به‌روز شده در: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۹۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۲
دبیر حزب موتلفه اسلامی استان گلستان :
امنیت غذایی یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است از رفتار دولت بر می آید که کشاورزان را روئین تن می داند که تورم در زندگی آنها اثر ندارد لذا با بی توجهی دولت به افزایش قیمت این کالای راهبردی روبرو هستیم و البته سکوت مجلس نیز که مدعی تحقق اقتصاد مقاومتی است، سوال برانگیز است.

سیدحسن سیدی گفت: اقتصاد استان گلستان کشاورزیست. که متأسفانه شاهد تصمیمات شایسته ای درباره کشاورزی استان نیستیم.

وی که با خبرنگار هفته نامه «شما» سخن می گفت افزود: استان گلستان به سرزمین طلای سفید شهرت دارد. با توجه به آمار متفاوت 180 هزار هکتار و در روایتی دیگر 270 هزار هکتار در گلستان پنبه کشت می شد. اکنون این آمار بین 12 هزار هکتار و به روایتی 17 هزار هکتار در نوسان است.

سیدی اضافه کرد: کشت پنبه دارای این مزایاست که از کشت شالی آب کمتری
می خواهد و با طرح های نوین آبیاری می توان از مقدار مص
رف آب کاست. کشت پنبه از
نعمت هایی است که ایجاد اشتغال فراوان می کند و در حالی که بیکاری استان گلستان را رنج می دهد، میتواند نقش موثری در کاهش بیکاری و حاشیه نشینی شهر ها داشته باشد. متأسفانه تا کنون تصمیمی جدی برای احیاء کشت آن گرفته نشده است. شاید واردات ارزان از کشورهای همسایه عدم ت
وجه به استقلال اقتصادی و حاکمیت نظریه های توسعه غربی از عواملی باشد که این گیاه پربرکت مورد توجه واقع نشود.

دبیر حزب موتلفه استان عنوان کرد: البته این بی توجهی فقط شامل پنبه نمی شود. کشت گندم نیز در آینده با خطرات جدی روبروست .از فحوای کلام مسئولین این گونه فهمیده می شود که ارزانتر آن را وارد می کنند کما این که همین اندیشه باعث واردات و قاچاق بی رویه کالاهایی که در داخل می تواند داخل تولید شود گردیده است.

وی ادامه داد: امنیت غذایی یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است از رفتار دولت بر می آید که کشاورزان را روئین تن می داند که تورم در زندگی آنها اثر ندارد لذا با بی توجهی دولت به افزایش قیمت این کالای راهبردی روبرو هستیم و البته سکوت مجلس نیز که مدعی تحقق اقتصاد مقاومتی است، سوال برانگیز است.

سیدی خاطرنشان کرد: در سال 95 قیمت گندم 1270 تومن در سال 96 گندم کیلویی 1300 و در سال 97 نیز 1300 تومان معین شده است. اگر معیار را آمارهای دولت درنرخ تورم بدانیم یعنی 10 درصد تورم را بپذیریم ، قیمت گندم در سال 96 باید 1427 تومان و در سال 97 باید به 1570 تومان افزایش می یافت آنچه که متأسفانه مورد توجه دولت و مجلس نیست این است که کشاورزان از سرمایه
می خورند.

وقتی کشت گندم مقرون به صرفه نباشد از آن خودداری می ورزند کما این که این جهت گیری در کشاورزان رو به افزایش است.

وی افزود: قابل توجه است که در سال 96 برای یک هکتار به طور متوسط کشاورزان یک میلیون و 308 هزار تومان استفاده کرده اند و در سال 97 این به رقم 2 میلیون و صد هزار تومان افزایش یافته است.

البته این هزینه برای زمین هایی است که دیم هستند و گرنه در کشت آبی هزینه یک هکتار گندم به بیش از 2 میلیون هشتصد هزار تومان افزایش می یابد. در مقایسه با سیفی جات نیم هکتار خیار در مدت دو ماه سودمندتر از یک هکتار گندم در مدت 7 ماه است . این فعال سیاسی یادآور شد: اکنون با توجه به این که کشور با مخاصمات استکبار جهانی روبه رو است، عدم تغییر این سیاست برای کشور خطرناک است . امام راحل درباره توجه به اهمیت کشاورزی می فرمایند. توجه به بازسازی مراکز صنعتی نیاید کوچکترین خللی بر ضرور ترسیدن به امر خود کفایی کشاورزی وارد آورد. بلکه اولویت و تقدم این امر باید محفوظ بماند. مطمئنا خود کفایی در کشاورزی مقدمه است برای استقلال و خود کفایی در زمینه های دیگر این سیاست فعلی خرید گندم باعث شده است که گندم به خوراک دام تبدیل شود حال باید این سوال را از مسئولین و مجلس نمود که چقدردر اجرای اقتصاد مقاومتی موفق بوده اند؟

وی در خاتمه اضافه کرد: عدم توجه به مطالبات به حق کشاورزان و حرف درمانی مشکلات آنها ، خدای ناکرده باعث نشود که مطالبات آنها در کف خیابان مطرح شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: