به‌روز شده در: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۹۷۳
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
حمیدرضا ترقی:
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: اگر حفظ برجام منوط به رفع تحریم‌‎ها نشود و آن‌ها نتوانند خسارتی را که به ایران در اثر تحریم‌ها وارد می‌شود، جبران کنند، این بیانیه به طور طبیعی خاصیتی ندارد.
حمیدرضا ترقی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام، اظهار کرد: این بیانیه مقداری مبهم است و فکر نمی‌کنم آن چیزی را که آقای روحانی می‌خواستند و آن تضمینی که باید انجام می‌شد، داده باشند.

وی افزود: اگرچه آن‌ها تلاش می‌کنند که هم فرصت‌سوزی کرده و هم وانمود کنند که می‌خواهند برجام را حفظ کنند و هدفشان این است اما هدف جمهوری اسلامی رفع تحریم‌ها است نه حفظ برجام. اگر حفظ برجام مستلزم یا منوط به رفع تحریم‌ها نشود و آن‌ها نتوانند خسارتی را که به ایران در اثر تحریم‌ها وارد می‌شود، جبران کنند؛ این بیانیه به طور طبیعی خاصیتی ندارد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه اصولا بیانیه‌ها تا به حال هیچ ضمانت اجرایی در دنیا نداشته است، عنوان کرد: بیانیه‌ها شعار و حرفی هستند که زده می‌شود، اما هیچ اقدام و تضمین عملی برای آن وجود ندارد، بنابراین بیانیه صرفا اعلام موضع حمایت از تداوم برجام است نه رفع تحریم‌ها و جبران خسارتی که به ایران وارد می‌شود و تضمینی نیز برای اجرای این بیانیه وجود ندارد.

ترقی گفت: آمریکا با اروپا تقسیم کار و او را مامور کرده که ایران را به صورت یک‌طرفه در برجام نگه دارد و ایران نیز به صورت یک طرفه تعهدات خود را انجام دهد، اما از آن طرف هیچ الزامی عملی برای تعهداتشان وجود ندارد و می‌توانند از برجام خارج شوند؛ بنابراین به نظر نمی‌رسد که این بیانیه چندان به نفع آمریکا بوده یا ضرری برای او داشته باشد بلکه از این بعد که ایران چه با آمریکا و چه اروپا همچنان پای مذاکره بوده، کاملا به نفع آمریکا است.

وی در خصوص تاثیر صحبت‌های اخیر رییس جمهور در خصوص نفت بر اروپا، تصریح کرد: تاکنون در بیانیه چنین چیزی مشاهده نشده که از ناحیه ایران احساس خطر کرده باشند؛ بنابراین به نظر می‌رسد که هنوز نیاز به زمان دارد که این تهدید ایران مورد توجه غربی‌ها قرار بگیرد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در زمینه پابرجا ماندن این توافق، اظهار کرد: این قضیه بستگی دارد به اینکه جنگ اقتصادی که بین آمریکا و اروپا در حال انجام است، به چه نتیجه‌ای برسد. اگر به این نتیجه برسد که اروپایی‌ها مجبور شوند راه خود را از آمریکا جدا کنند، یک نتیجه دارد اما اگر اروپایی‌ها در برابر آمریکا تسلیم شوند و نتوانند خسارتی را که به آنها وارد می‌شود، جبران کنند، یقینا این بیانیه نیز آینده‌ای همچون برجام خواهد داشت.

برچسب ها: حمیدرضا ترقی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: