به‌روز شده در: ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۴۴۴
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸
تبیین رهنمودهای مقام معظم رهبری
عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی را ببینید؛ تسلّط کفّار بر بسیاری از کشورهای اسلامی را ملاحظه کنید؛ اینکه رئیس‌جمهور آمریکا با کمال وقاحت می‌ایستد آنجا و میگوید اگر ما نباشیم، بعضی از این کشورهای عربی یک هفته هم نمی‌توانند خودشان را حفظ کنند، این تذلیل مسلمانها است؛ این به‌خاطر این است که این بیماری است، از این بیماری ذلّت هیچ بیماری‌ای بالاتر و بدتر نیست. این ذلّت است، این به‌خاطر عدم تمسّک به قرآن است
حمیدرضا ترقی- عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی را ببینید؛ تسلّط کفّار بر بسیاری از کشورهای اسلامی را ملاحظه کنید؛ اینکه رئیس‌جمهور آمریکا با کمال وقاحت می‌ایستد آنجا و میگوید اگر ما نباشیم، بعضی از این کشورهای عربی یک هفته هم نمی‌توانند خودشان را حفظ کنند، این تذلیل مسلمانها است؛ این به‌خاطر این است که این بیماری است، از این بیماری ذلّت هیچ بیماری‌ای بالاتر و بدتر نیست.


این ذلّت است، این به‌خاطر عدم تمسّک به قرآن است ...این به‌خاطر این است که ما مسلمانها ولایت بین مؤمنین را فراموش کرده‌ایم! یعنی به قرآن عمل نمی‌کنیم؛ این عمل نکردنِ به قرآن است. اگر به قرآن عمل بکنیم، عزّت پیدا می‌کنیم؛ این راهی است که مسلمانها را خوشبخت می‌کند. مقام معظم رهبری دردیداربا قاریان قرآن ۱۳۹۷/۲/۶

وقتی بمب هواپیماها و موشک های کروز آمریکایی و اروپایی بر شهرهای لیبیفرود می آمد (1389) مردان عرب لیبیایی مخالف معمر قذافی، با فریاد الله اکبر از آن استقبال می کردند.

وقتی ارتش امریکایی ها و انگلیس ها در آغاز بهار 1991 میلادی به کویت واردشدند؛ مردان عرب کویتی پرچم امریکا و گردن سربازان امریکایی را می بوسیدند و سپس پسران نوزاد خود را جورج دبلیو بوش نام می گذاشتند. شاید آنها، چاره ای نداشتند تا از شر دیوانگان خود کامه و خون آشامی چون صدام حسین و قذافی رها شوند.

اما آن شور و شادی بدون شعورو آینده نگری؛ تنها یک تصویر را ترسیم می کرد:تصویر زبونی و درماندگی دنیای عرب را!

* صد سال ذلت و حقارت اعراب

روند تحقیر و ذلت اعراب مسلمان در برابر قدرت های غربی اروپایی و امریکایی روندِ صد ساله است. عرب، صد سال است که بار این حقارت و ذلت را می کشد و هنوز این بار را به گردن دارد. درست، زمانی که آتش جنگ جهانی اول شعله ور شد و دنیای مقتدر غربی آخرین امپراتوری مسلمانان عثمانی را متلاشی کردند، عرب‌ها که بخشی از قلمرو آن امپراطوری بودند در نقش ستون پنجم اروپایی ها عمل کردند تا به تشکیل دولت و کشور مستقل عربی برسند.

تلاش عرب ها در جهت ایجاد دولت مستقل عربی، به ویژه تلاش امیر فیصل پسر ملک حسین از رهبران شاخص دنیای عرب در آن زمان به نتیجه نرسید. پس از آن فرانسوی ها لبنان و سوریه را اشغال کردند، انگلیس ها بر فلسطین و عراق دست یافتند و تسلط خود را بر تمام شیخ نشین های عربی خلیج فارس حفظ کردند.

کشور های عربی با 360 میلیون جمعیتی که اکثریت مطلق‌شان را مسلمانان تشکیل می‌دهند، متشکل از 23 کشور(عربستان سعودی، عراق، سوریه، لبنان، اردن، فلسطین، بحرین، قطر، امارات متحده عربی، عمان، کویت، یمن، مصر، لیبی، تونس، الجزایر، مراکش، موریتانیا، سودان، سومالی، جیبوتی، کومور و صحرای غربی) که بیشتردرآسیا و شمال افریقا هستند. در50سال اخیر سه بار از سوی نیروهای اسرائیلی به عنوان کشوری که بیشتر از پنج میلیون جمعیت یهودی ندارد شکست فضاحت باری دیدند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی این ذلت را ناشی از عمل نکردن به قران دراین کشورهای اسلامی دانستند و فرمودند:

عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی را ببینید؛ تسلّط کفّار بر بسیاری از کشورهای اسلامی را ملاحظه کنید..این تذلیل مسلمانها است؛ این به‌خاطر این است که این بیماری است، از این بیماری ذلّت هیچ بیماری‌ای بالاتر و بدتر نیست.

*عزّت طلبی و ذلّت گریزی در آموزه های قرآنی

اگر چه در فارسی روزمرّه «عزت» به معنای احترام و آبرو و یا گرانبها بودن است كه در جای خود نیكوست ولی در لغت عربی چنین نیست بلكه عزت به معنای شكست ناپذیر است چرا كه «ارض عزاز» به زمینی گفته می شود كه وقتی كلنگ به آن بزنند كلنگ برگردد و در زمین نفوذ نكند. معانی فارسی فوق به عنوان معادل و ملازم و یا نتایج مفهوم عزت است. عزت در برابر ذلت و ضعف و كوچكی نفس است این مقابله از آیات قرآن هم استنباط می شود آنجا كه خدا فرمود: «تُعِزُّ مَن تَشَآءُ وَتُذِلُّ مَن تَشَآءُ...; هر كه را بخواهی عزیز می كنی و هر كه را بخواهی ذلیل می كنی.

جایگاه عزت طلبی در آموزه های دینی
در قرآن كریم پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) و مؤمنان نیز در ردیف خداوند عزیز محسوب شده اند «وَ لِلَّهِ الْعِزَّهُٔ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنِینَ;[۱۲] عزت فقط برای خدا و رسولش و مؤمنان است

در روایت وارد شده كه خدای عزوجل بنده مؤمن را در هر كاری اختیار داد ولی به او اختیار نداد كه خویشتن را ذلیل و بی‌مقدار كند آیا نشنیده ای كه خدای تعالی می فرماید عزت برای خدا و پیامبر او و مؤمنان است

اسلام اجازه نمی دهد مؤمن نفس خویش را ذلیل كند مؤمن باید از شرافت خویش دفاع كند. ؛ در فرهنگ مفسران حقیقی قرآن یعنی معصومان(علیهم السلام) كه در دامن قرآن تربیت شده اند «مُردن به از زبون زیستن است و صلابت و سربلندی به از خواری» و «به اندك بسنده كردن آری اما دست سوی این و آن دراز كردن هرگز» و اصلاً «یك ساعت ذلّت به عزّت روزگار نمی ارزد»

عوامل ذلت زا

1-نفاق و دوستی با کافران

خداوند متعال در قرآن مجید بیان می‌فرماید: که عزت تنها از آن خدا و پیامبرش و مومنین می‌باشد و لکن منافقین درک نمی‌کنند و در آیه دیگر به منافقین که کافران را دوست می‌دارند و در پی کسب عزت در پیش آنان هستند وعده عذاب می‌دهد .
بشر المنافقین بان لهم عذابا الیما . الذین یتخذون الکافرین اولیاء من دون المومنین ایبتغون عندهم العزه لله جمیعا
و مژده بده منافقین را به این که عذاب دردناک برایشان (مقرر) است . آنانکه مومنان را ترک گفته و کافران را دوست گرفتند ، آیا عزت را در پیش ایشان جستجو می‌کنند پس همانا تمام عزت برای خداست .

2-طلب عزت از غیر خدا

چنانکه از آیه شریفه معلوم شد تمام عزت برای خداست پس هر کس غیر از خداوند متعال طلب عزت نماید و به خاطر کسب شرف و کرامت به سوی غیرخدا دست دراز کند ، ذلیل خواهد شد .
امیرالمؤ منین علیه السلام در این باره می‌فرماید: من اعتز بغیر الله سبحانه ذل
هر کس به غیر خدا عزت یابد ، ذلیل شود. و به همین مضمون از رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز روایت شده است که: من اعتز بالعبید اذله الله
هر کس بوسیله بندگان عزیز گردد خدای تعالی وی را ذلیل کند
.

رهبر معظم انقلاب فرمودند:در مقابل، بایستی در جبهه‌ مقابل، کفّار را که ملاحظه می‌کند با آنها پیوند نداشته باشد، با آنها ولایت نداشته باشد. ولایت کفّار، مسلمانها را بدبخت می‌کند؛ [مثل] این ولایتی که امروز مشاهده می‌کنید و بعضی از کشورها با رژیم صهیونیستی بنا می‌کنند به مبادله کلمات محبّت‌آمیز و ارتباطات گوناگون سیاسی و اقتصادی و غیره

3-ترک جهاد

رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید:
للجنه باب یقال له باب المجاهدین . . . قال: فمن ترک الجهاد البسه الله ذلا و فقرا فی معیشته و محقا فی دینه .
بهشت دری دارد که به آن باب مجاهدان گفته می‌شود . . . و فرمود: پس هر کس جهاد
را ترک کند خداوند لباس مذلت را به اوی می‌پوشاند . . .
چنانکه جهاد
تنها موجب عزت برای نسل جهادگر در هر عصر نیست ، بلکه موجب سرافرازی نسل‌های آنیده نیز می‌باشد ، در مقابل ترک جهاد هم موجب ذلت و سرافکندگی برای نسل حاضر و آینده می‌شود .

4-سستی در مبارزه و فرصت دادن به دشمن

امیرالمؤ منین علیه السلام می‌فرماید:
. . . و قلت لکم اغزوهم قبل ان یغزوکم فوالله ما غزی قوم قط فی عقر دارهم الا ذلوا . . .
. . . و گفتم با آنان بستیزید پیش از آنکه بر شما حمله برند و به خدا سوگند با مردمی در آستانه خانه شان نجنگیدند جز که جامه‌خواری بر آن مردم پوشاندند .

5-اختلاف و تشتت درجامعه اسلامی

اختلاف و تشتت هر ملتی موجب ذلت ، هلاکت و اسارت آنان در بند دشمنان خواهد بود .
قرآن کریم می‌فرماید: و لاتنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحکم
راه نزاع و اختلاف نپیمایید که سست شوید و شوکت و قدرت شما از بین برود .
در سخن معجزه آسای علی علیه السلام نیز درباره امتهای گذشته و موجبات ذلت ایشان چنین آمده است:
. . . پس بنگرید که پایان کارشان به کجا کشید . چون میان‌شان جدایی افتاد و الفت به پراکندگی انجامید و سخنها و دل‌هاشان گونه گون گردید . از هم جدا شدند و به حزبها گراییدند و خدا لباس کرامت خود را از تنشان برون آورد و نعمت فراخ خویش از دست‌شان به دور کرد و داستان آنان میان شما ماند و آن را برای پند گیرند، عبرت گرداند . .

رهبر معظم انقلاب فرمودند : امروز در منطقه اسلامی ما جنگ هست، جنگ داخلی هست، خونریزی هست، فشارهای فراوان هست؛ دولت‌های بی‌عقل و عقب‌مانده بعضی از کشورها علیه کشورهای دیگر وارد جنگ می‌شوند، وارد جنایت‌کاری می‌شوند. شما ملاحظه کنید، امروز مردم یمن دچار چه مصیبتی‌اند! عروسی‌شان عزا می‌شود؛ بمباران[شان] می‌کنند، مردم کوچه و بازار و مسجد و مانند اینها را نابود می‌کنند؛ در افغانستان یک‌جور دیگر، در پاکستان یک‌جور دیگر، در سوریه به یک نحو دیگر؛ این به‌خاطر این است که ما مسلمانها ولایت بین مؤمنین را فراموش کرده‌ایم! یعنی به قرآن عمل نمی‌کنیم؛ .

6- سلطه پذیر شدن

انسانی که خداوند او را آزاد آفریده اگر به اختیار خود ، طوق بندگی قلدران حاکم را به گردن افکند ، شرافت انسانی خود را نابود کرده است .
امیرمومنان علیه السلام می‌فرماید:.
و در بیانی دیگر می‌فرماید: کل عزیز داخل تحت القدره فذلیل
هر ارجمندی که تحت سیطره قدرتی باشد ذلیل است .

امام خامنه ای فرمودند :تسلّط کفّار بر بسیاری از کشورهای اسلامی را ملاحظه کنید؛ اینکه رئیس‌جمهور آمریکا با کمال وقاحت می‌ایستد آنجا و می‌گوید اگر ما نباشیم، بعضی از این کشورهای عربی یک هفته هم نمی‌توانند خودشان را حفظ کنند، این تذلیل مسلمانها استعزت امروز ایران مرهون عمل به قرآن است

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند:ما در جمهوری اسلامی قریب چهل سال است که توانسته‌ایم در مقابل زورگویی استکبار بایستیم و پیشرفت هم بکنیم. به کوری چشم آنهایی که می‌خواستند جمهوری اسلامی را از بین ببرند، ما ریشه‌دارتر شدیم، توانایی‌مان بیشتر شد، قدرتمان بیشتر شد، پیشرفت بیشتری کردیم؛ به کوری چشم دشمن! این خواندن قرآن و تلاوت قرآن و لحن قرآن و تجوید قرآن و مانند اینها همه مقدّمه است؛ حفظ قرآن مقدّمه است، خواندن قرآن در این جلسات مقدّمه است؛ مقدّمه‌ فهمیدن است و فهمیدن مقدّمه‌ عمل کردن است. شما جوان‌های عزیز -شما اغلب جوان هستید- با قرآن با این چشم، با این احساس روبه‌رو بشوید که بایستی معارف قرآن را برای زندگی خودتان -زندگی شخصی‌تان، زندگی اجتماعی‌تان و زندگی حکومتی‌تان- فرا بگیرید و آنها را به منصّه‌ عمل دربیاورید؛ [به این] مقیّد بشوید.

اگر با این نگاه، با این احساس با قرآن روبه‌رو شدید، فردای دنیای اسلام بمراتب از امروز بهتر خواهد بود؛ دیگر آمریکا جرات نمی‌کند علیه کشورهای اسلامی و علیه امّت اسلامی این‌جور خطّ‌و‌نشان بکشد، تهدید بکند. اگر به قرآن تکیه کردیم، از قرآن فرا گرفتیم، به قرآن تمسّک کردیم، این تمسّکِ به حبل‌الله است و تمسّک به حبل‌الله موجب می‌شود که انسان بتواند مستحکم بایستد. [وقتی] شما از یک مسیری دارید عبور می‌کنید و یک دستاویزی هست که محکم به آن می‌چسبید، دیگر خطر سقوط وجود ندارد؛ حبل‌الله این است، اگر تمسّک کردید، خطر سقوط از بین خواهد رفت؛ امیدواریم ان‌شاءالله که روز‌به‌روز دنیای اسلام به این نزدیک‌تر بشود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: