به‌روز شده در: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۵۹۲
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۹
نگاهی به کتاب ««شهر خدا: رمضان و رازهای روزه داری» اثر حجت‌الاسلام پناهیان
بسیاری از مباحثی که در کتاب مطرح شده برای اهل روزه موضوعات جدید به‌شمار نمی‌آید ولی نوع بیان و تازگی قالب آنها سبب می‌شود که مطالب کتاب طراوت و شادابی خاصی داشته باشد و خواننده در مواجه شدن با کتاب احساس کسالت و تکرر نکند.
فهیمه اسماعیلی- «این رسول خداست که ندا می دهد: آی مردم! شهر خدا با (دستانی پر از) برکت و رحمت و مغفرت به شما رو کرده است...

شهرها همه در ظرف مکان جای ندارند. خداوند مهربان در عالم شهری دارد،که در ظرف زمان قرار یافته است.شهر خدا که درزمانی معلوم و با گنجایشی نا محدود،همهساله محل اقامت مهمانان خدای بزرگ میشود.»

آنچه در بالا آمد یک فراز کوتاه از کتاب «شهر خدا: رمضان و رازهای روزه داری» اثر حجتالاسلام پناهیان است که انتشارات بیان معنوی آن را منتشر کرده و یکی از کتب پرفروش در زمینه ماه مبارک رمضان و روزهداری است.

خواننده در فصل اول این کتاب که مولف آن را قلمی کرده که با عنوان «آشنایی با شهر خدا» نامگذاری شده با توصیف شاعرانه از زبان نگارنده با رمضان آشنا میشود و این مسئله در اولین مواجهه خواننده با این کتاب بسیار تاثیرگذار است. قلمی صمیمی که تلاش
می کند آموزنده باشد و نوعی لطافت در ارتباط با خدا را به نمایش می
گذارد.

برای نمونه در بخشی میخوانید: «به هر حال اهالی این شهر از بس قیامت را باور دارند با آنکه کسی آنها را سرپا نگه نداشته است، گویی دائم ایستاده زندگی میکنند، و روز و شب ایام صیام را در قیام به سر میبرند. همه خود به حساب خود می رسند...»با اندکی درنگ در کتاب در مییابیم که آیات و احادیث متفاوت در پشت جملهها نهفته بیآنکه قول معصوم یا کلام کتاب خدا ظاهرا در کار باشد. این شیوه در سراسر فصل وجود دارد و غنای خوبی به کتاب بخشیده است.

مخاطبان اغلب پناهیان را به عنوان سخنرانی مسلط میشناسند که در کتاب «شهر خدا» تصویری از یک نویسنده مسلط به نثر فارسی نیز در چشم خواننده ظاهر میشود. «در شهر خدا به مهمانها وعده داده شده است که اگر تا شام لب به آب و نان نزنند و جسم خود را از طعام و شراب خالی نگه دارند، خداوند جان آنان را از جام خود سیراب میکند و از جانب خود سیرشان میگرداند.»

«شهر خدا» حاصل جمعآوری چند سخنرانی است که در6 فصل سامان یافته و در 300 صفحه گنجانده شده است که اذن ورود، روشهای تربیتی رمضان، زکات روح، گوهر اخلاص، میوه حکمت برخی از عناوین فصلهای این کتاب است.

بسیاری از مباحثی که در کتاب مطرح شده برای اهل روزه موضوعات جدید بهشمار نمیآید ولی نوع بیان و تازگی قالب آنها سبب میشود که مطالب کتاب طراوت و شادابی خاصی داشته باشد و خواننده در مواجه شدن با کتاب احساس کسالت و تکرر نکند.

کتاب «شهر خدا: رمضان و رازهای روزه داری» اثر حجتالاسلام پناهیان از سوی موسسه بیان معنوی روانه کتابفروشیها شده است.


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: