به‌روز شده در: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۸۸۹
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۳
مهدی صولی:
معاون بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی گفت: هم چینی ها و هم آمریکایی ها به حفظ متقابل بازار تاکید دارند و به هیچ وجه به دنبال از دست دادن شراکت تجاری با یکدیگر نیستند، اما در عین حال از ابزار های اقتصادی مثل تعرفه واردات برای ایجاد تعادل و دستیابی به برتری اقتصادی استفاده می کنند.


معاون بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی معتقد است که چینی‌ها با استفاده از انگیزه سود اقتصادی به دنبال گسترش ایده سوسیالیسم مورد نظر خود هستند.

«مهدی صولی» معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی که چندی قبل برای شرکت در اولین مجمع احزاب سازمان همکاری شانگهای و نیز دیدار با مقامات حزب کمونیست چین به این کشور سفر کرده بود در تشریح دلایل و دستاوردهای این همکاری در مصاحبه با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم گفت: امروزه در دنیا موضوع کارآمدی به سنجه برتر برای سنجش میزان مقبولیت و مشروعیت دولتها تبدیل شده است.

صولی افزود: نظام سیاست گذاری عمومی در چین شامل ساز و کارهای متنوع و درهم پیچیده ای است که در آن حزب حاکم توانسته است در این فرایند نقش تعادلی و سازنده میان تدوین و اجرای سیاست ها از یکسو و تحقق خواسته های مردم و نظارت آنان در حکمرانی آن کشور ایجاد کند. خود چینی‌ها از این الگو به عنوان «حکمرانی حزبی» تعبیر می‌کنند.

وی با بیان اینکه حزب موتلفه اسلامی هم اکنون در سطح روابط دوجانبه حزبی با 220 حزب از 52 کشور دنیا ارتباط و تعامل دارد گفت: اولویت اول برای ما در توسعه روابط خارجی با دیگر احزاب، توسعه «دیپلماسی حزبی» بر اساس احترام متقابل و در چارچوب سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

به اعتقاد صولی اولویت دوم آشنایی و شناخت عملکرد آنان در دو حوزه «مدل های مدیریت حزبی» و «ماهیت الگوهای حکمرانی» است. هر چند که سطوح این احزاب با یکدیگر تفاوت های اساسی دارد و مبانی فکری و چارچوب های متفاوتی میان احزاب کشورهای مختلف وجود دارد، اما در این میان به نظر می رسد که چین در زمینه ارائه الگوی قابل سنجش از میزان تاثیر گذاری حزبی بر سیاست گذاری عمومی موفق عمل کرده است. اقدامات این حزب هم اکنون چین را به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل و پس از چهل سال اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز توانسته است تغییراتی اساسی در بهبود شاخص های توسعه این کشور ایجاد کند.

معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی در ادامه گفت که چین در سال های اخیر سعی کرده تا الگوی حکمرانی حزبی خود را از سطح ملی به سطح بین‌المللی ارتقا دهد. برای موفقیت دراجرای این راهبرد، چینی‌ها با طراحی ایده های همچون «یک کمربند، یک جاده» و یا «ساخت جامعه بشری با سرنوشت مشترک و ایجاد جهان بهتر» تمرکز خود را از روی دولت ها به سمت همکاری با احزاب و مراکز فکری در دیگر کشورها معطوف کرده‌اند. در نتیجه با اتخاذ «روش های مشارکت جویانه» و مبتنی بر سه اصل«احترام متقابل»، «برابری و عدالت» و «همکاری و برد-برد» با پرهیز از متهم شدن به سلطه طلبی، رفتارهای امپریالیستی و یا مداخله گری در امور دیگر کشورها از طریق تحمیل سیاست های سرمایه سالارانه، در حال پیشبرد و اجرای نرم سیاست ها و برنامه های مورد نظر خود در دیگر مناطق جهان است. هم اکنون چین با سرمایه گذاری گسترده در آفریقا، به شریک تجاری اول این قاره تبدیل شده است.

به گفته صولی چینی‌ها امسال با رونمایی از «ایده سوسیالیسم چینی بر اساس اندیشه‌های شی جین پینگ»، تلاش خود را برای شکل دادن به یک عصر جدید بر اساس یک «ایدئولوژی راهنما»آغاز کرده اند.

این مسئله از آن جهت حائز اهمیت است که بر اساس مصوبه نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین، راه برای ماندن نامحدود آقای شی جین پینگ در پست ریاست جمهوری فراهم شده است. این کمیته همچنین پیشنهاد درج "تفکرات شی جین پینگ درباره سوسیالیسم با مولفه‌های چینی برای یک دوره جدید" در قانون اساسی را مطرح کرده است.

این تغییرات علاوه بر تثبیت رهبری حزب، جایگاه آقای شی جین پینگ را در عمل به جایگاهی فراتر از رئیس جمهور قبلی تغییر خواهد داد. بنابراین می‌توان دریافت که چینی‌ها در حال تبیین نظری جدیدی برای الگوی توسعه خود هستند که ویژگی مهم آن باز تعریف جدیدی از سوسیالیسم چینی با تاکید بر اصل برابری است.

مهمترین مزیت چینی ها در این مسیر، تاکید قاطع آنان بر قابلیت سنجش کمّی ایده سوسیالیسم چینی است. به عبارت دیگر چینی ها از هر گونه شعار زدگی پیش از اقدام و عمل، پرهیز می کنند و مهمترین ملاک پذیرش و استقبال از پیشنهاد همکاری آنان در دیگر کشورها، میزان تاثیرات عملی، شتابان و آشکاری است که در یک روند مشارکت جویانه، بر فرایند توسعه این کشورها داشته اند.

چین اکنون بزرگ ترین شریک تجاری 124 کشور است که رتبه اول در جهان محسوب می شود. هم چنین از لحاظ میزان سرمایه گذاری خارجی و میزان سرمایه گذاری در خارج نیز در رتبه دوم جهان قرار دارد و سهم رشد اقتصادی چین به رشد اقتصادی جهان بیش از 30 درصد است که مهمترین موتور توسعه اقتصادی جهان محسوب می شود.

وی با تاکید به اینکه هر چند این تجربه متعلق به حزب کمونیست چین است و البته متناسب با زیست بوم و اقتضائات سیاستی این کشور طراحی و اجرا شده است، اما به هر حال به عنوان یک تجربه در کنار مطالعه دیگر تجربه های جهانی می تواند مورد مطالعه و ارزیابی احزاب، مراکز مطالعاتی و سیاست گذاران کشور ما قرار بگیرد، گفت: حزب کمونیست چین سال گذشته اجلاسی با مقامات عالیرتبه 500 حزب از بیش از 100 کشور برگزار کرد تا ایده جهان بهتر با سرنوشت مشترک انسانی را بر اساس طرح یک کمربند یک جاده را با آنان به گفتگو بگذارد. حضور پررنگ و استقبال گستره احزاب سیاسی غرب آسیا، آسیای مرکزی، اروپای شرقی، آفریقا و آمریکای لاتین از چنین نشست هایی، و نیز تشکیل اجلاس های مهم منطقه ای و بین المللی همچون« مجمع احزاب سیاسی سازمان همکاری شانگهای»، «مجمع رهبران جوان چین و آفریقا»، «مجمع احزاب سیاسی چین و آمریکای لاتین» و یا «نشست رهبران احزاب کمونیست جهان در گرامیداشت دویستمین سالگرد تولد کارل مارکس» در کمتر از چند ماه، همگی نشانگر ضرورت توجه بیشتر نهادهای ایرانی نسبت به نقش چین در تحولات آینده جهان و چگونگی همگرایی دو کشور در این خصوص است. جمهوری اسلامی ایران داعیه دار ارائه الگویی جدیدی از توسعه با عنوان« الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت» است، لذا می تواند با برخورداری از ظرفیت ها و قابلیت های منحصر بفرد خود از این بستر برای تقویت همکاری های فزاینده چند جانبه گرایانه برای پیشبرد اهداف خود استفاده کند.

وی درباره جنگ تجاری میان چین و آمریکا گفت که آمریکایی‌ها نگران هستند تا چینی‌ها تا سال 2030 به اقتصاد اول دنیا تبدیل شوند و سعی دارند با جنگ تجاری مانع از انجام این هدف شوند و جنگ تجاری میان آمریکا و چین روز به روز ابعاد گسترده تری می باید. البته وزیر بازرگانی چین در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این کشور مخالف هرگونه جنگ تجاری است و آن را در تضاد با منافع ملی این کشور، جهانی‌سازی و سیستم تجارت جهانی می‌داند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا هم معتقد است که مازاد تجاری بالای چین ناشی از تجارت ناعادلانه این کشور با آمریکاست. روندی که با اعتقاد او باید با افزایش تعرفه واردات کالاهای چینی پایان یابد.

در واقع هم چینی ها و هم آمریکایی ها به حفظ متقابل بازار تاکید دارند و به هیچ وجه به دنبال از دست دادن شراکت تجاری با یکدیگر نیستند، اما در عین حال از ابزار های اقتصادی مثل تعرفه واردات برای ایجاد تعادل و دستیابی به برتری اقتصادی استفاده می کنند.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: