اروپایی وجود ندارد. در حال حاضر هیچ بانک اروپایی وجود ندارد که در ایران فعالیت یا با این کشور ارتباط تجاری داشته باشد. باید به این واقعیت توجه داشته باشیم که اگر در ایران فعال شویم، مدل کسب و کار بانک را به مخاطره می‌اندازیم


دادستان کل: زنجانی قطعا اعدام می‌شود

حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور گفت: پرونده مالی مؤسسه اعتباری ثامن الحجج ۱۲۰ جلد است که قاضی باید همه آن‌ها را مورد بررسی قرار دهد و یا موضوع بابک زنجانی همینطور است. به دنبال برگشت بیت المال هستیم، اما بدانید حکم او اعدام است و قطعا اعدام می‌شود.

جنایات رئیس‌جمهور زن کرواسی در غرب آسیا

محافل غربگرا در حالی درباره «عواطف مادرانه» رئیس‌جمهور کرواسی در حاشیه اختتامیه جام جهانی فوتبال مانور دادند که وی در جنایت‌های سازمان ناتو شریک است. به گزارش روزنامه جوان پس از بازی فینال جام جهانی فوتبال، تصاویر رئیس جمهور کرواسی که کشورش پس از باخت در فینال، نایب قهرمان جام محسوب می‌شود، به شدت همه جا پر شد. این جذابیت زیاد به زن بودن او مرتبط می‌شد و غربگرایان ایرانی کوشیدند از این زن و آغوش گشوده‌اش برای همه اعضای تیم ملی کرواسی، اینجا در ایران چهره‌ای لطیف و مهربان بسازند. چهره‌ای که رئیس‌جمهور کرواسی هم علاقه داشت از او ساخته شود و غربگرایان ایرانی به کمکش شتافتند. روزنامه شهروند تیتر یک با عکس بزرگی از این زن زده که «تحسین جهانی برای بانوی شطرنجی» و آفتاب یزد با عکس بزرگی از او تیتر زده که «پدیده جام جهانی». زهرا احمدی‌پور، معاون سابق رئیس‌جمهور روحانی هم برای عقب نماندن از قافله تحسین و تمجید توئیت زده که «رئیس جمهور کرواسی مثل یک مادر باعشق، تمام بازیکنان خودش و تیم حریف را بغل کرد و آخرین رئیسی بود که برایش چتر آوردند. کاش دنیا رهبران زن بیشتری داشت.» حتی علی مطهری که قدیم‌ها بر مسائل فرهنگی اسلام حساسیت زیادی داشت، در یک نظر کارشناسی! گفت این آغوش رئیس جمهور کرواسی جنسی نبوده و مادرانه است!اما کولیندا گرابار- کیتاروویچ، زنی که آغوش گشوده‌اش برای اعضای تیم ملی فرانسه و کرواسی باز شد، چه کسی است؟ او پیش از آنکه رئیس‌جمهور کرواسی شود، سال‌ها معاون دبیر کل ناتو بوده است؛ بزرگ‌ترین پیمان نظامی جهان. از همین رو این پیام زیر توئیت احمدی‌پور جالب توجه است: «اطلاع دارید که این خانم یک سرهنگ ارتشی و نفر دوم ناتو بوده؟ مادرانه‌های ایشان را برای کودکان و جوانان افغانستان و عراق و لیبی و سوریه می‌شود برای ما هم توضیح بدهید؟» این سرهنگ خانم تلاش کرد چهره‌ای مهربان از خود به نمایش بگذارد و به نظر می‌رسد حداقل در میان غربگرایان ایران شدیداً موفق بوده است و آنها مقهور خنده و آغوش او شدند و روی خشن این سرهنگ ناتو را کلاً سانسور کردند.

آخرین وضعیت پرونده اسفندیار رحیم مشایی

رئیس کل دادگستری استان تهران در خصوص آخرین وضعیت پرونده اسفندیار رحیم مشایی گفت: این پرونده به تازگی به دادگاه ارسال شده و هنوز تعیین وقت نشده است. وی افزود: طبق قانون ابتدا باید دادگاه پرونده را مطالعه کند و اگر در پرونده نقصی دید،آن نقص را برطرف کند. دادگاه قبل از تعیین وقت باید نقایص را به دادسرا اطلاع دهد. اگر نقص نداشت تعیین وقت می شود. رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: قانون گذار برای بررسی و مطالعه پرونده، مهلتی را تعیین کرده و دادگاه در مهلت تعیین شده مطالعه را تمام می کند و اگر نقصی نباشد پرونده تعیین وقت می شود.


ادامه سونامی نقدینگی
حجم نقدینگی به رقم بی‌سابقه ۱۵۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده و نسبت به سال پیش حدود ۲۲ درصد رشد داشته است. روزنامه اعتماد ضمن گزارش این رقم، نوشت: از این حجم عظیم نقدینگی ۶۷ درصد آن در اختیار بانک‌های کشور است و مابقی یعنی ۳۳ درصد، رقمی حدود ۵۲۱ هزار میلیارد تومان در اختیار خانوارها و بنگاه‌های جامعه است که این نقدینگی به اصطلاح سرگردان هر از گاهی در بازارهای سکه، ارز، بورس، مسکن، ماشین و نظایر آن تعادل بازار را بر هم می‌زند.

اخبار روزانه:
* علی معقولی، مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران درباره دستور رئیس‌جمهور برای رسیدگی فوری به پرونده تخلف واردات خودرو با ارز دولتی، گفت: پس از این دستور، ما آمار تعداد دقیق ترخیص‌ها، اسامی، نوع خودرو، شماره ثبت سفارش و دیگر موارد را فوری به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کردیم تا بر اساس دستورات رئیس‌جمهوری اقدام شود.
* دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه پیشرفت چند دهه گذشته ترکیه را مدیون محدودیت‌های داخلی ایران دانست و اعلام کرد، ایرانی‌ها در رتبه اول توریسم ترکیه هستند و هشت برابر آسیای میانه به این کشور سفر می‌کنند؛ به‌ گونه‌ای ‌که امسال حدود یک‌ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار هزینه گردشگری ایرانی‌ها در ترکیه شده است.
* به دنبال بروز مشکلاتی در تهیه آب شرب برخی از شهرهای استان خوزستان، آستان قدس رضوی خدمت‌رسانی خود را به مردم این منطقه به ویژه در روستاها آغاز کرده است. بنیاد کرامت امام رضا(ع) با استقرار ستاد خدمت‌رسانی خود در خوزستان، روزانه بیش از 600 هزار لیتر آب شرب در 30 روستای اطراف شهرستان آبادان پخش می‌کند.
* بر اساس آمار بانک مرکزی، دولت در سال ۱۳۹۶ با چاپ ۳۴۱۰۰ میلیارد تومان پول داغ، رکورد چاپ پول در تاریخ اقتصاد کشور را شکست. حجم پایه پولی در پایان سال ۱۳۹۶ نیز به 213/9 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به سال ۱۳۹۵ رشد ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد.
* حسین کاظم‌پور‌اردبیلی، نماینده ایران در اوپک خطاب به ترامپ گفت: اگر ما در ایران تنها یک ماه صادرات خود را متوقف می‌کردیم و می‌دیدید که چه اتفاقی برای اقتصاد جهان می‌افتد، شما در تصمیم اشتباه‌تان تجدید نظر می‌کردید.
* به نوشته «جروزالم‌پست»، نتانیاهو در نشست حزب حاکم لیکود گفت: «ما رئیس‌جمهوری ایالات متحده را متقاعد کردیم در برابر کل جهان ضد این توافق (برجام) و (هم‌اکنون) ضد رژیم ایران بایستد

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: