به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

نظریه بازدارندگی اسرائیل مرده است
«
آتش جواب آتش»، معادله‌ای است که گروه‌های مقاومت فلسطینی در غزه به رژیم صهیونیستی تحمیل کرده‌اند؛ به گونه‌ای که رئیس سابق شعبه اطلاعات نظامی این رژیم در پی پاسخ کوبنده گروه‌های مقاومت، مرگ نظریه «بازدارندگی» را اعلام کرد. گزارشگر شبکه تلویزیونی المنار در گزارشی در این باره تصریح کرد: این معادله پیام‌های متعددی دارد، از جمله اینکه دست مقاومت فلسطینی روی ماشه است و برای پاسخ فوری و کاملاً آزادانه به حملات صهیونیست‌ها در چارچوب راهبرد به چالش، پایداری و بازدارندگی آمادگی دارد. گروه‌های مقاومت فلسطینی با تأکید بر اینکه هر گونه تجاوز به نوار غزه بدون پاسخ نخواهد ماند، مواضع نظامی صهیونیست‌ها را در شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف نوار غزه با موشک و خمپاره درهم کوبیدند. عاموس یادلین، رئیس سابق شبعه اطلاعات نظامی صهیونیست‌ها مرگ نظریه بازدارندگی رژیم صهیونیستی را در مقابل گروه‌های مقاومت فلسطینی تسلیت گفت و اعتراف کرد: مقاومت فلسطینی معادله را تغییر داده و اسرائیل توانایی اداره رویداد‌ها را در غزه از دست داده است. وی تصریح کرد: اسرائیل به خاطر بادبادک‌های آتش‌زا وارد جنگ نخواهد شد. گفتنی است، رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند: بیش از ۹۰ فروند موشک از نوار غزه به جنوب اسرائیل شلیک شده است که این مقابله و پاسخ مقاومت پس از حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه صورت گرفت و سخنگوی نظامی ارتش صهیونیستی درباره آن ادعا کرد: ارتش اسرائیل بیش از ۴۰ هدف را در نوار غزه بمباران کرده است. او این حمله را گسترده‌ترین حمله از سال ۲۰۱۴ میلادی توصیف کرد.

جریان سازندگی و عبور از رئیس دولت اصلاحات!
غلامحسین کرباسچی گفت: «اصلاح‌طلبی یک جنبش اجتماعی است. هیچ‌وقت نمی‌توان گفت که چه کسی از ابتدا اصلاح‌طلبی را آغاز کرده است. حتی به سال ۷۶ هم که بازگردیم، نمی‌توان گفت که آقای خاتمی آغازگر این جریان بوده است... اگر قرار باشد جان تازه‌ای به اصلاحات دمیده شود یا به تعبیر شما اصلاح اصلاحات صورت گیرد، باید حرف‌های جدید و مطابق با نیاز نسل جدید و شرایط کشور زد. خیلی از شعارهایی که زمانی شعارهای اصلاح‌طلبی شناخته می‌شد، خاصیت و تحرک‌پذیری خود را از دست داده و نمی‌تواند نیروهای زیادی را جذب کند. همین باعث می‌شود اصلاحات روی کاریزمای فردی و فکری که از گذشته بوده است، متمرکز شود. متوسل شدن به آقای خاتمی و «تکرار» کردن ایشان مصداق این تمرکز روی فرد است. این در حالی است که اگر اصلاحات بخواهد زنده باشد و زنده بماند، باید در مرحله اول با یک جسارت و جرئت خاص شعارها، برنامه‌ها و اهداف امروزش را با نیازهای مردم تطبیق دهد

ترامپ‌های داخلی بیش از رئیس‌جمهور آمریکا به مردم فشار می‌آورند
محمدرضا امیرحسنخانی، نایب‌رئیس کمیسیون اصل نود مجلس گفت: امروز ما در وضعیت یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی هستیم؛ اما متأسفانه گویا مردم و دولت این شرایط را باور ندارند. وی افزود: شرایط جنگ اقتصادی مدیریت متناسب با این وضعیت را می‌طلبد و باید مدیریت کشور یک مدیریت جهادی و در سطح یک جنگ اقتصادی باشد. حسنخانی اظهار داشت: ما باید از جنگ تحمیلی برای شرایط امروز کشور الگو بگیریم. در آن زمان همه پای کار آمدند و ما توانستیم در مقابل دشمن بایستیم. وی خاطرنشان کرد: در آن زمان هم کسانی بودند که دست به احتکار می‌زدند و سبب می‌شدند فشارهایی به مردم وارد شود، اما آنها چه شدند؟ وی افزود: آنچه در جنگ اقتصادی امروز تأثیرش بیش از اقدام دشمن است، افراد و دستگاه‌هایی هستند که نقش ترامپ را در داخل بازی می‌کنند و در واقع مشکلات اصلی را همین ترامپ‌های داخل کشور برای ما به وجود می‌آورند، نه رئیس‌جمهور آمریکا.

روابط سوریه و ایران در عالی‌ترین سطح ادامه می‌یابد
رئیس‌جمهور سوریه در دیدار حسین جابری‌انصاری، دستیار ارشد وزیر امور خارجه کشورمان و مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات آستانه اعلام کرد: پیروزی بر تروریسم در بخش‌های عمده سرزمین سوریه، زمینه مناسب برای پیشرفت در روند سیاسی و پایان جنگ علیه سوریه را فراهم کرده است. بشار اسد همچنین با اشاره به برخی تهدیدات داخلی و خارجی نسبت به روابط مستحکم بین دو کشور ایران و سوریه در طول چهار دهه اخیر، تأکید کرد: این روابط با وجود این تهدیدات همچنان روند تکاملی خود را طی خواهد کرد. رئیس جمهور سوریه افزود: در دوره جنگ علیه سوریه و مبارزه این کشور با تروریسم، روابط استراتژیک دو کشور روز به روز تقویت شد و این روابط که به مصلحت دو کشور و منطقه است، همچنان در عالی‌ترین سطح ادامه خواهد یافت.

اروپا دشمن آمریکا است
رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری سی‌اِن‌اِس و در حالی که در اسکاتلند (برای بازی در زمین گلف شخصی خود) به سر می‌برد، گفت: فکر می‌کنم دشمنان زیادی داریم. به عقیده من اتحادیه اروپا در آنچه در زمینه تجارت با ما انجام می‌دهد، یک دشمن تلقی می‌شود. دونالد ترامپ ادامه داد: اکنون ممکن است تصور درباره اتحادیه اروپا به گونه دیگر باشد؛ اما آنها دشمن هستند. وی در ادامه با کنار هم قرار دادن اتحادیه اروپا با چین و روسیه اضافه کرد: روسیه هم به جهات مشخصی دشمن است. چین هم از منظر اقتصادی دشمن است، آنها قطعاً دشمن هستند.
بهترین هدیه برای دشمنان!
علی خرم، کارشناس اصلاح‌طلب در اظهارنظری تأمل‌برانگیز درباره مذاکره با آمریکا بر سر موضوع موشکی گفته است: اگر شش ماه پیش یا سه ماه پیش شروع می‌کردیم، بهتر از امروز بود. اگر امروز شروع کنیم، بهتر از ۱۳ آبان است. وی در ادامه گفته است: اگر امروز نرویم مذاکره کنیم، چند ماه دیگر باید کامل امتیاز بدهیم، اگر امروز از موضع قدرت و استقلال مذاکره کنیم، بهتر است؛ ولی اگر آن روز برسد که قرار باشد جام زهر را بنوشیم، باید مجبور شویم همه امکانات را بدهیم. وی در پاسخ به این پرسش که بحث بستن تنگه هرمز را چقدر عملی می‌دانید، اظهار داشته است: این کار بهترین هدیه به دشمنان است؛ چون آنها از خدای‌شان است که ایران درگیری را شروع کند تا آنها تا آخر خط را بروند!

احتمال تغییر رئیس تیم اقتصادی دولت
شنیده‌ها حاکی از آن است که احتمالاً محمدباقر نوبخت، رئیس تیم اقتصادی دولت تغییر خواهد کرد. حضور نداشتن نوبخت در دیدار کابینه با رهبر معظم انقلاب این گمانه‌زنی را تقویت کرده است. صاحب‌نظران اقتصادی معتقدند، بیشتر مشکلات اقتصاد ایران در چند سال اخیر در خطای سیاست‌گذاری ریشه دارد که مسئولیت آن با رئیس تیم اقتصادی است و این مسئولیت در سال‌های اخیر با نوبخت بوده است. به اعتقاد کارشناسان، چنانچه رئیس‌جمهور با تغییر ریل سیاست‌گذاری موافقت کند، لزوم تغییراتی در برخی دیگر از ارکان تیم اقتصادی نیز ضروری خواهد شد تا امکان یک تحول بنیادین در سیاست‌های مالی، پولی و ارزی فراهم شود.

اینجا فوتبال سیاسی مباح است!

روزنامه سازندگی و شرق گرچه مشاجرات چندی در دو سوی جدل عارف – کارگزاران داشتند، اما تفاهماتی هم با هم دارند. مثلاً روز گذشته هر دو احساس کردند باید در مورد قهرمانی فرانسه در جام جهانی فوتبال، از «فتح مسکو» بنویسند. روزنامه شرق روی عکس شادمانی تیم ملی فوتبال فرانسه که با برد کرواسی قهرمان شدند، از تیتر «فتح مسکو به دست بناپارت‌ها» استفاده کرد. روزنامه سازندگی هم عکس بزرگ تمام صفحه‌اش قهرمانی فرانسه بود با تیتر «فتح مسکو در تابستان» که یادآور شکست ارتش نازی در سرمای زمستانی مسکو است. سازندگی تیتر را از فتح زده و یعنی این بار مسکو فتح شده است! حال آنکه فرانسه روسیه را که شکست نداده؛ کرواسی را شکست داده است. اما اصلاح‌طلبان علاقه دارند غرب روسیه را فتح کند! همواره مخالف روابط ایران و روسیه بوده‌اند و در هفته اخیر هم انتقاداتی علیه سفر ولایتی به مسکو برای رساندن پیام رهبری و ریاست جمهوری ایران به رئیس جمهور روسیه داشته‌اند. تسخیر روسیه و فاتح معرفی کردن غرب ناشی از همان رسوبات فکری است که جماعت غرب‌باور همچنان با خود دارد. این درحالی است که اگر حافظه تاریخی ایرانیان نسبت به روسیه و تزار‌ها منفی است این نقش را اکنون غربی‌ها پررنگ‌تر از آن‌ها دنبال می‌کنند؛ بنابراین به جای بزک کردن دشمنی‌های غرب خوب است واقع‌بین باشند. تجربه برجام پیش‌روی ماست.
تغییر کابینه باید گام مقدماتی باشد
ابراهیم اصغرزاده، دبیرکل انجمن اسلامی مهندسان ایران درباره تغییر تیم اقتصادی دولت که به تازگی برخی اصلاح‌طلبان مطرح کرده‌اند، اظهار داشت: همه مشکلات با تعویض افراد کابینه حل نخواهد شد و تغییر کابینه یک گام مقدماتی است. مشکلات اقتصادی ما به شکل ساختاری است و در یک سری سیاست‌ها ریشه دارد که از قبل در کشور در حال اجراست. وی افزود: اصلاح این ساختار به افرادی نیاز دارد که دارای استحکام نظری بوده و به اصطلاح پا به رکابند. متأسفانه، برخی از دولتمردان ما در تصمیم‌گیری ضعف دارند که این مسئله در سخنان آقای روحانی کماکان دیده شده است. اگر ترامپ برود و دموکرات‌ها هم قدرت را در دست بگیرند یا بدون محدودیت نفت فروخته شود و آمریکا به برجام بازگردد، باز هم مشکلات حل نخواهد شد. ما باید دست به دست هم بدهیم و مشکلات را ریشه‌یابی و حل کنیم.
گاومیش‌های بی‌بی‌سی!

سوخته شدن پوست سه گاومیش در آتش هورالعظیم در دشت آزادگان سوژه بی‌بی‌سی فارسی شد. روزانه در سراسر جهان میلیون‌ها حیوان و از جمله حیواناتی که در تملک انسان‌ها هستند با حادثه و مرگ و میر مواجه می‌شوند، اما چرا این سه گاو؟، اما انتشار چنین اخباری در بی‌بی‌سی فارسی باعث نمی‌شود تصور کنیم این رسانه از سر دل‌رحمی به این موضوع پرداخته است. بی‌بی‌سی فارسی همان رسانه‌ای است که مرگ کودکان در غزه و یمن را به دلیل خبررسانی یا خبرنرسانی! در راستای سیاست‌های غرب در حمایت از رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی سانسور می‌کند و پوشش نمی‌دهد، اما این سو برای پوست چند حیوان عزا می‌گیرد. بی‌بی‌سی نه فقط بین سیاست‌های مختلف، بلکه حتی بین انسان و حیوان هم بی طرف نیست.

حزب سیاسی یا بنگاه معاملاتی پست و مقام!
پس از بالا گرفتن اختلافات در حزب اعتماد ملی، برخی از اعضای فعال این حزب در اعتراض به اتفاقات پیش آمده از سمت خود استعفا کرد‌ند. محسن رفیعی‌فر عضو شورای مرکزی استان تهران، مرتضی نوروزپور مسئول دفتر سیاسی شاخه جوانان حزب، مسعود مؤذن عضو شورای مرکزی استان، سمانه محمود آبادی و محسن اربابیان از مسئولیت‌های خود در حزب اعتماد ملی کناره‌گیری کردند. برخی دیگر از اعضای حزب نیز طی بیانیه‌ای تأکید داشتند: حزب اعتماد ملی اکنون خود به مرکز نشر غیر دموکراتیک‌ترین و مرتجع‌ترین افکار تبدیل شده است. رویه فعلی این حزب با آرمان‌ها و مرام مؤسسان آن بسیار فاصله گرفته است. در بخش دیگر این بیانیه آمده است: چگونه یک حزب می‌تواند درگیر زدوبندهای پشت پرده گردد و به بنگاه معاملاتی پست و مقام مبدل شود و بعد مدعی شفافیت در ساختار حکومت باشد؟
۲ چهره ارشد وزارت صنعت مهره اصلی فساد بزرگ واردات خودرو

روزنامه سازندگی خبر داده که دو چهره ارشد وزارت صنعت در فساد بزرگ خودرو نقش داشته‌اند. این روزنامه با اشاره به باز شدن پنج تا هفت دقیقه‌ای شبانه یک سایت رسمی که همیشه بسته بوده، می‌نویسد: «همان دست‌هایی که در ساختمان وزارت صنعت روی کیبورد لغزید، امکانی را ایجاد کرد که فقط طی پنج شب و زمانی جمعاً حدود ۳۵ دقیقه ۳۵ هزار ثبت سفارش خودرو به صورت غیرقانونی صورت گیرد. این تنها چند لحظه کوتاه از تلاش مافیای واردات خودرو در ایران است که با کمک تعدادی از کارمندان وزارت صنعت، همراهی برخی مقامات عالی رتبه و فساد پنهان در لایه‌های اقتصاد ایران موفق شد یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های مافیایی برای واردات خودرو خارجی را اجرایی کند.»در ادامه مطلب می‌خوانیم که «گفته می‌شود به غیراز آقای «خ» (از مدیران با سابقه دولتی) آقای «ع» هم در یکی از مدیریت کل‌های وزارت صنعت در این فرآیند همکاری داشته است. پس از انتشار برخی اطلاعات مربوط به این ماجرا وزارت صنعت به سرعت از اصطلاح «هک» برای تفسیر اتفاقات رخ داده استفاده می‌کند که در اولین بررسی نهاد‌های نظارتی مشخص می‌شود که هیچ هکی در کار نبوده است. پس از آن مدیران عالی رتبه وزارتخانه به موضوع ضعف نرم‌افزاری اشاره می‌کنند که این گزاره هم به سرعت رد می‌شود. در نهایت نهاد‌های نظارتی موفق به کشف تبانی با شرکت‌های وارد کننده خودرو به اصل ماجرا دست می‌یابند... سابقه خدمات دولتی برخی از نیرو‌های مؤثر در این فساد سازمان‌یافته به نزدیک چهار دهه مدیریت اقتصادی کشور می‌رسد.» این روزنامه تأیید می‌کند که به زودی این مدیران در اختیار دستگاه قضایی قرار می‌گیرند. نکته‌ای که این میان و حتی در گزارش مفصل روزنامه سازندگی به آن پاسخ داده نمی‌شود این است که چرا وزیر صنعت در برابر افشای این فساد مقاومت می‌کرد؟
چرا سوپر جام ایران لغو شد؟
با پیشنهاد گرشاسبی سرپرست باشگاه پرسپولیس مبنی بر برگزاری سوپرجام بعد از رفع محرومیت پرسپولیس از جذب بازیکن در نیم فصل سرانجام برگزاری سوپرجام لغو شد و این بازی به تعویق افتاد. استقلال حاضر به بازی در قبل از شروع لیگ نبود و حالا باشگاه پرسپولیس پذیرفته دربی سوپرجام به شرطی لغو شود که در نیم فصل یا بعد از آن برگزار شود؛ شرطی که استقلال هم دقیقا موافق آن است. پیش از این قرار بود این بازی ۲۹ تیرماه برگزار شود و سازمان لیگ با لغو آن مخالفت کرده بود.

ناامیدی صهیونیست‌ها از تأثیر تحریم‌های ضد ایرانی
«
معیر لیتواک» مدیر گروه مطالعات ایران در دانشگاه تل‌آویو درباره تأثیر تحریم‌های آمریکا بر ایران و تهدید شرکت‌های خارجی در زمینه خرید نفت خام ایران به خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت: ایران با توجه به تهدید به قطع صادرات نفتی خود، گفته است در صورتی که قادر به صادرات نفت خام نباشد، هیچ کشوری نیز قادر به صدور نفت از خلیج‌فارس نیست که این موضوع و بستن تنگه هرمز حتی در کوتاه‌مدت تأثیر شدیدی بر اقتصاد جهان خواهد داشت. به علاوه شرکت‌های روسی، چینی و هندی احتمالاً از این تحریم‌ها پیروی نخواهند کرد؛ زیرا مشخص است چینی‌ها به تداوم روابط با ایران تمایل دارند و روسیه نیز به ایرانی‌ها وعده سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری در اقتصاد این کشور را داده است. هند هم در پی کسب شرایط بهتر از سوی ایران برای تداوم داد و ستد تجاری است.
دریافت 3 میلیون یورو ارز دولتی توسط پدر داماد روحانی

محمدحسین بهشتی پدر داماد حسن روحانی رئیس جمهور در بخشی از گفت وگوی خود با روزنامه آفتاب یزد گفت: پسرم و دختر آقای روحانی 25 سال است ساکن اتریش هستند. وی در بخش دیگری از این گفت وگو با اشاره به دریافت ارز دولتی افزود: در کل بنده برای دریافت مبلغ 3 میلیون و سیصد و خورده ای هزار یورو به نرخ دولتی، پول واریز کردم که تاکنون مبلغ دو میلیون یورو آن را داده اند و مابقی نیز باقی مانده است. بنده نیز در مقابل دریافت این ارز برای واردات موز، مبلغ 28 هزار تن سیب صادر کرده ام.پدر داماد رئیس جمهور در این مصاحبه گفته است: کل اقوام آقای روحانی از اینکه ایشان رئیس جمهور شده اند ناراحتند زیرا رئیس جمهوری ایشان جز ضرر و درهای بسته برای اقوام چیزی نداشته است.
یک تیر و چند نشان در مصاحبه با یکی از ارزبگیران

روزنامه آفتاب یزد در شماره دیروز خود تیتر اولش را به مصاحبه با محمدحسین بهشتی یکی از بزرگ‌ترین تجار میوه در ایران اختصاص داد تا بهانه‌ای باشد که او از خود دفاع کند. گرچه شرکتی تحت نظر او پیش از این با صدور اطلاعیه‌ای از خود سلب اتهام کرده بود. با این حال بهشتی در این مصاحبه، هم در مورد ارزی که گرفته توضیح می‌دهد و هم به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده موز به کشور، در مورد بالا رفتن قیمت این میوه توضیح می‌دهد. او البته در مورد آنکه چرا حتی موزی که با دلار پایین‌تر خریده با قیمت بالا عرضه شد توضیح نمی‌دهد و صرفاً با مقایسه قیمت گیلاس و زردآلو با موز! از خود دفاع می‌کند بی‌آنکه بگوید آیا حجم گیلاسی که در بازار است با حجم موز برابر است که قیمت‌هایشان با یکدیگر قیاس شود؟! شاید سؤال شود میان این همه افراد که نام خود و شرکت‌شان در لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی بوده، چرا آفتاب یزد سراغ این فرد رفته است. پاسخ ساده است؛ او پدر داماد حسن روحانی است و برای همین در یک روزنامه حامی روحانی تریبون دفاع از خود در اختیارش قرار می‌گیرد تا در کنار دفاع از خود به عنوان یکی از بستگان رئیس جمهور، از خوبی‌های حسن روحانی هم بگوید؛ یک تیر و چند نشان!
سردار خواستار خسارت میلیونی ماشینش شد!

سردار آزمون که هفته گذشته از با حال بودن تصادف زنجیره ای گفته بود که خودش بخشی از آن بود، حالا از خسارت ماشینش نمی گذرد و این موضوع خبرساز شده است. راننده خودروی نیسان که مقصر این تصادف شناخته شد، از مهاجم تیم ملی گلایه دارد. گفته می شود راننده نیسان آبی (اگرچه به عنوان مقصر باید تمام خسارت مربوط به این حادثه را بپردازد) مدعی است خانواده سردار آزمون که در ابتدا گفته بودند خسارتی برای این تصادف نمی گیرند، زیر قول‌شان زده اند و برای این تصادف رضایت نمی دهند.

موضع روسیه درباره برجام بدون تغییر باقی مانده است
ولادیمیر پوتین گفت: از آنجایی که مذاکرات من با «دونالد ترامپ» نخستین دیدار مهم ما بود، من هیچ انتظار به خصوصی نداشتم. نخست به نظر می‌رسید، این نوعی گرم شدن (روابط) بوده تا بیشتر درباره شرایط به خصوصی در تماس‌های آینده گفت‌وگو کنیم. رئیس‌جمهور روسیه اضافه کرد: با ترامپ درباره برنامه هسته‌ای ایران نیز گفت‌وگو کردیم و موضع روسیه درباره این موضوع بدون تغییر باقی مانده است. پوتین گفت: ما معتقدیم برنامه جامع اقدام مشترک ابزاری است که به طور کلی و به ویژه در آن منطقه، منع اشاعه هسته‌ای را تسهیل کرده است. تردیدی وجود ندارد که نباید این ابزار از بین برود.

طرح نمایندگان مجلس برای بازگرداندن ایرانیان خارج از کشور

عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس از تدوین طرح دو فوریتی مجلس برای بازگرداندن ایرانیان خارج از کشور خبر داد. محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، از تدوین طرح دو فوریتی عفو عمومی خبر داد و گفت: این طرح با بیش از 50 امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده است. وی با بیان اینکه این طرح تاکنون از سوی هیأت رئیسه به کمیسیون قضایی به عنوان کمیسیون تخصصی ارجاع نشده است، گفت: پس از تصویب کلیات طرح مذکور در صحن علنی مجلس، طرح به منظور بررسی جزئیات به کمیسیون قضایی ارجاع می‌شود.

بالاخره با اخلال‌گران اقتصادی برخورد بشود یا نشود؟

روزنامه آرمان و هم جناحی‌هایش نه تنها هیچ انتقادی به سخنان وزیر اطلاعات در مورد عدم برخورد با بدهکاران بانکی نکردند، بلکه حالا و پس از انتقاد منتقدان دولت و نیز شنیده شدن خبری مبنی بر تذکر رهبری به وزیر، در مقام دفاع از او هم برآمده‌اند. اخیراً سید محمود علوی، وزیر اطلاعات گفته بود که «برخورد قهرآمیز، دستگیری و زندانی کردن بدهکاران بانکی و فعالان اقتصادی متخلف، اشتباه است و باید با راهنمایی، آن‌ها را به سمت تأمین مایحتاج کشور سوق داد.» این سخنان موجب اعتراض شد. نکته جالب آنکه با برخورد با دخترانی که در اینستاگرام تبلیغ رقص اروتیک داشتند، اصلاح‌طلبان معتقد بودند که باید به جای برخورد با این دختران با مفسدان اقتصادی برخورد شود، اما در عین حال وزیر اصلاح‌طلب بر عدم برخورد با اخلال گران اقتصادی می‌گوید و اصلاح‌طلبان هم انتقاد از او را برنمی‌تابند. آخر هم روشن نشد به جای برخورد با رقاص‌ها با اخلال‌گران اقتصادی برخورد بشود یا آنکه حامی سخنان وزیر در عدم برخورد باشیم؛ شاید هم منظور آن است که کلاً با هیچ‌کدام برخورد نشود!
اخبار روزانه:
* جامعه استادان بسیجی و 723 کانون استادی طی نامه‌ای از رئیس‌جمهور خواستند در احترام به ایرانیان، کرباسیان، سیف، آخوندی، زنگنه، شریعتمداری و ربیعی را فوراً عزل کند. در بخشی از این نامه آمده است: چنانکه مستحضرید فشارهای اقتصادی به توده‌های مردم، روند فزاینده‌ای به خود گرفته است؛ متأسفانه آشفتگی‌های اخیر در بازارهای ارز، طلا، مسکن و خودرو اعتراض‌های بحق و دل‌نگرانی‌های جدّی را برای همه اقشار مردم به ویژه دانشگاهیان و توده‌های مستضعف جامعه فراهم آورده که حلّ آنها نیازمند اقدام عاجل، قاطع و بدون مسامحه کارگزاران است.
* الجزیره در گزارشی صادرات نفت ایران قبل و بعد از تحریم‌ها و نیز تهدید نفتی اخیر ایران برای بستن تنگه هرمز را بررسی کرده و نوشته است: چین به صراحت اعلام کرده، از تحریم‌های آمریکا پیروی نمی‌کند و پس از تهدید ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز که می‌تواند صادرات نفت عربستان را مختل کند، موضع وزیر خارجه آمریکا نرم‌تر شده و اکنون درباره احتمال قائل شدن استثنائاتی برای تحریم‌های ایران و اعطای برخی معافیت‌ها سخن گفته است.
* محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: برخی حقوق‌های بسیار بالا و پاداش‌های پایان خدمت نجومی در پی خلأهای قانونی پرداخت شده است. وی با اشاره به پاداش‌های یک میلیارد تومانی پایان کار برخی مدیران دولتی، گفت: مجلس برای این ارقام سقف تعیین کرد تا از پرداخت رقم‌های بالا خودداری شود؛ بنابراین، بسیاری از مدیران تقاضای بازنشستگی دادند تا با قوانین قبلی پاداش خود را دریافت کنند!
* روزنامه «الحیات» چاپ لندن با اشاره به تلاش‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی برای قانع کردن روسیه به منظور خارج شدن ایران از سوریه، نوشت: تحقق هدف ترامپ و نتانیاهو از پوتین برنمی‌آید، رئیس‌جمهور روسیه نمی‌تواند خواستار خروج ایران از سوریه باشد؛ چرا که این مسئله به دولت دمشق بازمی‌گردد و علاوه بر آن روسیه روی نقش سازنده ایران در جریان آرام کردن اوضاع در سوریه حساب مهمی باز کرده است.
* بنا بر اخبار رسیده، در برخی غرفه‌های چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور، آبزیان و صنایع وابسته مشهد سگ‌هایی وجود دارند که قیمت آنها از 15 تا 500 میلیون تومان است. قیمت توله‌سگ‌ها زیر 200 میلیون تومان بوده و قیمت سگ بالغ به 500 میلیون تومان هم می‌رسد. نژاد این سگ‌ها ژرمن بوده و از کشور آلمان به ایران وارد می‌شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: