به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۸۶۶
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵
اخبار 24 ساعت گذشته:
پیروزو سرافراز برگشتید. آفرین
دفتر مقام معظم رهبری در تماس با مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان در روسیه، پیام رهبر معظم انقلاب به ملی‌پوشان فوتبال ایران را ابلاغ کردند.

متن پیام به این شرح است:

«به تیم ملی ایران بگویید : شما پیروز و سرافراز برگشتید. آفرین. انشاالله موفق باشید».

همه فریادها را باید بر سر آمریکا کشید!
«
حسن بهشتی‌پور» از چهره‌های اصلاح‌طلب در مطلبی نوشت: «همه فریادها را باید بر سر آمریکا کشید. این آمریکا است که با خروج از برجام، ایجاد مشکل کرده و بر ایران فشار وارد کرده است. نباید به جای آمریکا، ما بر سر یکدیگر فریاد بکشیم.» وی افزود: «نباید فراموش کرد که ماشین پرونده‌سازی آمریکا و متحدانش برای رویارویی با ایران هیچ‌گاه متوقف نشده است و هر چند برجام یک بهانه را از دشمنان ایران گرفت، اما بهانه‌جویی‌های آنها ادامه یافته است... آمریکا و متحدانش تلاش می‌کنند با جعل واژه‌هایی مانند بی‌ثبات‌سازی منطقه، پرونده‌ای جدید برای فشار به ایران درست کنند... مشخص است که چنین دروغ‌پردازی‌هایی یک توطئه دیگر برای پرونده‌سازی علیه ایران است؛ مسیری که شروع شده و اکنون جمهوری اسلامی ایران باید با استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی، حقوقی و دیپلماتیک برای مبارزه با این پرونده‌سازی‌های جدید اقدام کند.» البته نویسنده مشخص نکرده است چگونه باید این بهانه را از دست آنها گرفت؛ با بازگشت به اصول اساسی انقلاب و ایستادگی در برابر دشمن یا با تکرار مدل برجام؟!
و باز هم دعوای اصلاح‌طلب - کارگزاران

روزنامه آفتاب یزد به عنوان یک رسانه اصلاح‌طلب و حامی محمدرضا عارف، به حزب کارگزاران سازندگی حمله کرده که گل به خودی زده است. دعوا سر چیست؟ سر اینکه غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران با بیان اینکه طرح پارلمان اصلاحات تا حدودی در شورای عالی و شورای هماهنگی تدوین شده است، گفت: «اگر این طرح به صورت کامل تأیید و مجموع گروه‌های اصلاح‌طلب از آن حمایت کنند، ریاست آن به صورت انتخابی توسط اعضای این تشکل تعیین خواهد شد و انتخاب عبدالله نوری یا شخص دیگری برای سکانداری ریاست پارلمان اصلاحات توسط اعضا به صورت دموکراتیک تصمیم‌گیری می‌شود.» او در ادامه از فراکسیون امید و مدیریت عارف بر آن انتقاد کرده است. همین انتقاد از عارف و صحبت از جانشینی عبدالله نوری به جای او آفتاب یزد را عصبانی کرده است.

خیانت محمد‌بن‌سلمان به فلسطینی‌ها
نشریه «فارن‌پالیسی» در گزارشی نوشت: «محمد‌بن‌سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی به فلسطینی‌ها خیانت کرده است. این نشریه آمریکایی با اشاره به دیدار اخیر بن‌سلمان با جارد کوشنر و جیسون گرینبلات، فرستاده‌های دولت آمریکا برای گفت‌وگو درباره طرح موسوم به «معامله قرن» نوشته است: دستیاران محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی این دیدار را حتی قبل از آغاز آن، بی‌معنا و اتلاف وقت توصیف کردند. فارن‌پالیسی افزوده است: چند ماهی است که تشکیلات خودگردان فلسطین، به روابط نزدیک میان دولت ترامپ و برخی از دولت‌های حاشیه خلیج‌فارس به دید تحقیر نگاه می‌کند. مطابق این گزارش، بن‌سلمان در نشستی که ماه مارس با رهبران جریان‌های یهودی برگزار شد، از فلسطینی‌ها انتقاد کرد و مدعی شد آنها فرصت‌ها برای صلح را از دست داده‌اند. او همچنین آرمان فلسطینی‌ها را کم‌اهمیت دانست و گفت: فلسطینی‌ها باید هر گونه توافقی را که به آنها پیشنهاد می‌شود، بپذیرند.

خروج از برجام آغاز پیشرفت!
دونالد ترامپ که به اردن سفر کرده است در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت مذاکرات سازش گفت: «پیشرفت‌های زیادی در طرح خاورمیانه حاصل شده که این پیشرفت‌ها با خروج از توافق وحشتناک ایران آغاز شده‌اند. آن توافق، فاجعه بود و از وقتی که به آن خاتمه دادیم، مسائل خیلی فرق کرده‌اند.» ترامپ به پرسش‌ها درباره زمان رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن» برای پیشبرد سازش میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها پاسخ نداد. رسانه‌ها، از جمله شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی پیشتر برخی جزئیات مربوط به طرح پیشنهادی کاخ سفید را منتشر کرده‌اند. بر اساس این گزارش، ترامپ در این طرح دنبال به رسمیت شناختن فلسطین و ایجاد دولت فلسطینی است،‌ البته نه با پایبندی به مرزهای 1967. در این طرح شهرک‌نشینان صهیونیستی از شهرک‌ها در کرانه باختری تخلیه نخواهند شد.

تیم اقتصادی دولت با کدام کارت بازی کردند!
روزنامه «آرمان امروز» از رسانه‌های نزدیک به کارگزاران سازندگی نوشت: «وقتی تیم اقتصادی دولت همانند حجره‌نشین‌های دوره قاجاریه طرح و برنامه اقتصادی دارد، آیا امیدی به برون‌رفت از وضع موجود می‌رود؟» این روزنامه زنجیره‌ای در ادامه نوشت: «نمی‌دانم تیم اقتصادی دولت در حوادث ارزی اخیر با کدام کارت بازی کردند و چگونه صندوق ارزی بانک مرکزی را چند قفله کردند که ارز نزدیک به ۴ هزار تومانی در کوتاه مدتی به هشت هزار تومان رسید و خنده‌دار آنکه به بهانه جمع‌آوری نقدینگی از بازار بیش از ۷ میلیون سکه بهار آزادی به قیمت زیر دو میلیون تومان فروختند و امروز قیمت سکه به مرز ۳ میلیون تومان رسیده است


توهین و فحاشی «من و تو» علیه هنرمندان

شبکه من و تو وابسته به ضد انقلاب فیلمی از رضا احمدی را در صفحه خود در فضای مجازی منتشر کرد که در آن این عنصر سلطنت‌طلب ضمن اهانت و فحاشی به عادل فردوسی‌پور، از حشمت‌الله مهاجرانی، پیشکسوت فوتبال ایران به دلیل حضور در صداوسیما به شدت انتقاد کرد. این سلطنت‌طلب در ادامه به بقیه بازیگران و هنرمندان ایرانی همچون مهران مدیری و فرامرز قریبیان حمله کرده و با الفاظی زشت و توهین‌آمیز آنها را خطاب قرار داده است. متأسفانه، شبکه من و تو که به نوعی به تریبون خاندان پهلوی تبدیل شده است، نه تنها به انتشار این اهانت‌ها به جامعه هنری ایران اقدام کرد؛ بلکه از مخاطبان خود خواست چنین مطالبی را برای این شبکه ارسال کنند.
اظهارات تأمل‌برانگیز حسین موسویان!
حسین موسویان از چهره‌های نزدیک به دولت که در مقاطع گوناگون همکاری‌های بسیاری را با آقای روحانی داشته، در اظهار نظری عجیب گفته است: «برای ایجاد اجماع و وحدت داخلی نیاز به درک درست از شرایط داخلی و خارجی کشور، فداکاری و از خود گذشتگی است.» وی در ادامه منظورش از فداکاری و از خود گذشتگی را به طور واضح‌تری شرح داده و خواستار استعفای دولت شده است: «بزرگان نظام باید قبل از هر چیز در این مورد چاره‌اندیشی کنند؛ حتی به قیمت یک خانه‌تکانی اساسی در دولت یا حتی استعفای دولت فعلی و برگزاری انتخابات زودرس، زیرا استمرار وضع فعلی تا دو سال دیگر، ممکن است موجب لطمات غیر قابل جبران شود
همه در یک کشتی نشسته‌ایم
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما در ایران از اصولگرا، اصلاح‌طلب، بی‌خط، مخالف جمهوری اسلامی و مخالف دولت همه در یک کشتی هستیم. هدف نه نظام است، نه دولت روحانی، بلکه هدف ایران است. این ایران است که برای بعضی اهداف و تمایلات، مانع است. وی با تأکید بر بدعهدی آمریکا، افزود: بعضی‌ها در ایران می‌گویند زمانی آمریکایی‌ها حاضر شدند از برجام خارج شوند که فکر کردند ایران در برجام می‌ماند، این طور نیست. اتفاقاً تمام تلاش آمریکا این بود که ایران خارج شود. البته این به معنای آن نیست که ما هیچ وقت از برجام خارج نمی‌شویم، بلکه به این معناست که ما هدف طرف مقابل را می‌دانیم. وی همچنین با اشاره به جنگ روانی علیه ایران، ادامه داد: خبرگزاری رویترز روزی ٥٠ خبر دروغ از اقتصاد ایران تولید می‌کند و در جریان باشید که یک گروه مشخصی از سوی یکی از کشورهای همسایه ما حمایت مالی می‌شود که در جهان این را پخش کند که همه دارند از ایران خارج می‌شوند!

عدم پذیرش سولانا به دلیل سفر به ایران
دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درخواست «خاویر سولانا» دبیر کل اسبق ناتو (1999ـ 1995) و مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا (2009ـ 1999) برای سفر به آمریکا را رد کرده است. وبگاه روزنامه اسپانیولی‌زبان «País El » با اعلام این خبر، مدعی شده است درخواست الکترونیکی سولانا به دلیل آنکه سال 2013 برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور ایران به تهران سفر کرده، رد شده است. روزنامه اسپانیولی ردّ این درخواست را به فرمان منع مهاجرتی «دونالد ترامپ» علیه ایران و چند کشور دیگر ربط داده، اما در بخش مربوط به ایران از فرمان ضد مهاجرتی ترامپ، محدودیتی برای سفر به ایران از سوی اتباع کشورهای غیر ایرانی در نظر گرفته نشده است؛ بلکه به نظر می‌رسد این اتفاق، در صورت وقوع، به قانون دیگری مربوط باشد که در سال 2016 در کنگره آمریکا به تصویب رسید و با امضای «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا اجرایی شد.
سه عراقچی در دولت
!

روزنامه آرمان نوشت: کافی است در جست‌وجوگرهای اینترنتی دو کلمه «انتصاب‌های فامیلی» را جست‌وجو کنید؛ آنگاه اخبار بی‌شماری در این باره روی صفحه نقش خواهد بست. یکی از خبرها افزایش حضور عراقچی‌ها در امور بانکی و ارزی است؛ برادر کوچک‌تر عباس عراقچی (معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت خارجه جمهوری اسلامی) به سمت معاون ارزی بانک مرکزی ایران منصوب و بعد دبیر شورای پول و اعتبار و مشاور رئیس بانک مرکزی شد. سیدعلی عراقچی، برادرزاده‌ سیدعباس عراقچی، مدیر امور بین‌الملل ایدرو شد. سال گذشته بود که جبار کوچکی‌نژاد؛ عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه؛ فامیل‌بازی در دولت روحانی بسیار زیاد شده است، گفت: «رئیس کل بانک مرکزی به ‌جای انتصاب یک فرد متخصص، قوی و کارشناس در سمت معاونت ارزی، احمد عراقچی برادرزاده عباس عراقچی را منصوب کرد

دولت بصیرت ندارد!

محمدرضا تاجیک، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک دولت اصلاحات در انتقاد از بی‌تدبیری‌های دولت تدبیر گفت: «بنده معتقدم که این تیم نه از دانش و بصیرت لازم برای چنین شرایط پیچیده‌ای برخوردار است و نه از اراده لازم. نه از مدیریت و تدبیر لازم برخوردار است و نه از همبستگی حرفه‌ای درونی. در درون خودشان نیز گروه‌ها و تیپ‌های مختلف با رویکردهای مختلف نسبت به مسائل وجود دارد. چه مسائل اقتصادی و راه‌های برون‌رفت از آن و چه مسائل اجتماعی و... پارادوکس امروز جامعه ما این است که بر اساس سیاست‌های اعلامی هیچ کشوری نیست که مثل ایران علیه غرب و خصوصاً آمریکا باشد

مقاومت رئیس‌جمهور در برابر تغییرات!
روزنامه «اعتماد» در گزارشی با عنوان «چرا روحانی در مقابل تغییر مقاومت می‌کند؟» نوشت: «تا این جای کار همه مایل به تغییر کابینه هستند، اما رویکرد دوگانه حسن روحانی، رئیس‌جمهور در این خصوص مسئله را قدری مبهم می‌کند. واضح است که آقای روحانی از عملکرد تیم خود راضی نیست؛ چراکه اگر بود آنها را به دو گروه «ناامید» و «امیدوار» تقسیم‌بندی نمی‌کرد. اگر کابینه فعلی توانسته بود رئیس خود را راضی کند، از آنان که «با یک اخم یا یک نامه می‌ترسند»، گلایه نمی‌کرد. او می‌خواست پاشنه ورکشیده‌ها را دور هم جمع کند؛ اما خروجی کار نشان می‌دهد موفق نشده است. خودش هم خوب می‌داند که موفق نبوده و قصد ایجاد تغییرات دارد؛ اما نه آن تغییراتی که مورد نظر سیاسیون و نمایندگان مجلس است. روحانی هنوز هم در مقابل تغییر وزرا مقاومت می‌کند
۱۷۰ هزار تومان حباب برای یک گرم سکه!

ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه فروشندگان طلا گفت: هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲۵۷ هزار و ۸۵۰ تومان فروخته می‌شود، در حالی که سکه یک گرمی ۴۳۰ هزار تومان قیمت دارد که نشان دهنده حباب حدود ۱۷۰ هزار تومانی در فروش این نوع سکه است. قیمت سکه تمام طرح جدید دو میلیون و ۹۵۵ هزار تومان است و سکه تمام طرح قدیم نیز دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود. کمپین‌های نخریدن طلا تأثیر چندانی بر تقاضای بازار نداشته و این بخش در رکود قبلی خود به سر می‌برد.

نمودار خنده‌دار

توئیت ناشیانه «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا درباره ایران در نشست خبری اخیر «هیثر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه این کشور جنجالی شد و او نتوانست به پرسش‌های خبرنگاران درباره آن پاسخ دهد. «مایک پمپئو» در حساب کاربری‌اش در توئیتر با انتشار تصویری از یک نمودار مبهم مدعی شد که در نتیجه سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا اعتراضات در ایران رو به گسترش است. روی این نمودار به رنگ قرمز نوشته شده است: «تظاهرات‌ها در ایران رو به گسترش هستند.» پمپئو درباره این نمودار نوشته است: «آیا این را می‌توان توضیح داد؟» در آن نمودار، مشخص است که محور X زمان است، ولی هیچ توضیحی درباره محور Y نوشته نشده است.

گرایش برای تبدیل موجودی ریال به ارز
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه منابع ارزی‌مان بیش از مصارف کشور است، مشکل کنونی را افزایش اشتیاق و گرایش برای تبدیل موجودی ریال به ارز دانست. رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: تا امروز منابع کشور برای تأمین نیازهای اساسی و ضروری پاسخگو بوده است؛ اما اگر همه به دنبال خرید سکه، طلا و... باشند، هیچ کشوری قادر به تأمین این مقدار نخواهد بود. محمدباقر نوبخت بیان کرد: ما می‌توانیم به کالاها و خدمات ارز دهیم؛ اما نمی‌توانیم (هزینه) ویلا، خانه و سرمایه خارج کشور را تأمین کنیم. بنابراین به هر دلیلی مانند وجود نقدینگی، بسیاری تلاش می‌کنند ریال را به دلار تبدیل کنند که برای این تعداد درخواست، دلار نداریم.
کدام کارمندان مشمول پاداش پایان کار نیستند؟

یک نهاد مسئول دولتی با ارسال بخشنامه ای برای تعدادی از ادارات تاکید کرده با توجه به این که کارگران و کارمندان مشمول قانون کار در دستگاه های اجرایی، طبق ماده ۱۲۴ قانون مدیریت خدمات کشوری به خدمت گرفته می ‌شوند و در این ماده به خاتمه قرارداد کار معین اشاره شده، بنابراین در صورت اتمام قرارداد کار به صورت دایمی، مشمولان قانون کار از حقوق و مزایای پایان کار بهره ‌مند می ‌شوند اما در صورتی که قرارداد این گونه کارکنان، سالانه تمدید شود، مصداق پایان کار نداشته و پرداخت سالانه به عنوان مزایای پایان کار به آنان، موضوعیت ندارد.

دستور مهم دولت برای اشتغال زایی در مناطق محروم

با توجه به تاکیدات یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه که هم اکنون وارد مرحله برنامه ریزی اجرایی شده، قرار است طبق اختیارات اعطا شده به دولت براساس ماده 47 قانون برنامه ششم توسعه، نهادهایی چون وزارت نفت و نیرو و نیز سازمان انرژی اتمی در پروژه های خود و در شرایط برابر، اولویت را به پیمانکاران بومی واجد شرایط اختصاص داده و در قرارداد با کلیه شرکت ها و پیمانکاران نیز اولویت به کارگیری نیروهای بومی استانی در شرایط برابر را درج و بر حسن اجرای آن نظارت کنند.


افزایش نرخ سود بانکی در دستور کار دولت قرار گرفت

بعد از تصمیم دیروز دولت مبنی بر آزاد شدن خرید و فروش توافقی ارز میان صادرکنندگان و واردکنندگان، اکنون دولت برای جذب نقدینگی، جدی روی افزایش نرخ سود بانکی در حال بررسی است. بر این اساس افزایش نرخ سود نرخ بانکی برای مدیریت ریال های ناشی از فروش اسکناس دلار در بازار غیررسمی در دستور کار دولت قرار گرفته است. احتمال دارد در جلسه سه شنبه شورای پول و اعتبار این موضوع مورد بررسی و تصویب قرار گیرد اما اکنون به عنوان یک گزینه جدی از سوی دولت و مقامات ارشد دولتی برای مدیریت نقدینگی موجود در جامعه در دستور کار قرار دارد
اخبار روزانه*
* سردار سرلشکر صفوی با هشدار به عربستان گفت: اگر فکر تعرض به ایران در ذهن عربستانی‌ها شکل بگیرد، در روز نخست ۱۰۰۰ موشک قصرهای پادشاهی این کشور را در ریاض ویران خواهد کرد. دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا اضافه کرد: امروز حزب‌الله با ۸۰ هزار موشک به یک تهدید دائمی برای صهیونیست‌ها تبدیل شده و از سوی دیگر افکار امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی در اقصی نقاط جهان ساری و جاری است و این نشان از نفوذ فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران دارد.
* محمدمهدی بهکیش، معاون اقتصادی اتاق بازرگانی نقل‌قول خود از رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه سیف گفته «نمی‌داند با بازار ارز چه باید کند» را تکذیب کرد. این در حالی است که در صحبتی که بین وی و سیف درباره بازار ارز مطرح شده، رئیس کل بانک مرکزی گفته است درباره بازار ارز که اکنون غیر رسمی اعلام شده و قاچاق محسوب می‌شود، بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار ارزی نمی‌تواند ورود کند و لذا مسئول مدیریت این بازار قاچاق نیست.
* پس از انتقاد رهبر معظم انقلاب از برخی سفرهای خارجی دستگاه‌ها و تأکید بر افزایش نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، تعدادی از وکلای ملت در حال تنظیم طرح‌هایی برای تحقیق و تفحص از ساختار مجلس هستند. بر اساس این، طرح تحقیق و تفحص از ساختار مجلس و همچنین طرح تحقیق و تفحص از سفرهای خارجی نمایندگان در دست تدوین و بررسی قرار دارد.
* محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه مراسم ختم حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی، استاد اخلاق و در پاسخ به این پرسش که عده‌ای از شایعه ارسال نامه آقای رئیس‌جمهور به سران اتحادیه اروپایی خبر می‌دهند، ضمن تأیید این خبر گفت: نامه مذکور پس از خروج آمریکا از برجام نوشته شده است.
* یگان موشکی یمن از بمباران مرکز اطلاعات وزارت دفاع و دیگر پایگاه‌های پادشاهی عربستان در ریاض برای چندمین بار با موشک بالستیک خبر داد. شایان ذکر است، پیش از این فعالان و کاربران اینترنتی سعودی اعلام کردند یک‌شنبه شب صدای چندین انفجار در ریاض شنیده شده است.
* علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس گفت: کشور در وضعیت سختی است و کار مجلس به تنهایی نیست و هر سه قوه باید با هم کار کنند؛ ولی عنصر اصلی دولت است و با هدایت او باید این کار صورت گیرد. وی افزود: اگر مردم شش ماه مقاومت کنند، وضعیت اقتصادی بهتر خواهد شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: