به‌روز شده در: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۹۳۱
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
حمیدرضا ترقی:
اروپا باید علاوه بر تضمین اجرای تمامی بندهای برجام در جهت جبران خسارات وارده به جمهوری اسلامی ایران حرکت کند تا بتوانیم به آن ها اعتماد کنیم.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: اروپا در حوزه تجارت نفتی توان مقاومت در برابر آمریکا را نخواهد داشت.
حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با حوزه احزاب و تشکلهای گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به سخنان عباس عراقچی مبنی بر خروج احتمالی ایران از برجام اظهارداشت: خواسته‌های ملت و دولت ایران همان شروط ذکر شده در فرمایشات مقام معظم رهبری بوده که بر طبق آن اروپا باید بابت نقض برجام از آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل طرح شکایت کند و با توجه به خسارت‌های وارده به ایران از جمله در حوزه صنعت نفت و گاز، اروپا بابت عدم اجرای مفاد برجام باید متعهد به جبران آن شود.

وی ادامه داد: اروپا باید علاوه بر تضمین اجرای تمامی بندهای برجام در جهت جبران خسارات وارده به جمهوری اسلامی ایران حرکت کند تا بتوانیم به آن ها اعتماد کنیم.

ترقی درباره توانایی اروپا در حفظ استقلال خود در برابر آمریکا تصریح کرد: به دلیل حجم بالای مبادلات تجاری اروپا با آمریکا و با توجه به مالکیت و اداره سیستم‌های قدرتمند مالی و تجاری در عرصه مبادلات بین‌الملل مثل U_TURN توسط آمریکا، عملا اروپا توانایی حفظ استقلال خود را نداشته و در عرصه اقتصادی با دست‌های بسته حرکت می‌کند.

وی با بیان اینکه همزمان با تنبیه‌ها و جریمه‌های آمریکا برای شرکت‌های اروپایی در قبال همکاری با ایران، فعالیت آنان در دیگر نقاط جهان نیز تحت تاثیر این محدودیت ها قرار گرفته است، تصریح کرد: شرکت‌های اروپایی به دلیل ضرر های اقتصادی ناشی از همکاری با ایران یکی پس از دیگری مجبور به لغو قرارداد ها و خروج از ایران می‌شوند که این امر به دلیل عدم پشتیبانی و حمایت مالی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری متضرر توسط اتحادیه اروپا است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همزمان با هشدارهای آمریکا مبنی بر اعمال تحریم های شدید شرکت های نفتی اروپایی، فرانسه در تلاش است تا با تغییر فرمول صنایع پتروشیمی‌ خود نفت یکی از کشورها را جایگزین نفت ایران کند.این شرایط حاکی از آن است که اروپا در حوزه تجارت نفتی توان مقاومت در برابر آمریکا را نداشته و در مجموع آنها در جنگ تجاری با آمریکا شکست خواهند خورد.

برچسب ها: حمیدرضا ترقی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: