به‌روز شده در: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۹۰۹
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۱
صفات دوستان حقیقی اهل بیت در کلام امام صادق(ع)
این سفارش امام درس بزرگی برای کسانی است که مبادرت به امر به معروف و نهی از منکر می نمایند. حتی والدین نیز باید این دستورالعمل بسیار کاربردی امام را سرلوحه خویش قرار داده و در برخورد با فرزندان –خصوصا فرزندان نوجوان و جوان- بدون سرکوفت زدن و برشمردن خطاها و اشتباهات و احیاناً گناهان آنها، با دادن انگیزه، بارقه های امید را در آنان زنده کنند.

ستار شریعت دوست- با توجه به شرایط زمانی، بیشترین روایات مکتب تشیع از زبان امام صادق (ع) بیان گردیده است. در لابلای احادیث فراوان فقهی و اخلاقی، آن حضرت در چندین مجلس مختلف به ذکر صفات شیعیان حقیقی و دوستان خویش مبادرت ورزیدند.

آن حضرت در سفارش‏ هاى خود به عبدالله بن جندب پس از هشدار شيعيان به دام‏های شيطان، ويژگى‏ هاى برجسته دوستان حقيقى خود را بر مى ‏شمرد.

دشمن بی زبان و مارِ گزنده!

«لقد جلت الاخره فى اعينهم حتى ما يريدون بها بدلا... و انماكانت الدنيا عندهم بمنزله الشجاع الارقم و العدو الاعجم‏»

آخرت‏ در نگاه آن ها بسيار بزرگ است، به اندازه‏اى كه چيزى را با آن‏ عوض نمى ‏كنند... و دنيا نزد آن‏ها همانند مارِ گزنده و دشمن
بى‏ زبان‏ است.

شاید در نگاه ابتدایی این سفارش چندان با اهمیت به نظر نرسد لکن ریشه همه مفاسد و رذایل اخلاقی در همین فراموشی آخرت و منشأ همه فیوضات اخلاقی در بزرگداشت حساب و کتاب قیامت است. پيروان حقيقى و دوستان واقعى خاندان نبوت عليهم السلام به چيزى‏ جز آخرت نمى‏ انديشند و تمام كردارها و رفتارهاى خود را با نگاه ‏به آخرت مى ‏سنجند. دنيا در نظر مؤمن وسيله‏ اى است‏ براى رسيدن به‏ هدفى بزرگ كه همان زندگى جاودان آخرت است. دوستان حقيقى اهل‏بيت ‏عليهم السلام از مواهب دنيوى بهره مى‏ برند، اما هرگز زندگى ‏جاودان را با زندگى گذراى دنيا عوض
نمى‏ كنند.

دوستان حقیقی آنها هستند

«انسوا بالله واستوحشوا مما به استأنس المترفون‏»

آن‏ها باخدا انس گرفته‏اند و از آن‏چه كه
مال اندوزان به آن انس‏گرفته‏اند، در هراسند.

مومنان از نعمت‏هاى الهى بهره مى ‏برند اما به آن‏ها وابسته‏ نمى ‏شوند. وابستگى به مال دنيا موجب بندگى انسان در برابر ماديات خواهد شد. زراندوزان همواره به ثروت خود
وابسته‏ اند. شيعيان واقعى با ياد خدا آرامش مى‏ يابند نيستند.

حضرت پس از برشمردن اين دو ويژگى مهم، فرمود:

«اولئك‏اوليائى حقا بهم تكشف كل فتنه و ترفع كل بليه‏»

آن‏ها دوستان‏ حقيقى من هستند. به وسيله آن‏ها فتنه شكست مى ‏خورد و گرفتارى ‏ها برطرف مى ‏شود.

اهمیت حسابرسی روزانه

امام در ادامه به اهمیت حسابرسی اعمال روزانه توسط دوستان خویش اشاره فرمودند:

«بر هر مسلمانى كه ما را مى ‏شناسد، سزاوار است كه كردارش را در هر شبانه روز بر خود عرضه دارد و به محاسبه آن‏ها بپردازد، تا اگر كار نيكى در آن‏ها ديد، بر آن‏ها بيفزايد و اگر كردار بدى در اعمال خود مشاهده كرد، از آن‏ها توبه كند، تا دچار ذلت و خوارى روز قيامت نگردد.»

حواسمان به این چند خصلت مهم باشد

«يابن جندب! ان شيعتنا يعرفون بخصال شتى: بالسخاء و البذل‏للاخوان‏» اى پسر جندب! همانا شيعيان ما به چند خصلت‏ شناخته‏ مى‏ شوند: به سخاوت و بخشش به برادران.

«و بأن يصلوا الخمسين ليلا و نهارا... و يحافظون على‏الزوال‏» شيعيان ما در شبانه روز پنجاه ركعت نماز مى‏ خوانند و توجه به‏ وقت نماز ظهر (خواندن نماز اول وقت) دارند.

«و لايطمعون طمع الغراب‏» شيعيان ما همانند كلاغ طمّاع و حريص ‏نيستند.

حفظ عزت در مواجهه با دشمنان

سپس درباره نحوه مواجهه با دشمنان و حفظ عزت و ایستادگی در برابر آنها فرمودند: «شيعيان ما با دشمنان همسايگى نمى‏ كنند و اگر از گرسنگى بميرند،چيزى از آن‏ها
نمى ‏خواهند.
اگر شيعيان ما استقامت كنند، فرشتگان دست در دست آن‏هامى ‏گذارند، ابرهاى سفيد (رحمت) بر آن‏ها سايه مى ‏افكند، چون روز درخشنده و تابناك مى ‏شوند، از زمين و آسمان روزى مى‏ خورند و آنچه‏ از خدا بخواهند، خداوند به آن‏ها عطا مى‏كند.»

به گناهکاران جز خوبی چیزی نگو!

امام در خصوص شيوه برخورد با گناهكاران چنین بیان داشتند: «اى پسرجندب! به گناهكاران از همكيشان خود جز خوبى و نيكويى چيزى مگو.در برخورد با گناهكاران بايد با سخنان نيكو و گفتن خوبى ‏های آنان، اميد مرده در آن‏ها را زنده كرد و از خشونت، گفتار ناروا و بازگو نمودن لغزش‏هاى آن‏ها پرهيز كرد زيرا چنين برخوردهايى‏ مجرمان را از پيمودن راه درست نا اميد و نسبت به دين و آموزه های ‏آن گريزان مى‏سازد.»

این سفارش امام درس بزرگی برای کسانی است که مبادرت به امر به معروف و نهی از منکر می نمایند. حتی والدین نیز باید این دستورالعمل بسیار کاربردی امام را سرلوحه خویش قرار داده و در برخورد با فرزندان خصوصا فرزندان نوجوان و جوان- بدون سرکوفت زدن و برشمردن خطاها و اشتباهات و احیاناً گناهان آنها، با دادن انگیزه، بارقه های امید را در آنان زنده کنند. اهل منبر و مومنینی که مواجهه بیشتری با جوانان و سایر مردم دارند نیز بایستی این سفارش را با دقت فراوان چندین بار بخوانند و به آن عمل کنند. باید بپذیریم رفتاری که امروز در جامعه مشاهده
می کنیم نسبت به این بیان امام صادق (ع) بسیار فاصله دارد. به همین سبب است که نصیحت ها و امر به معروف و نهی از منکرهایمان کمتر اثر می کنند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: