به‌روز شده در: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۷۷۲
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۸
محمدرضا ملکشاهی راد:
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با تاکید براینکه FATF توان مقابله با تحریم‌های آمریکا را ندارد، گفت: دست اروپایی‌ها با آمریکا در یک کاسه است.
محمدرضا ملکشاهی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد در رابطه با لایحه FATF اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده در همه عرصه‌ها همکاری لازم را در کنوانسیون‌ها و اشکال مختلف سیاسی در جهان داشته است‌.

وی افزود: برجام یک تعهد بین‌المللی با چند کشور اروپایی، آسیایی و آمریکا بود و ایران نیز همه ملاحظات 1+5 را در قرار‌داد برجام اجرایی و عملیاتی کرد که در پی آن خسارات جبران‌ناپذیری نیز به تاسیسات هسته‌ای ایران وارد شد اما آمریکا به راحتی از برجام خارج شد. اروپائیان نیز هیچ مقابله‌ای با تحریم‌های جدید آمریکا انجام نداده‌اند فقط شفاهی ایران را دارند وادار می‌کنند تا از برجام خارج نشود که در واقع می‌توان گفت دست اروپاییان با آمریکا در یک کاسه است.

عضو مجمع نمایندگان استان لرستان بیان کرد: در بحث برجام، اروپایی‌ها از یک طرف آمریکا را رها کردند و آمریکا در حال انجام تحریم است و از طرف دیگر ایران را سرگرم کرده‌اند تا به تعهداتش نسبت به برجام پایبند باشد و خسارت بیشتری بر ایران وارد شود که در عین حال اروپایی‌ها هیچ اقدامی نیز در رابطه با ایران انجام نمی‌دهند به عنوان مثال اکنون با تحریم‌های بانکی که آمریکا دارد اجرا می‌کند، شرکت‌های خارجی مانند توتال و پژو سیتروئن که با ایران قرار‌داد داشتند با یک تشر خیلی کوچک آمریکا خارج شدند. اروپایی‌ها در رابطه با ایران عملا دارند گفتار‌درمانی می‌کنند پس هیچ اعتمادی به اجرای تعهدات چه به وسیله اروپاییان و چه آمریکا وجود ندارد.

وی با بیان اینکه مرکز نهاد FATF در پاریس است، تصریح کرد: FATF یک نهاد بین‌المللی نیست بلکه یک نهاد بین کشوری است که در ظاهر دو هدف مبارزه با پول‌شویی و مبارزه با تامین مالی تروریست در جهان دارد. ایران هر دو موضوع مبارزه با پول‌شویی و مبارزه با تامین مالی تروریست را می‌پذیرید و پذیرفته و نمونه پذیرش نیز تصویب این دو قانون در مجلس است. آنها می‌خواهند ایران وارد FATF شود حرفی نیست اما چه تضمینی وجود دارد که دقیقا این قرارداد علیه نظام جمهوری اسلامی استفاده نشود.

ملکشاهی‌راد با بیان اینکه FATF توان مقابله با تحریم‌های آمریکا را ندارد افزود: یکی از اقداماتی که در FATF وجود دارد این است که ارتباطات بانکی جهانی را برقرار و تراکنش‌های مالی را مورد بررسی قرار می‌دهد که در تراکنش‌های مالی دقیقا می‌خواهد اقدامات بانک‌های دنیا را در رابطه با پول‌شویی و مبارزه تامین مالی تروریست مورد بررسی قرار دهد که تا اینجا ایران نیز هیچ مخالفتی ندارد چون ایران با هیچ سازمان تروریستی ارتباط ندارد اما ما به‌دست خودمان می‌خواهیم با اقدامات این کشورها از جمله آمریکا بهانه‌ای برای محکومیت ایران به دست خودمان امضا کنیم.

وی عنوان کرد: تعریف تروریست از دیدگاه آمریکا، برخی از کشورهای همراه آمریکا و ایران با هم متفاوت است مثلا ایران منافقان را تروریست می‌داند ولی آمریکا، کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای عربی ازجمله عربستان منافقان را نه تنها گروه تروریستی نمی‌داند بلکه برای براندازی نظام جمهوری اسلامی آن‌ها مورد حمایت مالی خود قرار می‌دهند که عملا ناکارآمدیFATF اینجا مشهود است.

عضو مجمع نمایندگان استان لرستان بیان کرد: این قرار‌داد مورد مسخره و سوءاستفاده آمریکا ‌علیه نظام جمهوری اسلامی است به عنوان مثال اگر ایران این قرار داد را بپذیرد آن‌ها فردا هر شخصی یا گروهی که در داخل ایران مصداق تروریست بدانند، نباید مورد حمایت ایران قرار گیرد و معاملات بانکی به آن انجام دهند.

‌وی تصریح کرد: آمریکا نگاهش نسبت به ایران یک نگاه براندازانه بوده و صلح‌جویانه نیست مثلا کشوری مانند اسرائیل که کاملا تروریست است و دانشمندان ایرانی را مورد ترور قرار داده است مورد حمایت آمریکا و کشورهای اروپایی است.

ملکشاهی‌راد اظهار داشت: با پیوستن FATF توسط ایران، جمهوری اسلامی هرگز نباید از کشورهای آزادی‌خواه و مظلومیت مردم یمن حمایت کند و بر‌عکس هیچ‌وقت نباید بر ظلم‌ها و ستم‌هایی که توسط تروریست‌ها در ایران انجام گرفته تجاوزی داشته باشد و باید نظاره‌گر باشد‌.

‌عضو مجمع نمایندگان استان لرستان با اشاره تحریم‌های انجام شده توسط آمریکا بیان کرد: اکنون همه کشورها از نظر بانکی جرات نمی‌کنند با ایران معاملات داشته باشند چون از نظر اقتصادی ضرر می‌کنند. در مجلس گفتیم که این طرح دو ماه مسکوت بماند تا کشورهایی اروپایی و عضو این کنوانسیون راستی‌آزمایی شوند بنابراین اگر اروپایی‌ها در طول این دو ماه نشان دادند که بر‌خلاف نظر آمریکا به تعهدات خودشان در برجام عملی کردند به طور یقین ایران آمادگی همکاری را دارد و چنانچه بخواهد تصویب شود باید با ملاحظاتی تصویب شود که آن ملاحظات منافع مردم را در نظر بگیرد و یک اختیاراتی و حق تحفظی برای جمهوری اسلامی لحاظ شود.

ملک‌شاهی‌راد گفت: به آمریکا اعتمادی نیست و امنیت و اعتمادی نیز وجود ندارد که کشورهای عضو در این کنوانسیون‌ها از آمریکا تبعیت نکنند، آمریکا جز دشمنی با ایران حرف دیگری ندارد پس ما نباید با دست خودمان تسلیم شویم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: