به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۰۲۹
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
عسگراولادی با رد احتیاج به روسیه:
ما همیشه به‌نوعی تحریم بوده‌ایم، کارمان سخت شده اما متوقف نه. ما می‌توانیم نیازهای خود را تأمین کنیم و چندان احتیاجی نیز به روس‌ها نداریم زیرا تجارت ما با چین، هندوستان، اندونزی، کره‌جنوبی، عمان، قطر، امارات و بسیاری دیگر از کشورهای منطقه برقرار است و در این میان اگر تجارت با یک یا چند کشور تحت تأثیر کینه‌توزی‌های آمریکا قرار بگیرد باز هم نمی‌گذاریم کار لنگ بماند.
اسدالله عسگراولادی، بازرگان شناخته‌شده ایرانی و پیشکسوت تجارت با روس‌ها در گفت‌وگو با همشهری از ظرفیت مبادلات دوجانبه می‌گوید.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران که عمدتا حوزه تجارت را تحت تأثیر قرار می‌دهد از ۱۳ مرداد به اجرا گذاشته می‌شود و ایران نیز که پیش‌ازاین سابقه برخورد با اعمال چنین محدودیت‌هایی را داشته، به دنبال جایگزین‌هایی است که تحریم‌های آمریکا را جبران کند. همچنین دور دوم تحریم‌های آمریکا که به معاملات نفتی و بانکی ایران مربوط می‌شود نیز قرار است از 13آبان‌ماه اجرایی شود. به گزارش همشهری، در این مسیر، مطابق معمول توجه به شرق، به‌ویژه روسیه و چین جزو اولویت‌ها قرار گرفته و در همین زمینه، علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل نیز به روسیه سفر کرد و پس از دیدار دوساعته با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، این دیدار را سازنده و مؤثر اعلام کرد. سرمایه‌گذاری 50میلیارد دلاری روس‌ها در ایران نخستین و جنجالی ترین خبری بود که ولایتی به‌عنوان دستاورد این سفر مطرح کرد اما در ادامه با اظهارنظر وزیر انرژی روسیه درباره اجرای برنامه نفت در برابر کالا بین ایران و روسیه، موجی از شایعات در باره این توافق در محافل غیر رسمی منتشر شد.

نفتی بودن اقتصاد روسیه و وابستگی آن به واردات کالاهای خارجی یکی از مسائلی بود که باعث شد بسیاری از افراد تجارت 50میلیارد دلار نفت در برابر کالا بین ایران و روسیه را غیرعملیاتی بدانند اما آنگونه که اسدالله عسگراولادی، بازرگان پیشکسوت و رئیس سابق اتاق مشترک ایران و روسیه به همشهری می‌گوید سابقه پیشنهاد اجرای برنامه نفت در برابر کالا، به زمان حال مربوط نیست و سابقا اتاق ایران و روسیه آن را مطرح کرده بود تا ایران مقادیری نفت را در جنوب به روسیه تحویل دهد و ضمن دریافت نقدی 25تا 30درصد از بهای نفت، در برابر مابقی ارزش آن کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه از روسیه وارد کند. به گفته عسگراولادی، ایران سالانه 60میلیارد دلار واردات دارد و اساسا سوق دادن 50میلیارد دلار از آن به سمت روسیه نه در توان این کشور است و نه ایران به آن تن می‌دهد.

رئیس پیشین اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه که پیشنهاددهنده مبادله نفت ایران در برابر کالاهای سرمایه‌ای روسیه بوده، می‌گوید: بر اساس آن پیشنهاد، مواد اولیه، ماشین‌آلات و نهاده‌های دامی و کشاورزی در صدر لیست واردات احتمالی از روسیه قرار داشت آن‌هم برای اینکه اولا ترکیب واردات این کالاها برای کشور متنوع شود و دوم اینکه تراز تجاری منفی ایران با روسیه به وضعیت قابل‌قبولی برسد. آمارها نشان می‌دهد فعلا حجم کل مبادلات تجاری ایران و روسیه به‌زحمت به 2میلیارد دلار می‌رسد که 1.5میلیارد دلار آن سهم روسیه و سهم ایران فقط 500میلیون دلار است. عسگراولادی نیز معتقد است در تجارت فعلی با روسیه، ایران مغبون شده است، باید این تراز را تغییر بدهیم و اگر روسیه موافق این تغییر نباشد، شکست ماست. این فعال اقتصادی می‌افزاید: ما 81میلیون جمعیت با سلایق مختلف داریم و سالانه 60میلیارد دلار واردات نیاز داریم که اگر 5میلیارد دلار آن با روسیه باشد، در چینش ترکیب تجارت خود موفق عمل کرده‌ایم. در موضوع توسعه تجارت با روسیه، مساله‌ای که جلب‌توجه می‌کند این است که آیا تکنولوژی، ماشین‌آلات و کالاهای روسی به پای موارد مشابهی که اکنون از دیگر کشورها وارد می‌کنیم، می‌رسند؟ پرسشی که پاسخ عسگراولادی به آن منفی است. او می‌گوید: قرار نیست کالاهای روسی را جایگزین واردات فعلی کنیم بلکه فقط این کالاها به واردات فعلی اضافه می‌شوند تا کمبودهای احتمالی را پوشش بدهند و تراز تجاری ما با روس‌ها نیز متعادل شود.

رئیس پیشین اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه با اشاره به تحریم‌های قبلی آمریکا، تصریح می‌کند: ما همیشه به‌نوعی تحریم بوده‌ایم، کارمان سخت شده اما متوقف نه. ما می‌توانیم نیازهای خود را تأمین کنیم و چندان احتیاجی نیز به روس‌ها نداریم زیرا تجارت ما با چین، هندوستان، اندونزی، کره‌جنوبی، عمان، قطر، امارات و بسیاری دیگر از کشورهای منطقه برقرار است و در این میان اگر تجارت با یک یا چند کشور تحت تأثیر کینه‌توزی‌های آمریکا قرار بگیرد باز هم نمی‌گذاریم کار لنگ بماند.

از سوی دیگر عسگراولادی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در پاسخ به انتقادهایی که نسبت به گرایش ایران به توسعه همکاری‌ها با روسیه می‌شود، می‌گوید: ما مشکلی با غرب نداریم، آنها ناز می‌کنند. تکنولوژی روس‌ها هم به پای تکنولوژی غربی‌ها نمی‌رسد اما وقتی غرب اخم می‌کند، ما ناگزیر به پذیرش لبخند شرق هستیم. فعلا واردات ایران از روسیه بیشتر مختص چوب، کاغذ، میلگرد، ریل و لوازم راه‌آهن، غلات، حبوبات، خوراک دام و گوشت است که البته برخی از آنها را روسیه از بلاروس تهیه و به ایران صادر می‌کند. به عقیده عسگراولادی، این تجارت قابلیت افزایش دارد و در قبال فروش نفت به روسیه، مواردی مانند ماشین آلات کشاورزی، مواد اولیه و ملزومات ریلی نیز می‌تواند به آن افزوده شود.

برچسب ها: عسگراولادی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: