به‌روز شده در: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۷۴۱
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴
نتیجه تحقیقاتی که اخیرا در انگلیس در زمینه اینستاگرام انجام شده این است که این شبکه اجتماعی بر ظاهر افراد و نیز الگوی خواب آنها تأثیر مستقیم دارد و سبب ایجاد بیماری «فومو» یا همان ترس از دست رفتن می‌شود.
محدثه حدادی- در میان شبکههای اجتماعی، اینستاگرام به عنوان رسانهای تصویرمحور، تأثیرات مخرب بسیاری نسبت به سایر هم­نوعان خود بر سلامت ذهنی کاربران داشته است. اینستاگرام در طول مدت ظهورش به عنوان یک شبکه اجتماعی، توانست مخاطبان زیادی بهویژه در میان جوانان را به خود جذب کند. امکانات ویژهای که این شبکه برای کاربران خود ایجاد کرد سبب شد تا امروزه بیش از 700 میلیون کاربر، مخاطب این شبکه شوند. ایران نیز با بیش از شش میلیون کاربر در رتبه هفتم جهان در استفاده از اینستاگرام قرار دارد. شاید غالب کاربران اینستاگرام آگاه نباشند که تأثیر ماندگار و اعجاب­ان گیزی است که بر ذهن افراد دارد. هر تصویر معادل هزار کلمه است و مدت زمانی قریب به چهل سال در ذهن انسان باقی میماند، در این شبکه تصاویر بدون هیچ نظارت و محدودیتی در صفحات شخصی افراد منتشر میشود. گاهی در میان آنها پستهایی به اشتراک گذاشته میشود که سبب ایجاد هیجان و تحریک ذهن می­ شود. در این میان زنان و دختران جوان با مشاهده تصاویر فتوشاپی و تغییر یافته دوستان خود در صفحات شخصیشان بدون آنکه متوجه باشند دچار نوعی اضطراب، انزوا و سرخوردگی میشوند. تحقیقات صورت گرفته نشان داده است که افراد معمولا در این شبکه با انتشار تصاویر و پستهای غیر واقعی تلاش میکنند تا وجهه مثبتی از خود نشان دهند و کاربران دیگر در مقام قیاس برآمده و وقتی آنها را با خود مقایسه میکنند اعتماد به نفس شان را از دست داده و تلاش میکنند با نزدیک کردن خود به این افراد و آنچه مشاهده میکنند بخشی از این خلا ناشی از یک فریب بزرگ را جبران کنند.

در برخی موارد حتی تأثیرات مخرب این شبکه فراتر رفته و به سطح جامعه کشیده میشود. مثلا یکی از مسائلی که طی یک برهه زمانی بسیار فراگیر شده بود کمپینی به نام بچه پولدارها بود که طی آن عدهای با به اشتراک گذاشتن عکسها و ویدئوهایی از خودروهای لوکس در کنار ویلاهای آن­چنانی و یا لوازمی که حاکی از تجمل و رفاه بسیار است، ضمن خودنمایی که نتیجه خلا ناشی از عدم اعتماد به نفس بوده، فالئورهای خود را تحریک به داشتن این امکانات از هر راه ممکن میکردند. چه بسا افرادی که حاضر میشوند برای رسیدن به این درجه، به هر قیمتی تلاش کنند که البته بدترین راه که به ظاهر سادهترین است را انتخاب میکنند. راههایی مانند سرقت، کلاهبرداری و حتی گاهی قتل که قطعا آسیب بزرگی را متوجه خود و جامعه میکنند.

نتیجه تحقیقاتی که اخیرا در انگلیس در زمینه اینستاگرام انجام شده این است که این شبکه اجتماعی بر ظاهر افراد و نیز الگوی خواب آنها تأثیر مستقیم دارد و سبب ایجاد بیماری «فومو» یا همان ترس از دست رفتن میشود. همین سبب شد تا این انجمن به طور جدی این مسmله را دنبال کند و راه چارهای برای آن بیاندیشد. اینکه جوانان در این شبکه درگیر چه موضوعاتی میشوند چندان مهم نیست، دغدغه و هدف اصلی مدت زمان درگیری جوانان است. اهمیت موضوع وقتی روشن میشود که از این کاربران به عنوان اولین نسل از رسانههای اجتماعی یاد میشود که قرار است آینده جهان را در دست بگیرند. ناگفته نماند که به اقتضای رشد سریع تکنولوژی باید جوانان با نحوه بهکارگیری شبکههای اجتماعی آشنا شوند تا بتوانند خود را با دنیای امروز تطبیق دهند اما آنچه اهمیت دارد اینکه طبق گفته کارشناسان اعتیاد به شبکههای اجتماعی مانند اینستاگرام بسیار بیشتر و سختتر از اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی بوده و تأثیرات بدتری نیز دارد تا جایی که کاربران با تمام موجود در خود احساس بدبختی میکنند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: