به‌روز شده در: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۶۷۴
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸
حسن لاسجردی:
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان این‌که «آمریکا تلاش کرد تا از طریق برخی کشورهای آمریکای لاتین به مساله انتقال سفارت مشروعیت دهد»، گفت: علیرغم همه این‌ها هنوز که هنوز است موضوعات مربوط به فلسطین هم برای مردم و هم برای بازیگران سیاسی اهمیت دارد.
حسن لاسجردی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به واکنش ها و اعتراضات نسبت به انتقال سفارت آمریکا به قدس، اظهار کرد: در این ارتباط لابی‌های اسرائیل بسیار تلاش کردند تا با دادن امتیازات مختلف اقدام آمریکا برای انتقال سفارت عملیاتی شود؛ زیرا این مساله هم برای آن‌ها هم برای ترامپ مهم بود.

وی با بیان این‌که «تغییراتی را در جهان عرب شاهد هستیم»، گفت: جریان میانه‌رو یا محافظه‌کار عرب با اسرائیل مذاکره مستقیم انجام می‌دهد و حتی با آن‌ها تجارت دارد در حقیقت فضای جریان عربی ملی‌گرایی که در فلسطین و عراق داشتند تغییر پیدا کرده و مناسبات جامعه جهانی نیز بر منطقه اثر گذار بوده است.

وی همچنین بیان کرد: از سوی دیگر هر زمان که در ایالات متحده جمهوری خواهان بر سر کار آمده‌اند شرایط جنجالی‌تر شده است اما اقداماتی را هم شاهد هستیم که می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که هنوز که هنوز است موضوعات مربوط به فلسطین هم برای مردم و هم برای بازیگران سیاسی اهمیت دارد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه ابراز کرد: بسیاری از کشورها به موضوع انتقال سفارت واکنش نشان دادند و با نه به آمریکا اعلام کردند که موضوع فلسطین برایشان مهم است. گرچه کشورهایی مانند عربستان یا کویت هیچ واکنشی نداشتند.

وی با اشاره به این‌که «برخی از کشورهای آمریکای لاتین هم به تبعیت از آمریکا نسبت به انتقال سفارت اقدام کرده‌اند»، گفت: آمریکا تلاش کرد تا از کشورهایی مانند آمریکای لاتین که ارتباطی با این موضوع ندارند بخواهد به این امر مشروعیت دهند اما همه این‌ها نشان می‌دهد که امر انتقال سفارت به این سادگی‌ها هم نیست.

وی اظهار کرد: روزهای آینده فلسطین و مقاومت در منطقه روزهایی نیست که بگوییم مقاومت در چالش و انزوا قرار دارد بلکه بر عکس فضای مقاومت فضای خوبی است و این مساله به فلسطینی ها کمک می کند تا اقداماتی را انجام دهند. اما آن‌چه مهم است این که در حال حاضر مجموعه اقدامات و واکنش‌هایی که جامعه جهانی به ترامپ دارد تا حدودی با شک و تردید همراه است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه با بیان این‌که «موضوع فلسطین ساده‌ترین و طولانی‌ترین پرونده سازمان ملل است»، گفت: وقتی این مساله را بررسی می‌کنید از یک طرف مقاومت فلسطینی ها موثر بوده و از سوی دیگر فشارهای آمریکا و لابی صهیونیست اثر خود را داشته در واقع مجدد شرایط متعادل شده است.

وی درباره ارائه پرونده جنایت‌های رژیم صهیونیستی به دادگاه لاهه نیز اظهار کرد: موضوعات مربوط به روند صلح و حقوق بشر برای اروپایی‌ها بسیار مهم است، به نظر می‌رسد اروپایی‌ها در تلاش هستند به رغم مساعدت و پشتیبانی اسرائیل از آمریکا، نقس متعادل کننده را داشته باشند.

برچسب ها: حسن لاسجردی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: