به‌روز شده در: ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۴۷۲
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
صالح اسکندری:
صالح اسکندری گفت: امروز دامنه ژئوپلیتیک مقاومت از سواحل شرقی مدیترانه آغاز می‌شود و تا روسیه آسیای میانه افغانستان مرز چین و از جنوب تا تنگه باب‌المندب و خلیج عدن یعنی تمام هارت‌لند دنیا ادامه دارد. جبهه مقاومت امروز قلب دنیا را در اختیار دارد.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با تشریح اقدامات و سنگ‌اندازی‌های آمریکا در منطقه، اقتدار ایران و استقامت جبهه مقاومت را عامل شکست خوردن تمام نقشه‌های امریکا دانست.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر صالح اسکندری در نشست فرماندهان بسیج کارکنان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با اشاره به برکات دهه آخر ماه شعبان وبرکات این ایام گفت: دهه آخر ماه شعبان پرفضیلت و بااهمیت است آیت‌الله آملی بهار سال عرفانی و سیر و سلوک اخلاقی را ماه رمضان می‌دانند و دهه آخر شعبان را مانند پایان سال اخلاقی و عبادی خطاب می‌کنند. این ایام زمان حسابرسی خودمان است باید ببینیم چه به دست آورده‌ایم و چه چیزهایی از دست داده‌ایم.

رئیس سازمان چاپ، انتشارات و رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در تحلیل مسائل منطقه و ژئوپلیتیک مقاومت با طرح این سوالات که آیا ژئوپلتیک منطقه درحال حاضر وجود دارد؟ دارای چه دامنه و گستره‌ای است؟ چه پیامدهایی بر ژئوپلتیک منطقه مترتب است و چه آلترناتیوهایی بر آن وجود دارد؟ افزود: این رشته یکی از دانش‌هایی است که ذیل جغرافیایی انسانی قرار دارد.

وی اقدامات آمریکا در منطقه خاورمیانه را برنامه‌ریزی شده و با مطالعات همه جانبه دانست و اظهار کرد: چند پیش‌بینی توسط مراکز مطالعاتی آمریکا صورت گرفته بود که این مطالعات نقشه عملیاتی آمریکا در منطقه برای سال 2017 و 2018 محسوب می‌شدند و برخی از این پیش‌بینی‌ها منتج به نتیجه و برخی دیگر منجر به شکست شد.

اسکندری جنگ داخلی لبنان را یکی از این نقشه‌ها عنوان کرد و گفت: این برنامه که توسط آمریکا طراحی شده بود، قرار بود به جنگ داخلی لبنان منجر شود. برآورد آمریکا و اسرائیل این بود که در انتخابات اخیر لبنان که برگزار شد، حزب‌الله دست برتر را خواهد داشت، از همین رو به دنبال آن بودند که لبنان را وارد جنگ داخلی کنند انتخابات را به تعویق بیاندازند و در امور داخلی این کشور سنگ‌اندازی کنند.

به گفته اسکندری یکی از برنامه‌های آمریکا این بود که شرایط را طوری فراهم کند تا سعدحریری نخست وزیر لبنان استعفا دهد و اوضاع داخلی لبنان بر هم خورد، اما نتایج انتخاباتی اخیر در لبنان برگزار شد، نشان دهنده شکست آمریکایی‌ها در این طرح بود. نتایجی که حاصل آن پیروزی قاطع حزب‌الله لبنان و به دست آوردن اکثریت کرسی‌های پارلمان لبنان بود.

وی با اشاره به غائله استقلال کردستان عراق به عنوان یکی دیگر از نقشه‌های راهبردی آمریکا برای اغتشاش در منطقه خاورمیانه، گفت: این نقشه نیز از برنامه‌های آمریکا برای سال 2017-2018 بود که در نهایت افتضاحی دیگر در استراتژی‌های شکست خورده آمریکا به بار آورد. دامن‌ زدن بر گرایش‌های تجزیه‌طلبانه کردها در سوریه و بعد از آن تحریک کردهای ایران محوریت این نقشه‌ بود. همانطور که دیدیم بعد از انتخابات استقلال اقلیم کردستان، پرچم اسرائیل را برافراشته و شادی کردند که این حرکت در تاریخ کشورهای اسلامی بی‌سابقه بوده است همانطور که آنها در ایجاد جنگ داخلی در لبنان ناکام بودند در استقلال کردستان با استقامت ایران و درایت دولت عراق شکست خوردند. جمهوری اسلامی ایران بر خلاف تمام نظرات کارشناسان و تحلیل‌گران که معتقد بودند استقلال کردستان از دست رفت بر مواضع صریح خود ایستادگی کرد و اجازه نداد این اتفاق رخ دهد.

به گفته رئیس سازمان چاپ و انتشارات و رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی دامن زدن به تفرقه و اختلاف افکنی بین شیعه و سنی در عراق یکی از برنامه‌های آمریکا برای سنگ‌اندازی در منطقه بود.

وی با تاکید بر این موضوع گفت: امسال گروه‌های شیعه با 4 تا 5 فهرست قرار است در انتخابات شرکت کنند و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که اینها بتوانند 150 تا 160 کرسی را از آن خود کنند و به طبع آن در انتخاب نخست وزیر عراق نیز تاثیرگذار باشند. آمریکا برای اجرای نقشه شوم خود حتی به برخی از گروه‌های اهل سنت و تشیع نزدیک شد تا اختلاف ایجاد کرده و به هدف خود دست یابد که در اجرای این نقشه نیز شکست خوردند.

اسکندری در تحلیل اقدامات آمریکا برای تحت‌الشعاع قراردادن ژئوپلیتیک مقاومت و پیروزی‌های میدانی و سیاسی آن تصریح کرد: یک ماه قبل از اغتشاشات دی ماه ایران، یکی از روسای ارشد CIA در اربیل عراق با منافقین جلسه می‌گذارد و نقشه اغتشاشات را طراحی و فرمان آن را صادر می‌کند اما بعد از اینکه اولین جرقه در مشهد رخ داد روز بعد مردم متوجه شدند که این خط اعتراضی، منحرف شده و مسیر اصلی خود را از دست داده‌ است به همین دلیل مردم با بصیرت، خط خود را از اغتشاش‌گران جدا کردند و در نهایت این شد که تجمعات 50 یا 100 نفره در برخی شهرها دنبال شد و بعد از چند روز به پایان رسید.

وی با تاکید بر سرمایه‌گذاری آمریکا بر گروه‌های تکفیری تروریستی و استفاده آنها در منطقه علیه کشورهایی مانند ایران گفت: یکی از تئوری‌های آمریکا بعد از شکست داعش انتقال گروه‌های تکفیری تروریستی به افغانستان بود تا بتواند از باقی مانده این گروه‌ها در مقاطع و بزنگاه‌های بعدی استفاده مناسب را ببرد که انشاءالله این طرح با درایت جبهه مقاومت منطقه با شکست مواجه خواهد شد.

رئیس سازمان چاپ و انتشارات و رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به طرح آمریکا برای برهم زدن آرامش روسیه قبل از انتخابات این کشور با ایجاد شایعات مختلف تصریح کرد: آمریکایی‌ها سعی داشتند در انتخابات روسیه شایعه تخلف و تقلب را اشاعه دهند اما پوتین با اختلاف رای بسیار بالا توانست با قدرت پیروز شود.

به گفته اسکندری مساله تجزیه سوریه حول محور غرب و شرق فرات با رویکرد سومالی‌سازی سوریه یکی دیگر از نقشه‌های شوم آمریکا برای منطقه خاورمیانه بود که دولت سوریه توانست با درایت فرماندهان و ارتش خود، کمک مستشاری ایران و آزادی‌خواهان منطقه در برابر ترویست‌ها و حامیان آنها مقاومت کند.

وی اضافه کرد: در سومالی دولتی به ظاهر حکومت می‌کرد اما تسلط سیاسی و اجرایی نداشت آمریکا نیز در برنامه‌های خود برای سوریه این چنین حکومتی را در نظر گرفته بود.

رئیس سازمان چاپ و انتشارات و رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: قراداد سایکس‌پیکو در سال 1916 مبنی‌بر تقسیم اراضی عثمانی توسط فرانسه و انگلیس منعقد شد. آمریکا بعد از 11 سپتامبر در سال 2011 وقتی وارد افغانستان شد اهداف ویژه‌ای را برای خود ترسیم نمود که یکی از آنها تسلط بر بیضی انرژی دنیا با مرکزیت ایران و دیگری تسلط بر هارت‌لند دنیا بود.

اسکندری نزدیکی به هند و چین را یکی دیگر از برنامه‌های آمریکا برای حضور در منطقه اعلام و تاکید کرد: تمام پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که کشور چین تا سال 2050 بودجه نظامی خود را به هزار و 280 میلیارد دلار در سال خواهد رساند که هم تراز بودجه آمریکا در آن سال خواهد شد به همین دلیل آمریکا هراسان و نگران ازین موضوع، سعی دارد نفوذ خود را در منطقه بیشتر کند. بعد از آمریکا و چین، هندوستان و روسیه است و بعد از آن نیز جمهوری اسلامی ایران. سردار باقری نیز در سخنان اخیر خود گفت: ایران امروز به عنوان قدرت نظامی دنیا محسوب می‌شود که تا سال 2050 جزو 5 قدرت برتر نظامی دنیا خواهد شد.

وی نگرانی دیگر آمریکا که موجب حضور آنها در منطقه خاورمیانه شده را گسترش اسلام در اروپا و آمریکای شمالی عنوان کرد‌ و گفت: موسسه پیو آمریکا گزارشی را منتشر کرده است که این گزارش نشان می‌دهد تا چند دهه دیگر بالغ بر نیمی از کشورهای انگلیس، ایتالیا و فرانسه روی به اسلام خواهند آورد. تمام این مسائل آمریکایی‌ها را بر آن داشت تا در منطقه ما دست به اقداماتی بزنند که به سمت فروپاشی ژئوپلیتیکی برود که از زمان سایکس پیکو شکل گرفته بود و همچنین چهره اسلام را مشوه نشان دهند.

اسکندری افزود: وقتی آمریکا وارد افغانستان شد متوجه اختلافات بین گروه‌های افراط‌کرای اسلامی شد. در سال 2004 رئیس وقت سازمان سیا گزارشی می‌دهد که بعدها دست‌مایه اقدامات آمریکا در منطقه می‌شود. در این گزارش سه نکته مهم ذکر شده است: 1- حمله آمریکا به افغانستان و بیرون کردن طالبان از آن کشور و به دنبال آن پراکنده کردن القاعده، موجب شده است که گروه‌های مستقلی در سایر نقاط جهان به خصوص کشورهای اسلامی با رهبری معنوی القاعده به وجود بیاید. 2- تشکل‌های تازه تاسیس با انگیزه‌های بسیار قوی و انتقام جویانه به میدان آمده‌اند و عراق زمینه مناسبی برای آنها بعد از حمله آمریکا، فراهم کرده است. 3-ضربه زدن به القاعده و بن لادن باعث شده رهبرهای جدیدی در راس تشکل‌های پراکنده به وجود بیاید.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل اضافه کرد: بعدها ابوبکر بغدادی در دامن آمریکا رشد پیدا کرد و با حمایت آنها توانست گروه داعش را به وجود بیاورد و این چنین جنایت‌هایی انجام دهد جنایت‌هایی به اسم اسلام برای مخدوش کردن نام این دین آسمانی در بین جهانیان. در تاریخ اسلام در هیچ مقطعی شاهد اینچینین جنایت‌هایی نبوده‌ایم. داعش تمام این جنایات را در تلویزیون خود به نام دولت اسلامی برای مشوه کردن چهره اسلام انجام داده است. آمریکا نیز از این حرکات داعش حمایت می‌کند تا اجازه ندهند در منطقه اروپا و آمریکای شمالی که اسلام در حال گسترش بود زمزمه‌های حق این دین به گوش دنیا برسد.

رئیس سازمان چاپ و انتشارات و رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به درایت مقام معظم رهبری در ارسال نامه به جوانان اروپا و آمریکای شمالی اظهار کرد: ایت‌الله خامنه‌ای با دید عمیق استراتژیک و آینده نگری دقیق خود د رهمین مقاطع زمانی دو نامه‌ به جوانان اروپا و آمریکای شمالی نوشتند و آنجا فرمودند: این چهره واقعی اسلام نیست که رسانه‌های غرب و کفر و داعش به خورد شما می‌دهند. سید حسن نصرالله فرموده بودند: این نامه در بهترین زمان ممکن توسط رهبر ایران منتشر شده بود.

به گفته اسکندری وقتی آمریکایی‌ها پروژه فروپاشی ژئوپلیتیک سایکس پیکو را آغاز کردند جریان مقاومت خود را مکلف دانست در برابر آنارشی که مخاطرات علمی سیاسی اقتصادی و ... را به کشورهای اسلامی در بر داشت بایستد.

وی اضافه کرد: به همین دلیل امروز دامنه ژئوپلیتیک مقاومت از سواحل شرقی مدیترانه آغاز می‌شود و تا روسیه آسیای میانه افغانستان مرز چین و از جنوب تا تنگه باب‌المندب و خلیج عدن یعنی تمام هارت‌لند دنیا ادامه دارد. جبهه مقاومت امروز قلب دنیا را در اختیار دارد.

رئیس سازمان چاپ و انتشارات و رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی حضور مقتدرانه ایران را موجب خاموش شدن فتنه‌های آمریکا در منطقه دانست و عنوان کرد: اگر حضور ایران نبود دامنه جنگ آمریکایی‌ها از آنچه که در سوریه انجام دادند به مراتب بیشتر بود. ادعایی که ترامپ درباره موشک‌های پیشرفته و زیبای خود نمود با سیستم پدافند هفتاد سال گذشته روسیه برباد رفت. اقتدار ایران وقتی لمس می‌شود که به کشورهای منطقه سفر می‌کنیم.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌الملل گفت: بعد از حمله موشکی اسرائیل در همس سوریه، دکتر ولایتی بلافاصله موضع گرفته و اعلام کردند: مطمئن باشید این حمله بی‌پاسخ نمی‌ماند. بد از این موضع بلافاصله جلسه کابینه اسرائیل تشکیل شد و به ارتش خود اعلام آماده باش نمودند که تا کنون نیز این آماده باشد ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در طول تاریخ تشیع هیچ گاه دامنه یک حکومت شیعه به اندازه جمهوری اسلامی ایران نبوده است، تاکید کرد: امروز معادلات عراق، سوریه، یمن و منطقه در گرو ایران است باید به خودمان ببالیم که تحت زعامت این چنین رهبری مانند حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این چنین قدرتی نصیب حکومت شیعه و کشور ایران شده است.

اسکندری با اشاره به نمایش کودکانه آمریکا در سوریه با حمایت چند کشور اروپایی اظهار کرد: آمریکایی‌ها مدعی شدند سوریه در دوما جنگ شیمیایی انجام داده است منطقه غوطه شرقی به این دلیل برای آنها حائز اهمیت بود و نیکی هیلی آنچنان فریاد می‌زد و نگران غوطه شرقی بود و به هر بهانه‌ای می‌خواستند آنجا را از دست ندهند چون نزدیک‌ترین فاصله را تا دمشق داشت، تنها حدود 8 کیلومت با پایتخت سوریه فاصله دارد و 7 سال که از جنگ سوریه می‌گذرد در اختیار تروریست‌ها است.

رئیس سازمان چاپ و انتشارات و رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی درباره حضور هیات دیپلماتیک ایران در منطقه غوطه شرقی خاطر نشان کرد: یکی از دلایل حضور ما این بود که اگر آنجا حمله شیمیایی شده بود به دلیل اینکه آثار مواد شیمیایی تا یک ماه بعد از آن باقی خواهد ماند هیچ کس نمی‌تواند آنجا برود اما هیات سیاسی و دیپلماتیک ایران که در راس آن یک پزشک بود بدون هیچ مشکلی از آنجا بازدید به عمل آوردند. روز قبل از عزیمت هیات دیپلماتیک ایرانی به سوریه آخرین اتوبوس تکفیری‌ها از آنجا خارج شده بود و این حضور جمهوری اسلامی ایران به دنیا نشان داد که پیروزی از آن مقاومت است.

برچسب ها: صالح اسکندری
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: