به‌روز شده در: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۹۷۶
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۲
مواضع اخیر ریس جمهور محترم که چند جمله ایی بیش نبود، وموجب خرسندی نیروهای انقلاب گردید، نشان از نگرانی نسبت به فرصت‌های ازدست رفته دارد. زیرا هماهنگی صددرصدی بین مواضع نفر دوم نظام ونفر اول، دشمن را مایوس وهمه گونه هزینه های دشمن را درهمه عرصه ها افزایش می دهد.
نصر عزیزی- در یک نوع دسته بندی فرصت‌ها درسه سطح کلان، متوسط و خرد تقسیم بندی می‌شوند. برآیند فرصت مجموعه شرایطی است که امکانات، نیروها، تجهیزات، زمینه ها و بسترهای مناسب را برای اقدام و عمل فراهم می سازد. محدوده فرصت ها گاهی اوقات فراملی است که راه را برای دولت وحکومت هموار می سازد.

انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن و مردم به دلایل مختلف، از جمله عنصر اعتقادی، زاینده فرصت‌های فراوانی بوده که همواره شکننده بزرگترین تهدیدها بوده و بزرگترین دستاوردها را برای ملت ما ببار آورده است.

بنظر می رسد درشرایط کنونی باجمع بندی اوضاع اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و بین المللی، به هر دلیلی، نه‌تنها بهره برداری لازم از فرصت‌ها نگردید، بلکه با فرصت سوزیهای فراوان، مسیر پیشرفت وخدمتگزاری و آرمانگرایی واستکبار ستیزی واقتدار و عزت و معنویت و مدیریت اسلامی بدرستی طی نگردید. ازاین رو دولت، قوه قضاییه و مجلس و سایر دستگاه‌های حاکمیتی باید برای بازسازی فرصت‌ها به چند اقدام عاجل مبادرت ورزند :

1. بازسازی اعتماد عمومی ‌‌، عدم برقراری تعادل بین معادله سطح انتظارات و دریافت ها و پاسخ های مناسب، ضریب بی اعتمادی را افزایش داد. زیرا مردم بر اساس سطح شناخت که ازدین و نظام اسلامی وهدایتهای رهبری دارند، دراوج توجه به محدودیت ها و فشارهای دشمنان و اشنایی نسبت به داشته های ملی، توقعات خود را تنظیم می نمایند. مولفه هایی که اعتماد عمومی رامخدوش نموده‌اند، از ید کارشناسان و صاحبنظران مخفی نیست و بعنوان برنامه کاری اولویت دار باید دردستور کار روسای قواقرارگیرد.

2. انتظار از مقوله عدالت نه به شکل آرمانی وخیالپردازی ، بلکه درمظان واقعیت‌ها و امور روز مره زندگی مردم وظایف آشکار مسؤلان، مرز بین تهدید وفرصت را آشکار مینماید. برای نمونه، هر چقدر مصادیق فساد وتبعیض و رانت خواری بیشتر شود، ازنیروی فزاینده عدالتخواهی کاسته می‌شود، شیب این فرصت سرازیر و شیب تهدید روبه افزایش می رود. تصور شود در شرایطی که یک روز نمی توان از تهدیدهای فزاینده دشمنان و پیاد نظام داخلی آنها غافل ماند، چگونه باید این ذخیره پشتیبان وحمایت گر راتقویت نمود تا بعنوان یک نوع بازسازی فرصت مورد توجه مسؤلان باشد. با اندکی دقت تجارب فراوان گذشته پیش روی کارگزاران نظام قرار دارد و مجموعه آنها در غالب رهنمودهای رهبری خطاب به مدیران نظام یادآوری گردید.

3. همگرایی فکری و نظری و راهبردی و برنامه ای مسؤلان، بخصوص در قوه مجریه، به هر دلیلی وبا هر شگردی دردستور کار اتاقهای فکر دشمن بوده و هست. معمول نفوذیها این است که ازهمین روزنه ها ورود نموده وضربه خود را وارد میکنند. آثار این تهدید در واگرهایی موجود مشهود است. لازم است در اسرع وقت به بازسازی این فرصت پرداخته شود. این که به ناهماهنگی گروه اقتصادی دولت ایرادهای مکرر گرفته می‌شود، ناشی از همین تهدید است.

4. مواضع اخیر ریس جمهور محترم که چند جمله ایی بیش نبود، وموجب خرسندی نیروهای انقلاب گردید، نشان از نگرانی نسبت به فرصت‌های ازدست رفته دارد. زیرا هماهنگی صددرصدی بین مواضع نفر دوم نظام ونفر اول، دشمن را مایوس وهمه گونه هزینه های دشمن را درهمه عرصه ها افزایش می دهد. باور شود ازجنبه مادی ، این نوع فرصت ها میلیاردها دلار خسارت برای دشمن ایجاد میکند. چه خوب و پسندیده وتاثیر گذار است که همه مسؤلان و مدیران نظام در جایگاه حقیقی، قانونی و مردمی و دینی خود قرار گیرند، تا درچنین شرایطی دشمن نتواند هیچ غلطی بنماید. این هم تقویت وهم خلق وهم استمرار فرصت‌ها است.

برچسب ها: نصر عزیزی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: